افزایش سرعت رسیدگی به پرونده های اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

افزایش سرعت رسیدگی به پرونده های اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذارییک سخنگوی SEF ابراز داشت که در پردازش درخواست های ویزای طلایی "بهبودی قابل توجهی" ایجاد شده است. وی همچنین افزود که لیست انتظار از 6000 درخواست در پایان سال 2017، به تنها 1300 درخواست در حال حاضر رسیده است.

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال


اداره مهاجرت پرتغال SEF گزارش کرد که طی 6 ماه گذشته 80% از انباشت درخواست های اقامت سرمایه گذاری پرتغال در این اداره، که ناشی از استقبال بالای سرمایه گذاران غیر اروپایی از این برنامه است – بیش از 6,000 درخواست بررسی نشده در پایان سال 2017 – پس از اعمال تغییرات جدید در پروسه بررسی، بر طرف شده است.

یک سخنگوی SEF ابراز داشت که در پردازش درخواست های ویزای طلایی "بهبودی قابل توجهی" ایجاد شده است.  وی همچنین افزود که لیست انتظار از 6,000 درخواست در پایان سال 2017، به تنها 1,300 درخواست در حال حاضر رسیده است و اینکه بررسی بیشتر درخواست های باقی مانده به دلیل "انتظار برای ارائه مدارک لازم" و یا نیاز به روشن سازی یا به روز رسانی اطلاعات درخواست، متوقف شده است. این اظهارات بدین معنی هستند که صف باقی مانده بیشتر ناشی از پرونده های درخواست ناقص می باشد تا ناکارآمدی پروسه بررسی پرونده در SEF.

گزارشات سال گذشته در باره برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال حاکی از آن بود که صف انتظار بررسی درخواست های این برنامه به بیش از 4,000 تقاضا رسیده بود – رقمی که در نهایت 6,000 تقاضا گزارش شد – و اینکه متقاضیان مجبور بودند برای گرفتن وقت جهت ارائه درخواست اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال بیش از 12 هفته در صف انتظار باقی بمانند.

برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال، از زمان اجرای خود در سال 2012، موفق به جذب بیش از 4 میلیارد یورو سرمایه خارجی به این کشور شده است.

اوایل به اجرا درآمدن این برنامه، SEF دلیل کند بودن سرعت بررسی و انباشته شدن درخواست ها را کمبود نیروی کار اعلام کرد. عامل دیگر این مشکل به گفته SEF قوانین پرتغال مبتنی بر اینکه سرمایه گذار باید درخواست خود را به دفتر SEF واقع در شهرداری محل سرمایه گذاری خود ارائه دهد  بود که به دلیل آن، تنها چند دفتر واقع در مقاصد محبوب سرمایه گذاران – لیسبون و پورتو – مجبور به به بررسی تمامی درخواست ها بودند. در نتیجه برخی از دفاتر SEF در بعضی نقاط کشور لیست انتظاری چند ماهه داشتند، در حالی که سایر دفاتر اصلا لیست انتظار نداشتند.

در اقدامی قابل ستایش، و افزایش قابل توجه انعطاف پذیری در بررسی پرونده و پاسخگویی به درخواست ها، SEF قوانین خود را تغییر داد تا متقاضیان بتوانند درخواست های خود را به هر دفتر SEF ارائه دهند، بدون در نظر گرفتن اینکه سرمایه گذاری آنها در چه منطقه ای انجام شده است.

SEF همچنان گزارش داد که تعداد پرونده های مورد بررسی در پرتال آنلاین آن، بسیار کم است  و اینکه "در حال حاضر دسترسی به خدمات به صورت غیر متمرکز است، یعنی سرمایه گذار/اعضای خانواده سرمایه گذار می توانند برای بررسی پرونده درخواست خود با تعیین وقت قبلی، به تمامی دفاتر SEF از شمال تا جنوب کشور مراجعه کنند"؛ و اینکه در لیسبون، که محبوبترین منطقه برای سرمایه گذاران است، "خدمات دفاتر اداره مهاجرت با تعیین وقت تنها از یک روز قبل امکان پذیر شده است و در سایر نقاط کشور ارائه خدمات تقریبا بلافاصله می باشد".

سخنگوی SEF همچنین ابراز داشت که: "درخواست های اولیه و درخواست های تمدید در حال حاضر در دوره زمانی پیش بینی شده در برنامه و قوانین اولیه مورد بررسی قرار می گیرند". SEF همچنین ظرفیت پروسه بررسی خود را با استخدام نیروی کار بیشتر، افزایش چشمگیری داده است.

سال گذشته به نظر می رسید که پرتغال قربانی موفقیت خود، به عنوان محبوبترین برنامه اقامت سرمایه گذاری اروپا، برای علاقمندان به اخذ اقامت اروپا، شده است. و افت سرعت در بررسی پرونده های درخواست ویزای طلایی منجر به کاهش جزیی متقاضیان چینی شد. این کاهش با اینکه بسیار جزیی بود منجر به به صدا درآمدن زنگهای خطر برای مقامات پرتغالی شد. تغییرات و اصلاحات اداری و نظارتی جدید، پرتغال را آماده کرده است که با موفقیت بیشتری متقاضیان اخذ اقامت اروپا را به خود جذب کند.   
 برای مشاوره ی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال از طریق خرید ملک  با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش