سیستم خدمات درمانی یونان

سیستم خدمات درمانی یونانسیستم خدمات درمانی ملی، کل جمعیت یونان را تحت پوشش قرار می دهد و علاوه بر این، کل جمعیت تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و 15 درصد از مردم تحت پوشش بیمه های تکمیلی اختیاری هستند.

سیستم خدمات درمانی یونان

اقامت سرمایه گذاری یونان

اقامت در یک کشور جدید، امری بسیار حائز اهمیت است. داشتن اطلاعات در مورد خدماتی که آن کشور در اختیار شما قرار می دهد (مانند سیستم خدمات درمانی) به انتخاب بهتر شما کمک می کند. اگر قصد اخذ اقامت یونان را دارید، مطالعه این مقاله می تواند در تصمیم گیری شما نقش به سزایی داشته باشد.

سیستم خدمات درمانی یونان متشکل از خدمات درمانی ملی، بیمه اجتماعی اجباری و یک سیستم خدمات درمانی خصوصی اختیاری است. سیستم خدمات درمانی ملی، کل جمعیت یونان را تحت پوشش قرار می دهد و علاوه بر این، کل جمعیت تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و 15 درصد از مردم تحت پوشش بیمه های تکمیلی اختیاری هستند.

از لحاظ تاریخی، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، بیمه اجتماعی نقش مهمی در توسعه خدمات درمانی یونان ایفا کرده است. به ویژه، تأسیس صندوق بیمه اجتماعی در سال 1937 و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان در سال 1961، به طور قابل توجهی به توسعه سیستم خدمات بهداشتی و درمانی کمک کرد.

در سالهای بین 1990 تا امروز، سرمایه گذاری در بخش دولتی  با تاکید بیشتر بر اصلاحات مدیریتی و سازمانی برای افزایش کارایی سیستم ادامه یافت. پیشرفت مهم در این دوره، تکامل بیمه در بخش خصوصی بود که در حال حاضر بیش از نیمی از هزینه های درمانی را شامل می شود. بنابراین، امروزه سیستم خدمات بهداشتی و درمانی در یونان ترکیبی است از خدمات درمانی ملی ، صندوق بیمه عمومی و بخش خصوصی که به طور قابل ملاحظه ای در تامین بودجه و خدمات درمانی درگیر هستند.

سیستم خدمات درمانی ملی یونان شامل حدود 130 بیمارستان عمومی و تخصصی است، تقریبا در حدود 40,000 تخت که از بودجه دولتی و صندوق های اجتماعی تامین می شود و خدمات پزشکی اورژانس، سرپایی و بستری را فراهم می کند. همچنین حدود 13 بیمارستان نظامی و دو بیمارستان دانشگاهی تحت مدیریت و تأمین مالی وزارتخانه های دفاع و آموزش و  پرورش، با ظرفیت بالغ بر 4,000 تخت وجود دارد. سیستم خدمات درمانی عمومی نیز شامل حدود 200 مرکز بهداشتی اولیه و 1,500 مرکز جراحی روستایی است که در مناطق روستایی خدمات رایگان ارائه می دهند و با بودجه دولت تامین می شوند.

بخش خصوصی که شامل پزشکان، جراحی، مراکز تشخیصی، آزمایشگاه ها و بیمارستان ها است، طی یک دهه و نیم گذشته رشد چشمگیری داشته و سیستم خدمات درمانی در یونان بیشتر به سمت خصوصی سازی حرکت کرده است. این روند رو به رشد متاثر از رشد اقتصادی، عدم رضایت عمومی از کیفیت و دسترسی به خدمات پزشکی عمومی و دستمزد بیش از حد پزشکان بوده است.

تامین بودجه و هزینه ها

هزینه های خدمات درمانی عمومی از طریق یک سیستم ترکیبی تامین می شود که در آن حقوق کارکنان به واسطه بودجه دولتی به طور مستقیم تحت پوشش قرار می گیرد، در حالی که سایر هزینه های خدماتی توسط بیمه و بیمار تامین می شود. هزینه ها براساس یک سیستم بازپرداخت پیچیده محاسبه می شود که در برخی موارد شامل مدت زمان بستری شدن، دارو و برخی خدمات درمانی میشود.

بودجه خدمات درمانی سالانه توسط وزارت امور مالی تعیین می شود. مالیات 70 درصد از تامین بودجه خدمات درمانی ملی یونان را تشکیل می دهد و الباقی از طریق بیمه تامین اجتماعی و پرداخت های نقدی تامین می شود. بودجه خدمات درمانی بیماری های عمومی به طور مستقیم توسط وزارت امور مالی تامین می شود و پزشکان نیز مجاز به انجام عمل های جراحی در بخش خصوصی هستند. هزینه بخش خصوصی از طریق بودجه اختصاص داده شده به بیماری ها، بیمه خصوصی و خود بیماران تامین می شود.

نسبت سرانه پزشکان در یونان بیش از  کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی* است. در دهه های گذشته تعداد سرانه  پزشکان به سرعت افزایش یافت و به 9/4 پزشک در هر 1,000 نفر رسید. لازم به ذکر است که تعداد پزشکان متخصص در مقایسه با سایر کشورها بیشتر هستند و تنها 5٪  پزشک عمومی هستند. از سوی دیگر، تنها 3/8 پرستار در هر 1,000 نفر وجود دارد که بسیار پایین تر از میانگین 6/8 در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است.

همانند بسیاری از کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، تعداد تخت های بیمارستان ها در سرتاسر یونان در طول زمان کاهش یافته است. این کاهش با کاهش میانگین مدت اقامت در بیمارستان ها و افزایش تعداد اعمال جراحی انجام شده در یک روز همزمان شده است. میانگین مدت اقامت شش روزه است و میزان اشغال بیمارستان ها 79٪ است. در نتیجه، سیستم خدمات پزشکی امروزه زیرساخت های مشابهی با سایر کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی دارد.

* کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی: یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، اسرائيل، ایتالیا، ژاپن، کره، لتونی، لیتوانی لوکزامبورگ، مکزیک، هلند، نیوزلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، انگلستان، ایالات متحده آمریکا

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.
دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش