چگونه از اقامت در کانادا انصراف دهیم و همچنان شهروند کانادا باقی بمانیم

چگونه از اقامت در کانادا انصراف دهیم و همچنان شهروند کانادا باقی بمانیمدست کشیدن از اقامت کانادایی به معنای انصراف از شهروندی کانادا نیست، انصراف از اقامت در کانادا به این معناست که شما- به دلایل مشخصی مثل مالیات های سنگین اقامت در کانادا- تصمیم گرفته اید که مقیم کشور دیگری باشید. اما انصراف از اقامت کار ساده ای نیست.

چگونه از اقامت در کانادا انصراف دهیم و همچنان شهروند کانادا باقی بمانیم

دست کشیدن از اقامت کانادایی به معنای انصراف از شهروندی کانادا نیست، انصراف از اقامت در کانادا به این معناست که شما - به دلایل مشخصی مثل مالیات های سنگین اقامت در کانادا - تصمیم گرفته اید که مقیم کشور دیگری باشید.

برخلاف امریکا، کانادا از شهروندانش بر اساس اقامت مالیات میگیرد نه شهروندی. اما انصراف از اقامت کار ساده ای نیست. اداره درامد و مالیات کانادا (CRA) قبل از اینکه شما را از مالیات معاف کند شرایط شما را به دقت بررسی میکند تا مطمئن شود شما همه ارتباطات اقامتی خود را در کانادا قطع کرده اید. اگر همسر یا فرزندان وابسته به شما هنوز مقیم کانادا باشند، این امر بسیار پیچیده خواهد شد.

اولین چیزی که اداره درامد و مالیات کانادا (CRA) بررسی میکند این است که آیا شما، همسرتان یا فرزندان وابسته به شما در کانادا مَسکَنی (اجاره ای یا مالکیت) دارید یا خیر، که معمولاً افراد غیرمقیم ندارند. اگر شما و همسرتان از هم جدا شده باشید، اقامت همسرتان به شما ربطی نخواهد داشت و همسرتان وابسته ی شما محسوب نمیشود. بعد از اینکه اداره درامد و مالیات کانادا (CRA) تایید کرد که شما هیچ مالکیت ارضی در کانادا ندارید، ارتباطات دیگرتان در کانادا بررسی خواهد شد، مثل:

  • اموال شخصی: اتومبیل ها، قایق، موتورسیکلت، مبلمان، پوشاک و غیره.
  • روابط اجتماعی: عضویت در کلاب، عضویت در سازمان های مذهبی، اتحادیه ها و غیره.
  • روابط اقتصادی: حساب بانکی، حساب سپرده گذاری، کارت اعتباری، شرکت داشتن در کسب و کاری در کانادا و غیره.

 

هر نوع ارتباطی با کانادا فاکتور محسوب میشود و توسط اداره درامد و مالیات کانادا در نظر گرفته میشود. اما همچینین ارتباطتان را با کشوری که قصد زندگی در آن دارید، بررسی میکنند که آیا ارتباط اقامتی مهمی در آن کشور دارید یا نه.

از آنجایی که شهروندان کانادایی بر اساس وضعیت اقامت شان مالیات میدهند، سازمان درآمد کانادا (CRA) به درستی کارش را انجام میدهد؛ آنها به دقت بررسی میکنند که آیا همه ی ارتباطاتتان را در کانادا قطع کرده اید یا نه. اگر قصد انصراف از اقامت کاناداییتان را دارید مطمئن شوید که می خواهید همه ی روابط اقامتیتان را قطع کنید.

 

انصراف از اقامت کانادایی به علت اهداف مالیاتی

اگر در کانادا املاک، اموال یا کسب و کاری دارید، انصراف از اقامت برای مالیات ندادن کار ساده ای نخواهد بود و ممکن است به کمک یک فرد متخصص (وکیل، حسابدار) در جزئیات امور، نیاز پیدا کنید. اگر میخواهید این پروسه را بدون کمک متخصص شروع کنید، بهتر است به این منابع از اداره درامد و مالیات کانادا نگاهی بیندازید، که مراحلی که باید طی شوند و نتیجه ی انصراف از اقامت را برای شما روشن می کنند.

 

 زمانی که از اقامتتان انصراف دهید، مزایا و امتیازات خاصی از شما گرفته میشود، مثل اعتبار مالیاتی بیمه ی سلامت استانی:

  • اعتبار مالیات کالاها و خدمات (GST) و مالیات بر فروش (HST)
  • مزایای مالیاتی فرزندان در کانادا (CCTB)
  • مزایای عمومی مراقبت از کودکان (UCCB)

اگر شما هرکدام از مزایای بالا را بعد از ترک کردن کانادا دریافت کنید، باید هر چه سریعتر به دفتر خدمات مالیاتی اتاوا و بین الملل (International and Ottawa Tax Services Office) اطلاع دهید تا به مشکلات حقوقی بر نخورید.

 

اگر شما یک حساب پس انداز معاف از مالیات (TFSA) دارید، بعد از ترک کانادا همچنان می توانید آن حساب را داشته باشید و از مزایای آن بهره مند شوید؛ اما دیگر به عنوان یک فرد غیر مقیم کانادا نمی توانید مبلغی به آن اضافه کنید، پس مقدار این مبلغ افزایش نمی یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حساب بانکی معاف از مالیات به این لینک مراجعه نمایید.


قبل از خروج از کانادا

بهتر است قبل از خروج از کانادا وضعیت اقامتتان را با پر کردن فرم تعیین وضعیت اقامت NR73 (ترک کانادا) بررسی کنید. بعد از آنکه وضعیت اقامتتان مشخص شد، باید کل داراییتان را محاسبه کنید؛ اگر کل داراییتان بیش از 25.000 دلار کانادا باشد، باید فرم T1161 را پر کنید.

فرم T1161 توسط اداره درامد و مالیات کانادا بررسی خواهد شد؛ پس هیچ چیزی را از قلم نیندازید زیرا در این صورت CRA تغییر وضعیت اقامت شما را تصدیق نمیکند. لیست دارایی های مهاجر کانادا در فرم T1161 باید با دقت زیاد نوشته شود.

گام بعدی پر کردن  فرم T1243 Deemed Disposition of Property by an Emigrant of Canada توسط فرد مهاجر خواهد بود؛ این فرم برای محاسبه و گزارش هرگونه سرمایه ای استفاده میشود که شما احتمال میدهید در روز انصراف از اقامتتان به دست آورید یا از دست بدهید.

بعد از پر کردن همه ی این فرم ها، باید همه ی ارتباط های اقامتی تان را قطع کنید. بهتر است از حساب های بانکیتان شروع کنید. همه ی حساب های بانکی کانادایی تان را ببندید و به بانک اطلاع دهید که در حال تغییر کشور محل اقامتتان هستید، به همه ی کسانی که درآمدتان را پرداخت میکنند نیز تغییر کشور محل اقامتتان را اطلاع دهید. فقط ترک کردن کانادا، اقامتتان را تغییر نمیدهد، باید CRA اداره درآمد و مالیات کانادا را متقاعد کنید که شما برای یک دوره ی طولانی قصد دارید مقیم کانادا نباشید و برای زندگی و ماندن در کشور دیگری برنامه ریزی کرده اید.

 

قبل از انصراف از اقامت در کانادا، مالیات را پرداخت کنید

قبل از ترک کردن کانادا، مطمئن شوید که همه ی التزامات مالیاتی را پرداخت کرده اید. اگر هیچ مالیاتی بر عهده تان نمانده، باید به اداره درامد و مالیات کانادا (CRA) تاریخ خروجتان از کانادا را اطلاع دهید. این کار باید هر چه سریع تر انجام شود.

 

برای کمک به کارهای تغییر اقامتتان، یک متخصص را استخدام کنید

اگر واقعاً به خاطر اهداف مالیاتی قصد انصراف از اقامتتان در کانادا را دارید، به شدت توصیه میشود با یک وکیل و متخصص خبره در امور مالیاتی مشورت کنید- مراحل مورد نیاز برای تغییر اقامتتان بسیار پیچیده است پس ممکن است به استخدام یک حسابدار نیز نیاز پیدا کنید؛ مخصوصاً اگر دارایی قابل توجهی دارید، چون انصراف از اقامتتان منجر به مالیات زیادی میشود به این صورت که طبق قوانین کانادا فرض میشود که شما اموالتان را به ارزش بازار منصفه فروخته اید و هرگونه پولی که به دست آورید مشمول مالیات میشود حتی اگر برخی اقلام خود را نفروخته باشید.

 

 برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش