معیارهای انتخاب بهترین پاسپورت

معیارهای انتخاب بهترین پاسپورتعوامل بسیار زیادی وجود دارد که تعیین می کند کدام پاسپورت بهترین است. در این مقاله 5 عامل اساسی معرفی شده است.

معیارهای انتخاب بهترین پاسپورت

تفاوت مفهوم شهروندی و پاسپورت

زمانی که تابعیت یا شهروندی یک کشور را بدست می آورید، و شهروند آن کشور هستید، در آن کشور از حقوق خاصی مانند حق زندگی و تحصیل برخوردار هستید.

پاسپورت یک سند مسافرتی است که شما به عنوان یکی از امتیازات شهروندی یک کشور کسب می کنید. در اصل آنچه باید بدانید این است که برای بدست آوردن پاسپورت یک کشور لازم است که شهروند آن کشور باشید.

هنگامی که به این تفاوت از این دیدگاه نگاه می کنید، بدیهی است که ارزش شهروندی در مقایسه با ارزش پاسپورت تفاوت دارد. 

هر سال تعداد زیادی از مردم در صنعت فروش پاسپورت فهرستی با عنوان «بهترین پاسپورت های جهان» منتشر می کنند. شاید آلمان در این فهرست پیشگام باشد، زیرا دارندگان پاسپورت این کشور می توانند به ۱۷۷ کشور مختلف بدون نیاز به ویزا سفر کنند، اما اینکه در حقیقت کدام کشور بهترین است، مساله دیگری است.

سفر بدون ویزا با پاسپورت 

این رتبه بندی ها بر اساس شاخص های پایه نظیر بیشترین تعداد کشورهائی که می توان بدون ویزا به آنجا سفر کرد، بدست آمده اند.

هنگامی که اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا، ایالات متحده آمریکا و سنگاپور را با هم مقایسه می کنید، به جز برخی از تفاوت های بسیار جزئی، تفاوت زیادی در امکان سفر بدون ویزای این پاسپورت ها وجود ندارد. به راستی، چقدر تفاوت بین گزینه های سفر با پاسپورت سوئدی یا لهستانی وجود دارد؟ آیا پاسپورت آلمان چیزی بیش از پاسپورت کانادا ارائه می دهد؟

هنگامی که به اخذ پاسپورت دوم فکر می کنید، باید به مسائلی مهم تر از سفر بدون ویزا بپردازید.

دانستن اینکه که کدام شهروندی برای شما بهتر است، امر مهمی است، مخصوصا وقتی که صحبت از شهروندی دوم باشد.

بسیاری از شهروندان آمریکایی، درحالی که برنامه ای برای لغو شهروندی ایالات متحده ندارند، سعی دارند شهروندی دیگری را در کنار آن داشته باشند. «برای این افراد، تعداد کشورهایی که می توانند بدون ویزا به آن سفر کنند، اهمیت ندارد. دلیل این مساله این است که نمی توانند پاسپورتی با عملکرد بهتر از پاسپورت آمریکا پیدا کنند».

شهروندی ایالات متحده لزوما بهترین شهروندی نیست. شهروندی ایالات متحده به این معنی است که باید مالیات بر درآمد خود را در سراسر جهان پرداخت کنید و شهروندانی که خارج از ایالات متحده زندگی می کنند، باید  فرم گزارش بانک های خارجی و حساب های مالی را پر کنند و مشمول الزامات شفافیت مالی هستند.

شهروند ایاالت متحده بودن به معنی داشتن همه چیز نیست. بسیاری ترجیح می دهند پاسپورت و شهروندی کشور دیگری را داشته باشند که محدودیت های شهروندی ایالات متحده را نداشته باشد.


مقاله مرتبط: اقامت و پاسپورت دومینیکا در 6 ماه توسط نماینده رسمی دولت

پاسپورت چه مزایای دیگری می تواند ارائه دهد؟

اگر بخواهید پاسپورت دوم داشته باشید، مهمترین مساله (اگر شهروند ایاالت متحده، کانادا یا استرالیا هستید) جایی نیست که می توانید با آن بدون ویزا بروید. اگر یک شهروند آمریکایی هستید، داشتن یک پاسپورت دیگر که به شما دسترسی به اتحادیه اروپا را بدهد مهم نیست؛ ممکن است بخواهید کشورهای دیگری را که قبلا ندیده اید اضافه کنید، مانند برزیل.

آیا تابعیت مضاعف مجاز است؟

عامل مهم دیگر این است که آیا کشور مورد نظر به شما این اجازه را می دهد که دارای تابعیت مضاعف باشید. برای مثال، اتریش به شدت تابعیت مضاعف را محدود می کند. با این که سنگاپور شهروندی در رده بسیار بالا را ارائه می دهد، این واقعیت که این کشور به شدت تابعیت مضاعف را محدود می کند، آن را در پائین ترین سطح انتخاب قرار می دهد. بنابراین داشتن پاسپورت کشوری که آزادی سفر بدون ویزا به کشور های کمتری دارد، بهتر از ازدست دادن تابعیت مضاعف است.

رتبه بندی پاسپورت

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که در انتخاب کشور برای اخذ تابعیت و پاسپورت باید در نظر گرفته شوند. توجه داشته باشید که هیچ کشوری وجود ندارد که تمام معیار های یک شهروندی خوب و کامل را ارائه دهد. 

 ۵ عامل برتر در رتبه بندی پاسپورت 

• سفر بدون ویزا

•  پرداخت مالیات بدون در نظر گرفتن اینکه آیا شما در آن کشور و یا در خارج از آن زندگی می کنید

• توانایی حفظ شهروندی دوگانه

•  پذیرش در خارج از کشور

• آزادی

اگر  یک پاسپورت جدید می خواهید، به این فکر کنید که چگونه پاسپورت جدید می تواند به شما خدمت کند. برای مثال، اگر دنبال سفر بدون ویزا هستید، برنامه ای را انتخاب کنید که بهترین حالت را به شما ارائه می دهد. یا اگر به دنبال حل مشکلات مالیاتی هستید، باید کشوری را انتخاب کنید که مزایای مالیاتی به شما ارائه می دهد.


مقاله مرتبط: پاسپورت قبرس


برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد برنامه های اخد تابعیت و پاسپورت دوم با ما تماس بگیرید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش