مقایسه پاسپورت دومینیکا و ترکیه

امتیاز دهید post

در سال‌های اخیر به دلیل مشکلاتی که برای افراد با پاسپورت کشورهایی مانند ایران به وجود آمده، مردم علاقه‌مند به دریافت پاسپورت دوم شده‌اند. دو کشوری که نسبت به بقیه بیشتر موردتوجه قرار گرفته‌اند کشور دومینیکا و ترکیه هستند.

دلیل انتخاب این دو کشور توسط مردم برای ترکیه، همسایگی و نزدیکی این کشور با ایران و برای دومینیکا، برنامه منسجم و نسبتاً ارزان این کشور برای اعطای تابعیت مضاعف است. حال این سؤال پیش می‌آید که کدام یک از این دو کشور بهتر است؟

با ما همراه باشید تا در ادامه در این مقاله به این سؤال پاسخ دهیم.

در مورد کشور دومینیکا

کشور جزیره‌ای دومینیکا با جمعیت ۷۳ هزارنفری در دریای کارائیب قرار دارد. این کشور معمولاً هوایی گرم و استوایی بین ۲۵ تا ۳۰ درجه دارد و در بخش‌هایی از سال باران و طوفان‌های استوایی را تجربه می‌کند. ارز رایج دومینیکا که دلار کارائیب شرقی نام دارد، سال‌هاست که نرخ آن با دلار آمریکا تنظیم شده است.

کشور دومینیکا جنگل‌های بارانی و کوه‌های آتشفشانی زیادی دارد و جاذبه‌های طبیعی این کشور به صورتی است که مردم به آن لقب “جزیره طبیعت کارائیب” را داده‌اند.

در مورد کشور ترکیه

کشور ترکیه که در همسایگی ایران قرار دارد، مشرف به دریای سیاه و مدیترانه است. این کشور آب‌وهوای چهارفصل را تجربه می‌کند. گردشگران معمولاً در این کشور به جز اینکه از ساحل‌ها و تفریحات این‌چنینی لذت می‌برند، می‌توانند از بافت تاریخی ترکیه هم دیدن کنند.

جمعیت ترکیه ۸۰ میلیون نفر است و ارز رایج این کشور لیر نام دارد.

مقایسه ارزش پاسپورت دومینیکا و ترکیه

اولین چیزی که می‌توان به‌راحتی با آن ارزش این دو پاسپورت را مقایسه کرد، رتبه جهانی آنها است. در سال ۲۰۲۲ پاسپورت دومینیکا در رتبه ۳۱ و پاسپورت ترکیه در رتبه ۵۲ قرار گرفته‌اند.

شما با دردست‌داشتن پاسپورت کشور دومینیکا می‌توانید به بیش از ۱۴۰ کشور دنیا به‌راحتی و بدون نیاز به ویزا سفر کنید، این در حالی است که این عدد برای پاسپورت ترکیه ۱۱۰ کشور است. جالب است بدانید که در لیست کشورهای بدون نیاز به ویزا با پاسپورت دومینیکا کشورهای عضو منطقه شنگن‌ هم قرار می‌گیرند، اما ترکیه این ویژگی را ندارد که این مسئله برتری زیادی برای پاسپورت دومینیکا ایجاد می‌کند.

مقایسه هزینه اخذ پاسپورت دومینیکا و ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

شما برای دریافت پاسپورت دومینیکا دو راه پیش روی خود دارید:

۱.  سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت  مانند پروژه هتل هیلتون دومینیکا با حداقل میزان سرمایه‌گذاری ۲۲۰ هزار دلار.

۲.  کمک ۱۰۰ هزاردلاری بلاعوض به دولت دومینیکا.

اگر گزینه سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های دولت را انتخاب کنید، می‌توانید بعد از گذشت مدت مشخصی که دولت دومینیکا تعیین کرده است (۳ سال)، سرمایه خود را بدون از دست‌دادن تابعیت و پاسپورت از پروژه بیرون بکشید. نکته موردتوجه این است که هزینه‌های مناسب موردنیاز برای اخذ پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری، برنامه این کشور را در دسته برنامه‌های اقتصادی و به‌صرفه قرار داده است.

برای دریافت پاسپورت ترکیه هم ۳ راه وجود دارد:

۱. سرمایه‌گذاری در بانک‌های ترکیه به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار

۲. کارآفرینی برای ۵۰ شهروند ترکیه که باتوجه‌به کسب‌وکاری که راه می‌اندازید، مقدار سرمایه متفاوتی نیاز دارد.

۳. خرید ملک به حداقل ارزش ۲۵۰ هزار دلار (به‌زودی این رقم به ۴۰۰ دلار تغییر می‌کند).

زمان موردنیاز برای دریافت پاسپورت دومینیکا و ترکیه

به‌صورت نرمال، زمان موردنیاز برای دریافت هر دو پاسپورت چند ماه است.

اعطای تابعیت به افراد وابسته

هم دومینیکا هم ترکیه به افراد وابسته فرد متقاضی هم پاسپورت می‌دهند، اما تعداد افراد تحت پوشش در این دو کشور متفاوت است. متقاضی اصلی دریافت پاسپورت دومینیکا می‌تواند برای همسر، فرزندان زیر ۳۰ سال وابسته، خواهر و برادر و حتی پدر و مادرش هم پاسپورت دریافت کند، اما کشور ترکیه تنها به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی پاسپورت می‌دهد که این یکی دیگر از نکات منفی پاسپورت این کشور است.

مقایسه زبان رسمی ترکیه و دومینیکا

دومینیکا پیش از اینکه به استقلال برسد، تحت استعمار انگلیس بود و از همان موقع زبان رسمی این کشور انگلیسی است که باعث می‌شود افراد تازه‌وارد به این کشور بتوانند به‌راحتی با مردم دومینیکا ارتباط برقرار کنند.

زبان رسمی مردم ترکیه، ترکی استانبولی است که زبان سختی هم نیست، اما اگر نتوانید به این زبان صبحت کنید، ازآنجایی‌که مردم ترکیه خیلی با زبان انگلیسی میانه خوبی ندارند، در این کشور به مشکل برمی‌خورید.

عدم نیاز به حضور در کشور برای دریافت پاسپورت

هر دو کشور دومینیکا و ترکیه برای اعطای پاسپورت و حتی انجام روند، متقاضی را مجبور به حضور در کشورشان نمی‌کنند و همه کارها می‌تواند از راه دور انجام شود.

توجه داشته باشید که کشور دومینیکا تنها از طریق ایجنت‌های خود مانند شرکت کنکاش، درخواست شما را برای دریافت پاسپورت می‌پذیرد، این به معنی است که شما مستقیماً نمی‌توانید برای دریافت پاسپورت دومینیکا اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: افزایش هزینه پاسپورت ترکیه، همچنان دومینیکا بهترین انتخاب است!

سؤالات متداول

ارز رایج کشور دومینیکا ارزشمندتر است یا کشور ترکیه؟

دلار کارائیب شرقی که ارز دومینیکا است، از لیر ترکیه ارزش و اعتبار بیشتری دارد.

زبان رسمی ترکیه و دومینیکا چه زبان‌هایی هستند؟

زبان رسمی دومینیکا انگلیسی و زبان رسمی ترکیه ترکی استانبولی است.

برای دریافت تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری در دومینیکا کدام راه مناسب‌تر است؟

روش مناسب با توجه به شرایط و بودجه متقاضی تعیین می‌شود.

با پاسپورت دومینیکا و ترکیه به چند کشور می‌توان بدون ویزا سفر کرد؟

شما با داشتن پاسپورت دومینیکا به بیش از ۱۴۰ کشور شامل کشورهای حوزه شنگن و با داشتن پاسپورت ترکیه به ۱۱۰ کشور می‌توانید بدون ویزا سفر کنید.

آیا می‌توان با پاسپورت ترکیه و دومینیکا به منطقه شنگن و بریتانیا بدون ویزا سفر کرد؟

شما با داشتن پاسپورت دومینیکا برای سفر به شنگن و بریتانیا نیازی به ویزا ندارید، اما اگر بخواهید با پاسپورت ترکیه به این کشورها سفر کنید باید برای ویزا اقدام کنید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *