چرا پرتغال از نظر قانون مالیاتی، بهترین انتخاب برای اخذ اقامت اروپا است؟

چرا پرتغال از نظر قانون مالیاتی، بهترین انتخاب برای اخذ اقامت اروپا است؟پرتغال زندگی با کیفیت و بسیار عالی برای تاجران یا سرمایه گذاران مدرن مهیا می کند. رژیم مالیاتی پرتغال برای اشخاص، بسیار جذاب است و نسبت به رژیم های دیگر، از هر لحاظی برتر است.

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال

به دلایل متعددی از جمله حفظ ثروت، افراد تصمیم می گیرند که اقامت اروپا را بدست آورند. اما نگرانی هایی مربوط به نظام مالیاتی کشور ها وجود دارد. بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر اقامت دو یا چند کشور را داشته باشند، باید در هر دو کشور مالیات پرداخت کنند. این مسئله ممکن است آنها را از دریافت اقامت اروپا منصرف کند. در میان کشور های اروپا، پرتغال، یکی از اولین گزینه ها برای افراد متمول است. زیرا با دریافت اقامت سرمایه گذاری پرتغال، افراد، هم می توانند از مزایای اقامت در یک کشور اروپایی لذت ببرند و هم نیازی به پرداخت مالیات مضاعف ندارند.

چرا پرتغال باید اولین انتخاب مالیاتی شما باشد؟

پرتغال عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است. پرتغال دارای محیط سیاسی و اجتماعی پایدار، جامعه ای امن، نیروی کار ماهر با آشنایی به زبان انگلیسی و کیفیت عالی زندگی است و فرصت های سرمایه گذاری مطلوبی را ارائه می دهد. این کشور قصد دارد تا در حوزه های گردشگری و املاک، ممتاز باشد و تبدیل به یکی از کشور های پیشتاز اتحادیه اروپا در تحقیق و توسعه و تکنولوژی جدید شود.

پرتغال زندگی با کیفیت و بسیار عالی برای تاجران یا سرمایه گذاران مدرن مهیا می کند. رژیم مالیاتی پرتغال برای اشخاص، بسیار جذاب است و نسبت به رژیم های دیگر، از هر لحاظی برتر است. نرخ پایین میانگین مالیاتی ، انتقال رایگان پول توسط مهاجر ها به کشور خودشان که برای افرادی که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کردند، به وجود آمد، رژیم مناسب مجوز اقامتی (اجازه حرکت آزادانه در حوزه شنگن) و امکان درخواست برای تابعیت پرتغال و در نتیجه پاسپورت اتحادیه اروپا، پرتغال را به یکی از مکان های بسیار جذاب تبدیل می کند. به دلیل آزادی خواهی و دیدگاه چند فرهنگی پرتغال، این کشور با بقیه ی دنیا از جمله آفریقا (آنگولا، موزامبیک و کیپ ورد) ، آسیا (چین شامل ماکائو) و آمریکای جنوبی (برزیل) ارتباط خوبی دارد.

بنابراین، این مسئله که پرتغال به گزینه اول افراد متمول برای اقامت در اتحادیه اروپا تبدیل شده است، اصلا غیر منتظره نیست. افراد برای اخذ اقامت اروپا، می توانند اقامت پرتغال را با خرید ملک بدست آورند و از مزایای بسیار آن لذت ببرند.

رژیم مالیاتی خاص برای مقیمان مالیاتی که تصمیم میگیرند در پرتغال زندگی کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نکرده اند، با نرخ مالیاتی ثابت 20 درصد بر  درآمد های کسب شده در پرتغال، جذابیت پرتغال را افزایش می دهد و تعهد پرتغال به جذب بهترین مهارت های بین المللی و اشخاص ثروتمند به همراه خانواده هایشان را نشان می دهد ( این شرایط به مدت ده سال برای این افراد وجود خواهد داشت).

سیستم مالیاتی پرتغال فرصت های جالبی را در رابطه با مالیات بر ثروت، هدیه، ارث،در آمد از تجارت و اجاره، دریافت سرمایه، سود سهام و حقوق بازنشستگی ارائه می دهد. افراد ثروتمند و خانواده هایشان، چه تابعیت پرتغالی داشته باشند چه نداشته باشند، باید به دقت به آنچه که پرتغال می تواند برای برنامه ریزی در آمد و سرمایه و همچنین انتقال موفق آن به نسل بعدی ارائه بدهد، توجه داشته باشند.

مثال هایی از رژیم های مالیاتی سودمند پرتغال:

-از سال 2009، نرخ ثابت 20 درصدی برای درآمدهایی که منبعشان از پرتغال است وجود دارد و درآمد هایی که منبعشان، خارج از پرتغال است، معاف از مالیات هستند. این معافیت مخصوص افرادی است که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کردند.

-معافیت مالیاتی برای هدیه و ارث به همسرو فرزندان: ارث یا هدیه به دیگران، یا به دلیل قوانین کشوری سخاوتمندانه، مشمول مالیات نیست یا مشمول نرخ ثابت 10 درصدی  مالیات است.

-مالیات صفر بر سرمایه یا انتقال رایگان پول توسط مهاجر ها به پرتغال یا خارج از آن: مالیات صفر برای سود سهام با برنامه ریزی صحیح و یا مالیات با نرخ ثابت 28 درصدی. اعتبار مالیاتی برای مالیات مضاعف بین المللی نیز ممکن است وجود داشته باشد.

-مالیات های سودمند برای حقوق بازنشستگی و دیگر بیمه های زندگی ممکن است به طور چشمگیری، بار مالیاتی موثر بر سرمایه گذاری را کاهش دهد.

- شرکت هایی که برای فعالیت در مرکز تجارت بین المللی مادیرا (MIBC)جواز دارند، که شامل شعبه های نهاد های غیر مقیم است، با جوازی که تا 31 دسامبر 2014 صادر شده باشد، از نرخ 5 درصدی مالیات بر در آمد شرکت تا 31 دسامبر 2020 بهره می برند.

-کاهش نرخ مالیات بر در آمد شرکت بر در آمدی اعمال می شود که از معامله با افراد غیر مقیم بدست آمده باشد و محدود به آستانه در آمد مشمول مالیات و وابسته به ایجاد شغل باشد. رژیم مالیاتی خاص MIBC، مزایای سخاوتمندانه ای برای جلوگیری از مالیات بر سود، حق الامتیاز و خدمات ارائه می دهد.

-شرکت های پرتغالی ممکن است از قوانین عدم تبعیض اتحادیه اروپا و دستورات اتحادیه اروپا راجع به یکی شدن دو یا چند شرکت، سود سهام، سهام و حق الامتیاز ها و همچنین معاهده های مالیات مضاعف پرتغالی استفاده کند.

-پرتغال بیش از 60 معاهده مالیات مضاعف با کشورهایی شامل مالتا، ماکائو و هنگ کنگ و بیش از 50 توافقنامه حمایت از سرمایه گذاری امضا کرده است. بیش از 15 توافقنامه تبادل اطلاعات مالیاتی و چندین توافقنامه امنیت اجتماعی هم امضا کرده است که فرصت های جالبی را در یک محیط مالیاتی مناسب مهیا می کند.

در سال 2009، پرتغال یک رژیم مالیات بر در آمد شخصی داوطلبانه سودمند برای افرادی که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کردند، معرفی کرد و هدف آن این بود که افراد ماهر در فعالیت هایی با ارزش افزوده زیاد و افراد متمول را به همراه خانواده آنها به پرتغال جذب کند.

این رژیم با هدف بهبود پرتغال در رقابت پذیری  در تکنولوژی و تحقیق و توسعه و همچنین دیگر بخش هایی که ارزش افزوده زیاد داشتند، بود. افراد متمول و خانواده آنها هم ممکن بود سود ببرند زیرا این رژیم از رژیم های مشابه دیگر سودمندتر بود.

این رژیم جدید برای همه افرادی که مقیم مالیاتی پرتغال می شوند، در دسترس است (اگر در 5 سال گذشته مقیم مالیاتی پرتغال نبوده اند) و به مدت 10 سال اعتبار دارد.  

 برای اینکه کسی مقیم مالیاتی باشد، باید بیش از 183 روز در سال مالیاتی مربوطه در پرتغال باشد و یا در 31 دسامبر آن سال، با هدف حفظ اقامت و زندگی در آن جا، مقیم پرتغال باشد.

افرادی که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کردند، مالیات بر در آمد، 20 درصد خواهد بود.

شخصی که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کرده، اگر در آمدی با منبع غیر پرتغالی داشته باشد و مالیات آن درآمد را در کشور خودش داده باشد، تحت معاهده مالیات مضاعف، دیگر نیازی به پرداخت مالیات در کشور پرتغال ندارد. اگر هیچ معاهده مالیاتی وجود نداشته باشد باید مالیات را در حوزه قضایی دیگری پرداخت کند و تحت قوانین داخلی، به عنوان درآمد با منبع پرتغالی در نظر گرفته نمی شود.  

در آمد تجاری و حرفه ای  از منبع غیر پرتغالی که توسط افرادی که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کردند، بدست آمده است، معاف از مالیات بر درآمد شخصی است به شرطی که تحت معاهده مالیات مضاعف یا در حوزه قضایی دیگری که بد حساب نباشد (جزء لیست سیاه نباشد)، مشمول مالیات باشد.

درآمد از اجاره، از سرمایه گذاری و سود سرمایه با منبع غیر پرتغالی که توسط افرادی که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کردند، بدست آمده است، معاف از مالیات بر در آمد شخصی است، به شرطی که شرایط بالا رعایت شده باشد.

حقوق بازنشستگی که در خارج از پرتغال به افرادی که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کردند، پرداخت شده است، اگر تحت معاهده مالیات مضاعف باشد یا منبع این حقوق بازنشستگی، پرتغال در نظر گرفته نشده باشد و اجازه کاهش مالیات بر در آمد شخصی در پرتغال به آن داده نشود، معاف از مالیات بر در آمد شخصی است.

در نهایت، تحت رژیم مالیاتی  مخصوص افرادی که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کردند، شرکت های چند ملیتی  با قرار دادن مرکز های ممتازشان (مثلا دپارتمان های تحقیق و توسعه) در پرتغال، سود زیادی می برند و شرکت های پرتغالی، محرکی اساسی برای جذب بهترین استعداد خواهند داشت.

علاوه بر این، افراد متمول اگر اقامت پرتغال را بدست بیاورند اما در آنجا زندگی نکنند، می توانند ثروتشان را در یک محیط مالیاتی مناسب (لیست سفید) قرار دهند، دارایی هایشان معاف از مالیات می شود، بدون اینکه مالیاتی مشمولشان شود می توانند دارایی را به ارث بگذارند یا هدیه بدهند و از دوران بازنشستگی بدون هیچ مالیاتی بر حقوق بازنشستگی لذت ببرند. بنابراین، اگر مایل به دریافت اقامت اروپا هستید، اما فکر می کردید که با دریافت اقامت اروپا باید مالیات مضاعف پرداخت کنید، می توانید کشور پرتغال را انتخاب کنید و از رژیم های مالیاتی سخاوتمندانه این کشور اروپایی بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال با خرید ملک با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش