در سال پنجم برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال چه اتفاقی می افتد؟

در سال پنجم برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال چه اتفاقی می افتد؟مواد 167 و 169 قانون اخذ تابعیت و پاسپورت پرتغال از طریق مراحل قانونی اصلاح شده و هم اکنون می توان تنها پس از 5 سال (پیش تر شش سال بود) داشتن اقامت قانونی پرتغال اقدام به اخذ تابعیت و پاسپورت پرتغال نمود.

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال


برنامه اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال از زمان شروع به کار خود در سال 2012، موفق به جذب بیش از 4 میلیارد یورو سرمایه، با اعطای کارت اقامت به متقاضیان متمول شده است. این برنامه که در حال حاضر بهترین برنامه از نوع خود در اروپا شناخته شده است، با اعطای حق اقامت به سرمایه داران غیر اروپایی علی الخصوص چینی ها و برزیلی ها موفقیت بسیاری کسب کرده است و هم اکنون دارندگان اقامت سرمایه گذاری پرتغال بی صبرانه منتظر نشسته اند که ببینند پس از گذشت دوره 5 ساله اولیه چه چیزی در انتظار آنها خواهد بود.

شایان ذکر است که این برنامه به دلیل استقبال بی بدیل متقاضیان در سالهای 2015 و 2017 با مشکل انباشت پرونده های مورد بررسی در اداره مهاجرت پرتغال روبرو شد، این مسئله که زمانی بیم آن می رفت که موجب کاهش محبوبیت برنامه ویزای طلایی پرتغال شود، هم اکنون برطرف شده و سیر بررسی پرونده های درخواست بسیار روان و سریع شده است. در حال حاضر پیش بینی می شود که پرونده های درخواست ظرف مدت 4 ماه مورد بررسی قرار گرفته و سرعت پاسخگویی و ارائه خدمات اداره مهاجرت پرتغال به طرز چشم گیری بهبود یافته است.

رشد قابل توجه بازار املاک و مستغلات پرتغال پیرو شروع برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال یکی دیگر از مواردی است که دارندگان و متقاضیان اخذ اقامت پرتغال را به خود مشغول کرده است. اینکه آیا ممکن است رشد همچنان ادامه داشته باشد یا خیر؟ و اینکه آیا اگر رشدی در بازار املاک مشاهده نشد آیا باز هم خرید ملک در پرتغال برای اخذ اقامت مزایای کافی خواهد داشت؟ در پاسخ به این نگرانی ها باید گفت که هنوز هم تمامی پیش بینی ها در مورد بازار ملک پرتغال حاکی از رشد آن در سالهای آینده است و همچنین اینکه مزیت داشتن کارت اقامت یک کشور اروپایی تحت هر شرایطی کاملا به نفع فرد و افراد خانواده او می باشد.

اما نکته ای که بیش از همه توجه تمامی دست اندرکاران صنعت مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و متقاضیان اخذ اقامت در کشورهای اروپایی را به خود جلب کرده است، پایان 5 ساله اول پس از شروع برنامه ویزای طلایی پرتغال می باشد. طبق اساسنامه برنامه، دارنده ویزای طلایی پرتغال می توانست در پایان سال پنجم اقدام به اخذ اقامت دائم پرتغال  و  اخذ پاسپورت پرتغال نماید. با توجه به اینکه این برنامه در سال 2012 به دنیا معرفی شد و اولین متقاضیان  (حدود 500 سرمایه گذار) ویزاهای طلایی پرتغال خود را در سال 2013 دریافت نمودند، هم اکنون همه منتظر هستند که این افراد کارت اقامت دائم خود را دریافت نمایند.

حتی از آن هم بیشتر، تمامی دارندگان اقامت ویزای طلایی پرتغال در انتظار سال امکان اخذ شهروندی و پاسپورت پرتغال می باشند. پاسپورت پرتغال انگیزه ای قدرتمند برای بسیاری از سرمایه گذارانی است که ویزای طلایی پرتغال دریافت نموده اند. این مسئله یکی از نکات کلیدی و اساسی برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال بوده اجرای آن نقطه عطفی برای این برنامه محسوب می شود. هیچ دور از ذهن نیست که درماه های آینده سوالهای پیش رو از مقامات دولت پرتغال و مسئولین اجرای این برنامه پرسیده خواهند شد؛

  1. آیا می توان اقامت دائم پرتغال  را با تنها 7 روز حضور سالیانه در 5 سال به دست آورد؟

  2. الزامات دیگر برای اخذ اقامت دائم پرتغال چه می باشند؟

  3. دانش زبان پرتغالی متقاضی در چه حدی باید باشد؟

  4. آیا پروسه اخذ اقامت دائم پرتغال به آسانی اخذ ویزای طلایی پرتغال است؟

  5. هزینه های واقعی این اقدام چه دولتی و چه حقوقی چقدر خواهد بود؟

در عرض چند ماه آینده تمامی این سوالات با مدارک و شواهد کافی پاسخ داده شده و یک فرایند درخواست روشن و شفاف برای اخذ اقامت دائم و پاسپورت پرتغال تعریف خواهد شد. در عین حال که بسیاری از متقاضیان ممکن است در انتظار نوع پاسخ به موج اول دارندگان ویزای طلایی باشند، بسیاری دیگر حتی هم اکنون در صدد اخذ ویزای طلایی می باشند، زیرا مزایای داشتن این کارت اقامت اروپا به خودی خود فراوان بوده و برای بسیاری از افراد غیر اروپایی جذابیت های بیشماری به همراه دارد، حتی بدون در نظر گرفتن مراحل بعدی آن.

نشانه های امیدوار کننده در برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال

با توجه به اینکه سیر آینده برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال  در مورد اقامت دائم و شهروندی، تاثیری به سزا بر محبوبیت این برنامه خواهد داشت، می توان امیدوار بود که قانون گذاران و مسئولین اجرای این برنامه، به امید حفظ موقعیت استثنایی خود در دنیای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، منتظران را مایوس نکرده و با پروسه ای آسان و سریع به اصول برنامه خود پاییند بمانند. تا کنون تنها علائم مثبت از روند پرونده های درخواست اخذ اقامت دائم مشاهده شده است، چندین شرکت حقوقی برجسته که خدمات مختص ویزای طلایی را به متقاضیان ارائه می دهند، از چندین پرونده موفق اقامت دائم پس از اقامت موقت گزارش داده اند، و اجماع کلی در سراسر کمیته مهاجرت حاکی از این است که این پروسه ساده و سریع خواهد بود.

در حرکتی که برای بسیاری شگفت انگیز بود، شروع ماه ژوئن شاهد تصویب اصلاحیه قانون ملیت پرتغالی بود. طبق مواد 167 و 169 قانون کسب تابعیت و پاسپورت از طریق مراحل قانونی اصلاح شده و هم اکنون تصریح می کنند که می توان تنها پس از 5 سال (پیش تر 6 سال) داشتن اقامت قانونی اقدام به اخذ تابعیت و پاسپورت پرتغال نمود.

آیا تصویب چنین قانونی، دقیقا پس از 5 سال از زمان صدور اولین ویزای طلایی تصادفی است؟ آیا این اقدام می تواند نشانه ای از حسن نیت دولت پرتغال و همچنین جذب متقاضیان بیشتر به این برنامه محبوب تلقی شود؟ بخصوص اینکه همانطور که در اول این مقاله ذکر شد، بسیاری در انتظار چگونگی اجرای این پروسه ها هنوز به انتظار نشسته اند.

آیا مجموعه  درخواست های اخذ اقامت دائم و شهروندی پرتغال موفق منجر به افزایش بیش از پیش خیل متقاضیان اخذ اقامت پرتغال خواهد شد؟ با در نظر گرفتن تغییرات در قانون تابعیت در قانون اساسی پرتغال و سیر درخواست و پذیرش پایدار از طریق سرمایه گذاری 350 هزار یورویی در خرید ملک بازسازی شده بالای 30 سال ساخت، ماههای آینده برای این برنامه و تمامی افرادی که با علاقه سیر آن را دنبال می کنند، جالب توجه خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش