رقابت کشورهای مختلف با برنامه EB5 آمریکا

رقابت کشورهای مختلف با برنامه EB5 آمریکاکشورهای بسیاری در دنیا برای جذب سرمایه گذاران خارجی با برنامه مهاجرت سرمایه گذاری آمریکا و ویزای EB5 رقابت می کنند. تقریباً نیمی از اعضای اتحادیه اروپا برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری دارند. علاوه بر آنها برنامه مهاجرت سرمایه گذاری کانادا و برنامه کسب پاسپورت گرانادا و دومینیکا و غیره نیز وجود دارند.

 در دهه اخیر شاهد گسترش برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری بوده ایم. این برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری به منظور جذب سرمایه خارجی در مقابل اعطای اقامت دائم یا حتی تنها پاسپورت هستند.

از آنجایی که بیش از 30 سال است که این برنامه ها وجود دارند، این صنعت قطعاً جدید نیست. با این حال شکی نیست که محبوبیت و تعداد این برنامه ها به شدت افزایش یافته چون کشورها برای جذب سرمایه های خارجی در رقابت هستند. تقریباً نیمی از اعضای اتحادیه ی اروپا برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری دارند. علاوه بر آنها برنامه ی مهاجرت سرمایه گذاری EB-5 در آمریکا، مهاجرت سرمایه گذاری کانادا و برنامه کسب پاسپورت گرانادا و دومینیکا و غیره نیز وجود دارند و بازار مهاجرت سرمایه گذاری بسیار داغ است.

شرکت های مهاجرتی سمینارهای متعددی برای ترقی برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری جهانی، برگذار می کنند. فرد سرمایه گذار می تواند یکی از کشورهایی که برنامه مهاجرت سرمایه گذاری ارائه می دهند، از جمله آمریکا، کانادا، اسپانیا، مجارستان، قبرس و .... را انتخاب کند و خانوادش را به راحتیِ رزرو تعطیلات به بسیاری از این کشور ها منتقل کند.

برنامه ی EB-5، که منحصراً ملزم به اشتغال زایی است و ماهیتی ریسک پذیر دارد، اخیراً با استقبال زیادی رو به رو بوده است. اگرچه تسلط آمریکا در این عرصه مشخص نیست اما با رقابت بزرگی با دیگر کشورهای دارای برنامه مهاجرت سرمایه گذاری مواجه است.

در سال 2012 استرالیا برنامه ویزای سرمایه گذاری ویژه اش را با شرط 5 میلیون دلار (AUD) سرمایه، راه اندازی کرد. این برنامه در سال 2013 فقط 65 ویزا به همراه داشت که 91 درصد آن به اتباع چینی اعطا شد. اما از مارس 2015 این آمار به 1,679 تقاضای ویزا و 751 ویزای اعطا شده افزایش یافته است. به همین ترتیب، برنامه ی ویزای طلایی پرتغال که در آن یک سرمایه گذار می تواند به راحتی املاک بالای 500,000 یورو خریداری کند و به اقامت دائم دست یابد، از دو سرمایه گذار در سال 2012 به 1,526 سرمایه گذار در سال 2014 رسید.

در زیر لیستی از برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری بین المللی با حداقل سرمایه ی مورد نیاز ذکر شده است:

  • آمریکا (500,000 دلار USD)
  • یونان (250,000 یورو)
  • پرتغال (500,000 یورو)
  • اسپانیا (500,000 یورو)
  • دومینیکا (100,000 دلار USD)

در همه ی این برنامه ها، از جمله EB-5، کشورها برای جذب سرمایه ی خارجی رقابت می کنند. در میان این رقابت ها، با وجود حمایت گسترده برای برنامه ی EB-5، تفسیرات منفی از سوی گروه های حاشیه ای همچنان زیاد اند؛ مانند "مردم در حال خرید راه ورود به کشور هستند" و "EB-5 راهی برای تروریست ها ساخته که به آمریکا وارد شوند". هنگامی که یک قدم به عقب بردارید و حقایق را بررسی کنید خواهید یافت که چنین اظهاراتی درست نیستند.

اولاً، منتقدان معمولاً تعداد و هدف برنامه ی EB-5 را گم می کنند. در سال 2013، آمریکا به 990,553 نفر، اقامت دائم قانونی داد. در هر سال مالی فقط 10,000 ویزای EB-5 اختصاص داده می شود. بنابراین، 1 درصد از افرادی که ذکر شد از طریق EB-5 اقامت دریافت کرده اند. EB-5 به علت تأثیر مستقیم بر تحریک اقتصادی یک برنامه ی مهاجرتی شده است (ایجاد شغل آمریکایی) - شرطی که در بیشتر ویزا های سرمایه گذاری دیده نمی شود. این کشور برای استقبال از گروه های متنوع خانواده ها، دانش آموزان، پناهجویان و سرمایه گذاران به طور مشابه کار بزرگی انجام داده است. برای همه انواع ویزاها فضا وجود دارد. از آنجایی که EB-5 به سرمایه گذاری مربوط می شود، مردم مایل اند آن را پر زرق و برق و جنجالی نشان دهند، و چشم انداز بزرگ برنامه ی ایجاد شغل را فراموش می کنند.

سرمایه گذاران معمولاً نگران ریسک سرمایه گذاری در برنامه های EB-5 هستند، اما نهایتاً  متوجه می شوند که این ریسک ارزش نقل مکان به آمریکا را دارد. سرمایه گذاران معمولاً زمان زیادی را صرف مطالعه ی قوانین این برنامه می نمایند تا مطمئن شوند که واقعی و معتبر است.

EB-5 تنها گزینه برای متقاضیان مهاجرت سرمایه گذاری در سرتاسر جهان نیست. پرتغال و اسپانیا هردو در سال گذشته به رشد فوق العاده ای دست یافته اند. بر این اساس، کشور آمریکا رقبای بسیاری در دنیا برای جذب سرمایه گذاران خارجی دارد و از این رو انتظار آن می رود که برنامه مهاجرت سرمایه گذاری آمریکا از طریق ویزای EB-5 تغییراتی کند تا بیشتر بتواند قابل رقابت با برنامه های نو ظهور مهاجرت سرمایه گذاری در دنیا بشود تا این نیروی جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد فرصت های شغلی را از دست ندهد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید. 

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش