آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیهآب و هوا در مناطق مختلف ترکیه متفاوت است، زیرا شرایط جوی در سواحل در مقایسه با داخل کشور متفاوت است

آب و هوای ترکیه

                                                                                                          نمودار اقلیمی ترکیه
تابعیت پاسپورت ترکیه

آب و هوا در مناطق مختلف ترکیه متفاوت است، زیرا شرایط جوی خط ساحلی در مقایسه با داخل کشور متفاوت است. ساحل دریای اژه و مدیترانه زمستان های سرد و بارانی و تابستان های نسبتا گرم و خشک دارد. بارش سالانه در این مناطق بسته به موقعیت مکانی از 580 تا 1300 میلی متر متغیر است. به طور کلی بارش باران در شرق کمتر است. ساحل دریای سیاه بیشترین میزان بارش را دارد. بارش ها در بخش شرقی این ساحل به طور متوسط 1400 میلی متر در سال است و تنها منطقه ترکیه است که در طول سال بارندگی دارد.

کوه های نزدیک به ساحل مانع نفوذ هوای مدیترانه ای به داخل کشور می شوند و باعث می شوند که در مرکز ترکیه، آب و هوا قاره ای با فصول مختلف باشد. نوسانات دما در فلات آناتولیا بیشتر از مناطق ساحلی است. زمستان ها در فلات بسیار شدید است. در مناطق کوهستانی در شرق، درجه حرارت به منفی 30 تا منفی 40 درجه سانتی گراد می رسد و ممکن است بر روی زمین 120 روز از سال برف باشد. در غرب، دمای زمستان به طور متوسط کمتر از 1 درجه سانتیگراد است. تابستان ها گرم و خشک با درجه حرارت بیش از 30 درجه سانتی گراد است. میانگین بارش سالانه حدود 400 میلی متر است. خشک ترین مناطق، کنیا پلوتو و مالاتیا پلوتو هستند که بارندگی سالانه آنها کمتر از 300 میلی متر است. ماه می معمولا مرطوب ترین ماه و ژولای و اگوست خشک ترین هستند.

آب و هوای منطقه کوهستانی آنتوریس در شرق ترکیه می تواند بسیار سخت باشد. تابستان ها داغ و بسیار خشک هستند. زمستان ها به شدت سرد با بارش باران مکرر و سنگین است. روستاها در طول طوفان های زمستانی غیر قابل تردد هستند. بهار و پاییز به طور کلی متعادل هستند، اما در هر دو فصل، تغییر دمای ناگهانی داغ و سرد اغلب رخ می دهد.

به دلیل شرایط جغرافیایی ترکیه، نمی توان از آب و هوای کلی عمومی سخن گفت. در استانبول و در اطراف دریای مرمره آب و هوا معتدل است (زمستان 4 درجه سانتیگراد و تابستان 27 درجه سانتیگراد)؛ در زمستان دما می تواند کمتر از صفر باشد. در آناتولیای غربی، آب و هوای معتدل با دمای متوسط 9 درجه سانتی گراد در زمستان و 29 درجه سانتیگراد در تابستان است. در ساحل جنوبی آناتولیا، آب و هوا مشابه است. آب و هوای فلات آناتولیا یک آب و هوای جلگه ای است (بین روز و شب تفاوت دمای زیادی وجود دارد). بارش کم است و بیشتر برف می بارد. دمای متوسط 23 درجه سانتی گراد در تابستان و منفی 2 درجه سانتیگراد در فصل زمستان است. آب و هوای منطقه دریای سیاه گرم و مرطوب است (تابستان 23 درجه سانتیگراد، زمستان 7 درجه سانتیگراد). در آناتولیا شرقی و جنوب غربی، زمستان طولانی و سخت است، جایی که از نوامبر تا انتهای آوریل برف بر روی زمین می ماند، (دمای متوسط در فصل زمستان منفی 13 و در تابستان 17 درجه سانتی گراد است).


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ تابعیت یا پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش