اقامت اروپا به چه معنا است؟ تحلیل و بررسی مفهوم اقامت اروپا

اقامت اروپا به چه معنا است؟ تحلیل و بررسی مفهوم اقامت اروپااگر ما اقامت یونان را بگیریم آیا این به آن معنا است که ما کلا در اروپا می توانیم اقامت کنیم و هر جای اروپا که خواستیم برویم و زندگی و کار کنیم؟

اقامت اروپا


این روزها عبارت اقامت اروپا را زیاد می شنویم. در اکثر وب سایت های مهاجرتی و روزنامه ها و سر زبان مردم می شنویم که خیلی ها به دنبال اقامت اروپا هستند. خیلی از متقاضیان اقامت اروپا با دفتر کنکاش تماس می گیرند و سوال می کنند که مثلا اگر ما اقامت یونان را بگیریم آیا این به آن معنا است که ما کلا در اروپا می توانیم اقامت کنیم و هر جای اروپا که خواستیم برویم و زندگی و کار کنیم؟ آن قدر این سوال در بین متقاضیان رایج است و آن قدر می شنوم که بعضی شرکت ها به مردم نوید زندگی در همه جای اروپا را می دهند که بر آن شدم این مقاله را بنویسم و در این مورد این مفهوم را به تفصیل شرح دهم.

اول از همه باید بدانیم که مفهوم اقامت با مفهوم شهروندی و تابعیت کاملا متفاوت هستند. 

اگر شخصی به هر روشی کارت اقامت یک کشور اروپایی را بدست آورد اجازه اقامت و زندگی تنها در همان کشور را خواهد داشت. حتی بعضی از کارت های اقامت به افراد اجازه کار کردن در آن کشور را هم نمی دهند مانند اخذ اقامت از روش تمکن مالی، اما بسیاری از برنامه های اخذ اقامت در اروپا مخصوصا برنامه های اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری به دارنده اجازه اقامت در آن کشور علاوه بر اجازه زندگی و تحصیل اجازه کار کردن هم می دهند ( به جز یونان).

بنابراین اگر شما از هر کشوری در اروپا، کارت اقامت دریافت کنید تنها و تنها می توانید در همان کشور زندگی کنید. چنانچه کشور محل اقامت شما یک کشور عضو شنگن باشد در آن صورت می توانید علاوه بر زندگی در کشور محل اقامت خود به دیگر کشورهای حوزه شنگن نیز سفر کنید. توجه کنید که این سفر کردن بدون ویزا به معنی زندگی کردن در دیگر کشورهای اروپایی نیست چرا که محدودیت دارد و تنها در هر 180 روز 90 روز مجاز به حضور در دیگر کشورهای عضو شنگن خواهید بود و این حضور به عنوان یک توریست است و نه به عنوان کسی که اجازه اقامت و تحصیل و کار کردن در آن کشور را دارد.

چنانچه کشور محل اقامت شما یک کشور عضو شنگن نباشد مثلا اگر اقامت قبرس را داشته باشید از طریق کارت اقامت خود تنها و تنها می توانید به خود کشور قبرس بروید و برای ورود به کشور های حوزه شنگن باید ویزای شنگن دریافت کنید. اما دریافت ویزای شنگن برای شما می تواند سریعتر و راحتتر از حالتی باشد که اصلا اقامت نداشته باشید.

بنابراین و بعد از دانستن این مطلب ممکن است از خود بپرسیم  آیا اصلا مفهوم اقامت اروپا به معنی زندگی آزادانه در هر جای اروپا وجود خارجی دارد؟

بله، برای کسب اقامت اروپا و امکان زندگی و کار و تحصیل در هر کشور اتحادیه اروپا راه حل وجود دارد و آن راه حل اخذ اقامت یک کشور اروپایی نیست بلکه اخذ تابعیت و پاسپورت از یک کشور اتحادیه اروپا است. شهروندان و دارندگان پاسپورت یک کشور اتحادیه اروپا شهروند کل اتحادیه اروپا محسوب می شوند و در نتیجه می توانند در هر کشور اتحادیه اروپا آزادانه زندگی و کار و تحصیل کنند. داشتن شهروندی یک کشور اتحادیه اروپا مزایای بسیار دیگری نیز دارد که موضوع این مقاله نمی باشد.

چگونه می توانیم تابعیت و پاسپورت یک کشور اتحادیه اروپا را بدست آوریم و در نتیجه به اقامت اروپا یعنی اجازه زندگی و کار و تحصیل در هر کشور اتحادیه اروپا دست پیدا کنیم؟

اخذ تابعیت و پاسپورت از یک کشور اتحادیه اروپا کار آسانی نیست. به منظور اخذ تابعیت و پاسپورت از یک کشور اروپا معمولا باید چندین سال در آن کشور زندگی کرد و زبان آن کشور را بلد بود و امتحان زبان بدهید. بعضی کشورها حتی با این شرایط هم به سختی تابعیت می دهند و یا اصلا تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسند. اما خبر خوب این است که برای افرادی که به اندازه کافی ثروت داشته باشند امکان اخذ پاسپورت اتحادیه اروپا می تواند بسیار سریع و اسانتر باشد.

اخذ پاسپورت قبرس از طریق خرید ملک

کشور قبرس یک جزیره زیبا و امن و کشوری بسیار دلنشین برای زندگی در دریای مدیترانه است. کشور قبرس عضو شنگن نیست اما عضو اتحادیه اروپا است. بنابراین شهروندان و دارندگان پاسپورت قبرس می توانند در هر جای اتحادیه اروپا زندگی و کار و تحصیل کنند.

اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس حدود 6 ماه طول می کشد و برای اخذ این پاسپورت متقاضیان باید یک یا چند ملک به ارزش 2 میلیون یورو در قبرس خریداری کنند. متقاضیان مجبور به زندگی در قبرس نیستند و می توانند در هر کشور دیگری که بخواهند زندگی کنند.

اخذ اقامت بلغارستان بعد از دو سال به اخذ پاسپورت بلغارستان منجر می شود

کشور بلغارستان نیز یک کشور عضو اتحادیه اروپا است. بلغارستان مانند قبرس برنامه ارائه سریع پاسپورت را ندارد اما می توان با سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی بلغارستان به ارزش یک میلیون یورو بعد از دو سال پاسپورت این کشور اتحادیه اروپا را کسب کرد. و به مزایای داشتن شهروندی و پاسپورت یک کشور اتحادیه اروپا دست یافت.

اخذ اقامت پرتغال بعد از پنج سال به اخذ پاسپورت پرتغال منجر می شود

پرتغال هم یک برنامه مستقیم برای اخذ پاسپورت ندارد اما از معدود برنامه هایی است که متقاضی بدون نیاز به زندگی در این کشور و تنها بعد از پنج سال داشتن اقامت پرتغال می تواند از این کشور تابعیت و پاسپورت دریافت کند. البته برای این منظور لازم است که متقاضیان اخذ پاسپورت تا حد ابتدایی به زبان پرتغالی آشنایی داشته باشند.

به منظور اخذ اقامت پرتغال باید ملکی به ارزش حداقل 500 هزار یورو در پرتغال خریداری کرد و یا ملکی با قدمت بالای 30 سال که در حال بازسازی می باشد را به قیمت 350 هزار یورو خریداری کرد. به منظور حفظ اقامت پرتغال و حتی دریافت پاسپورت پرتغال تنها سالی یک هفته نیاز به حضور فیزیکی در این کشور می باشد.

مهم است که توجه کنیم برخلاف خیلی از کشورهای اروپایی کشورهای قبرس، بلغارستان و پرتغال تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسند.

بنابراین برای رسیدن به اقامت اروپا به معنی واقعی آن داشتن اقامت از یک کشور مشکل را حل نمی کند و باید شهروندی و پاسپورت یک کشور اتحادیه اروپا را داشته باشیم تا در آن صورت واقعا بتوانیم خود را مجاز به اقامت در کل اتحادیه اروپا بدانیم و به مفهوم واقعی کلمه به اقامت اروپا دست پیدا کنیم.

به قلم کیانوش محمودی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه اخذ اقامت اروپا با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.


 

 

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش