آشنایی با جزیره گرانادا

آشنایی با جزیره گراناداقابل توجه علاقمندان اخذ پاسپورت گرانادا گرانادا عضو سازمان ملل، اتحادیه کشورهای هم سود و سازمان دولتهای آمریکایی و نیز بسیاری از سازمانهای بین المللی دیگر است. دارندگان پاسپورت گرانادا می توانند بدون نیاز به ویزا به بیش از 130 کشور از جمله بریتانیا، و کشورهای شنگن، چین، هنگ کنگ، سنگاپور و بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی سفر کنند.

گرانادا، واقع در جنوب شرقی میامی و شمال ونزوئلا در دریای کارائیب واقع شده است.
هفت واقعیت درباره گرانادا
گرانادا کشوری است جزیره ای که شامل شش جزیره در انتهای جنوبی "گری نا در رس" در جنوب شرقی دریای کارائیب است. گرانادا در شمال ونزوئلا و جنوب شرقی میامی قرار گرفته است.

گرانادا که با نام «جزیره ی ادویه» معروف است، دارای دارچین، میخک، زنجبیل، نارگیل، جوز هندی و میوه های مختلف بوده و یکی از زیباترین و سرسبزترین جزایر هند غربی محسوب می شود. جنگل های استوایی گرم و مرطوب، آبشارها و سواحل طلایی منزلگاه بازدیدکنندگانی از سراسر جهان خصوصآ کانادا، امریکا و اروپا است.

گرانادا با مناظری بکر، سرشار از جذابیت برای علاقه مندان به ماجراجویی و ساحل و زوج هایی است که در پی یافتن مقصدی رومانتیک هستند. در این جزیره چشم نواز و کوچک، می توانید در یک روز، هم در آب های زلال سواحل متعدد شنا کنید و هم در جنگل های انبوه آبشارهای هفت خواهر کوهپیمایی کنید. کشور انگلیسی زبان گرانادا، مهربان ترین مردم منطقه کارائیب را دارد، پس اگر به طور تصادفی در این کشور گم شدید،  با دیگر جنبه های فرهنگ باطراوت و مهمان نوازی گرانادا آشنا خواهید شد.

گرانادا، ادویه کارائیب، با سرزمین با شکوه و کوهستانی اش، به تدریج در حال کشف شدن توسط دوست داران انواع طبیعت شامل کوهنوردان، دوچرخه سواران کوهستان، علاقه مندان به پرندگان و آبشارها است. مشتاقان ورزش های تفریحی تنوع زیادی در فعالیت ها و امکانات این جزیره می یابند و برای آنهایی که در پی تجربه کردن ماهیت واقعی و اصیل گرانادا هستند، تماشای مناظر و مکان های تاریخی به علاوه فروشگاه های بی نظیر و غذاهای عالی، لذت بخش خواهد بود.

گرانادا از سه جزیره تشکیل شده است: گرانادا، کریاکو (Carriacou) و مارتینیک کوچک (Petite Martinique). این کشور سالها مستعمره فرانسه و سپس انگلیس بوده و هنوز رد پای این تاثیرات اروپایی در فرهنگ، معماری و اسامی مکان های آن مشهود است. پایتخت آن سنت جورج در ساحل جنوب غربی آن واقع شده و محل استقرار دولت و مرکز تجاری اصلی کشور است.

جزیره گرانادا در شرق منطقه کارائیب، در 100 مایلی شمال ونزوئلا و 158 مایلی جنوب غربی باربادوس قرار دارد. عرض آن 18 کیلومتر، طولش 34 کیلومتر و مساحت آن 344 کیلومتر مربع است. کریاکو 34 کیلومتر مربع و مارتینیک کوچک 194 هکتار است. این کشور از شش ناحیه تشکیل شده است.


گرانادا عضو سازمان ملل، اتحادیه کشورهای هم سود و سازمان دولتهای آمریکایی و نیز بسیاری از سازمانهای بین المللی دیگر است. دارندگان پاسپورت گرانادا می توانند بدون نیاز به ویزا به بیش از 130 کشور از جمله بریتانیا، و کشورهای شنگن، چین، هنگ کنگ، سنگاپور و بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی سفر کنند. گرانادا همچون ایران دارای معاهده سرمایه گذاری E2 با آمریکا است.

 

تاریخچه

کریستوفر کلمب درجریان سومین سفرش به دنیای جدید در سال 1498 جزیره گرانادا را کشف و آن را کنسپسیون نام نهاد. ریشه کلمه گرانادا مبهم است اما احتمال دارد ملوانان اسپانیایی نام آن را بخاطر شهر گرانادا در اسپانیا تغییر نام داده باشند. سپس فرانسوی ها آن را گرنید نام نهادند و بعد انگلیسی ها آن را به گرانادا تغییردادند. گرانادا در 7 فوریه 1974 اعلام استقلال کرد و به یک سلطنت مشروطه با یک نخست وزیر و ملکه الیزابت دوم در راس کشور تبدیل شد. هر ساله در چنین روزی، مراسم رسمی و غیر رسمی به منظور بزرگداشت استقلال این کشور برگزار می گردد که شامل رژه نظامی، پیک نیک های خانوادگی، مهمانی های ساحلی و رویدادهای ورزشی است.

آب و هوا

آب و هوا در گرانادا استوایی و میانگین دما ۲۸ درجه در سال است. متوسط دمای گرانادا بین 24 الی 30 درجه سانتیگراد است و بادهای خنکی به طور مداوم درآن می وزد. پایین ترین دما بین ماه های نوامبر و فوریه است. خشک ترین فصل بین ماه های ژانویه و فوریه است و فصل بارانی از ژوئن تا دسامبر است.

جمعیت، فرهنگ، زبان، مذهب و...

بر طبق برآورد سال 2008، تقریبا 108132 نفر در گرانادا زندگی می کنند که شامل 6521 سکنه کریاکو و مارتینیک کوچک نیز می شود. شهروندان این کشور عموما از نژادهای آفریقایی، هند شرقی و اروپایی هستند که آفریقایی تبارها با 75 درصد، بزرگ ترین بخش جمعیت را تشکیل می دهند. حدود 50 درصد جمعیت گرانادا زیر 30 سال هستند. زبان اصلی این کشور، انگلیسی است.

فرهنگ گرانادا ترکیبی از فرهنگ بریتانیا، آفریقا، هند غربی و فرانسه است که تاثیرات عمیقی بر رسوم، لهجه، موسیقی و روش زندگی مردم آن بر جای گذاشته است. تاثیر فرانسه بر فرهنگ گرانادا هنوز در نام های خانوادگی، اسامی روستاها و لهجه محلی برخی مردم مشهود است. مناطق تاریخی نیز نمایانگر بقایای معماری فرانسه و بریتانیا هستند که بخوبی محافظت شده اند. میراث آفریقایی ریشه عمیقی در موسیقی گرانادا، رقص و فستیوال های آن دارد.

تطبیق یافتن با سبک زندگی در این جزیره آسان و ترکیبی ویژه از کار و تفریح در آب و هوایی استوایی و محیطی بسیار زیبا است. سکنه گرانادا به مهربانی و میهمان نوازی معروف هستند.

فرقه های مختلف مسیحیت در گرانادا وجود دارند. دین اسلام نیز در این کشور رواج دارد.

گرانادا یکی از پایین ترین نرخ های جرم را در نیمکره غربی زمین دارد.

واحد پول گرانادا دلار کارائیب شرقی (XCD) است. هر دلار آمریکا تقریبا 2.70 دلار گرانادا است.

کد بین المللی تلفن گرانادا 1473+، دامین اینترنتی آن .gd و زمان آن GMT - 4:00 است.

پایتخت

پایتخت گرانادا شهر سنت جورج است.

آموزش

سیستم آموزش گرانادا از سیستم بریتانیا الگوبرداری شده است. اکثر مدارس دولتی هستند یا با کمک دولت اداره می شوند و آموزش رایگان در اختیار کودکان 5 الی 16 ساله قرار دارد.

بهداشت

در گرانادا به ازای هر 1275 نفر، یک پزشک، به ازای هر 410 نفر، یک پرستار و به ازای هر 300 نفر یک تخت بیمارستان وجود دارد. چهار بیمارستان دولتی در این کشور وجود دارد که عبارتند از: بیمارستان جنرال (سنت جورج)، بیمارستان پرینسس آلیس (سنت اندرو) و بیمارستان پرینسس رویال (کریاکو) که دارای 340 تخت هستند (آمار سال 2000) و بیمارستان Mt. Gay (سنت جورج) که مختص بیماران روانی است. تعدادی کلینیک خصوصی نیز در این کشور وجود دارند.

اقتصاد

گرانادا دارای اقتصادی پایدار است که عمدتا بر کشاورزی و توریسم تکیه دارد. محصولات کشاورزی شامل موز، کاکائو، جوز هندی، لیمو، آووکادو، قهوه، نیشکر و بسیاری ادویه های خاص است. ارز رایج کشور دلار کارائیب است که به دلار آمریکا وابسته است. در این کشور  می توان از کارت های اعتباری شناخته شده استفاده کرد.

مالیات

پیرو شرایط شهروندی از طریق برنامه سرمایه گذاری،متقاضی متعهد به پرداخت هیچ گونه مالیات بر درآمد، مالیات بر دارایی یا مالیات بر ارث نخواهید بود.

اقتصاد

گرانادا اقتصاد باز کوچکی دارد که تا حد زیادی به توریسم وابسته است. در طی دو دهه گذشته اقتصاد این کشور از کشاورزی به سمت ارائه خدمات رفته است که از میان آنها توریسم بیشترین جذب سرمایه خارجی را داشته است. محصول اصلی صادرات گرانادا ادویه‌ جوز است. این کشور دومین تولیدکننده بزرگ جوز دنیا بعد از اندونزی است. محصولات صادراتی دیگر این کشور عبارتند از کاکائو، مرکبات، موز، میخک و دارچین. صنایع تولیدی در گرانادا در مقیاس کوچک عمل می کنند و شامل تولید نوشیدنی ها و مواد غذایی، محصولات نساجی و مونتاژ قطعات الکترونیک جهت صادرات است.

طوفان های ایوان در سال ۲۰۰۴ و امیلی در ۲۰۰۵ به شدت به صنعت جوز خسارت وارد کردند که قبل از آن نقشی اساسی در رشد اقتصاد گرانادا داشت. انتظار نمی رود که صنعت در آینده نزدیک بهبود یابد. بخش کشاورزی به ویژه کشت جوز و کاکائو به تدریج پس از طوفان ها ترمیم گشته و بخش گردشگری شاهد افزایش قابل توجهی در سرمایه گذاری مستقیم خارجی بوده که در راستای افزایش سهم آن منطقه از بازار توریسم جهانی است.

محصولات کشاورزی

موز، کاکائو، جوز، مرکبات، اووکادو، نیشکر، ذرت، سبزیجات

صنایع

مواد غذایی و نوشیدنی، نساجی، عملیات مونتاژ محدود، توریسم، ساخت و ساز

صادرات

38 میلیون دلار (2006)
محصولات صادراتی
موز، کاکائو، جوز، میوه و سبزیجات، پوشاک
شرکای صادرات
جاماییکا 92.8%، سنت لوشا 1.3%، ایالات متحده آمریکا 1.2% (2007)

واردات

343 میلیون دلار (2006)

محصولات وارداتی

غذا، کالاهای ساخته شده، ماشین آلات، مواد شیمیایی، سوخت

حمل و نقل هوایی

فرودگاه اصلی گرانادا، فرودگاه بین المللی موریس بیشاپ(MBIA)  ارتباطات بسیار خوبی با آمریکای شمالی و اروپا از طریق پروازهای مستقیم و جزایر دیگر کارائیب دارد. این فرودگاه در فاصله ده دقیقه از پایتخت گرانادا، شهر سنت جورج واقع شده و نزدیک کمربند گردشگری و هتل های جزیره است. جت های بزرگ تجاری می‌توانند در طول شبانه روز در این فرودگاه رفت و آمد کنند. کد این فرودگاه GND است.

 یک فرودگاه کوچک تر نیز در جزیره کریاکو واقع شده و برای پروازهای داخل جزیره‌ ای کاربرد دارد.

مسافتهای هوایی

گرانادا ۳ ساعت از میامی، ۴ ساعت از نیویورک، 5 ساعت از تورنتو و ۸ ساعت از لندن فاصله دارد، که برای تمام این مقاصد پروازهای مستقیم برقرار است. ترینیداد  ۲۰ دقیقه، باربی دوس ۴۰ دقیقه و ونزوئلا ۴۵ دقیقه از طریق هوایی با گرانادا فاصله دارند.


خطوط هوایی مسافری زمانبندی شده بین المللی

American Eagle: پروازهای روزانه از سن خوان، پورتوریکو
Air Jamaica: سه پرواز هفتگی به گرانادا از نیویورک
British Airways: یک پرواز هفتگی به گرانادا از لندن

سایر خطوط هوایی آمریکای شمالی

Condor: یک پرواز هفتگی
Virgin Airways: یک پرواز هفتگی از لندن
Air Canada Vacations: پرواز مستقیم فصلی از تورنتو
American Airlines: پرواز مستقیم هفتگی از میامی و میسوری
Delta: پرواز مستقیم هفتگی از نیویورک و آتلانتا
jetBlue: پرواز مستقیم هفتگی از نیویورک

خطوط هوایی مسافری چارتر

Trans Meridian
Zoom

خطوط هوایی باربری زمانبندی شده

Amerijet Int'l: دو بار در هفته
DHL: دو بار در روز، هفتگی
Merlin Air (FedEx): روزانه

خطوط هوایی باربری چارتر

Liat

حمل و نقل دریایی

انواع کشتی و قایق های باری، گرانادا را به بنادر اصلی ایالات متحده آمریکا و مقاصد اروپایی و بسیاری از جزایر کارائیب متصل میکند.

حمل و نقل جاده ای

گرانادا دارای یک شبکه حمل و نقل جاده ای جامع است که هر نقطه ای از این جزیره را ظرف دو ساعت به پایتخت متصل میکند. حمل و نقل عمومی از ساعت 6 صبح الی 8 عصر در دسترس است.

جزیره کریاکو

کریاکو به نام سرزمین صخره‌ ها مشهور است و بزرگترین و پرجمعیت ترین جزیره از گروه جزایری است که به نام Grenadines شناخته می شوند. این جزیره از توابع کشور گرانادا بوده و جمعیتی در حدود شش هزار نفر دارد که اکثر آنها از نژاد آفریقایی هستند. شهر اصلی آن Hillsborough نام دارد که مرکز تجاری جزیره با یک بیمارستان کوچک و ایستگاه پلیس اصلی است. ساعت کار از هشت صبح الی چهار بعد از ظهر است. حمل و نقل بین جزایر توسط کشتی صورت می‌گیرد. پروازهای روزانه نیز موجود است. کریاکو به خاطر صنعت قایق سازی خود به خصوص در روستای Windward معروف است. قایق سازی توسط استعمارگران اسکاتلندی که در قرن نوزدهم در جزیره ساکن شدند، به این مکان آورده شد. ماهیگیری و کشاورزی اساس اقتصاد آن را تشکیل می‌دهد.

جزیره مارتینیک کوچک

مارتینیک کوچک با قطر تقریبی یک مایل، جزیره آتشفشانی کوچکی است که در شمال شرقی کریاکو قرار گرفته و جمعیتی زیر هزار سکنه دارد . ساحل شرقی آن صخره ای و خالی از سکنه است و اکثر مردم در قسمت غربی آن زندگی می کنند. تنها ساحل جزیره نیز در همین قسمت قرار دارد. دسترسی به مارتینیک کوچک تنها از طریق قایق میسر است. ماهیگیری و قایق سازی دو منبع اصلی درآمد این جزیره است.

مسافرت به کشورهای  بدون ویزا

دارندگان پاسپورت گرانادا می توانند بدون ویزا به 130 کشور  سفر کنند:

قاره آمریکا:

بولیوی، باهاماس، باربادوس، بلیز، برزیل، کوبا، جزایر کیمن، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، دومینیکا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، فالکلند، گرینادا، گوادلوپ، هاییتی، جاماییکا، مارتینیک، مونسترات، ندرلندز آنتیلس، نیکاراگوئه، پاناما، پرو، سنت کیتس و دویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادینز، سورینام، ترینیداد و توباگو، تورکس و کایکو آیلندز، ونزوئلا، آنگولا، آنتیگوا و باربودا، آروبا، برمودا، بریتیش ویرجین آیلندز

اروپا:

اتریش، بلژیک، چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، گیبرالتار، گورنسی، مجارستان، ایسلند، ایرلند، آیل آومن، ایتالیا، جرسی، کوزوو، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، بریتانیا

آفریقا:

بوستوانا، کیپ ورد، آفریقای مرکزی، مصر، کنیا، مالاوی، مائوریتس، ماداگاسکار، موزامبیک، سنت هلن، تریستان دا چونا، سیشل، سوازیلند، تانزانیا، توگو، اوگاندا، زامبیا، زیمبابوه

آسیا:

ارمنستان، بنگلادش، کامبوج، چین، هنگ کنگ، ایران، اردن، لائوس، ماکائو، مالزی، مالدیو، نپال، اسرائیل، فیلیپین، سیشل، سریلانکا، سنگاپور، کره جنوبی و تیمور

اقیانوسیه:

کوک آیلندز، فیجی، دول فدرال میکرونزیا، کیرباتی، نیو، پیکارن آیلندز، پالائو، ساموآ، جزایر سلیمان، تووالو، وانوآتو

  

مزایای شهروندی گرانادا

صدور گواهی شهروندی و پاسپورت ظرف 6 ماه

امکان سفر بدون نیاز به ویزا به بیش از 130 کشور

بدون الزام دانش زبانی

شهروندی مادام العمر

اخذ شهروندی برای اعضای خانواده از جمله همسر و فرزندان تا ۲6 سال

بازار رو به رشد اقتصادی خصوصاً در بخش توریست

عدم اعمال مالیات بر دارایی، ارث و درآمد

 

شهروندان جهانی در واقع رهبران و پیشتازان حال و آینده هستند که قدرت تغییر جهان را برای تبدیل آن به مکانی بهتر برای زندگی و پیشرفت خود دارند.


 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی اخذ پاسپورت گرانادا از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران ما در کنکاشتماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش