سوالات متداول متقاضیان اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

سوالات متداول متقاضیان اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاریاخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک به ارزش 250 هزار یورو از سریع ترین و ارزانترین روش های اخذ اقامت در اروپا می باشد. در این مقاله به سوالات رایج در مورد اخذ اقامت یونان پاسخ داده ایم.

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

در این مقاله به سوالات رایج متقاضیان اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری می پردازیم.

آیا جمع آوری مدارک برای اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری مستلزم استخدام وکیل میباشد؟

قانونا نیازی به جمع آوری و پردازش اطلاعات توسط وکیل نیست. اما در مواردی که متقاضی قادر به تکلم به زبان یونانی نیست و یا در خارج از یونان زندگی میکند، براس سهولت در فرایند کار بهتر است از یک نماینده قانونی در یونان در خواست همکاری نماید.

چه کسی عضو خانواده محسوب میشود؟

بر طبق قانون، اعضای خانواده متقاضی که میتوانند وارد کشور یونان شوند موارد ذیل را شامل میشوند:

الف) متقاضی اصلی و همسر

ب) فرزندانی که وابستگی مستقیم به والدین دارند و سن آنها کمتر از 21 سال میباشد.

پ) والدین متقاضی اصلی و همسر

آیا والدین متقاضی و همسر و فرزندان بالای 18 سال میتوانند در مالکیت املاک در یونان سهیم باشند و در اعضای خانواده گنجانده شوند؟ وضعیت فرزندانی که در طی دوره اقامت قانونی والدین، 18 ساله میشوند چگونه خواهد بود؟

والدین در قانون بالا گنجانده میشوند اما فرزندان بالای 18 سال شامل این برنامه نمیشوند. فرزندان متقاضی، تحت قانون مالکیت اموال در یونان میتوانند تا سن 21 سالگی اجازه اقامت تحت عنوان عضو خانواده را کسب کنند. بعد از آن میتوانند مستقلا درخواست تمدید مجوز اقامت 3 ساله را بدهند، و بعد از سن 24 سالگی میتوانند با توجه به قوانین مهاجرت دوره اقامت خود را مجددا تمدید نمایند.

آیا متقاضی و همسر او که قانونا ازدواج نکرده اند شامل کسب اقامت از طریق سرمایه گذاری میشوند؟

کسب اجازه اقامت از طریق خانواده متقاضی شامل کسانی که رسما ازدواج آنها ثبت نشده باشد نمیشود.

آیا با کسب اقامت از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک میتوانم به دیگر کشور های حوزه اروپا سفر کنم؟ آیا شرایطی در این زمینه وجود دارد؟

 بله، تا زمانی که اجازه اقامت و ویزای بلند مدت معتبر باشد، فرد اجازه تردد آزادانه در حوزه شنگن را دارد. هر شهروندی با داشتن  ویزای بلند مدت (مانند کسانی که اجازه اقامت از طریق مالکیت املاک را دارند) که توسط یکی از کشورهای عضو شنگن صادر شده و دارای حداقل یک سال اعتبار باشد  قادر به سفر به دیگر کشور های حوزه شنگن به مدت 90 روز در هر 180 روزمیباشد، تحت شرایط مشابه با کسانی که اجازه اقامت و چندین بار ورود به حوزه شنگن را دارند.

آیا اجازه اقامت یونان منجربه اجازه کار نیز میشود؟ 

در هیچ موردی اجازه اقامت یونان به معنی اجازه کار در هیچ زمینه ای نیست. بر طبق پاراگراف 6، ماده 20، قانون 2014/4251، اشتغال شامل هیچگونه فعالیت اقتصادی تحت عنوان سهامدار یا مدیر اجرایی نمیباشد. همچنین تمامی اعضای خانواده که برای آنها اجازه اقامت به مدت معین، مانند سرمایه گذار اصلی صادر شده است، اجازه دسترسی به بازار کار را ندارند.

آیا اجازه اقامت به من حق درخواست شهروندی را میدهد؟

این مقوله به طور مستقیم منجر به کسب شهروندی از طریق اقامت در یونان نمیشود، بلکه به آسانی به شخص اجازه اقامت طولانی مدت را میدهد، که خود یک شرط قانونی برای درخواست شهروندی یونان و پاسپورت یونان میباشد. بدین ترتیب برای کسب اقامت طولانی مدت باید تمامی شرایط مذکور درماده 89 و 90 قانون 2014/4251 به طور کامل اعمال شود.

آیا مبلغ 250.000 یورو شامل مالیات بر ارزش افزوده میشود؟ ارزش سرمایه گذاری باید به چه میزان باشد که سند مالکیت بتواند به نام متقاضی و همسرش باشد؟

مبلغ 250.000 یورو به نرخی که در قرارداد ذکر میشود اشاره دارد. در موارد مالکیت مشترک اموال توسط متقاضی و همسرش، اجازه اقامت یونان به هردو آنها داده میشود.

آیا میتوانم بیش از یک ملک با ارزش کمتر از 250.000 یورو که مجموع ارزش آنها برابر یا بیشتر از 250.000 یورو باشد خریداری کنم؟

صرف نظر از تعداد املاک، به شرط آنکه مجموع ارزش آنها برابر یا بیشتر از 250.000 یورو باشد، شما حق اقامت یونان را خواهید داشت.

آیا میتوانم ملک تجاری یا مجموعی از ملک تجاری، مسکونی و زمین را خریداری کنم؟

بر طبق قانون مبلغ 250,000 یورو باید در قرارداد ذکر شده باشد و نوع ملک که تجاری یا مسکونی باشد تفاوتی ایجاد نمیکند.

آیا محدودیت هایی از قبیل موقعیت مکانی، متراژ براساس متر مربع و یا غیره در خرید املاک اعمال شده است؟

محدودیت هایی بر مناطق حاشیه ای اعمال شده است. بعضی از مناطق حاشیه ای که شامل مناطقی تحت حاکمیت بخشدار هستند مانند the Dodecanese, Evros, Thesprotia, Kastoria, Kilkis, Lesvos, Xanthi, Preveza, Rodopi Samos, Florina, Chios, و سرزمین های  Thera and Skyros و منطقه قدیمی Nevrokipia تحت حاکمیت سابق Drama   و Pagoniou and Konitsas تحت حاکمیت سابق Loennina، Almopia و Edessa تحت حاکمیت سابق Pella ، Sintiki  تحت حاکمیت سابق Serres. اشخاص حقیقی یا حقوقی که تحت تاثیر ممنوعیت های بالا قرار دارند، میتوانند درخواست لغو ممنوعیت از مناطق نامبرده را همراه با درخواستی که در آن علت استفاده ملک در آن مناطق ذکر شده باشد را ارائه دهند. پس از ارسال درخواست، تصمیم برای رفع ممنوعیت توسط وزیر دفاع اتخاذ میگردد.

آیا پس از کسب اجازه اقامت یونان میتوانم بدون ورود به یونان به طور مستقیم از کشورم به یکی از کشور های حوزه شنگن سفر کنم؟

بله، شما میتوانید به هر کشوری که تمایل دارید به طور مستقیم وارد شوید.

مقررات در ارتباط با دسترسی به خدمات آموزشی و پزشکی به چه صورت میباشد؟آیا فرزندان با داشتن اجازه اقامت یونان میتوانند دریکی از مدارس دولتی یونان تحصیل کنند؟

دارنده اقامت یونان همانند شهروندان یونانی دسترسی کامل به خدمات آموزشی را دارد. در ارتباط با دسترسی به خدمات درمانی، متقاضی و اعضای خانواده او که تحت قوانین فعلی قرار دارند، باید تحت پوشش بیمه ای باشند که هزینه های درمانی و پزشکی آنها را پوشش دهد.

برای اثبات شرایط مذکور، مدارک زیر پذیرفته میشود:

الف) قرارداد بیمه که در خارج از یونان امضاء شده، به شرط آنکه به طور واضح ذکر شده باشد که بیمه گذار متقاضی را در طول مدت اقامتش در یونان پوشش میدهد.

ب) قراردادهای بیمه ای که در یونان امضاء شده باشند.

آیا میتوانم یک ماشین با پلاک یونان جهت تردد خریداری کنم؟

بله، تحت قوانین خاص وزارت حمل و نقل، که برای متقاضی  قابل اجرا میباشد.

آیا میتوانم توسط ملک وام مسکن دریافت کنم؟ 

بله، شما میتوانید همانند شهروندان یونانی از طریق ملکتان وام مسکن دریافت کنید.

آیا اثبات توان مالی خریدار لازم میباشد؟

درآمد متقاضی باید توسط مدارکی که توانایی مالی اورا اثبات میکند مشخص شود ( مانند یک گواهی از یک بانک درجه یک و یا یک موسسه مالی رسمی و یا سایر موسسات شناخته شده برای نگهداری اوراق قرضه) و گواهی وجود حساب های بانکی یا دیگر اوراق بهادار قابل انتقال، به ویژه سهام یا اوراق قرضه ( موارد بالا برای صدور ویزای نوم D  لازم میباشد). در تمامی موارد، پیش از بسته شدن قرارداد، مبلغ ملک توسط چک بین بانکی یا دیگر انتقالات بانکی پرداخت میگردد.

 آیا اگر چند متقاضی به طور مشترک یک ملک به ارزش 2,000,000 یورو خریداری کنند، آیا همه شرکا اجازه اقامت خواهند داشت؟

بله، به شرط آنکه مبلغ سرمایه گذاری توسط هرکدام به مبلغ 250,000 یورو باشد.

چه اتفاقی می افتد اگر کسی در طول دوره اقامت خود، در کشور خود و یا در یونان، مرتکب جرم شود؟

اجازه اقامت یونان او لغو خواهد شد.

اگر شخصی ویزای بلند مدت برای یک کشور دیگر در حوزه شنگن را داشته باشد، این ویزا باید برای کسب ویزای یونان لغو شود؟

ویزای شنگن کشور دیگر به متقاضی امکان ورود به یونان و پرداختن به  مسائل مربوط به خرید ملک را میدهد.

آیا اجازه اقامت یونان همچنان پس از واگذار کردن ملک به شخص دیگر معتبر خواهد ماند؟

در مواردی که ملک منتقل می شود، متقاضی حق اقامت یونان خود را از دست می دهد. در مواردی که فروشنده ملک خود را در طول دوره اقامت به شخص دیگری واگذار کند، حق اقامت یونان از او سلب شده و به شخص خریدار منتقل میگردد.

آیا امکان اجاره دادن ملک به شخص دیگر وجود دارد؟

متقاضی حق اجاره دادن ملک خود را دارد.برای مشاوره ی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش