برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال  به 25 سال کسری بودجه پرتغال پایان می دهد

برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال به 25 سال کسری بودجه پرتغال پایان می دهددولت پرتغال به زودی قادر خواهد بود که به 25 سالی متوالی کسری بودجه خود خاتمه دهد. این دستاورد نقطه عطفی تاریخی در اقتصاد کشور پرتغال می باشد.

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال


دولت پرتغال به زودی قادر خواهد بود که به زودی به 25 سال متوالی کسری بودجه خود خاتمه دهد. این دستاورد که ناشی از برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال است، نقطه عطفی تاریخی در اقتصاد کشور پرتغال می باشد.

پرتغال از بحران سال 2011 تا کنون با مشکلات مالی بسیاری روبرو بوده است. چندین سال ناکارآمدی اقتصادی به میزان زیادی بدهی منجر شده و باعث نگرانی بازار تجارت جهانی بر عدم توانایی پرتغال به بازپرداخت وام های خود شده بود. مشکلات عدیده در راه افزایش درآمد پرتغال این کشور را ناچار به درخواست کمک مالی در آن سال کرد.

اما در حال حاضر، چهار سال پس از دریافت کمک های مالی و پایان برنامه اضطراری، دولت پرتغال می تواند برای اولین بار چشم انداز مازاد بودجه را پس از سالها تجربه کند. مازاد بودجه زمانی اتفاق می افتد که هزینه های دولت کمتر از درآمد آن باشد. طبق گزارشات وزارت دارایی، در سال 2020، یک سال زودتر از پیش بینی ها، مازاد بودجه دولت 0.25 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد بود.

این امر، طبق آمار دفتر آمار اروپا، Eurostat، دستآوردی است که کشور پرتغال تاکنون موفق به کسب آن، از زمان شروع فعالیت این نهاد در سال 1995، نشده است. دفتر Eurostat نتایج نهایی مطالعات خود را در آوریل هر سال منتشر می کند.

تحلیل گران ادعا می کنند که پیش بینی های دولت پرتغال در مورد سال 2020 اصلا دور از واقعیت نیستند. زیرا که لیسبون موفق شده است که کسری بودجه خود را طی سالهای گذشته کاهش چشمگیری دهد. ولی در عین حال کارشناسان خطرات بالقوه ای که ممکن است رخ بدهند را به کشور پرتغال هشدار دادند.

ماریو سنتنو وزیر دارایی پرتغال در ماه مارس، به هنگام گزارش وضعیت فعلی امور مالی کشور، اظهار داشت که: "امروز پرتغال بهترین عملکرد مالی و اقتصادی خود طی چند دهه گذشته را داشته است."

دستورالعمل پرتغال برای رسیدن به این موفقیت چه بوده است؟

بن رابینسون، اقتصاد دان ارشد اتاق فکر OMFIF در ایمیلی به CNBC اظهار داشت که: "ارتقا رتبه اعتباری پرتغال توسط S&P و Fitch، همراه با کاهش سریع کسری بودجه کنونی در پرتغال و خروج این کشور از لیست بازرسی مالی اتحادیه اروپا، منجر به کاهش بهره وام های این کشور شده، و این امر به آنها کمک می کند که به هدف برنامه های بودجه خود زودتر دسترسی پیدا کنند."

گزارشات وزارت دارایی پرتغال حاکی از آن است که این کشور به دلیل خوش بینی های آژانس های بازرس کمتر از 300 میلیون یورو (368.49 میلیون دلار) بهره وام طی سالهای 2016 و 2017 پرداخت کرده است.  

مارتیه ویفلارس، اقتصاددان موسسه Rabobank: "پشرفت در تعادل بودجه عمومی پرتغال کاملا قابل توجه است."

موسسات Fitch و S&P در پایان سال 2017 با DBRS هم عقیده شدند که اعطای وام به پرتغال بیشتر حالت نوعی "سرمایه گذاری" را خود گرفته است در حالی که پیش از این عقیده داشتند که این حرکت اقدامی کاملا اشتباه می باشد. آنها متوجه شدند که پس از اجرای برنامه اضطراری که در سال 2014 به پایان رسید، اقتصاد پرتغال بهبود یافته و این پیشرفت در سالهای آتی ادامه خواهد داشت. در عین حال وام دهندگان به کشور پرتغال اعلام داشتند که؛ طی این سالها نرخ استخدام این کشور نیز در کنار پیشرفت اقتصادی، رشد قابل توجهی داشته است.

طبق آخرین آمار دولتی، انتظار می رود که کسری بودجه ساختاری پرتغال – که شامل موارد خاص نمی شود – در سال 2017، %1 تولید ناخالص ملی بوده است. این عدد در سال 2016، %1.8 تولید ناخالص ملی بود.

چنین پیشرفتی باعث شده است که سرمایه گذاران و وام دهندگان، اعتماد بیشتری نسبت به توانایی پرتغال در بازپرداخت بدهی های خود پیدا کنند.

اقدامات قابل توجه وزیر دارایی پرتغال، سنتنو

مارتیه ویلفارس اقتصاددان Rabobank، در مصاحبه خود با CNBC از طریق ایمیل افزود که: "پیشرفت قابل توجه تعادل بودجه در سال 2017 به میزان زیادی حاصل بهبود محیط اقتصادی پرتغال می باشد، چنین بهبودی، منجر به افزایش درآمد و در نتیجه مشارکت مالی اجتماعی بیشتر، در آمد مالیاتی بالاتر، و کاهش هزینه های حقوق بیکاری شده است."  

طبق داده های وزارت دارایی، اقتصاد پرتغال در سال 2017 رشدی 2.7 درصدی داشته است.این جنبش مثبت در منطقه یورو، موجب افزایش اعتماد پرتغالی ها شده است. با این حال، رشد نرخ اشتغال – در سال 2017 نرخ اشتغال 3.2 درصد افزاش داشت – سرمایه گذاری خارجی در بازار املاک و مستغلات، و صنعت گردشگری قدرتمند، منجر به افزایش تقاضای داخلی نیز شده اند.

ویلفارس در مورد موفقیت پرتغال در محدود نگه داشتن افزایش هزینه بخش دولتی اظهار کرد که: " سنتنو و دولت او باید مورد تشویق قرار بگیرند"

او در ادامه گفت: " پیشرفت در تعادل بودجه پرتغال قابل توجه است، برای پیشروی مهم این است که دولت تمرکز خود را بر تعادل بودجه ساختاری قرار دهد. دولت نمی تواند همیشه بر رشد اقتصادی قوی برای بهبود تعادل بودجه خود متکی باشد."

هنوز برای ادعای "پایان ماموریت" بسیار زود است

اقتصاد پرتغال بهبود یافته است، اما تحلیلگران بر این باورند که هنوز خطرات متعددی در این مورد وجود دارد که نباید آنها را نادیده گرفت.

رابینسون از OMFIF با اشاره به چند سال گذشته در پی پایان برنامه اضطراری و به قدرت رسیدن حزب سوسیالیست حاکم در پرتغال، به CNBC گفت: "اصلاحات ساختاری در این کشور بسیار آهسته بوده اند."

در مقایسه با سایر کشور های منطقه یورو، پرتغال هنوز هم یکی از بالاترین بدهی های غیر فعال در بخش بانکی اتحادیه اروپا را دارا می باشد. نسبت این بدهی در مقایسه با سایر اعضای اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم سال 2017، حدود 14.6 درصد بوده است، که در مقایسه با نرخ 17.7 درصدی در 2016، پیشرفت قابل توجهی داشته است.

سیستم بانکی اتحادیه اروپا، کماکان خواستار اقدامات بیشتر از سوی دولت پرتغال می باشد. Novo Banco، بانکی که پس از ورشکستگی Banco Spirito و از مانده های ارزشمند آن پایه گذاری شد، کاهش ارزش خالص سال 2017 خود را 1.4 میلیارد یورو اعلام کرد. در نتیجه بانک به سرمایه بیشتری نیاز دارد، که بخشی از آن از وام های دولتی تامین خواهد شد – به این معنی که پول مالیات دهندگان یک بار دیگر برای پشتیبانی از سیستم بانکی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در عین حال، رابینسون هشدار داد که بانک مرکزی اروپا به آهستگی در حال کاهش خرید اوراق قرضه خود می باشد، این مسئله می تواند منجر به افزاش بهره وام های کشور های منطقه یورو در آینده شود.

وی گفت: "با این که بانک مرکزی اروپا اوراق قرضه پرتغال را خیلی ارزان خریداری می کند، احتمال می رود که پرتغال به نسبت کشور های دیگر، برای مثال ایتالیا، کمتر تحت تاثیر تصمیم جدید بانک مرکزی قرار بگیرد."

این امر بدین دلیل است که بانک مرکزی اروپا هنگام خرید اوراق قرضه دولتی با محدودیت هایی مواجه است. برای مثال، بانک مرکزی نمی تواند بیش از یک سوم بدهی های یک کشور را پشتیبانی کند.

وزیر دارایی پرتغال سنتنو در ماه گذشته اعلام داشت که: " با قدرتمند تر شدن قدرت مالی عمومی، پرتغال بار دیگر می تواند به آینده خوشبین شود." او اطمینان داد که کشور به امید رسیدن به این هدف، راه خود را به سوی عملکرد مالی بهتر ادامه خواهد داد.    برای مشاوره ی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید.
دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش