نظام آموزشی در یونان

نظام آموزشی در یونانتمام سطوح تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش، تحقیقات و امور مذهبی هستند. وزارت آموزش و پرورش نظارت بر برنامه های درسی، انتصاب کارمندان، کنترل بودجه و مدارس دولتی را برعهده دارد. مدارس خصوصی نیز تحت کنترل و نظارت وزارت آموزش و پرورش هستند.

سیستم آموزشی در کشور یونان به طور عمده به سه سطح تقسیم می شود

اقامت یونان سرمایه گذاری


در مهاجرت، سیستم آموزشی از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه اگر قصد اخذ اقامت یونان دارید، مطالعه این مقاله بسیار پیشنهاد می شود.

سیستم آموزشی یونان به طور عمده به سه سطح تقسیم می شود: ابتدایی، متوسطه و دوره آموزش عالی. دوره ابتدائی به دو دوره پیش دبستانی به مدت یک یا دو سال و مدرسه ابتدایی به مدت 6سال (سنین 6 تا 12 سالگی) تقسیم می شود. آموزش متوسطه شامل دو مرحله است: یک دوره متوسطه مقدماتی سه ساله (سنین 12 تا 15 سالگی) و یک دوره متوسطه پیشرفته سه ساله (سنین 15 تا 18 سالگی). آموزش عالی شامل  دانشگاه ها، دانشگاه های فنی  و آکادمی ها می باشد. دوره لیسانس معمولا 4 سال است ( 5 سال در بعضی دانشکده های فنی و هنری و 6 سال در دانشکده های پزشکی) و دوره های کارشناسی ارشد از 1 تا 2 سال و دکترا از 3 تا 6 سال است. آموزش اجباری در این کشور از ابتدای سن 5 سالگی تا ابتدای سن 15 سالگی برای مدت 10 سال ادامه دارد.

تمام سطوح تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش، تحقیقات و امور مذهبی هستند. وزارت آموزش و پرورش نظارت بر برنامه های درسی، انتصاب کارمندان، کنترل بودجه و مدارس دولتی را برعهده دارد. مدارس خصوصی نیز تحت کنترل و نظارت وزارت آموزش و پرورش هستند.

نقش نظارتی وزارت آموزش و پرورش در سطح منطقه ای، بر عهده ادارات منطقه ای آموزش ابتدایی و متوسطه است. نهادهای عالی غالبا غیر دولتی هستند، اما وزارت آموزش و پرورش مسئولیت تأمین منابع مالی و توزیع دانشجویان در دوره های کارشناسی را به عهده دارد. در حال حاضر دولت یونان برنامه های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های دولتی را به رسمیت می شناسد، گرچه چندین دانشگاه و کالج معتبر خصوصی که تحت نظارت دانشگاه های آمریکایی، انگلیسی و سایر دانشگاه های اروپایی هستند، در حال فعالیت می باشند. اخیرا دولت یونان تحت فشار قرار گرفته است تا برنامه های ارائه شده از خارج از کشور را به رسمیت بشناسد.

تمام سطوح تحصیلی توسط مدارس خصوصی و عمومی برگزار می شوند. مدارس و دانشگاه های دولتی هزینه های تحصیل را دریافت نمی کنند و کتاب های درسی برای دانشجویان رایگان است، اگرچه از سال 2011 تاکنون کمبود قابل توجه کتاب های درسی جدید، دانشجویان را مجبور به خرید کتاب های درسی از کتابفروشی ها کرده است. همچنین موسسات خصوصی در کنار مدارس دولتی مشغول به فعالیت هستند که آموزش های تکمیلی ارائه می دهند. این موسسات، آموزش زبان های خارجی، درس های تکمیلی برای دانش آموزان ضعیف و همچنین دوره های آمادگی امتحان برای آزمون های ملی را برگزار می کنند. اکثر دانش آموزان به طور معمول در کلاس ها و امتحانات این موسسات خصوصی در بعد از ظهر علاوه بر تحصیلات عادی خود در مدارس شرکت می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش