درباره فرهنگ و تاریخ جزیره قبرس در اتحادیه اروپا بیشتر بدانید

درباره فرهنگ و تاریخ جزیره قبرس در اتحادیه اروپا بیشتر بدانیدنمی توان مردم قبرس را به طور کلی "قبرسی" نامید. این کلمه همیشه پیشوندی "یونانی" یا "ترک" به همراه دارد زیرا که این دو قوم عمده ترین نژاد های ساکن این جزیره می باشند: گروهی یونانی زبان با اجداد یونانی و مذهب ارتودوکس مسیحی، و گروه دیگر از قومیت ترک و ترک زبان و مسلمان.

پاسپورت قبرس

نمی توان مردم قبرس را به طور کلی "قبرسی" نامید. این کلمه همیشه پیشوندی "یونانی" یا "ترک" به همراه دارد زیرا که این دو قوم عمده ترین نژاد های ساکن این جزیره می باشند: گروهی یونانی زبان با اجداد یونانی و مذهب ارتودوکس مسیحی، و گروه دیگر از قومیت ترک و ترک زبان و مسلمان.

زمانی که قبرس در سال 1960  استقلال خود از بریتانیا را بدست آورد، قانون اساسی دولت جمهوری جدید، یونانی ها و ترک های قبرسی را به عنوان دو گروه قومی مجزا تعریف کرد. در آن زمان، اعضای هر دوگروه هنوز در روستاهای مختلط درکنار هم و در صلح وصفا زندگی می کردند، و تعداد روستاها و شهرهای کاملا ترکی و یا یونانی بسیار اندک بود. در اکثر موارد، همسایگان بدون توجه به قومیت های متفاوت با هم رفتاری دوستانه و نزدیک داشتند و حتی در مراسم و جشن های همدیگر شرکت می کردند.

سپس وقایع سال 1974 به وقوع پیوستند و منجر به تقسیم جزیره به دو قسمت ترک نشین و یونانی نشین شد و بیش از 30 سال است که این دوگانگی کماکان ادامه دارد.

با این وجود، این دو جامعه هنوز هم نقاط اشتراک بسیاری دارند؛ روش زندگی، غذاها و نوشیدنی ها، و حرکات بدنی و  ایما اشاره یکسان. زیرا که قبرسی های "یونانی" و قبرسی های "ترکی" بیش از هرچیز دیگری "قبرسی" هستند.

زبان

زبان های رسمی قبرس، یونانی و ترکی هستند. بازدیدکنندگان این جزیره در برقراری ارتباط با زبان انگلیسی با هیچ مشکلی مواجه نمی شوند، زیرا که این کشور از سال 1878 تا 1960، مستعمره انگلستان بوده و حتی امروزه از پایگاه های نظامی این کشور در منطقه به شمار می رود. با این حال همانند هر کشور دیگر، اگر بازدیدکنندگان به خود زحمت یادگیری زبان بومی مردم این جزیره را بدهند، مقامشان از یک توریست ساده (touristas)  به (xenos) که واژه ای شریف برای مسافر و خارجی است، ارتقا خواهد یافت.

لازم به ذکر است که گویش یونانی در قبرس تفاوت های زیادی با زبان یونانی خود کشور یونان دارد و جدای از لهجه متفاوت حدود 15% از کلمات آن نیز مختص کشور قبرس می باشد. این بدین معنی است که اغلب مردم اهل یونان به راحتی نمی توانند منظور قبرسی های یونانی را درک کنند.

مذهب

بیشتر قبرسی های یونانی متعلق به کلیسای ارتودوکس مستقل قبرس بوده (78درصد)، و اکثر ترکهای قبرس مسلمان هستند (18درصد). سایر مذاهبی که در این کشور تقدیس می شوند، ادیان مارونی و آپوپولیک های ارمنی (4%) هستند. در حالی که قدرت و ثروت کلیسای ارتدکس قبرس در شکوه و عظمت کلیساهای این جزیره مشهود است، رسم و سنن دینی در این کشور متنوع و مختص به خود می باشد.

در روستاهای کوچک سنتی، زنان بیشتر از مردان در مراسم مذهبی شرکت می کنند و اعضای سالخورده هر خانواده مسئولیت اجرای مناسک مذهبی در خانواده را برعهده دارند. حضور در کلیسا در مناطق شهری و در میان قبرسی های تحصیلکرده کمتر است. برای اکثر قبرسی های یونانی، مذهب در مناسک داخل خانه، احترام به قدیسین، و رعایت مراسم و سنن خاص محدود می شود.

تحصیلات

نرخ با سوادی در قبرس 97.6% با میانگین سالهای تحصیلی 14 سال می باشد. حتی می تواند استدلال کرد که قبرس از جمعیتی "بیش از حد با سواد" برخوردار است، با آمار بالایی از افرادی که سطح تحصیلاتی فراتر از لیسانس دارند.

سیستم آموزشی در قبرس از مدارس دولتی و خصوصی تشکیل شده و شامل مراحل زیر است:

  1. پیش دبستانی: حداقل یک سال تحصیلی اجباری در این مقطع برای کودکان بالای 3 سال

  2. دبستان: اجباری و به مدت شش سال. در این کشور آموزش دوره دبستان در موسسات خصوصی به زبان های انگلیسی، فرانسوی، و روسی نیز ارائه می گردد.

  3. متوسطه: این مقطع شامل دو دوره سه ساله می شود؛ متوسطه دوره اول برای دانش آموزان 12 تا 14 سال و متوسطه دوره دوم برای دانش آموزان 15 تا 18 سال.

  4. تحصیلات عالی: افراد می توانند تحصیلات عالی خود را در دانشگاه دولتی قبرس یا یکی از 5 دانشگاه خصوصی این کشور ادامه دهند.

فرهنگ و رفتار اجتماعی

قبرسی ها در شروع رابطه های دوستانه زیاد پیش قدم نمی شوند، اما زمانی که دوستی با مردم این کشور شکل پذیرد، در صمیمیت قبرسی ها جای هیچ شک و شبهه ای نمی گذارد.

مردم قبرس به نسبت سایر کشورهای اروپایی، احترام بیشتری برای افراد بزرگتر قائل می باشند. افراد سالخورده تر در قبرس اصولا با عناوینی و پیشوندهای احترام خوانده می شوند.

سر وقت بودن در قبرس فضیلت اخلاقی محسوب می شود، ولی مردم قبرس زیاد خود را درگیر رعایت آن نمی کنند. داشتن 30 تا 45 دقیقه تاخیر در یک مراسم جمعی نه تنها غیر قابل قبول نیست، بلکه درواقع از فرد انتظار می رود که تاخیر داشته باشد.

به طور کلی، مردم قبرس بسیار مهمان نواز هستند. بنابراین از شما انتظار می رود که حداقل کمی از هرچه که به شما تعارف می شود امتحان کنید. البته این اصل بیشتر در مورد غذا و نوشیدنی صدق می کند.

قبرسی ها با صدای بلند به گفتگو با همدیگر می پردارند و حرکات دست و صورت آنها در هنگام صحبت کردن بسیار متنوع تر از مردم اروپای غربی می باشد. بنابراین یک بحث دوستانه ممکن است به چشم یک خارجی یک مشاجره برسد. مردم قبرس بسیار اهل مد هستند. سبک لباس پوشیدن آنها همانند سبک لباس پوشیدن آمریکایی ها و اروپایی هاست و احتمالا کمی هم شیک تر.

 برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ پاسپورت قبرس یا اقامت قبرس با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش