پرتغال یا یونان: کدام یک توجیه اقتصادی بیشتری دارد؟

پرتغال یا یونان: کدام یک توجیه اقتصادی بیشتری دارد؟این مقاله به مقایسه برنامه های سرمایه گذاری پرتغال و یونان از لحاظ قیمت، شرایط دریافت اقامت، شرایط دریافت تابعیت و پاسپورت و مدت زمان برنامه ها می پردازد.

برنامه سرمایه گذاری یونان

برنامه سرمایه گذاری یونان

یکی از ساده ترین و سریع ترین راه های کسب اقامت اروپا، سرمایه گذاری در املاک یونان است. برنامه  اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری سابقه طولانی ندارد و در سال ۲۰۱۴ معرفی شده است. 

این برنامه یک گزینه عالی برای کسانی است که تمایل دارند آزادانه  به کشورهای حوزه شنگن سفر کنند. کارت اقامت  این کشور همچنین روند ارتباط با بانک های خارجی را آسان می سازد. 

برای متقاضیان این برنامه امکان خرید یک خانه، یک ساختمان تجاری یا چند ملک به طور همزمان وجود دارد. تنها شرط اصلی، سرمایه گذاری با حداقل مبلغ ۲۵۰ هزار یورو است.

سرمایه گذاران باید هزینه های جانبی زیر را هم پرداخت کنند:

۵۰۰ یورو هزینه دولتی برای صدور کارت  اقامت (برای هر فرد بزرگسال)

 ۳۰۰ یورو هزینه بیمه درمانی (برای هر متقاضی)

در ابتدا کارت اقامت برای یک دوره ۵ ساله صادر می شود و سپس متقاضی حق تمدید آن را برای مدت مشابه دارد. تعداد این تجدید اقامت ها نامحدود است، مشروط به این که متقاضی مالکیت ملک خود را حفظ نماید. پس از مدتی، می توان ملک را با ملکی با ارزش مشابه جایگزین کرد. مالک مجاز به اجاره دادن ملک و در نتیجه کسب درآمد غیر مستقیم است.

  سن متقاضی اصلی برای ارائه درخواست باید بالای ۱۸ سال باشد. از ملزومات اصلی این است که شخص از شهرت شخصی و تجاری مناسبی برخوردار باشد. به علاوه، ارائه اطلاعات دروغین و سابقه کیفری، دلایل قانع کننده ای برای رد شدن پرونده است.

آیا سرمایه گذاران می توانند برای اخذ شهروندی و پاسپورت هم درخواست دهند؟ 

بله، اما روال اداری باید دنبال شود. پس از تصویب درخواست اقامت از طریق سرمایه گذاری، متقاضی می تواند شمارش معکوس را جهت ارائه درخواست شهروندی و پاسپورت آغاز کند. این تقاضا می تواند بدون هیچ گونه سرمایه گذاری اضافی حاصل شود. با این حال، متقاضی باید ابتدا اقامت دائم این کشور را (پس از ۵ سال) دریافت کند و ۵ سال بعد برای اخذ شهروندی درخواست دهد. صدور اقامت دائم فقط به کسانی تعلق میگیرد که حداقل ۱۸۳ روز در سال در یونان ساکن باشند. همچنین به منظور دریافت تابعیت یونان باید زبان یونانی بدانید و در آزمون نمره قابل قبولی دریافت کنید.

برنامه سرمایه گذاری پرتغال

برنامه سرمایه گذاری پرتغال

پرتغال کشوری زیبا و عضو حوزه شنگن و اتحادیه اروپا است. این کشور از معدود کشورهای اروپایی است که متقاضی برای دریافت شهروندی آن باید پس از دریافت اقامت، فقط ۵ سال صبر کند. به منظور اخذ شهروندی پرتغال باید کمی دانش زبان پرتغالی داشته باشید که در سطح ابتدایی کفایت می‌ کند. تمام این موارد پرتغال را به یکی از آسان ترین مقصد ها برای اخذ تابعیت اتحادیه اروپا تبدیل می کند.

۲ روش برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری وجود دارد:

برنامه ویزای طلایی پرتغال یا اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک در سال ۲۰۱۲ معرفی شد. این برنامه دسترسی به منطقه گسترده شنگن را فراهم می کند و به فرد اجازه می دهد تا به مدت نامحدود در پرتغال زندگی کند. در عین حال، متقاضی مجبور به تغییر محل اقامت خود نیست و می تواند در کشور خود زندگی کند. به منظور رعایت مقررات تمدید اقامت، متقاضی باید تنها ۷ روز در هر سال در این کشور زندگی کند. سرمایه گذار باید ملکی به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار یورو در پرتغال خریداری کند. گزینه مقرون به صرفه تر، خرید ملک قدیمی با قدمت ۳۰ سال به ارزش ۳۵۰ هزار یورو است. 

روش دوم برنامه ویزای انجل پرتغال است. با سرمایه گذاری (به ارزش نصف مبلغ لازم برای برنامه ویزای طلایی) در یک بیزینس استارت آپ می توانید اقامت این کشور اروپایی را بدست آورید. این روش بر خلاف روش خرید ملک هزینه های جانبی خاصی ندارد، حتی یک روز هم شرط حضور فیزیکی ندارد و در حال حاضر ارزانترین راه برای اخذ اقامت این کشور بدون هیچ گونه نیاز به حضور فیزیکی، مدیریت فعالانه در بیزینس استارت آپ و ... است. این برنامه بسیار جدید و پیش رو است و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

  در ابتدا کارت اقامت صادر شده برای ۱ سال معتبر است، پس از آن می توانید هر ۲ سال آن را تمدید کنید. ۵ سال پس از دریافت اقامت موقت، می توان آن را به اقامت دائمی ارتقاء داد و تابعیت پرتغال را هم دریافت کرد.

نتیجه گیری: پرتغال یا یونان؟

برنامه های سرمایه گذاری پرتغال و یونان هر ۲ برنامه های خوبی هستند و شما را قادر می سازند تا در عرض چند ماه به سادگی کارت اقامت بدست آورید. 

اگر از لحاظ قیمت بخواهیم مقایسه کنیم، برنامه انجل پرتغال هم از برنامه خرید ملک پرتغال و هم خرید ملک یونان ارزانتر است. بنابراین، در این مقایسه، پرتغال برتری دارد.

اگر هم از لحاظ شرایط بدست آوردن تابعیت و پاسپورت بخواهیم مقایسه کنیم، برنامه سرمایه گذاری یونان شرایط سختی دارد، اما در هر ۲ برنامه پرتغال با شرایط بسیار ساده بدون شرط حضور و با آزمون زبان ساده امکان اخذ تابعیت و پاسپورت وجود دارد. پس در این مقایسه هم باز پرتغال برنده است.
       برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های سرمایه گذاری اروپا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمائید.
دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش