اقامت کانادا از طریق برنامه استارت آپ

اقامت کانادا از طریق برنامه استارت آپکانادا مایل است تعداد زیادی متقاضی خلاق و کارآفرین در طرح های تجاری را بپذیرد تا به کانادا مهاجرت کنند و باعث بروز جریانی از نوآوری و خلاقیت در فضای کسب و کار کانادا شوند. هر گونه طرح خلاقانه ای می تواند مورد بررسی قرار بگیرد (اکثر مواقع باید بیزینس فعالی هم وجود داشته باشد). افرادی که با درخواست آنها موافقت شود اقامت دائم کانادا را طی 14 ماه کسب خواهند کرد.

شرکت کنکاش برای اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه استارت آپ اقدام نمی کند و تنها از روش سرمایه گذاری اقدام می کند. مقاله زیر تنها برای مطالعه شما جمع آوری شده است.


دولت کانادا پس از یک دوره پنج ساله آزمایشی، برنامه اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه استارت آپ را در سال 2018 دائمی کرد. این بدان معناست که کانادا مایل است تا حد ممکن تعداد زیادی متقاضی خلاق و کارآفرین در طرح های تجاری را بپذیرد تا به کانادا مهاجرت کنند و باعث بروز جریانی از نوآوری و خلاقیت در فضای کسب و کار کانادا شوند. 

این نوع کسب و کارها نمی توانند از کسب و کارهای معمول مانند ایجاد یک رستوران، مدیریت یک فرانچایز و ... باشند و باید حتما یک عنصر خلاقیت و ابتکار در آنها وجود داشته باشد که یا پیش از این وجود نداشته و یا وجود داشته اما این کسب و کار آن را گسترش و بهبود می دهد.

  هر گونه طرح خلاقانه ای می تواند مورد بررسی قرار بگیرد، بنابراین متقاضیان می توانند با کمک افراد متخصص طرح ها و ایده های خود را بسط و گسترش دهند تا به اندازه کافی تکمیل شود و در نهایت بیزینس پلانی تهیه شود که مورد استقبال شرکت های تایید شده دولت کانادا قرار بگیرد.

بنابراین این برنامه مهاجرتی کانادا، برخلاف اکثر برنامه های مهاجرت و اقامت از طریق سرمایه گذاری، این گونه نیست که شما تنها مبلغی را سرمایه گذاری کنید و منتظر باشید تا اقامت دریافت کنید بلکه علاوه بر داشتن سرمایه (در تئوری سرمایه خاصی از طرف دولت تعیین نشده اما عملا بدون پشتوانه مالی، احتمال موفقیت بالا نیست) باید دارای یک طرح و بیزینس پلان برای کسب و کاری خلاق باشید.

بیزینس پلان یا طرح تجاری ارائه شده برای  برنامه اقامت کانادا از طریق استارتاپ باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 1. خلاقانه باشد.

 2. باعث ایجاد شغل برای کانادایی ها شود.

 3. قابل مطرح شدن در سطح جهانی باشد.

 اصلی ترین بخش روند اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه استارت آپ

قدم اول برای اقدام به اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه استارت آپ، این است که فرد قصد راه اندازی یک کسب و کار در کانادا با ویژگی های ذیل داشته باشد:

 1. هر متقاضی مهاجرت حداقل 10 درصد سهام شرکت را داشته باشد (با این فرض که بیشتر از یک نفر بناست برای یک طرح اقدام به مهاجرت کند).

 2. سهم متقاضیان اخذ اقامت دائم  از شرکت تأسیس شده در مجموع بیش از 50 درصد باشد (سهامی که حق رای دارد).

 3. متقاضی اخذ اقامت دائم نقشی اساسی در مدیریت این شرکت و کسب و کار در کانادا داشته باشد.

 4. این شرکت و کسب و کار در کانادا به صورت یک شرکت سهامی Incorporation ثبت شود.

مرحله بعد و البته مهم ترین مرحله کار این است که بیزینس پلان این کسب و کار توسط یک سازمان مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا مورد حمایت قرار بگیرد. سازمان های مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا به سه گروه عمده تقسیم می شوند و بسته به آنکه با کدام گروه کار کنید، انتظارات اداره مهاجرت متفاوت است.

گروه اول این سازمان ها، (و سخت ترین گروهی که می توان با آنها کار کرد) در اصطلاح Venture Capital (سرمایه تحت ریسک) نام دارند. این دسته شامل سازمان های بزرگ مالی کانادایی است. اگر هر کدام از این سازمان ها حاضر بشوند در طرح متقاضی (یا متقاضیان) حداقل 200,000 دلار سرمایه گذاری کنند، آن وقت می توان این طرح را به اداره مهاجرت معرفی کرد.

 سازمان های مورد تأیید اداره مهاجرت در گروه Venture Capital شامل سازمان های ذیل است:BDC Venture Capital

Celtic House Venture Partners

Extreme Venture Partners LLP

Golden Venture Partners Fund, LP

Impression Ventures

Information Venture Partners Management Inc.

Innovation Platform Capital International LP

iNovia Capital Inc.

Lumira Capital

Nova Scotia Innovation Corporation (o/a Innovacorp)

OMERS Ventures Management Inc.

Pangaea Ventures Ltd.

PRIVEQ Capital Funds

Real Ventures

Relay Ventures

ScaleUp Venture Partners, Inc.

Top Renergy Inc.

Vanedge Capital Limited Partnership

Version One Ventures

Westcap Management Ltd.

Yaletown Venture Partners Inc.

گروه دوم این سازمان ها، که کمی کار کردن با آنها آسان تر است Angel Investor (سرمایه گذار فراهم کننده کمک مالی و یاری دهنده) نامیده می شوند. اعضای این دسته از سازمان ها باید حاضر شوند که در طرح متقاضی حداقل 75,000دلار کانادا سرمایه گذاری کنند. در حال حاضر سازمان های ذیل در این گروه قرار می گیرند:

Canadian International Angel Investors

Golden Triangle Angel Network

Oak Mason Investments Inc.

Southeastern Ontario Angel Network

Southwestern Ontario Angel Group

TenX Angel Investors Inc.

VANTEC Angel Network Inc.

York Angel Investors Inc.

گروه سوم این سازمان ها، انکوباتور  Business Incubators نامیده می شوند. این سازمان ها طرح های جدید را بررسی می کنند و اگر از نظر آنها مورد تأیید باشند قبول می کنند که به آنها حمایت های اطلاعاتی و آموزشی و ... بدهند و به رشد آنها کمک کنند. بر خلاف دو گروه قبلی، سازمان های انکوباتور نه تنها در طرح متقاضی سرمایه گذاری نخواهند کرد بلکه ممکن است برای پذیرش طرح متقاضی مبالغ قابل توجهی دریافت کنند. این مبالغ صرف خدماتی نظیر شرکت در دوره های آموزشی خاص، کمک به برنامه ریزی مالی شرکت، کمک به بازاریابی و تبلیغات شرکت و … خواهد شد. مدارک مورد نیاز و انتظارات انکوباتورها به نوع هر سازمان انکوباتور و شرایط بیزینس پلان ارائه شده توسط متقاضی بستگی خواهد داشت. در حال حاضر فهرست انکوباتورهای مورد تأیید اداره مهاجرت به شرح زیر است.

Alacrity Foundation

Alberta Agriculture and Forestry

 • Agrivalue Processing Business Incubator

 • Food Processing Development Centre

Biomedical Commercialization Canada Inc. (operating as Manitoba Technology Accelerator)

Calgary Technologies Inc.

Communitech

Creative Destruction Lab

Empowered Startups Ltd.

Extreme Innovations

Genesis Centre

Highline BETA Inc.

Innovacorp

Interactive Niagara Media Cluster o/a Innovate Niagara

Invest Ottawa

Knowledge Park o/a Planet Hatch

Launch Academy

LaunchPad PEI Inc.

NEXT Canada

Real Investment Fund III L.P. o/a FounderFuel

Ryerson Futures Inc.

Spark Commercialization and Innovation Centre

Spring Activator

The DMZ at Ryerson University

TSRV Canada Inc. (operating as Techstars Canada)

Waterloo Accelerator Centre

York Entrepreneurship Development Institute

بدون دریافت نامه تاییدیه از یکی از سازمان های فوق ، نمی توان برای اخذ اقامت کانادا از روش استارت آپ اقدام کرد. در نتیجه مهمترین و وقت گیر ترین بخش اقدام از این روش، دریافت نامه تاییدیه از یکی از سازمان های بالا می باشد. 

مراحل اخذ اقامت دائم کانادا از روش استارت آپ

 1. تهیه و ارائه یک بیزینس پلان (طرح کسب و کار) که شرایط ویژه ای داشته باشد ( در بالای متن توضیح داده شده) و  احتمال تأیید توسط یکی از سازمان های مورد تایید اداره امور مهاجرت کانادا را داشته باشد.

 2. تعیین شرکای طرح (چه متقاضی مهاجرت و چه کسانی که در کانادا شریک این طرح خواهند بود).

 3. ارائه بیزینس پلان ( طرح کسب و کار ) به یکی از سازمان های مذکور که منجر به امضای توافق دوجانبه  و دریافت تأییدیه از یکی از آنها بشود.

 4. پر کردن فرم های مهاجرتی و ارائه مدارک لازم به اداره مهاجرت به منظور دریافت اقامت دائم .

 5. پذیرش تقاضا توسط اداره مهاجرت پس از قبول کردن طرح مورد نظر، انجام آزمایشات پزشکی و بررسی پیشینه متقاضی و سپس صدور ویزای ورود به کانادا

شرط زبان و منبع مالی مورد نیاز برای این برنامه

متقاضیان مهاجرت از این روش باید به وسیله شرکت در آزمون های مورد تأیید اداره مهاجرت نشان بدهند که سطح زبان آنها حداقل معادل CLB 5 است. برای اثبات این مسأله باید طبق جدول زیر در حداقل یکی از آزمون های زیر شرکت کنند و حداقل نمره ایشان معادل ارقام ارائه شده در این جداول باشد.

 
صحبت کردن
گوش دادن
خواندن
نوشتن
نام آزمون
5.0
5.0
4.0
5.0
IELTS General آیلتس جنرال
5
5
5
5
CELPIP-G آزمون
226
181
151
226
TEF تف
 

متقاضی باید هنگام ارائه مدارک به اداره مهاجرت نتیجه یکی از سه آزمون فوق را ارائه کند و در هر زیر گروه حداقل نمراتی که در بالا ملاحظه می کنید را آورده باشد. 

در این روش متقاضی باید نشان دهد که در حساب بانکی خود حداقل مبالغی را دارد که هزینه های زندگی او را طی یک سال تامین خواهد کرد. البته به جز افرادی که آنچنان طرح بی نظیری از خود ارائه دهند که به راحتی حمایت مالی سازمان ها را جذب نمایند در اکثر موارد متقاضیان باید تمام هزینه های ایجاد کسب و کار و حتی پیش از آن، هزینه های دوره های آموزشی این سازمان ها را بپردازند و در نتیجه این اقدام معمولا تنها برای افراد خلاق و دارای کسب و کار مبتکرانه ای امکان پذیر است که از ثروت خوبی نیز برخوردار باشند ( حداقل حدود 500,000 دلار نیاز است) تا بتوانند  هزینه های اقدام و ایجاد بیزینس را تامین نمایند.

دریافت ویزای اجازه کار در کانادا، قبل از صدور اقامت دائم 

متقاضیان این روش می توانند حتی پیش از آنکه اقامتشان صادر شود با یک ویزای اجازه کار، وارد کانادا بشوند و طرح خود را آغاز کنند. برای گرفتن ویزای کار شرایط زیر الزامی است.

 1. در اداره مهاجرت کانادا پرونده تشکیل بدهند و هزینه آن را پرداخت کنند

 2. قصد ایشان زندگی در هر کجای کانادا به جز استان کبک باشد

 3. از طرف یکی از سازمان هایی که در بالا آمد نامه تاییدیه حمایتی Letter of Support دریافت کرده باشند و با آن سازمان قرارداد امضا کرده باشند.

 4. به اندازه یک سال زندگی خود و خانواده خود در کانادا پول در حساب بانکی داشته باشند.

اگر با ویزای کار متقاضی موافقت بشود به همسر وی نیز ویزای کار داده می شود و فرزندان وی نیز می توانند در کانادا حضور بیابند و تحصیل کنند. متقاضی با این ویزای کار فقط حق دارد روی پروژه خود کار کند ولی همسر وی می تواند برای هر کارفرمایی کار کند (گرچه که معمولا برای همسر محدودیت جغرافیایی در نظر گرفته خواهد شد).


برنامه استارت آپ در کشورهای دیگر

انجل ویزای پرتغال

در حالی که در برنامه استارت آپ کانادا، متقاضی باید آماده مهاجرت به کانادا باشد و شرط حضور فیزیکی زیادی در مورد این برنامه وجود دارد، چنانچه افراد به دنبال یک برنامه استارت آپ با آزادی عمل بیشتر، سرعت بیشتر و شانس قبولی بالاتر هستند و می خواهند زندگی فعلی خود را پیش ببرند در حالی که اقامت کشور دیگری را نیز دریافت نمایند، می توانند به برنامه انجل ویزای پرتغال که یک برنامه ترکیبی از استارت آپ و سرمایه گذاری است، فکر کنند.

بر خلاف برنامه استارت آپ کانادا، در انجل ویزای پرتغال، متقاضی ملزم نمی باشد حتما یک ایده بیزینس استارت آپ داشته باشد، همچنین از او انتظار نمی رود در مدیریت بیزینس مشارکت فعالانه داشته باشد و این برنامه حتی یک روز هم شرط حضور فیزیکی ندارد. متقاضی تنها باید سرمایه لازم برای راه اندازی یک ایده استارت آپی را  به مبلغ 175 هزار یورو، فراهم کند، بعد از آن شرکت انکوباتور مورد تایید دولت پرتغال خود ایده بیزینسی مناسبی را به متقاضی پیشنهاد می دهد و شرکتی به نام متقاضی ثبت می کند و از طریق تحقیق و توسعه این ایده استارت آپ را به مدل نهایی و محصول نهایی می رساند. در این بین متقاضی مالک این شرکت و مالک محصول نهایی بدست آمده خواهد بود و می تواند در آینده و در صورت دلخواه این کسب و کار استارت آپ را ادامه داده و درآمد داشته باشد.

این برنامه از نظر قیمت، سرعت، سهولت اقدام، بدون هزینه های جانبی زیاد، بدون شرط حضور فیزیکی، یک برنامه بی رقیب در دنیا محسوب می شود و توجه زیادی را در دنیا به خود جلب کرده است. متقاضیانی بسیاری با اقدام در این برنامه نه تنها اقامت ارزشمند کشور پرتغال را در چند ماه کسب می نمایند بلکه می توانند آزادانه در هر کجای دنیا به فعالیت فعلی خود بپردازند و همچنین صاحب یک کسب و کار استارت آپ شوند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ اقامت دائم کانادا از روش  استارت آپ با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش