راهنمای پرسش و پاسخ برای اخذ پاسپورت و شهروندی قبرس از طریق سرمایه گذاری

راهنمای پرسش و پاسخ برای اخذ پاسپورت و شهروندی قبرس از طریق سرمایه گذاریبا داشتن پاسپورت/شهروندی قبرس، فرد به صورت اتوماتیک از مزایای شهروندی اروپا از جمله آزادی سفر، زندگی و کار در اتحادیه اروپا لذت می برد. شهروند قبرس می تواند بدون ویزا به همه کشورهای اتحادیه اروپا و در مجموع به 158 کشور در سراسر جهان سفر کند.

پاسپورت قبرس

اخذ پاسپورت و شهروندی از طریق سرمایه گذاری به چه معناست؟

اخد پاسپورت و شهروندی از طریق سرمایه گذاری پروسه ای است که در آن یک کشور، شهروندی را به متقاضیان واجد شرایط اهدا می کند که کمک مالی قابل توجهی برای اقتصاد آن کشور است.

مزایای اخذ پاسپورت یا شهروندی قبرس چیست؟

با داشتن پاسپورت یا شهروندی قبرس، فرد به صورت اتوماتیک از مزایای شهروندی اروپا از جمله آزادی حرکت، زندگی و کار در اتحادیه اروپا لذت می برد. شهروند قبرس می تواند بدون ویزا به همه کشورهای اتحادیه اروپا و در مجموع به 158 کشور در سراسر جهان از جمله کانادا سفر کند.

شهروندی قبرس همچنین شامل مزایای تحصیلی است. قبرس دارای دو دانشگاه عمومی است، دانشگاه قبرس و دانشگاه تکنولوژی قبرس که  هزینه های تحصیل برای مقطع کارشناسی در این دانشگاه ها رایگان است. علاوه بر این،  شهروند قبرس می تواند با همان شرایط و شهریه در هر کدام از دانشگاه های اتحادیه اروپا تحصیل کند.

 شهروند قبرس دارای حقوق بهداشتی درمانی در همه 27 کشور اتحادیه اروپا است و هزینه پرداختی در هر کشور به اندازه هزینه آن بیماری خاص در قبرس، به شهروند قبرس بازگردانده می شود.

چه کسی واجد شرایط درخواست است؟

هر فردی که:

بدون هرگونه سابقه کیفری باشد

همه مدارک لازم از جمله شناسنامه، گواهی ازدواج، عکس پاسپورت و فرم های کامل را ارائه داده باشد

ملکی را با قیمت حداقل دو میلیون یورو همراه با مالیات با ارزش افزوده خریداری کرده باشد و

مطابق با برنامه شهروندی از طریق سرمایه گذاری، سرمایه گذاری خاصی در قبرس انجام داده باشد،

واجد شرایط برای شهروندی قبرس است.

چه تعداد گزینه در برنامه شهروندی قبرس از طریق سرمایه گذاری موجود است؟

در حال حاضر 4 گزینه موجود است.

این گزینه ها شامل چه مواردی می شود؟

این 4 گزینه شامل موارد ذیل است:

گزینه 1. سرمایه گذاری در املاک یا پروژه های توسعه زمین ها

این گزینه، معروف ترین گزینه است. متقاضی باید حداقل 2 میلیون یورو در املاک قبرس سرمایه گذاری کند.

لازم به ذکر است که سرمایه گذاری در زمین های تحت توسعه، به شرطی که یک برنامه سرمایه گذاری برای توسعه زمین خریداری شده در این درخواست قرار بگیرد، شامل این گزینه می شود.

گزینه 2. خرید یا تاسیس یا مشارکت در کسب و کار ها یا شرکت های قبرس

متقاضی باید در شرکت ها یا سازمان های قبرس با مبلغ سرمایه گذاری حداقل 2 میلیون یورو سهام خریداری کند.  بودجه دریافتی باید در جهت تامین مالی اهداف سرمایه گذاری سازمان ها یا شرکت ها منحصرا در قبرس و بر مبنای یک برنامه تجاری استفاده شوند. حداقل تعداد کارمندان باید 5 نفر از قبرس یا دیگر کشور های عضو اتحادیه اروپا باشد.

گزینه 3. سرمایه گذاری در بودجه های سرمایه گذاری جایگزین (AIF) یا دارایی مالی شرکت ها و سازمان های قبرس که از طریق کمیسیون امنیت و مبادله قبرس مجوز گرفته اند

متقاضی باید واحد های حداقل 2 میلیون یورویی را از یک AIF  در قبرس که از طریق کمیسیون تبادل و امنیت قبرس مجوز گرفته است و سرمایه گذاری هایش منحصرا در قبرس  یا مطابق با معیار و یا در نواحی تایید شده توسط وزیر مالی قبرس است، خریداری کند.

گزینه 4. ترکیب سرمایه گذاری ها

متقاضی می تواند با ترکیبی از گزینه های سرمایه گذاری بالا (گزینه 1، گزینه 2 و گزینه 3)، به شرطی که کل مقدار سرمایه گذاری به حداقل 2 میلیون یورو برسد، اقدام کند.

در این گزینه متقاضی باید تا 500 هزار یورو اوراق قرضه دولتی خریداری کند و این اوراق را تا یک دوره 3ساله نگهداری کند.

آیا مقررات اقامتی تحت برنامه شهروندی از طریق سرمایه گذاری وجود دارد؟

برخلاف مجوز اقامت دائم که شخص باید هر دو سال یک بار به قبرس سفر کند، هیچ گونه قانون مشابهی برای دارنده پاسپورت یا شهروند قبرس تحت برنامه شهروندی از طریق سرمایه گذاری وجود ندارد.

آیا داشتن یک محل اقامت دائمی در قبرس الزامی است؟

بله، متقاضی باید یک محل اقامتی را با قیمت حداقل 500 هزار یورو همراه با مالیات بر ارزش افزوده ("الزام محل اقامت دائمی) خریداری کند.

 اگر متقاضی  برنامه شهروندی از طریق سرمایه گذاری، گزینه 1 را انتخاب کند، به شرطی که حداقل یکی از واحد های اقامتی خریداری شده تحت گزینه 1 حداقل 500 هزار یورو به همراه مالیات بر ارزش افزوده قیمت داشته باشد و در نتیجه الزام محل اقامت دائمی اجرا شده باشد، خرید محل اقامت دائمی دیگری لازم نخواهد بود.

آیا همسر متقاضی مجبور به درخواست جداگانه از متقاضی اصلی است و این درخواست در کدام مرحله می تواند ارائه شود؟

بله، همسر متقاضی اصلی باید جداگانه درخواست شهروندی بدهد و این پروسه می تواند همزمان با پروسه درخواست متقاضی اصلی باشد  تا هم متقاضی اصلی و هم همسرش، همزمان شهروندی را بدست آورند.

اگر یک متقاضی، شهروندی قبرس را بدست آورد، آیا بچه های کوچکتر او به صورت اتوماتیک شهروندی یا پاسپورت قبرس را دریافت می کنند؟

خیر، این پروسه اتوماتیک نیست. پس از ارائه شهروندی قبرس به متقاضی اصلی، درخواست شهروندی جداگانه برای هر کدام از فرزندان زیر 18 سال لازم است. برای دریافت شهروندی قبرس برای فرزند هر متقاضی، همسر آن متقاضی نیز باید رضایت خود را ابراز کند.

آیا فرزندان بزرگسال متقاضی اصلی و موفق، واجد شرایط دریافت شهروندی یا پاسپورت قبرس هستند؟

بله، فرزندان بزرگسالی که از لحاظ مالی وابسته هستند، حق درخواست برای شهروندی قبرس را دارند و تنها پس از دریافت شهروندی قبرس توسط متقاضی اصلی می توانند اقدام کنند. لفظ "فرزندان بزرگسال وابسته مالی" به روشنی تعریف شده است:

 الف) دانشجو ها تا 28 سال که مشغول تحصیل برای دریافت مدرک دیپلم، لیسانس یا فوق لیسانس هستند. مدارک حرفه ای مانند برنامه حسابداری قسم خورده یا وکیل قانونی شامل این موارد نمی شود.

 ب) کودکان با ناتوانایی های شدید جسمی و روحی که منجر به عدم توانایی آن ها در کار می شود.

آیا پدر و مادر یک متقاضی موفق هم می توانند درخواست پاسپورت یا شهروندی قبرس را بدهد؟

بله، اگر متقاضی اصلی، شهروندی قبرس را بدست آورد، پدر و مادر متقاضی اصلی هم می تواند برای شهروندی قبرس درخواست بدهند. پدر و مادری که برای شهروندی درخواست می دهند، باید الزامات محل اقامتی دائمی را از طریق خرید یک خانه با حداقل ارزش 500 هزار یورو به همراه ارزش افزوده اجرا کنند. 

آیا متقاضی می تواند به همراه پدر و مادرش، یک محل اقامتی دائمی بگیرد و الزام محل اقامتی دائمی را هم اجرا کند؟

بله، متقاضی اصلی و پدر و مادرش می توانند با هم یک محل اقامت دائمی را در قبرس بگیرند و این منوط به این شرط است که قیمت کل خرید خانه حداقل  1 میلیون یورو همراه با ارزش افزوده باشد.

آیا می توان ملکی را تحت گزینه 1 خریداری کرد و محل اقامت دائمی را به عنوان دارایی استفاده کرد؟

بله.

آیا می توان زمینی را تحت برنامه اقامت از طریق سرمایه گذاری خرید؟

بله. زمین می تواند تحت گزینه 1 اقامت از طریق سرمایه گذاری خریداری شود و این منوط به این شرط است که یک برنامه سرمایه گذاری برای توسعه آن در این درخواست شهروندی وجود داشته باشد.

چگونه یک متقاضی شهروندی که از قبل صاحب مجوز اقامت دائم و یک خانه با ارزش 300 هزار یورو همراه با مالیات بر ارزش افزوده است، می تواند الزامات محل اقامت دائمی 500 هزار یورویی همراه با ارزش افزوده را اجرا کند؟

برای متقاضی که از قبل دارای اقامت با ارزش 300 هزار یورو همراه با ارزش افزوده است، خرید محل اقامت دائمی جدید با ارزش 500 هزار یورو همراه با مالیات بر ارزش افزوده ضروری نیست اما خرید محل اقامت دیگری (آپارتمان، خانه، ویلا) با ارزش حداقل 200 هزار یورو به همراه ارزش افزوده لازم است تا الزامات محل اقامت دائم 500 هزار یورویی به همراه مالیات بر ارزش افزوده اجرا شود. ضمن اینکه باید یک میلیون و نیم یورو دیگر در خرید ملک سرمایه گذاری شود تا جمعا به مبلغ دو میلیون یورو برسد.

آیا متقاضی اصلی/ عضو خانواده باید قبل از درخواست برای شهروندی از طریق سرمایه گذاری، دارای مجوز اقامت دائم باشد؟

خیر، متقاضی اصلی/ عضو خانواده نباید دارای مجوز اقامت دائم قبل از درخواست برای شهروندی باشد. با این وجود، مطابق با تصمیم هیئت وزرا در 13/09/2016، متقاضی اصلی و اعضای خانواده اش قبل از اخذ تابعیت به عنوان شهروند قبرس، باید دارای مجوز اقامت دائم 6 ماهه  در قبرس باشند. اگر متقاضی (متقاضی اصلی یا اعضای خانواده) از قبل دارای مجوز اقامت دائم نباشد،  می تواند همزمان با درخواست شهروندی شخصی برای چنین مجوزی  اقدام کند.

همسر متقاضی اصلی و فرزندان زیر 18 سال، وابسته به متقاضی اصلی در نظر گرفته می شوند و بنابراین، لزومی ندارد که برای مجوز اقامت دائمی، درخواست جداگانه بدهند. همه اعضای خانواده باید همزمان با درخواست های شهروندی، به صورت جداگانه  برای مجوز اقامت دائم، درخواست بدهند. 

اگر متقاضی اصلی/اعضای خانواده شهروندی قبرس را دریافت کند، چه اتفاقی برای مجوز اقامت دائم می افتد؟

مجوز اقامت دائم بلافاصله پس از دریافت شهروندی قبرس کنسل می شود.

متقاضیان موفق چگونه خبردار می شوند؟

اعضای خانواده/متقاضیان موفق از طریق یک نامه رسمی که توسط وزارت کشور صادر می شود و اغلب توسط وکیل دریافت می شود، با خبر می شوند.

زمان بندی برای متقاضیانی که از قبل مجوز اقامت دائمی ندارند به چه صورت است؟

به  دلیل اینکه شخص باید قبل از تابعیت به عنوان شهروند قبرس، به مدت 6 ماه دارای مجوز اقامت دائمی باشد، زمان بندی به صورت ذیل است:

روز 1: ارائه فرم درخواست و مدارک پشتیبان برای شهروندی. تاییدیه ارائه درخواست شهروندی صادر می شود.

زمانی که تاییدیه درخواست شهروندی ارائه شد، برای ارائه فرم درخواست و مدارک پشتیبان مربوط به مجوز اقامت دائم اقدام کنید. اطلاعات بیومتریک متقاضی و همسر او در طول پروسه تکمیل مدارک جمع آوری می شود.

روز 6: مجوز اقامت دائم صادر می شود.

روز 91: سه ماه پس از ارائه درخواست شهروندی، متقاضیان موفق نامه ای رسمی دریافت می کنند که نشان می دهد درخواست شهروندی آنها تایید شده است.

روز 187: متقاضیان موفق ممکن است تمام اقدامات لازم برای دریافت شهروندی از جمله صدور پاسپورت/کارت ملی را انجام دهند ( 6 ماه پس از اینکه مجوز اقامت دائمی صادر شد)

آیا الزامی بر سفر به قبرس برای متقاضی/خانواده به منظور دریافت شهروندی قبرس وجود دارد؟

بله. اگر متقاضی/ عضو خانواده به دلیل نداشتن مجوز اقامت دائمی، ملزم به ارائه درخواست مجوز اقامت دائمی همراه با درخواست شهروندی باشد، باید در روز ارائه مجوز اقامت دائمی در قبرس حاضر باشد تا اطلاعات بیومتریک (اثر انگشت و عکس) و امضاها جمع آوری شود. همچنین برای صدور پاسپورت/کارت ملی قبرسی نیز نیاز به حضور در قبرس وجود دارد.

آیا متقاضی می تواند پس از دریافت شهروندی قبرس، محل اقامت دائمی را بفروشد؟

متقاضی اصلی ملزم به حفظ محل اقامت دائمی در قبرس با ارزش 500 هزار یورو به همراه مالیات بر ارزش افزوده است. اگر متقاضی اصلی بخواهد محل اقامت دائمی را که با هدف درخواست شهروندی خریداری کرده بوده، بفروشد،  ملزم به خرید محل اقامت دائمی دیگری در قبرس با همان ارزش می شود.

متقاضی اصلی به چه مدت باید سرمایه گذاری تحت برنامه شهروندی از طریق سرمایه گذاری را حفظ کند؟

به غیر از محل اقامت دائمی که باید تا آخر حفظ شود، متقاضی اصلی باید سرمایه گذاری های تحت برنامه شهروندی از طریق سرمایه گذاری را به مدت 3 سال پس از ارائه شهروندی حفظ کند.

اگر کسی از طریق برنامه اخذ پاسپورت و شهروندی قبرس از طریق سرمایه گذاری، شهروندی را بدست آورد، می تواند در قبرس به کار ادامه دهد؟

بله، به محض اینکه فردی جزء شهروندان قبرس می شود، اجازه کار در قبرس را بدست می آورد. این یکی از مزایایی است که یک شهروند قبرسی در مقایسه با دارنده مجوز اقامت دائم (که اجازه کار در قبرس را ندارد) دارد.

آیا امکان لغو شهروندی قبرس توسط شخص وجود دارد؟

بله. اشخاص می توانند شهروندی قبرس را لغو کنند به شرطی که حداقل 18 سال سن داشته باشند، از سلامتی عقلی برخوردار باشند و شهروند کشور دیگری باشند. این پروسه میتواند از طریق ارائه فرم ها/مدارک لازم به وزارت کشور انجام شود.

آیا امکان لغو شهروندی قبرس توسط دولت وجود دارد؟

اگر شهروندی از طریق کلاهبرداری، حیله گری، عدم افشای اطلاعات مهم،  یا نقض مفاد یا شرایط شهروندی از طریق برنامه سرمایه گذاری به دست آمده باشد، شورای وزرا می توانند شهروندی قبرس را لغو کنند. در مواردی به متقاضیان توصیه می شود به جای پرداخت دو میلیون یورو و خرید ملک دو میلیون یورویی، ملک با مبالغ کمتر مانند یک میلیون یورو خریداری شود در صورتی که مدارک جعلی به دولت ارائه خواهد شد مبنی بر انکه متقاضی ملک به ارزش دومیلیون یورو خریداری کرده است، در این موارد همیشه این خطر وجود دارد که دولت به این مسئله پی ببرد و نه تنها شهروندی و پاسپورت قبرس متقاضی و همه اعضای خانواده او باطل خواهد شد بلکه این متقاضیان هرگز نخواهند توانست از هیچ کشور دیگری اخذ پاسپورت کنند. به علت وجود اینگونه پیشنهادات غیر قانونی در بازار، شرکت کنکاش به متقاضیان اکیدا توصیه می کند که هرگز به سمت خرید ملکی کمتر از دو میلیون یورو به منظور اخذ پاسپورت قبرس نروند.
برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ پاسپورت قبرس با مشاوران  کنکاش تماس حاصل فرمائید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش