مجارستان اتحادیه ی اروپا را ترک نخواهد کرد

مجارستان اتحادیه ی اروپا را ترک نخواهد کردگرفتن ویزای شنگن در آینده سخت تر خواهد شد بنابراین اخذ اقامت دائم مجارستان و اتحادیه اروپا بیش از پیش با استقبال روبرو می گردد. مجارستان به عنوان کشور عضو اتحادیه ی اروپا که در سال 2007 به توافق نامه ی شینگن پیوسته است. منطقه ی شینگن با گسترش مداوم خود، اکنون 26 کشور را در برمی گیرد

ما سؤالات زیادی راجع به رفراندوم مجارستان در اکتبر دریافت کرده ایم. که مهم ترین آنها سؤال های زیر بودند:

آیا مجارستان اتحادیه ی اروپا را ترک می کند؟ آیا مقیمان دائم مجارستان سفر بدون ویزا در اروپا را از دست خواهند داد؟

نگران نباشید مجارستان اتحادیه ی اروپا را ترک نمی کند. بیش از 70% مردم مجارستان خواستار ماندن این کشور در اتحادیه ی اروپا هستند. 

در این همه پرسی از مردم مجارستان برای قبول سهمیه بندی اسکان پناهندگانی که به اروپا می آیند سوال می شود. مردم باید به این سوال جواب دهند که آیا با پذیرش شهروندان غیر مجار در مجارستان توسط اتحادیه اروپا بدون مصوبه پارلمان این کشور موافق اند؟

آیا این رأی گیری یک رأی گیری ضد مهاجرت است؟  به هیچ وجه. در دوم اکتبر رأی دهندگان رأی می دهند که آیا با اسکان اجباری مهاجران در مجارستان توسط اتحادیه اروپا موافق اند یا نه.

اوربان، نخست وزیر مجارستان گفت: " با این همه پرسی ما خواستار تغییر تصمیماتی هستیم که کمیسیون بروکسل تحمیل کرده است." وی افزود که بروکسل می خواهد یک مکانیزم توزیع مهاجر را بدون محدودیت و نظارت بر تعداد مهاجرین اجرا کند."

این رأی گیری بر عضویت مجارستان در اتحادیه ی اروپا تاثیری نخواهد گذاشت.

 

مسافرت در اروپا بدون نیاز به ویزا

مجارستان به عنوان کشور عضو اتحادیه ی اروپا که در سال 2007 به توافق نامه ی شینگن پیوسته، مسئولیت بزرگی در کنترل مرزهای اتحادیه اروپا دارد. منطقه ی شینگن با گسترش مداوم خود، اکنون 26 کشور را در برمی گیرد.

نقشه ی شینگن:

 

 

کشورهای عضو شینگن:

اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، آیسلند (عضو اتحادیه اروپا نیست)، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین (عضو اتحادیه اروپا نیست)، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ (عضو اتحادیه اروپا نیست)، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس (عضو اتحادیه اروپا نیست).

اهمیت عضویت در توافقنامه ی شینگن عدم بررسی های مرزی اعضا در مرز های داخلی و معیارهای مشخص در مرزهای خارجی است.

 

آیا شینگن واقعاً انقدر مهم است؟

از زمان استقرار منطقه ی شینگن (30 سال پیش) سفر بدون مرز یکی از موفقیت های بزرگ برای شهروندان اروپایی و مسافران خارجی بوده است. رفت و آمد آزادانه ی مردم در منطقه ی شینگن یکی از 4 اصول اساسی اتحادیه اروپا در معاهده ی رم است. شما می توانید آزادانه در 26 کشور اروپایی رفت و آمد کنید، این ویزا به شما اجازه میدهد 3,000 کیلومتر از لهستان تا پرتغال بدون نیاز به نشان دادن مدارک تان سفر کنید. به دنبال حملات پاریس، استراتفور (Stratfor) در آنالیز های  جغرافیای سیاسی نوشت: " مفهوم اروپای بی مرز برای دولت ها بسیار سخت شده که از آن دفاع کنند."

اگر شهروندان احساس خطر کنند ممکن است دولت ها موانع و محدودیت ها را از سر بگیرند. فرانسه و آلمان کنترل های مرزی را افزایش داده اند. مطالعات متعدد نشان داده اند که شینگن به مشارکت های تجاری نزدیک تر منجر خواهد شد (با توجه به افزایش واردات و صادرات). این منطقه همچنین گردشگری را افزایش داده است. و ممکن است شینگن واضح ترین وحدت اروپایی در نظر گرفته شود.

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان گفت: "انتظار می رود که ما معاهدات اساسی با اتحادیه ی اروپا را تغییر دهیم. معاهده ی شینگن نیاز به اصلاح دارد."

شینگن باید آزادی رفت و آمد و سفر داخلی را حفظ کند اما همچنین از مرزهای خارجی محافظت کند. وزیر خارجه ی مجارستان گفت: "اگر نتوانید از مرز هایتان محافظت کنید، نمی توانید از سرزمین تان محافظت کنید، و نخواهید توانست از شهروندان تان نیز محافظت کنید."

راه حل این مشکل ترک شینگن نیست، بلکه تقویت مرز های خارجی است.

 

سرانجام سرمایه گذاران خواستار اقامت دائم در اروپا به ویژه مجارستان چیست؟

  • احتمال لغو برنامه ی اوراق قرضه ی اقامت مجارستان بسیار کم است.
  • ما هیچ سیاستی مبنی بر کنار گذاشتن این برنامه ی موفق و سودمند نمی بینیم.
  • اگر محافظت از مرز های خارجی قوی شود، شینگن همچنان وجود خواهد داشت. کنترل درون مرزی موقت نیز انتظار می رود.
  • شرایط دریافت ویزا شینگن در آینده سخت تر از قبل خواهد بود، بنابراین افرادی که اقامت اروپا را به دست آورده اند از سهولت سفر بدون ویزا بیشتر لذت خواهند برد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش