کشور دومینیکا اولین کشور  سازگار با تغییر اقلیم در سراسر جهان خواهد شد

کشور دومینیکا اولین کشور سازگار با تغییر اقلیم در سراسر جهان خواهد شددومینیکا برنامه دارد تا اولین کشور سازگار با تغییر اقلیم باشد و ممنوعیت ظروف یکبار مصرف، قدمی برای نیل به آن هدف است.این تصمیم در ادامه تصمیم قبلی برای محدود کردن واردات ظروف غیر قابل تجزیه است.

پاسپورت دومینیکا

دومینیکا برنامه دارد تا اولین کشور سازگار با تغییر اقلیم باشد  و ممنوعیت ظروف یکبار مصرف، قدمی برای نیل به آن هدف است.

دومینیکا، کشوری در کارائیب شرقی، به زیبایی خود افتخار می کند. این کشور بر روی آب های آبی قرار دارد، سرشار از جنگل های بارانی تماشایی است و گردشگران را با نام "جزیره طبیعت" به خود جذب می کند. این جزیره کوچک اخیرا به منظور حفاظت از بزرگترین دارایی اش، گامی بلند پروازانه برداشته است.

تا ژانویه 2019 که دومینیکا محل زندگی 70،000 نفر خواهد بود، استفاده از تمامی ظروف غذای یک بار مصرف استیروفوم و پلاستیک های معمولی ممنوع خواهد شد.

ماه قبل، دولت در بیانیه ای اعلام کرد که این تصمیم در ادامه تصمیم قبلی برای محدود کردن واردات ظروف غیر قابل تجزیه است.

دومینیکا به لیست طویل کشورها و شرکت های بزرگ از نیوزیلند و استرالیا تا استارباکس و دیزنی که مصرف نی های پلاستیکی را ممنوع می کند، پیوست.

با این حال دومینیکا یک قدم جلوتر می رود و چنگال، بشقاب و چاقوهای پلاستیکی و همچنین لیوان و ظروف استیروفوم را ممنوع می کند. به گفته نخست وزیر، لیست تمام محصولات ممنوعه متعاقبا اعلام می شود.

روزولت اسکریت، نخست وزیر دومینکا در این بیانیه گفت: " دومینیکا به خودش به عنوان "جزیره طبیعت" افتخار می کند. ما باید در هر لحظه و هر مکان، این تصمیم را منعکس کنیم. موضوع مدیریت زباله جامد، جزئی از این تصمیم است."

کشور های دیگر، قدم هایی را برای حذف موارد خاص پلاستیکی، مخصوصا کیسه های پلاستیکی، برداشته اند اما دومینیکا این حرکت را به عنوان قدمی در جهت هدفی والاتر در نظر می گیرد. این کشور قصد دارد تا در سال های آتی، اولین کشور سازگار با تغییر اقلیم در سراسر جهان باشد. این دولت علاوه بر حفاظت از صنعت با ارزش گردشگری، امیدوار است که سیاست های پایدار، این جزیره را در برابر طوفان ها مانند آن طوفانی که زیر ساختار این جزیره را در سال 2017 نابود کرد، مقاوم تر سازد.

این کشور کارائیبی هنوز در حال بهبودی پس از طوفان دریایی ماریا است

اسکریت در یکی از کنفرانس های خبری سال قبل در دومینیکا گفت: " ما موقعیتی بی همتا داریم تا بتوانیم نمونه ای برای جهان باشیم و به آنها نشان دهیم چگونه یک ملت پس از یک فاجعه می تواند به حالت اولیه اش باز  گردد و چگونه  یک ملت می تواند با تغییرات اقلیمی سازگار باشد. "

دومینیکا تنها در خطوط مقدم تغییرات آب و هوایی نیست. آب های گرم این جزیره یکی از پر جمعیت ترین زیستگاه های تابستانی نهنگ های عنبر مهاجر است. حفاظت از این جمعیت، ضرورت تلاش برای حذف پلاستیک که برای پستانداران دریایی مضر است، را افزایش می دهد.

شان گرو، مکتشف نشنال جئوگرافیک، 15 سال را صرف مطالعه نهنگ های عنبر در دومینیکا کرد. او می گوید آب های دومینیکا در مقایسه با نواحی دیگر، دست نخورده و طبیعی است اما پلاستیک های شناور بر سطح آب نیز غیرمتداول نیست.

" حیوانات، مخصوصا بچه نهنگ ها، کنجکاو هستند. آنها بعضی اوقات با ظروف غذای استیروفوم صدف شکل، بازی می کنند."

نهنگ های عنبر می توانند 70 سال عمر کنند. بسیاری از آنها در گروه های خانوادگی زندگی می کنند. شان گرو سال ها قادر به مشاهده پویایی در میان گروه های نهنگ ها بود. با این وجود، در چند سال اخیر، برخی از بچه نهنگ ها جان سالم به در نبردند.

او دلیل مرگ قبل از بالغ شدن بچه نهنگ های عنبر را نمی داند و می گوید این موضوع تحت بررسی است اما دانشمندان می دانند که حیات وحش و پلاستیک با هم جور در نمی آیند.

بنابر ارزیابی های تحقیقاتی که در سال 2015 در ژورنال "ساینس" منتشر شد،  8 میلیون تن پلاستیک هر ساله وارد اقیانوس های جهان می شود. اما دومینیکا امیدوار است که آب های دست نخورده و طبیعی، پناهگاهی برای برخی از بزرگترین حیوانات اقیانوس باشد.

اعلامیه دومینیکا چند هفته بعد از ویژه نامه نشنال جئوگرافیک به نام "سیاره یا پلاستیک "(Planet or Plastic) منتشر شد. این ویژه نامه در مورد مشکلات ناشی از پلاستیک غیر قابل تجزیه مخصوصا در اقیانوس های جهان است.

برایان اسکری، عکاس نشنال جئوگرافیک، از حیات وحش دریایی در سراسر جهان عکس برداری کرده است. او در هر کجا از جهان که شاهد چالش های ناشی از پلاستیک برای حیوانات بوده است، عکس برداری کرده است.

"رسیدن به این مکان ها از مناطق دور مانند فیجی، روزها زمان برده است و  من در این جزایری هستم که باید دست نخورده و طبیعی باشد اما بچه نهنگ هایی را  در میان زباله های پلاستیکی میبینم که نشان می دهد چقدر پلاستیک در اقیانوس وجود دارد."

           برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری در دومینیکا با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش