قانون مصاحبه اجباری برای متقاضیان دریافت شهروندی اقتصادی دومینیکا

5/5 - (1 امتیاز)

پیش‌تر این موضوع را به اطلاع شما رساندیم که دولت بریتانیا محدودیت‌هایی را در زمینه معافیت روادید برای شهروندان دومینیکا وضع کرده است. طبق این قانون جدید، شهروندان کشورهایی مانند دومینیکا که از سیستم اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) استفاده می‌کنند، لازم است که قبل از ورود به خاک بریتانیا، مجوز الکترونیکی سفر (ETA) دریافت نمایند.

نخست‌وزیر دومینیکا، در طی بیانیه‌ای این اطمینان را به شهروندان دومینیکا داد که این تصمیم تازه، موقتی خواهد بود. همچنین اظهار کرد که برای رفع این محدودیت‌ها، قوانین تازه‌ای را برای سیستم اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری، وضع خواهد کرد. انجام مصاحبه با متقاضیان دریافت پاسپورت دومینیکا یکی از همین قوانین تازه است.

همکاری و همیاری دومینیکا با کشورهایی همچون بریتانیا، برای دولت این کشور اهمیت بسیاری دارد. درست به همین دلیل دومینیکا فرایندی ساده و کارآمد را برای بهبود برنامه اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری در پیش گرفته است. به گفته نخست‌وزیر دومینیکا، هدف از انجام این کار حفظ یکپارچگی برنامه CBI و همچنین کاهش ریسک‌های احتمالی از بابت سرمایه‌گذاران غیرقانونی است.

پیش‌تر در ماه فوریه ۲۰۲۳، دومینیکا همراه با ۵ کشور دیگر در حوزه کارائیب (که همگی برنامه CBI ارائه می‌دهند) نشستی با مقامات ایالات متحده آمریکا داشت. میزبان این نشست معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده و هدف از برگزاری آن نیز پیداکردن روش‌هایی برای بهبود برنامه CBI و همچنین مقابله با چالش‌های موجود بر سر راه آن بود.

در طی همین نشست، دومینیکا و سایر کشورهای ارائه‌دهنده برنامه اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری، به ایده‌هایی تازه برای بهبود برنامه CBI خود دست پیدا کردند. از جمله همین ایده‌های تازه، انجام مصاحبه‌های مجازی یا حضوری به‌صورت اجباری بود.

به‌طورکلی مهم‌ترین تغییراتی که در فرایند اخذ پاسپورت دومینیکا برای متقاضیان به وجود آمده است، این موارد هستند:

  • بررسی و راستی‌آزمایی صحت مدارک و پیشینه افراد به صورت پیشرفته‌تر
  • انجام مصاحبه اجباری برای تمام افراد بالای ۱۶ سال

دومینیکا یکی از بهترین برنامه‌های اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری را در دنیا دارد. این برنامه نه فقط برای سرمایه‌گذاران ایرانی، بلکه در سطح جهانی نیز بسیار محبوب است. علاوه بر امتیازهای بی‌نظیری چون سفر بدون ویزا و همین‌طور فرصت‌های سرمایه‌گذاری عالی، به داشتن فرایندی سفت‌وسخت برای بررسی متقاضیان دریافت شهروندی نیز معروف است.

این فرایند ساده اما سفت‌وسخت، رضایت کشورهای ثالث و همین‌طور شهروندان دومینیکا را از برنامه CBI به همراه داشته است. گفتنی است که برخی از سازمان‌های آمریکایی و بریتانیایی نیز بر این فرایند نظارت دارند.

فرایند بررسی متقاضیان دریافت شهروندی دومینیکا، فرایندی چندلایه و دقیق است. این فرایند به دومینیکا کمک می‌کند که تنها افراد واجد شرایط و قابل‌اطمینان را به‌عنوان شهروند قبول کند. علاوه‌برآن، در حفظ اعتبار برنامه CBI این کشور در سطح جهانی نیز مؤثر است. از طرفی برای خود متقاضیان نیز مزایای بسیاری به همراه خواهد داشت.

دولت دومینیکا و همین‌طور دیگر کشورهای حوزه کارائیب که برنامه CBI ارائه می‌دهند، همواره رویکردی شفاف درباره تصمیمات خود داشته‌اند تا بتوانند اعتماد جامعه جهانی را جلب کنند. مهم‌ترین علت این کار نیز وابستگی بسیار زیاد کشورهای حوزه کارائیب از نظر اقتصادی به این برنامه‌ها است.

برنامه اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری یا همان CBI توانست وضعیت دومینیکا را تا حد بسیار زیادی بهبود ببخشد. اقتصاد این کشور که به دلیل تغییرات شدید اقلیمی نزدیک به مرز فروپاشی بود، توسط برنامه CBI دوباره احیا شد و امروزه به یکی از برترین اقتصادهای دنیا تبدیل شده است.

درست به همین دلیل است که تعامل کشورهای اروپایی و آمریکایی در مورد برنامه CBI برای دومینیکا بسیار اهمیت دارد و جلب رضایت این کشورها برای دومینیکا بسیار مهم است. از طرفی رضایت متقاضیان اخذ شهروندی نیز برای دومینیکا اهمیت دارد.

 این موضوع باعث شده است که دولت دومینیکا برای حفظ تعادل بین این دو مقصود، مجموعه‌ای از اقدامات تازه را در پیش بگیرد. پیش‌بینی می‌شود که در صورت لزوم، ممکن است تغییرات تازه‌ای نیز مجدداً در فرایند بررسی متقاضیان اخذ شهروندی دومینیکا به وجود بیاید. وضع قوانین تازه مبنی بر انجام مصاحبه نیز از جمله اقداماتی است که دولت دومینیکا در همین راستا به عمل آورده است.

به‌عنوان جمع‌بندی، می‌توان گفت که در حال حاضر مهم‌ترین تغییر در فرایند اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری دومینیکا، انجام مصاحبه اجباری است و شهروندان ایرانی هم باید هزینه بیشتری را برای بررسی پرونده خود پرداخت کنند. این موارد محدودیت خاصی برای ایرانی‌های متقاضی دریافت شهروندی دومینیکا ایجاد نخواهد کرد؛ زیراکه این افراد همگی از پیش، واجد شرایط لازم هستند.

کنکاش، هرگونه اخبار تازه درباره تغییرات مهم برنامه CBI دومینیکا را در اولین فرصت، با شما مخاطبان عزیز به اشتراک خواهد گذاشت.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *