شهروندی اقتصادی دومینیکا؛ رتبه اول شاخص CBI

4/5 - (1 امتیاز)

برای ششمین سال متوالی، برنامه شهروندی اقتصادی دومینیکا رتبه اول شاخص CBI را به خود اختصاص داده است. این آمار توسط نشریه تایمز با عنوان «Professional Wealth Management» منتشر شده است. این نشریه از جمله معتبرترین‌ها در سرتاسر دنیا به شمار می‌رود و به همین دلیل آماری که ارائه می‌دهد، از صحت و اعتبار بالایی برخوردار است.

در مقاله امروز کنکاش، قصد داریم تا نگاهی به این مقاله از مجله PWM داشته باشیم. این مجله هر ساله فهرستی از بهترین کشورهایی که می‌توان از طریق آنها برای تابعیت دوم اقدام کرد را معرفی می‌کند. با ما همراه باشید.

دومینیکا، رتبه اول شاخص CBI

کشور دومینیکا، از سال ۲۰۱۷ برای ۶ سال پیاپی، رتبه اول بهترین برنامه اخذ شهروندی اقتصادی را طبق شاخص CBI از آن خود کرده است. به‌دست‌آوردن این مقام از سوی این کشور، ارتباط مستقیمی با پروژه‌های محیط‌زیستی و اجتماعی آن دارد؛ همین‌طور برنامه‌های توسعه پایدار این کشور را نیز می‌توان در به‌دست‌آوردن این مقام دخیل دانست.

دومینیکا با کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده‌اش، چشمه‌های آب‌ گرم طبیعی‌اش، با سواحل نقره‌فام و همین‌طور با جنگل‌های بارانی‌‌اش، چند سالی است که به بهترین مقصد در دنیا برای اخذ تابعیت دوم تبدیل شده است.

به باور متخصصان امر، معیارهایی از جمله هزینه اقتصادی، دقت بالا در بررسی متقاضیان اخذ شهروندی، فرایند ساده و کوتاه برای دریافت پاسپورت دومینیکا و همین‌طور امکان تزریق مستقیم سرمایه در چرخه اقتصادی این کشور، همگی در کنار یکدیگر باعث شده‌اند که این کشور به یک مقصد خوب برای اخذ تابعیت دوم تبدیل شود.

شاخص CBI چیست؟

شاخص CBI یک معیار بسیار خوب برای سنجش میزان ارزش برنامه‎های اعطای شهروندی اقتصادی در کشورهای مختلف است. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، خروجی این شاخص معمولاً در طی مقالاتی از طریق مجله معتبر PWM (یکی از مجلات نشریه تایمز) منتشر می‌شود. در این گزارش، عملکرد و همین‌طور میزان تقاضا برای برنامه شهروندی کشورهای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در این شاخص، برنامه CBI هر کشور (اعطای شهروندی اقتصادی) بر اساس مشخصه‌های مختلفی بررسی می‌شود. هدف از انتشار شاخص CBI آن است که به سرمایه‌گذاران کمک کند تا بتوانند با آگاهی و بینش بیشتری مقصد سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کنند. دقت بالا و سیستماتیک بودن این تحقیق، همواره در طول انجام آن اهمیت فوق‌العاده دارد.

شاخص CBI، برنامه اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری کشورها را در این ۹ مشخصه بررسی می‌کند:

  1. آزادی عمل و جابه‌جایی
  2. استانداردهای زندگی
  3. حداقل میزان سرمایه‌
  4. لزوم حضور در خاک کشور یا زندگی در آن
  5. مدت‌زمان شهروندی
  6. سهولت در فرایند اخذ شهروندی
  7. دقت در فرایند بررسی متقاضیان
  8. امکان برخورداری اعضای خانواده از امتیاز شهروندی
  9. قدمت برنامه و ماندگاری آن در آینده

آشنایی با مهم‌ترین مشخصه‌های شاخص CBI

بر اساس آخرین شاخص CBI منتشر شده، برنامه اعطای شهروندی دومینیکا توانسته امتیاز کامل در ۶ مشخصه از ۹ مشخصه را دریافت کند. این مشخصه‌ها همراه با توضیحاتشان، به شرح زیر هستند:

کمترین میزان سرمایه‌

در بین کشورهایی که برنامه اعطای شهروندی اقتصادی دارند، حداقل میزان سرمایه‌ در دومینیکا از همه کمتر است. بر اساس قوانین CBI این کشور، حداقل میزان سرمایه‌ لازم برای یک نفر ۱۰۰ هزار دلار آمریکا است.

لزوم حضور در خاک یا زندگی در دومینیکا

بر اساس قوانین برنامه شهروندی اقتصادی دومینیکا، شما نیازی به حضور در خاک این کشور یا زندگی در آن نخواهید داشت. متقاضیان هرجای دنیا که باشند، به‌راحتی می‌توانند برای اخذ شهروندی این کشور درخواست دهند.

سهولت در فرایند اخذ شهروندی

دومینیکا یکی از آسان‌ترین فرایندهای اخذ شهروندی را دارد. همین‌طور این فرایند بسیار سریع هم هست؛ متقاضیان می‌توانند پاسپورت دومینیکا را در عرض ۳ تا ۶ ماه دریافت کنند.

دقت در فرایند بررسی متقاضیان

هرچند که فرایند دریافت شهروندی دومینیکا بسیار ساده است، اما فرایند بررسی متقاضیان دریافت این شهروندی، بسیار دقیق است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که باعث اعتبار برنامه CBI دومینیکا شده است، همین قوانین سفت‌وسخت آن برای بررسی متقاضیان است.

در طی این فرایند، تمکن مالی و منبع درآمد متقاضیان مورد بررسی قرار می‌گیرد. به‌علاوه هویت آنها تأیید می‌شود و همین‌طور سوابق قضایی آنها نیز بررسی می‌شود. گاهی ممکن است تحقیقات میدانی نیز برای کسب اطلاع از شهرت فرد نیز انجام بگیرد.

جدیدترین قانونی هم که برای افزایش دقت فرایند بررسی متقاضیان تصویب شده، انجام مصاحبه اجباری است. بر طبق قانون جدید، تمام متقاضیان اخذ شهروندی دومینیکا باید در مصاحبه اجباری شرکت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله «قانون مصاحبه اجباری برای متقاضیان اخذ شهروندی اقتصادی دومینیکا» را مطالعه کنید.

امکان برخورداری اعضای خانواده از شهروندی

برنامه اعطای شهروندی اقتصادی دومینیکا یکی از خانواده‌ محورترین برنامه‌ها است. با اخذ شهروندی این کشور، شما می‌توانید اعضای درجه یک خانواده خود را از امتیاز شهروندی بهره‌مند کنید. همین‌طور می‌توانید پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ خود را نیز با خود همراه کنید.

قدمت برنامه و ماندگاری آن در آینده

برنامه CBI دولت دومینیکا یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری است. این برنامه حدود ۳۰ سال است که جریان دارد و در تمام طول این مدت توانسته پایداری و اعتبار خود را حفظ کند. پیش‌بینی می‌شود که در آینده نیز همین منوال ادامه داشته باشد.

کلام آخر

برنامه شهروندی اقتصادی کشور دومینیکا یکی از محبوب‌ترین‌ها در سرتاسر دنیا است. قدمت این برنامه بیشتر از ۳۰ سال است و همین‌طور از جمله آسان‌ترین فرایندهای اعطای شهروندی را دارد. فرایند بررسی متقاضیان نیز بسیار دقیق است و باعث می‌شود که تنها افراد دارای صلاحیت قادر به دریافت شهروندی این کشور باشند.

مزایای اخذ پاسپورت دومینیکا برای ایراني‌ها بی‌شمار است. سفر به بیش از ۱۴۴ کشور دنیا و همین‌طور امکان راه‌اندازی کسب‌وکار آزاد در این کشور، تنها گوشه‌ای از مزیت‌های این برنامه برای ایرانی‌ها است. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در پروژه هتل هیلتون دومینکا یا اهدای کمک بلاعوض به دومینیکا، شهروندی این کشور را به‌دست آورید.

تیم کنکاش نیز با بیشتر از ۳۰ سال سابقه در زمینه اخذ اقامت و تابعیت دوم در کنار شما عزیزان خواهد بود؛ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *