آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیهچه حرف از سفر باشد و چه حرف از زندگی، لازم است درباره شرایط جغرافیایی و محیطی ترکیه اطلاعات کافی و لازم را داشته باشید. اگر دنبال یک مرجع کامل و جزئی درباره این موضوع هستید، همین جاست!ترکیه کشوری در همسایگی ایران است و همین همسایگی باعث شده تا یکی از محبوب‌ترین مقاصدی باشد که ایرانیان برای سفر‌های فصلی و حتی زندگی سراغ آن می‌روند. این کشور در مجاورت تنگه بسفر قرار گرفته و آب‌وهوای آن تحت تأثیر همین مجاورت، بسیار متفاوت‌تر از آب‌وهوای ایران است. اگر برنامه سفر به این کشور را دارید یا دنبال کامل کردن تحقیق و بررسی‌های خود برای شرایط زندگی در ترکیه هستید، دانستن شرایط آب و هوای ترکیه یکی از مهم‌ترین نکاتی است که می‌تواند تصمیم را در این مورد برای شما آسان‌تر کند. چه حرف از سفر باشد و چه حرف از زندگی، لازم است درباره شرایط جغرافیایی و محیطی آن اطلاعات کافی و لازم را داشته باشید. اگر دنبال یک مرجع کامل و جزئی درباره این موضوع هستید، همین جاست! این مطلب را بخوانید:

منطقه جغرافیایی ترکیه

کشور ترکیه از اطراف با کشورها و مناطق مختلفی هم مرز و در ارتباط است. موقعیت جغرافیایی این کشور از جهات مختلف به شرح زیر است:

  • شمال شرقی: دریای سیاه، گرجستان و ارمنستان

  • شمال غربی: یونان و بلغارستان

  • شرق: ایران

  • جنوب شرقی: عراق

  • جنوب: جمهوری عربی سوریه و مدیترانه

  • غرب: دریای اژه

‌همین همسایگی باعث شده تا آب و هوای ترکیه در نقاط مختلف و فصل‌های گوناگون آن متنوع باشد. به‌خاطر شرایط جغرافیایی کشور نمی‌توان آب‌وهوا را در تمام مناطق آن یکسان دانست. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط زیستی این منطقه، ترکیه را باتوجه‌به مناطق و شهرهای مختلف آن بررسی کنیم. در ادامه با جزئیات بیشتری درباره این موضوع با شما صحبت خواهیم کرد.

مناطق مختلف داخلی ترکیه

ترکیه به ۷ منطقه مختلف مرمره، ساحل دریا سیاه (Blacksea)، آناتولی شرقی، آناتولی مرکزی، مدیترانه و اژه تقسیم شده است. هر منطقه از آن آب‌وهوای متفاوتی دارد. در درجه اول آب‌وهوای این مناطق از کوه‌ها، دریاها و اقیانوس‌هایی که در نزدیکی آنها قرار گرفته‌اند، تأثیر می‌گیرد.

به‌طور‌کلی، سواحل مرمره، اژه و مدیترانه دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای معمولی با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل و مرطوب هستند.

شرق کشور تحت تأثیر کوهستان‌های اطراف از آب‌وهوای کوهستانی، تابستان‌های گرم و زمستان‌‌های بسیار سرد و برفی بهره می‌برد.

همچنین ترکیه مرکزی که در فلات داخلی این کشور قرار گرفته است، بارندگی کم و زمستان‌های سردی دارد.

شمال غربی ترکیه

منطقه مرمره در شمال غربی ترکیه میزبان استانبول، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت فرهنگی این کشور است. استانبول در مجاورت دریای مرمره واقع شده است و این دریا که داخل کشور ترکیه قرار گرفته، بخش‌های آسیایی ترکیه را از بخش‌های اروپایی آن جدا می‌کند. همچنین مرمره راه اتصالی بین دریای سیاه و دریای اژه است.

در اصل این منطقه از طریق دریای مرمره و تنگه بسفر (که به تنگه استانبول هم معروف است) از وسط تقسیم شده و به‌خاطر مجاورت با سواحل، دارای آب‌وهوای معتدل قاره‌ای است. تابستان‌‌های شرجی و زمستان‌‌های پرباران را باید از استانبول انتظار داشت.

استانبول شهری نسبتاً بادی است. دلیل این اتفاق هم قرارگیری آن در مسیر ۲ باد غالب پویراز (Poyraz) و ایودوس (Iodos) است که هر ۲ آنها از جنوب می‌وزند. پویراز شرایط سرد و بارانی را با خود به این شهر می‌آورد و ایودوس یک باد گرم است.

تابستان در استانبول

تابستان در استانبول از ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد. ماه ژوئن به‌طورکلی گرم‌ترین ماه این شهر است و تا امروز دمای آن ۳۷ درجه را هم دیده است. بااین‌وجود، به‌طور متوسط دمای تابستان در استانبول حدود ۲۸ درجه است. اگرچه بعضی از مناطق مرکزی ترکیه، تابستانی خشک را تجربه نمی‌کنند، اما در بیشتر قسمت‌های استانبول تقریباً هوا خشک است.

زمستان در استانبول

زمستان در استانبول دیر آغاز می‌شود و در اواسط دسامبر هوا به پایین‌ترین درجه خود می‌رسد. در این ماه آب و هوای ترکیه در شهر استانبول به‌صورت میانگین ۵ درجه تا ۱۱ درجه است. ژانویه و فوریه با میانگین حداقل دمای ۲ و ۳ درجه سردترین ماه‌های زمستانی استانبول هستند.

در ماه مارس شرایط آب‌وهوایی تقریباً خنک است و میانگین دما را روی اعدادی مثل حداقل ۳ و حداکثر ۱۱ درجه خواهید دید.

زمستان‌های این منطقه هم مانند دیگر مناطق ساحلی، مرطوب‌تر و معتدل‌تر از قسمت‌های مرکزی ترکیه است. استانبول به‌طور متوسط در طول زمستان ۱ تا ۲ هفته بارش را تجربه می‌کند و ۵ تا ۷ روز از این زمان بارش سنگین برف را خواهد داشت.

سال ۱۹۷۸ استانبول یک زمستان بسیار برفی را تجربه کرد. تا جایی که فرودگاه آن به مدت ۳ روز بسته بود و تمامی پروازهایی داخلی و خارجی به مقصد استانبول لغو شدند.

در کل این شهر در زمستان میانگین دمای ۵.۶ درجه را تجربه می‌کند.

اگر از استانبول به سمت جنوب و شهرهای ازمیت (Izmit) و بورسا (Bursa) حرکت کنید، شرایط آب‌وهوایی متغیری را تجربه خواهید کرد. در این منطقه، زمستان‌‌ها کمی گرم‌تر از سواحل دریای سیاه است.

به‌عنوان‌مثال، دمای هوا تابستانی در بورسا تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد هم پیش خواهد رفت. بالاترین آماری که در ازمیت برای هوای گرم و شرجی آن ثبت شده مربوط به ۱۱ آگوست ۱۹۷۰ و ۴۱.۶ درجه سانتی‌گراد است. بعد از آن تاریخ، هنوز روزی به گرمی آن روز در ازمیت ثبت نشده است.

ایزمیت آب‌وهوای متنوعی را در مناطق مختلف خود تجربه می‌کند. افرادی که در مناطق نزدیک به دریای سیاه و مرمره زندگی می‌کنند این تنوع آب‌وهوایی را بیشتر از ساکنان مناطق مختلف متوجه خواهند شد.

با نزدیک شدن به ساحل، شرایط کمی معتدل‌تر می‌شود، اما مناطق اطراف ایزمیت هیچ نسیم دریایی تابستانی نمی‌وزد. همین موضوع باعث شده تا تابستان‌های این شهر آب‌وهوایی بسیار چسبناک و مرطوب داشته باشد.  

سردترین دمایی که تاکنون در استانبول و ازمیت ثبت شده است، ۸- درجه سانتی‌گراد در سال ۱۹۶۰ بوده است. همچنین رکورد دیگری با عدد ۱۶ - هم در بخشی از قسمت‌های این منطقه ثبت شده است.

آب و هوای ترکیه در منطقه مرمره

زمستان در منطقه مرمره بسیار متفاوت است. اگر از شمال به جنوب حرکت کنید، عمدتاً به‌خاطر وجود کوه‌های اولوداغ (Uludag) که در پشت شهر بورسا قرار دارد، با آب‌وهوای متفاوتی روبه‌رو خواهید شد.

یکی از معروف‌ترین پیست‌های اسکی ترکیه در شهر بورسا واقع شده و مرکز ورزش‌های زمستانی است. شرایط آب‌وهوایی این منطقه در ماه‌های زمستان سردتر و گاهی سخت‌تر از سایر مناطق با آب‌وهوای مشابه است.

به‌طورکلی هرچه از مرکز به سمت شرق ترکیه جلو بروید، آب و هوای ترکیه سردتر خواهد شد، اما بارش برف در سراسر منطقه کم است.

پاییز طولانی‌ترین فصل در این منطقه است و برای چند ماه یک مه صبحگاهی زیبا مهمان ساکنین خواهد بود. بهار نسبتاً کوتاه‌تر است، زیرا در ماه مارس و قبل از رسیدن ماه آوریل، آب‌وهوا همچنان زمستانی، خنک و بارانی خواهد بود.

بارندگی (برف‌وباران) هم در مناطق مختلف کشور ترکیه متفاوت است. با حرکت به سمت جنوب غربی، میزان بارندگی کاهش پیدا کرده و ساحل دریای سیاه به‌طور متوسط تا ۱۰۰۰ میلی‌متر بارندگی سالانه را هم تجربه می‌کند. در ایزمیت و مناطق اطراف آن بارندگی تا عددی نزدیک به ۸۰۰ میلی‌متر هم خواهد شد. بورسا بارش سالانه ۶۶۸ میلی‌متر را می‌بیند و همین بارندگی همچنان برای سبز نگه‌داشتن پارک‌ها، جنگل‌‌های اطراف و باغ‌های داخل شهر کافی است.

بورسا را به نام یشیل بورسا (Yeşil Bursa) می شناسند که به معنی «بورسای سبز» است. این شهر در احاطه جنگل‌های وسیع، زمین‌های کشاورزی و تپه‌های کم است. واقعیت این است که بورسا یکی از سبزترین مناطق و مناسب‌ترین آب و هوای ترکیه را دارد و تقریباً بی‌شباهت به قسمت‌های داخلی ترکیه است که از یک آب‌وهوای بسیار خشک بهره می‌برند.

ساحل دریای سیاه ترکیه شامل ۱۷۰۰ کیلومتر خط ساحلی است که منطقه‌ای حاصلخیز، دلپذیر و سرسبز است. آب‌وهوای دریای سیاه قاره‌ای است. این منطقه در معرض تغییرات فصلی مشخصی قرار دارد و محبوب‌ترین منطقه‌ای است که گردشگران برای گذاران تعطیلات و سفر خود به آن می‌آیند. خط ساحلی طولانی، طلایی و گرمای تابستانی در دریای سیاه، مهم‌ترین جاذبه‌‌ای است که گردشگران را جذب می‌کند.

سامسون در منطقه مرمره

سامسون بزرگ‌ترین شهر و مرکز استانی با همین نام است. این منطقه بین ۲ دلتای رودخانه‌ای قرار دارد که تا دریای سیاه امتداد پیدا کرده است. سامسون همانند کل منطقه، بارندگی‌های زیادی را در طول سال تجربه می‌کند.

این منطقه به‌طورکلی ۷۸۱ میلی‌متر بارندگی سالانه دارد و عموماً در بیشتر مواقع مرطوب و ابری است. به دلیل بارندگی در طول سال، منطقه سامسون طبیعتی غنی، سبز و پربار دارد. این طبیعت سبز بهترین تغذیه برای دام‌های این مناطق است و باعث شده تا بهترین شیر، ‌ خامه و فرآورده‌های لبنی را به نام سامسون بشناسند.

سامسون منطقه‌ای معمولاً مرطوب است و میانگین رطوبت نسبی آن ۷۲٪ است. ممکن است گرم‌تر یا حتی سردتر از این درجه هم به نظر برسد. بنابراین اگر راهی سفر به این مناطق هستید، قبل از شروع سفرتان حتماً شرایط آب و هوای ترکیه در این بخش‌ها را کنترل کنید و وسایل سفر خود را متناسب با این آب‌وهوا همراه‌تان بیاورید.

نواحی شرقی در ترکیه

اگر به سمت نواحی شرقی در ترکیه حرکت کنید، ترابزون (Trabzon) را خواهید دید. شهری که در ساحل شمال شرقی و در نزدیکی گرجستان و روسیه واقع شده است. ترابزون دارای آب‌وهوای نسبتاً معمولی و مشابه دریای سیاه با زمستان‌های سرد، تابستان‌های گرم و رطوبت زیاد است. در ژانویه، ترابزون خنک‌ترین دمای خود را تجربه می‌کند و به پایین‌ترین حد خود، در حدود ۵ درجه می‌رسد. این شهر در تابستان تا دمای ۲۷ درجه سانتی‌گراد را هم تجربه خواهد کرد. در طول سال، دمای آب معمولاً بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

اگر قصد سفر به ساحل دریای سیاه را دارید، بهتر است در ماه‌های تابستان به این منطقه سفر کنید. اگرچه به‌خاطر داشته باشید که این فصل، فصل اوج سفرها است اما قاعدتاً همین آب‌وهوای خوب باعث شده تا یکی از مقاصد مهم مسافران باشد. اگر ترجیح می‌دهید سفرتان را در روزهای خلوت‌تر و متعادل‌تری انجام دهید، پاییز و بهار با هوای معتدل می‌تواند گزینه خوبی باشد.

یک کت پاییزی سبک احتمالاً گزینه خوبی برای تکمیل لباس‌هایی است که باید همراه خود داشته باشید. این منطقه جزء مناطق ساحلی است و هیچ‌گونه دمای زیادی در آن مشاهده نمی‌شود.

ترکیه مرکزی، آناتولی مرکزی

به‌طورکلی هر چه به قسمت‌های داخلی حرکت می‌کنید، آب و هوای ترکیه متفاوت‌تر می‌شود. تابستان‌‌ها گرم‌تر و زمستان‌ها سردتر است. احتمالاً می‌توان گفت که بدترین قسمت آب و هوای ترکیه سرمای شدیدی است که در این مناطق تجربه می‌شود. منطقه آناتولی مرکزی ترکیبی از آب‌وهوای قاره‌ای و استپی را دارد.

آب‌وهوای استپی با تابستان‌های گرم، زمستان‌های بسیار سرد و تفاوت زیاد بین دمای روز و شب مشخص می‌شود. در این مناطق به‌خاطر داشتن کوه‌های مرتفع، هوای مرطوب از اقیانوس‌ها به داخل منطقه وارد نمی‌شود و بارندگی و رطوبت کافی برای رشد گیاهان وجود ندارد. درواقع پوشش گیاهی این منطقه بیشتر به ریشه‌های گسترده خود تکیه می‌کند که در خاک رشد کرده‌‌اند و با شرایط خشکسالی سازگار هستند. همچنین رطوبت زیادی در هوا وجود ندارد.

آنکارا در مناطق مرکزی ترکیه

آنکارا، دومین شهر بزرگ و پایتخت کشور در منطقه مرکزی ترکیه قرار گرفته است. آنکارا شهری با آب‌وهوای خشن، خشک و قاره‌ای با زمستان‌های سرد و برفی و تابستان‌‌های گرم و خشک است. میزان بارندگی که شهر شاهد آن است در ماه‌های بهار و پاییز اتفاق می‌افتد.

آنکارا در ارتفاع ۳۰۰۰ فوتی از سطح دریا و در بالای فلات بلندی قرار دارد. این منطقه بارندگی چندانی را تجربه نمی‌کند و به‌طور متوسط تنها ۳۸۲ میلی‌متر باران در سال را خواهید دید، اما بارش برف در آن بیشتر از این آمار است.

میانگین حداقل هوای فلات آناتولی در ژانویه، فوریه و مارس ۴- درجه، ۳- درجه و ۱- درجه است. از ژوئن تا سپتامبر حداقل بارندگی وجود دارد و دمای هوا از ماه جولای تا آگوست به ۲۶ تا ۳۱ درجه می‌رسد. این منطقه همچنین تفاوت دمای زیادی از روز تا شب دارد. البته این تفاوت به‌خاطر گرمای بالا و رطوبت کم در منطقه است.

همان‌طور که به سمت شرق آناتولی مرکزی می‌روید، تابستان‌ها سرد و زمستان‌ها بسیار سردتر و برفی است. اسکی شهیر (Eskişehir) یکی از معتدل‌ترین آب و هواهای ترکیه را دارد. این شهر زمستانی‌هایی سرد اما قابل‌تحمل دارد و متوسط دمای آن در طول تابستان ۲۰ درجه است. همچنین میانگین دمای هوا در ماه‌های زمستانی هم ۲- درجه است.  

شرق، جنوب شرق ترکیه

شرق و جنوب شرق ترکیه (مناطق آناتولی شرقی و جنوب شرقی ترکیه) زمستان‌های طولانی، سخت و بارش برف حداکثری را تجربه می‌کنند. میانگین کمترین دما در این منطقه و در اطراف کوه‌ها تا ۱۳ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد و تابستان‌ها فقط تا ۱۷ درجه را می‌بیند.

مالتایا پایتخت این منطقه است که در ارتفاع ۹۶۴ متری از سطح دریا واقع شده و تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و برفی دارد. با‌این‌حال، در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند با ساخت چندین سد، آب و هوای ترکیه در این منطقه را کمی ملایم‌تر و بهتر کنند. میانگین دمای سالانه در این منطقه تنها ۹ درجه است. تابستان‌ها شاهد افزایش دما تا ۳۸ درجه هم خواهیم بود.

با حرکت به سمت جنوب در منطقه شرق آناتولی، تابستان‌های بسیار گرمی را در این قسمت از آب و هوای ترکیه تجربه خواهید کرد و دما به ۴۶ درجه می‌رسد. به‌ویژه در سواحل رودخانه‌های دجله و فرات، هنگام حرکت به سمت سوریه، این میزان گرما بیشتر حس می‌شود. زمستان‌‌های جنوب شرقی به‌اندازه شرق کشور شدید نیست.

جنوب شرقی آناتولی خشک است و میانگین بارندگی آن ۵۷۶ میلی‌متر است. مقدار زیادی آب از سیستم آبیاری غول‌پیکر پروژه جنوب شرقی آناتولی (GAP) و نیروگاه برقی آبی در نزدیکی سانلیورفا وجود دارد تا نیازهای آبی مردم ساکن در این منطقه را پاسخ دهد.

در سمت جنوب اقیانوس و نواحی غربی آن، آب و هوای ترکیه به آب‌وهوای مدیترانه‌ای نزدیک می‌شود. شرایط آب‌وهوایی این منطقه نسبتاً معمولی است و تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدلی دارد.

در ضلع شمالی ساحل، رشته‌کوه‌های توروس (Taurus) را خواهید دید که در ضلع شرقی اژه قرار دارند. سواحل جنوبی هم حاشیه این رشته‌کوه‌های بلند است و تأثیر زیادی بر آب‌وهوای منطقه می‌گذارد.

آنتالیا در بخش شرق و جنوب شرقی

آنتالیا درست وسط خط ساحلی قرار گرفته و محبوب‌ترین تفرجگاه در سواحل مدیترانه‌ای ترکیه است. آنتالیا که روی صخره‌ای مشرف به دریا است، جزء محبوب‌ترین مقاصد گردشگری بین دیگر سواحل مدیترانه شناخته شده است. این شهر به‌خاطر مجاورت با رشته‌کوه‌هایی که در مجاور آن قرار گرفته از بادهای سرد شمالی در امان است.

زمانی که از آنتالیا به سمت قسمت‌های شرقی حرکت می‌کنید، دشت سرسبز و غنی پامفیلیا (Pamphylia) توجه شما را جلب خواهد کرد. دشت بین رشته‌کوه توروس و دریای مدیترانه قرار گرفته است. رشته‌کوه توروس در شمال باعث ایجاد صبح‌هایی پر از مه و حضور رنگین‌کمان‌های دیدنی و مناظری فوق‌العاده در این منطقه می‌شود. ارتفاع کوه‌ها تصویری خارق‌العاده ایجاد کرده و برف روی قله‌ها را حتی در روزهای گرم سال هم می‌توان از داخل شهر دید.

آلانیا در قسمت شرقی ترکیه

آلانیا دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای و قاره‌ای معتدل است. به‌خاطر نزدیکی به حوضه مدیترانه بیشتر بارندگی‌های این منطقه در ماه‌های زمستان است. در قسمت‌های شرقی، زمستان‌ها کمی کوتاه‌تر است و تابستان‌های طولانی‌تری را تجربه می‌کند. میانگین دمای سالانه دریای آلانیا ۲۱.۴ درجه سانتی‌گراد و میانگین دما در ماه اوت ۲۷.۹ درجه است. میانگین دمای سالانه هم ۲۸ درجه است.

با حرکت به سمت شرق در امتداد ساحل سوریه، به شهرهای آدانا و سپس آنتاکیا خواهید رسید. در این منطقه کوه‌هایی را خواهید دید که به دریا می‌رسند و خط ساحلی بسیار زیبایی را ایجاد کرده‌اند. همچنین این اتفاق باعث شده که این منطقه در ماه‌های تابستان بسیار گرم و مرطوب باشد و دمای آن به ۴۵ درجه هم برسد. این منطقه بدون شک گرم‌ترین و خشک‌ترین آب و هوای ترکیه را دارد.

منطقه اژه (ترکیه غربی)

منطقه آخری که از آب و هوای ترکیه به شما معرفی خواهیم کرد، ترکیه غربی یا منطقه اژه است. منطقه اژه در شمال آنتالیا واقع شده و ۱۱٪ از مساحت کل ترکیه را شامل می‌شود. دشت ساحلی اژه از آب‌وهوای فوق‌العاده معتدلی برخوردار است. چشمه‌های فراوان، تابستان‌های گرم و شرجی، پاییز‌های آفتابی و زمستان‌های گرم که گاهی اوقات بارش‌های پراکنده را تجربه می‌کنند، جزء مهم‌ترین ویژگی‌های این منطقه است. دریای اژه سرمای بسیار معتدل و کمی دارد و حتی در روزهای ژانویه و فوریه هم می‌توانید از روزهای آفتابی و دلپذیر آن لذت ببرید.

میزان بارندگی در منطقه به‌طور متوسط ۶۴۵ میلی‌متر در سال است و دمای هوا می‌تواند از حداقل ۸ درجه تا حداکثر ۴۳ درجه سانتی‌گراد متغیر باشد. مناطق مجاور با دریای اژه در غرب و رشته‌های کوه ثور غربی که عمود بر ازمیر (بزرگ‌ترین شهر منطقه) قرار گرفته است، آب‌وهوای متفاوتی را تجربه می‌‌کنند. منطقه اژه به‌خاطر داشتن نسیم دریایی ملایمی که از سمت دریا به آن می‌رسد، تابستان‌های خنکی دارد. کوه‌هایی که به سواحل می‌روند و دره‌های زیاد منطقه آب‌وهوایی معتدل دریایی را برای مردم فراهم می‌کند.  

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش