هزینه پاسپورت دومینیکا و سرمایه‌‍‌گذاری در بهشت دریای کارائیب

3.8/5 - (5 امتیاز)

چند وقتی است که دومینیکا با امکانات رفاهی، موقعیت عالی و پاسپورت معتبرش توانسته توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را برای اخذ پاسپورت به خودش جلب کند. این کشور زیبا و دیدنی که به‌عنوان بهترین مقصد برای دریافت شهروندی اقتصادی در سال ۲۰۲۲ شناخته شده، با ارائه پاسپورت دوم قدرتمند، موقعیت فوق‌العاده برای سرمایه‌گذاری و کسب سود از سرمایه‌گذاری در صدر لیست اخبار و توجهات قرار گرفته است.

هزینه پاسپورت دومینیکا هم یکی از سؤالات همیشگی متقاضیان و سرمایه‌گذاران ایرانی در بدو شروع کار و آماده‌سازی پرونده است. به همین خاطر امروز تصمیم گرفتیم مفصل درباره هزینه‌های اخذ پاسپورت دومینیکا و سرمایه‌گذاری در این کشور صحبت کنیم.

سرمایه‌گذاری در دومینیکا

پیش از شروع بحث هزینه‌های پاسپورت می‌خواهیم کمی درباره روند سرمایه‌گذاری در دومینیکا صحبت کنیم که سؤال مورد علاقه بسیاری از سرمایه‌گذاران ایرانی است.

خوشبختانه سرمایه‌گذاری در دومینیکا برای متقاضیان ایرانی کاملاً قانونی است و هیچ ممنوعیت و محدودیتی وجود ندارد. به این ترتیب شخص می‌تواند به همراه همسر و افراد وابسته خود وارد پروسه دریافت تابعیت و پاسپورت دومینیکا شود.

انتخاب اول، کمک بلاعوض به مبلغ حداقل ۱۰۰ هزار دلار آمریکا به دولت است. در این روش شما پاسپورت را در عوض پرداخت پول دریافت می‌کنید و سهام‌دار هیچ مجموعه‌ای نیستید. یعنی در قبال دریافت پاسپورت، هزینه پرداخت کرده‌اید و قرار نیست در آینده از این روش سود مالی داشته باشید.

در روش دوم باید سراغ سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت بروید، یعنی نمی‌توانید هر پروژه عمرانی، صنعتی یا تجاری را انتخاب کنید، بلکه باید حداقل ۲۲۰ هزار دلار آمریکا را در آن پروژه‌هایی که دولت از قبل تعیین کرده سرمایه‌گذاری کنید. با این روش می‌توانید سهام‌دار آن مجموعه شده و در چند سال آینده سود مالی نیز به‌دست آورید.

هر ۲ روش کاملاً غیرحضوری است و نیازی به سفر به دومینیکا ندارید، زیرا پروسه از طریق ایجنت‌های دولت پیگیری می‌شود. از طرف دیگر دولت دومینیکا، تابعیت مضاعف را نیز قبول دارد، پس می‌توانید با خیال راحت در کشور خودتان زندگی کرده و در صورت تمایل برای آزادی در سفر از پاسپورت دومینیکا استفاده کنید.

هزینه‌ پاسپورت دومینیکا در گزینه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت

در پروسه دریافت پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تأیید شده دولت دومینیکا، علاوه بر سرمایه‌گذاری اصلی، هزینه‌های جانبی هم وجود دارد که در واقع شامل هزینه‌های دولتی، هزینه پردازش پرونده، هزینه صدور گواهی شهروندی، هزینه صدور پاسپورت و هزینه بررسی صحت اطلاعات و پیشینه افراد است.

هزینه‌های دولتی به شرح زیر است:

برای متقاضی تنها (بدون خانواده)۲۵ هزار دلار
برای خانواده ۴ نفره (شامل سرمایه‌گذار و ۳ فرد وابسته)۳۵ هزار دلار
برای خانواده ۶ نفره (شامل سرمایه‌گذار و ۵ فرد وابسته)۵۰ هزار دلار

برای هر شخص دیگری که طبق قوانین دومینیکا می‌تواند همراه با متقاضی درخواست پاسپورت بدهد و او را به‌عنوان وابسته همراهی کند، باید ۲۵ هزار دلار آمریکا پرداخت شود.

در ضمن باید برای بررسی پرونده نیز هزینه‌هایی پرداخته شود که مطابق جدول زیر است:

هزینه بررسی پرونده به ازای هر درخواست۱۰۰۰ دلار
هزینه بررسی صحت اطلاعات و پیشینه افراد۲۵۰۰۰ دلار برای متقاضی اصلی و ۱۵۰۰۰ دلار به ازای همسر و هر فرد بالای ۱۶ سال، ۱۰۰۰۰ دلار به ازای فرزندان ۱۲ تا ۱۵ سال
هزینه صدور گواهی شهروندی۵۰۰ دلار برای هر نفر
هزینه صدور پاسپورت رسمی۷۵ دلار برای هر نفر

شخص سرمایه‌گذار در قبال پرداخت تمام این هزینه‌ها مسئول است و باید بر اساس قوانین دولت دومینیکا این هزینه‌های جانبی را بپردازد. تمامی هزینه‌ها بر اساس دلار آمریکا محاسبه شده و به تصویب دولت رسیده است.

هزینه‌ پاسپورت دومینیکا در گزینه کمک بلاعوض به دولت

اگر یادتان باشد در ابتدای مقاله گفتیم که علاوه بر سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت، شما می‌توانید هزینه کمتری را به‌عنوان کمک بلاعوض به دولت بپردازید. دولت در قبال دریافت این هزینه به شخص سرمایه‌گذار و افراد وابسته او پاسپورت دومینیکا را اعطا می‌کند. در آن سو هم این هزینه‌ها را به اقتصاد کشور تزریق کرده و در توسعه پروژه‌های مختلف بخش دولتی و خصوصی استفاده می‌کند. این پروژه‌ها معمولاً شامل پروژه‌های عمرانی مانند مدارس، نوسازی بیمارستان، احداث استادیوم ورزشی، توسعه صنعت توریسم، کشاورزی، اطلاعات و IT می‌شود.

در این روش، هزینه کمک بلاعوض نسبت به تعداد افراد در پرونده مشخص می‌شود که به شرح زیر است:

متقاضی اصلی۱۰۰ هزار دلار
متقاضی اصلی و همسر۱۵۰ هزار دلار
متقاضی اصلی و تا ۳ فرد وابسته۱۷۵ هزار دلار
هر فرد وابسته دیگر که زیر ۱۸ سال سن دارد۲۵ هزار دلار
هر فرد وابسته دیگر که ۱۸ سال به بالا است۵۰ هزار دلار

همچنین در کنار پرداختی‌های جدول بالا، باید هزینه‌های جانبی دیگری هم پرداخت شود که شامل موارد زیر است:

  • ۲۵۰۰۰ دلار برای بررسی صحت اطلاعات و پیشینه متقاضی اصلی
  • ۱۵۰۰۰ دلار برای بررسی صحت اطلاعات و پیشینه همسر
  • ۱۵۰۰۰ دلار برای بررسی صحت اطلاعات و پیشینه هر فرد وابسته بالای ۱۶ سال
  • ۱۰۰۰۰ دلار برای بررسی صحت اطلاعات و پیشینه فرزندان ۱۲ تا ۱۵ سال
  • ۵۰۰ دلار برای صدور گواهی شهروندی به ازای هر نفر
  • ۷۵ دلار برای صدور پاسپورت به ازای هر نفر

کلام آخر

در این مقاله با جزئیات و نحوه محاسبه هزینه پاسپورت دومینیکا بر اساس مصوبات دولت آشنا شدید و علاوه بر سرمایه اصلی موردنیاز در جریان هزینه‌های جانبی پاسپورت دومینیکا نیز قرار گرفتید، در نتیجه احتمالاً می‌توانید تصمیم بهتری برای آینده بگیرید.

در صورتی هم که نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر داشتید، بهترین راه، تماس با تیمی از متخصصان و مشاوران است که در زمینه سرمایه‌گذاری در دومینیکا فعال هستند. با خیال راحت برای یک جلسه مشاوره و بررسی شرایطی که دارید، با ما تماس بگیرید و پاسخ تمام سؤالات خود را به‌دست بیاورید. در ادامه هم به چند سؤال پرتکرار متقاضیان ایرانی پاسخ داده‌ایم.

سؤالات متداول

چرا باید دومینیکا را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم؟

کشور دومینیکا برای چندین سال متوالی بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله امنیت اقتصادی، میزان توجه سرمایه‌گذاران بزرگ دنیا، چشم‌انداز آینده ۱۰ ‌ساله و … به‌ عنوان بهترین مقصد برای اخذ تابعیت مضاعف از طریق سرمایه‌گذاری معرفی شده است.

پاسپورت دومینیکا چقدر اعتبار دارد؟

پاسپورت دومینیکا یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان است، به طوری که با این پاسپورت می‌توانید به بیش از ۱۴۰ کشور دنیا از جمله کشورهای پیمان شنگن بدون ویزا سفر کرده و برای دریافت ویزای توریستی ۱۰ ساله کانادا و آمریکا شانس بالایی داشته باشید.

متقاضی برای شروع سرمایه‌گذاری در دومینیکا علاوه بر بودجه کافی، دیگر چه ویژگی‌های باید داشته باشد؟

شخص علاوه بر هزینه لازم جهت سرمایه‌گذاری نباید هیچ سوءسابقه‌ای داشته باشد.

آیا پرونده افراد وابسته شامل والدین هم می‌شود؟

بله والدین هم در پرونده شخص سرمایه‌گذار برای اخذ پاسپورت دخیل هستند که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از مقاله تعریف افراد وابسته در برنامه اخذ پاسپورت دومینیکا استفاده کنید.

 

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *