شرط حضور اختیاری و رژیم مالیاتی سخاوتمندانه، از دلایل برتری اقامت پرتغال

شرط حضور اختیاری و رژیم مالیاتی سخاوتمندانه، از دلایل برتری اقامت پرتغالبرنامه اقامت پرتغال در میان برنامه های اقامت اروپا، از محبوبیت بالایی برخوردار است. از دلایل اصلی این محبوبیت می توان به شرط حضور اختیاری و رژیم مالیاتی سخاوتمندانه پرتغال اشاره کرد.


پرتغال، مقصد مهاجرتی شماره 1 در اروپا برای مردم سراسر جهان است

پرتغال به دلیل بحران مالی سال 2007 و در نتیجه بحران بودجه سال 2011، در بدترین شرایط بود و در نتیجه، دولت پرتغال، اقداماتی را با هدف اصلاحات اقتصادی معرفی کرد. در سال 2012، یک طرح قانونی برای برنامه ویزای طلایی/اقامت از طریق سرمایه گذاری پرتغال معرفی شد که به منظور بهبود اقتصاد در پرتغال، در قبال سرمایه گذاری با مبلغ مشخصی، مجوز های اقامتی را به افراد خارجی اهدا می کرد. در 26 نوامبر سال 2017، تحت قانون 102/2017، 2 طرح جدید برای مبلغ سرمایه گذاری معرفی شد.

در سال 2012، تعدا کمی از متقاضیان تایید شدند اما رفته رفته، این تعداد افزایش یافت. در حال حاضر، پرتغال از طریق ارائه اقامت پرتغال، 3.8 میلیارد یورو بدست آورده است و افراد زیادی از سراسر جهان مجوز های اقامتی را برای زندگی در پرتغال دریافت کرده اند اما هنوز متقاضیان زیادی در صف دریافت اقامت هستند.

اما واقعا دلیل محبوبیت اقامت پرتغال و پاسپورت پرتغال چیست؟

از میان عوامل متعدد، سه عامل اساسی وجود دارد: شرط حضور، رژیم مالیاتی سخاوتمندانه پرتغال و وجود مسیر به سمت پاسپورت پرتغال 


شرط حضور

در ابتدا مجوز اقامت برای یک سال معتبر است و همان سال اول، سرمایه گذار باید حداقل 7 روز را در پرتغال بماند. پس از آن هر دو سال یکبار باید به پرتغال سفر کند و به مدت 14 روز در آنجا بماند و مجوز اقامت را برای دوره های دو ساله تمدید کند.

شرط حضور در پرتغال یکی از عواملی است که موجب محبوبیت برنامه اقامت پرتغال شده است. سرمایه گذاران به صورت قانونی مجوز اقامت دریافت می کنند و ملزم به زندگی در پرتغال فقط به مدت چند روز هستند. در نتیجه می توانند بیشتر وقت خود را در کشور خودشان سپری کنند. این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا بیشتر سرمایه گذاران نمی خواهند کسب و کار و زندگی در کشور خودشان را رها کنند. از این رو، برنامه سرمایه گذاری پرتغال موفق به جذب افراد زیادی برای اخذ اقامت پرتغال از سراسر جهان شده است.

سرمایه گذاران با داشتن ویزای طلایی پرتغال می توانند با آزادی کامل در اروپا سفر کنند. دارندگان مجوز اقامت پرتغال می توانند  در دیگر کشور های حوزه شنگن به مدت 90 روز در هر 180 روز زندگی کند و در نتیجه نیازی به پروسه های خسته کننده درخواست ویزای شنگن ندارند.

به گفته آژانس های املاک در پرتغال، بیشتر سرمایه گذاران، ملک خود را اجازه می دهند و در کشور خودشان زندگی می کنند. تعدادی از سرمایه گذاران هم ملک خود را اجاره نمی دهند تا بتوانند در تعطیلات از آن استفاده کنند. در هر صورت، از نظر سرمایه گذاران، سرمایه گذاری در پرتغال، سرمایه گذاری مفید و مناسبی است.

برخی از افراد ثروتمند، در میان برنامه های اقامت اروپا، اقامت پرتغال را انتخاب می کنند. با داشتن اقامت پرتغال، هم می توانند به کسب و کار خود در کشورشان ادامه دهند و هم می توانند در شرایط های وخیم سیاسی و به منظور فرار از مشکلات کشورشان، به اروپا مهاجرت کنند.

روند مهاجرت از طریق سرمایه گذاری معمولا پیچیده است. در نتیجه سرمایه گذاران از مشاوران حقوقی کمک می گیرند تا در این پروسه اخد اقامت اروپا به آنها کمک کنند.

سرمایه گذاری در پرتغال باعث افزایش قیمت های املاک در پرتغال شده است و این افزایش نرخ املاک همچنان ادامه دارد.


رژیم مالیاتی 

در سال 2009، پرتغال، رژیم مالیات بر در آمد شخصی داوطلبانه سودمند برای افرادی که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کردند، معرفی کرد و هدف آن این بود که افراد ماهر در فعالیت هایی با ارزش افزوده زیاد و افراد متمول را به همراه خانواده آنها به پرتغال جذب کند.

این رژیم جدید برای همه افرادی که مقیم مالیاتی پرتغال می شوند، در دسترس است (اگر در 5 سال گذشته مقیم مالیاتی پرتغال نبوده اند) و به مدت 10 سال اعتبار دارد.

برای اینکه کسی مقیم مالیاتی باشد، باید بیش از 183 روز در سال مالیاتی مربوطه در پرتغال باشد و یا در 31 دسامبر آن سال، با هدف حفظ اقامت و زندگی در آن جا، مقیم پرتغال باشد.

افرادی که در پرتغال زندگی می کنند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کردند، مالیات بر در آمد 20 درصدی شامل آنها می شود.

شخصی که در پرتغال زندگی می کند اما در پنج سال گذشته در پرتغال زندگی نمی کرده، اگر در آمدی با منبع غیر پرتغالی داشته باشد و مالیات آن درآمد را در کشور خودش داده باشد، تحت معاهده مالیات مضاعف، دیگر نیازی به پرداخت مالیات در کشور پرتغال ندارد. اگر هیچ معاهده مالیاتی وجود نداشته باشد باید مالیات را در حوزه قضایی دیگری پرداخت کند و تحت قوانین داخلی، به عنوان درآمد با منبع پرتغالی در نظر گرفته نمی شود.


وجود مسیر به سمت پاسپورت پرتغال

پرتغال از معدود کشورهایی است که به سمت پاسپورت گرفتن مسیر دارد. این کشور دو تابعیتی را قبول دارد و بر خلاف بسیاری از کشور ها که شرط حضور 10 سال دارند، پرتغال پس از 5 سال پاسپورت می دهد. در نتیجه افراد می توانند با سپری کردن تنها 7 روز در سال اول و 14 روز در دوره های دو ساله بعدی در پرتغال، پاسپورت پرتغال را بدست آورد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش