برنامه اقامت سرمایه گذاری انگلستان یا برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال

برنامه اقامت سرمایه گذاری انگلستان یا برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغالهم ویزای Tier 1 انگلستان و هم ویزای طلایی پرتغال، برنامه هایی معتبر برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری بوده و مسیری سریع و مستقیم برای اخذ پاسپورت اروپایی را پیش پای سرمایه گذاران قرار می دهند. اما کدام یک از این برنامه ها از شرایط بهتری برای ایرانیان برخوردار است؟

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال


انگلستان یکی از بهترین کشورها برای زندگی و انجام کسب و کار است. به همین ترتیب، این کشور یکی از مقاصد اصلی برای مهاجران کشورهای آسیایی و خاورمیانه می باشد. از سال 2012 شهروندان غیر اروپایی می توانند برای اقامتی مشابه با اقامت سرمایه گذاری انگلستان در پرتغال اقدام نمایند، اسم این اقامت، اقامت سرمایه گذاری پرتغال است. اقامت سرمایه گذاری پرتغال همانند اقامت سرمایه گذاری انگلستان برای افرادی است که می توانند نوع خاصی از سرمایه گذاری را در پرتغال انجام دهند. هر دو این طرح ها به سرمایه گذاران غیر اروپایی این امکان را می دهند که برای اخذ پاسپورت این کشورها اقدام کنند.

در ادامه به شرح و مقایسه این دو برنامه می پردازیم.

اقامت سرمایه گذاری انگلستان

برنامه اخذ اقامت سرمایه گذاری انگلستان برای کارآفرینان، سرمایه گذاران، و استعداد های استثنایی از سال 2008 به اجرا درآمده است.

سرمایه گذاران باید حداقل 2 میلیون پوند در انگلستان سرمایه گذاری کنند، غیر اروپایی باشند، بالای 18 سال سن داشته باشند، قادر به ارائه مدارک برای اثبات دارایی و سرمایه باشند و در یک بانک بریتانیایی حساب بازکنند. سرمایه گذارانی که بتوانند 5 میلیون یا 10 میلیون پوند سرمایه گذاری کنند از مزایای بیشتری برخوردار خواهند شد.

برای برنامه اقامت سرمایه گذاری انگلستان، متقاضیان باید حداقل 1 میلیون پوند از سرمایه خود را در یک موسسه مالی معتبر در انگلستان به صورت سپرده داشته باشند، و یا اینکه باید اثبات کنند که میزان دارایی کل آنها، با در نظر گرفتن تمام بدهی ها، حداقل 2 میلیون پوند بوده و حداقل 1 میلیون پوند سرمایه تحت کنترل آنها در موسسه مالی معتبری باشد که در حوزه بریتانیا فعال است.

سوای برخی محدودیت ها و شرایط، اصولا صاحبان اقامت سرمایه گذاری انگلستان می توانند در انگلستان به کار مشغول شوند.

این اقامت در ابتدا با اعتباری 3 ساله برای فرد سرمایه گذار صادر می گردد که در آینده می تواند منجر به اخذ اقامت دائم انگلستان گردد. وابستگان واجد شرایط فرد سرمایه گذار نیز ممکن است واجد شرایط اخذ این اقامت شناخته شده و با دریافت ویزا، امکان تحصیل و کار در انگلستان را بدون هیچ محدودیتی به دست آورند. دارندگان اقامت دائم انگلستان به افراد امکان زندگی دائم در انگلستان را داده و همچنین افراد برای سفر به/ از انگلستان نیازی به ویزا نخواهند داشت. اینگونه افراد همچنین می توانند بستگان غیر بریتانایی خود را برای اخذ اقامت انگلستان اسپانسر کنند و در نهایت می توانند واجد شرایط اخذ تابعیت و پاسپورت انگلستان شوند.

نکات اصلی برنامه اقامت سرمایه گذاری انگلستان

 1. حداقل میزان سرمایه گذاری بالا

 2. محدودیت نوع سرمایه گذاری

 3. شرایط به نسبت آسان برنامه

 4. روند پردازش سریع درخواست متقاضیان

 5. بدون نیاز به تجربه در کسب و کار

 6. بدون نیاز به دانش زبان انگلیسی، مصاحبه، و آزمایش های پزشکی

 7. مسیری به نسبت آسان برای اخذ تابعیت و پاسپورت انگلستان

برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال

شهروندان غیر اروپایی می توانند که به صورت فردی یا تحت نام یک کمپانی اقدام به سرمایه گذاری در برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال کنند. در ماه ژوئیه سال 2015، اصلاحات گسترده ای در برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال صورت گرفت، و انواع جدیدی از سرمایه گذاری به این برنامه اضافه شد.

در حال حاضر گزینه های سرمایه گذاری در برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال به شرح زیر می باشد:

 1. حداقل 1 میلیون یورو، سپرده بانکی یا سرمایه گذاری در انواع محصولات مالی

 2. راه اندازی یک کسب وکار که منجر به ایجاد 10 موقعیت شغلی شود

 3. خرید املاک و مستغلات به ارزش حداقل 500 هزار یورو

 4. سرمایه گذاری به ارزش 350 هزار یورو در ملکی بالای 30 سال ساخت، یا ملکی که در طرح بازسازی شهری پرتغال قرار گرفته باشد، به منظور نوسازی ملک

 5. سرمایه گذاری به ارزش حداقل 250 هزار یورو در فعالیت های هنری، فرهنگی، بازسازی و نگهداری میراث فرهنگی و تاریخی پرتغال، از طریق نهادهای عمومی و یا خصوصی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند

 6. خرید سهام یک شرکت کوچک و یا متوسط مستقر در پرتغال به ارزش حداقل 500 هزار یورو

علاوه بر حق اقامت در پرتغال برای فرد سرمایه گذار، ویزای طلایی پرتغال به اعضای خانواده وابسته وی نیز اعطا می شود، این ویزا همچنین امکان درخواست برای اخذ اقامت دائم پرتغال و در نهایت اخذ پاسپورت پرتغال (شهروندی)، و همچنین آزادی حرکت در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن را برای دارندگان آن میسر می سازد.

البته باید توجه داشت که در گزینه سرمایه گذاری در ملک، اگر که ملک در منطقه کم تراکم تر واقع شده باشد، حداقل میزان سرمایه گذاری به 400 هزار یورو کاهش پیدا می کند. منطقه ای کم تراکم به منطقه ای گفته می شود که تعداد افراد مقیم در هر کیلومتر مربع 100 نفر یا کمتر بوده، و یا اینکه درآمد ناخالص سرانه این منطقه کمتر از 75 درصد از میانگین کشوری باشد.

نکات اصلی در برنامه ویزای طلایی پرتغال

 1. حداقل میزان سرمایه گذاری پایین

 2. امکان سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

 3. شرط حضور تنها 7 روز در سال

 4. اعطای حق اقامت برای اعضای خانواده

 5. امکان اخذ اقامت دائم پس از 5 سال

 6. امکان اخذ پاسپورت پرتغال پس از 6 سال

 7. سفر بدون ویزا به سراسر اروپا و منطقه شنگن

 8. بدون شرط زبان، مصاحبه، و یا آزمایش های پزشکی

جمع بندی

برنامه اقامت سرمایه گذاری انگلستان و برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال، برنامه هایی معتبر برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری بوده و مسیری سریع و مستقیم برای اخذ پاسپورت اروپایی را پیش پای سرمایه گذاران قرار می دهند.

در مقایسه، دارندگان اقامت سرمایه گذاری پرتغال کافی است تنها 7  روز در سال در پرتغال حضور داشته باشند، ولی دارندگان اقامت سرمایه گذاری انگلستان باید حداقل 185 روز در انگلستان اقامت داشته و در این کشور زندگی و کار کنند.

همچنین اقامت سرمایه گذاری پرتغال به فرد امکان آزادی حرکت در اروپا و منطقه شنگن می دهد و این در حالی ست که اقامت سرمایه گذاری انگلستان فقط سفر به/از/در انگلستان را میسر می سازد.
برای مشاوره ی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال یا برنامه اخذ اقامت سرمایه گذاری انگلستان با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید.
 

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش