زبان مردم دومینیکا چیست؟

امتیاز دهید post

دومینیکا کشوری زیبا و جزیره‌ای در دریای کارائیب، نزدیک مارتینیک و گوادلوپ است که در سال ۲۰۲۲ به‌عنوان بهترین مقصد برای سفرهای خارجی انتخاب شد. همین مسئله باعث شد تا علاوه بر امکان تماشا و استراحت در طبیعتی زیبا و بکر، مردم به بهانه بازدید یکی از زیباترین کشورهای جهان، برای سفر به دومینیکا برنامه‌ریزی کنند.

پایتخت این کشور زیبا و دیدنی، شهر بندری روسو است که با سواحل زیبا، سایت‌های غواصی بکر و کشتی‌های کروز لوکس و مجلل شناخته می‌شود. واحد پول دومینیکا مانند دیگر کشورهای این منطقه، دلار کارائیب شرقی است؛ اما با دلار آمریکا هم می‌توان سری به مغازه‌ها و رستوران‌های سطح شهر زد.

خب با این مقدمه احتمالاً متوجه شدید که دومینیکا فقط یک جزیره ساده نیست؛ بلکه کشوری زیبا و دیدنی است که بسیاری از سلبریتی‌ها و افراد معروف دنیا تعطیلاتشان را آنجا می‌گذرانند و بسیاری از جهانگردان نمره بالایی به امکانات این کشور برای میزبانی از توریست‌ها و گردشگران دادند. با این توضیح ببینیم اگر برنامه‌ای برای سفر به این کشور جذاب و دیدنی داشته باشیم، بهتر است با چه زبانی با مردم بومی صحبت کنیم.

انگلیسی مهم‌ترین زبان در دومینیکا است!

مثل سفر به هر کشور دیگری، در سفر به دومینیکا هم اگر می‌خواهید با مردم بومی و دیگر توریست‌ها حسابی صحبت کنید و معاشرت داشته باشید، باید بتوانید به خوبی انگلیسی صحبت کنید. البته زبان انگلیسی یک اهمیت دیگر هم برای دومینیکا دارد که رسمی بودن این زبان در کل کشور است. یعنی زبان انگلیسی توسط بیشتر مردم استفاده شده، جوانان همگی تسلط خوبی به انگلیسی دارند و خلاصه بهترین راه ارتباط با مردم، تسلط به همین زبان است.

زبان انگلیسی در مدارس دومینیکا تدریس شده و زبان رسمی‌شان است. در واقع، دومینیکا به‌عنوان کشوری که تا دهه ۷۰ مستعمره انگلستان بود، همچنان از همین زبان برای آموزش، کار، تجارت و ارتباط استفاده می‌کند.

زبان بومی مردم، کریول است!

تا سال‌ها قبل از استعمار دومینیکا توسط انگلستان، بیشتر مردم بومی جزیره یا انگلیسی یا فرانسوی صحبت می‌کردند. در حال حاضر هم هنوز در بخش‌های کوچکی از کشور زبان فرانسوی رایج است، البته علاوه بر فرانسوی، زبان‌های آفریقایی هم به فرهنگ مردم دومینیکا گره خورده است، اما چطور؟

زبان کریول زبان بومی جزیره است که از زبان‌های فرانسوی، کارائیبی و آفریقایی تأثیر زیادی گرفته؛ یعنی کلمات و دستور زبانش ترکیبی از این سه زبان است و حالا بخش مهمی از فرهنگ دومینیکا را تشکیل داده است.

متأسفانه، فقط بخش کوچکی از مردم دومینیکا به کریول صحبت کرده و از این زبان برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه جمعیت گویشوران کریول بسیار کم است، دولت دومینیکا برای حفظ این زبان و فرهنگ غنی آن که بخشی از ارزش‌های دومینیکا را در برمی‌گیرد، تلاش و سرمایه‌گذاری بسیار زیادی کرده است.

لهجه کوکوی

کوکوی زبان نیست، بلکه بیشتر به‌عنوان گویش و لهجه‌ای از کریول شناخته می‎شود که در دومینیکا و توسط عده‌ای از مردم بومی استفاده می‏شود.

زبان‌شناسان لهجه کوکوی را ترکیبی از واژگان زبان کریول و انگلیسی می‌دانند که توسط مهاجرانی که در قرن ۱۹ وارد جزیره شدند، به مرور استفاده شد و گسترش یافت. مردم بومی ساکن در  ویسلی، کلیفتون، ماریگوت، روکور و وودفورد هیل به لهجه کوکوی صحبت می‌کنند.

زبان‌های دیگر جزیره‌های کارائیب

دیگر زبان‌هایی که مردم جزایر کارائیبی به آن صحبت می‌کنند هم در دومینیکا پیدا می‎شود. دومینیکا تنها جزیره کارائیب نیست و در این منطقه بکر از دنیا می‌توانید زیباترین جزایر را پیدا کنید که مردمانشان به زبان‌های لانگری، و مایپورین صحبت می‌کنند.

این زبان‌ها به طور گسترده‌ای در تمامی جزایر کارائیب مانند دومینیکا، ترینداد، سنت وینسن و … صحبت می‎شوند و بخش مهمی از فرهنگ کارائیبی هستند.

تنوع بالای زبانی در دومینیکا

تسلط بیشتر مردم دومینیکا به زبان انگلیسی و البته تنوع زبانی در این کشور، تسلط به زبان بین‌المللی دنیا و در عین حال حفظ زبان بومی جزیره را باید از مزایای کشور دومینیکا بدانیم.

دومینیکا یکی از کشورهای مشترک‌المنافع است که پادشاه بریتانیا یعنی شاه چارلز را به‌عنوان مقامی سلطنتی قبول دارد، پاسپورتش معتبر است و دولت این کشور در تلاش است تا هرچه بیشتر رفاه و امنیت مردم را حفظ کند و البته از طریق سرمایه‌گذاری، سرمایه‌ خارجی را جلب کرده و برای توسعه کشورش استفاده کند.

دومینیکا یکی از بهترین کشورهای کارائیب با تنوع زبانی بالا و فرهنگ بومی چندصدساله است که اگر زمانی سفر به این جزیره زیبا و دیدنی را انتخاب کردیید، می‌توانید با خیال راحت با تمام مردم ارتباط گرفته و درباره زبان و فرهنگی بومی‌شان هم بیشتر بیاموزید.

کلام آخر

تا اینجا در این مقاله با زبان‌های رایج در جزیره دومینیکا آشنا شدید و حالا اگر تسلط خوبی به انگلیسی یا فرانسوی دارید بد نیست که برای سفرهای خارجی در آینده نگاهی هم به جزیره دومینیکا داشته باشید.

خوشبختانه امکان اخذ ویزا و سفر به دومینیکا برای متقاضیان ایرانی بسیار راحت  است و با پروازی که دو ترانزیت دارد، می‌توانید به یکی از زیباترین جزیره‌های جهان سفر کنید. البته لازم به گفتن است که شرکت کنکاش اصلاً مجری تور دومینیکا نیست و صرفاً برای مسافرانی که قصد سفر به این جزیره زیبا را دارند، اطلاعات بالا را آماده کرده است.

کنکاش نماینده دولت دومینیکا در ایران برای سرمایه‌گذاری در این کشور و اخذ پاسپورت معتبر دومینیکا است، پس اگر برنامه‌ای برای اخذ پاسپورت دارید یا می‌خواهید با سرمایه‌گذاری در این کشور امن و مطمئن به سود خوبی برسید، برای راهنمایی بیشتر و پاسخ به سؤالاتتان منتظر تماستان هستیم.

بیشتر بخوانید:

دومینیکا روی نقشه (دومینیکا با چه کشورهایی هم‌ مرز است ؟)

عکس ها و تصاویر کشور دومینیکا (مردم، طبیعت، نقشه)

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *