دومینیکن کجاست؟ هر آنچه باید درباره جمهوری دومینیکن در کارائیب بدانید!

3.1/5 - (13 امتیاز)

شاید تا امروز درباره مزایای بی‌شمار Dominican Citizenship شنیده باشید و هر بار که درباره قوانینش جستجو کردید، اطلاعات جسته و گریخته و نامرتبی پیدا کرده باشید.

دلیل این درهم‌ریختگی در اطلاعات، شباهت نام دو کشور دومینیکا و دومینیکن به یکدیگر است که یکی از این دو کشور بهترین مقصد برای سرمایه‌گذاری متقاضیان ایرانی است و پاسپورت معتبری هم دارد ولی دومی صاحب یکی از ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان است و چندان برای سرمایه‌گذاری موفق پیشنهاد نمی‎‌شود!

در این مقاله به یک سؤال مهم یعنی دومینیکن کجاست؟ پاسخ دادیم تا هم بهترین مقصد سرمایه‌گذاری و دریافت پاسپورت برای متقاضیان ایرانی را پیدا کنیم و هم با این اشتباه تلفظی دوباره سردرگم نشویم. برای رسیدن به پاسخ سؤال‌هایتان با ما در سایت شرکت کنکاش همراه باشید.

دومینیکن کجاست؟ همه چیز درباره جمهوری دومینیکن در کارائیب که باید بدانید!

دومینیکن کجاست؟

بیایید اول از همه با کشور دومینیکن آشنا شویم که با سیستم جمهوری اداره می‌شود و مردمش اسپانیایی‌زبان هستند. دومینیکن یکی از کشورهای حوزه کارائیب است که در مرز شرقی جزیره‌‌ای به نام هیسبانیولا واقع شده.

جالب است که علی‌رغم وسعتی که این کشور وسیع در حوزه کارائیب دارد و بعد از کوبا دومین کشور پهناور کارائیب است، فقط ۱۱ میلیون جمعیت دارد که بسیاری از آن‌ها در شرایط نامناسب اقتصادی زندگی می‌کنند.

 تاریخچه کشور دومینیکن

نگاهی به تاریخچه کشور دومینیکن

پایتخت دومینیکن شهر سانتودومینگو است که تاریخچه جالبی هم دارد. در واقع بعد از کشف قاره آمریکا و هم‌زمان با مهاجرت اروپایی‌ها به سمت قاره جدید، سانتودومینگو اولین سکونتگاه مهاجران جدید شد و البته به‌عنوان مستعمره هم برای امپراتوری اسپانیا شهری حیاتی، استراتژیک و مهم بود.

دومینیکن در قرن نوزدهم به استقلال رسید و از آن زمان به‌صورت جمهوری اداره می‌شود. با توجه به اینکه دومینیکن اولین مقصد مهاجران اروپایی بعد از کشف آمریکا بود، باید این کشور را یکی از مهم‌ترین مناطق تاریخی کارائیب دانست که فراز و نشیب، نبردها و جنگ‌های بسیاری را پشت سر گذاشت و توسط حکومت‌های مختلفی اداره شد.

دومینیکن شاید به‌اندازه دو کشور دیگر حوزه کارائیب یعنی دومینیکا و گرانادا شهرت بین‌المللی و محبوبیت در جذب سرمایه‌گذاری خارجی را نداشته باشد، اما باز هم یکی از کشورهای مهم این منطقه است. بیایید با این کشور بیشتر آشنا شویم:

وضعیت جغرافیایی دومینیکن

دومینیکن کشوری واقع در دریای کارائیب است و از شمال و شرق به اقیانوس اطلس، از جنوب به دریای کارائیب و از غرب به هایتی منتهی می‌شود. این کشور دارای مناظر زیبا و متنوعی است که شامل کوهستان‌ها، جنگل‌ها، سواحل خیره‌کننده و دره‌های سرسبز می‌شود. این وضعیت جغرافیایی متنوع دومینیکن، باعث شده است این کشور یک مقصد گردشگری محبوب و مورد توجه در منطقه باشد.

طبیعت دومینیکن

طبیعت دومینیکن

دومینیکن با طبیعت زیبا و منحصر به فرد خود، یکی از مقاصد گردشگری طبیعی در منطقه است. یکی از جاذبه‌های طبیعی برجسته دومینیکن، جنگل‌های استوایی آن است. این جنگل‌ها با گیاهان و حیوانات منحصر به فرد خود، مکانی عالی برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و اکوتوریسم محسوب می‌شوند.

همچنین، کوهستان‌های زیبای دومینیکن از جمله جاذبه‌های طبیعی برجسته این کشور هستند. سواحل زیبای دومینیکن با شن‌های سفید و آب فیروزه‌ای نیز یکی از جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیر این کشور محسوب می‌شوند. گردشگران می‌توانند در سواحل زیبا و آرام دومینیکن آفتاب بگیرند و به تفریح در آب‌های پاک و آرام آن بپردازند.

آب و هوای دومینیکن

آب و هوای دومینیکن

دومینیکن دارای آب و هوای استوایی است که به طور کلی به دو فصل تقسیم می‌شود: فصل بارانی و فصل خشک. فصل بارانی از ماه می تا نوامبر ادامه دارد. در این مدت بارش باران زیاد و دما و رطوبت بالاست. این فصل معمولاً با طوفان‌ و سیل همراه است.

فصل خشک از دسامبر تا آوریل به طول می‌انجامد. در این مدت بارش باران، دما و رطوبت کمتر است. سواحل آفتابی و آب آرام باعث می‌شود که گردشگران در این فصل بیشتر به دومینیکن سفر کنند و از تفریح در طبیعت آن لذت ببرند.

اقتصاد دومینیکن

بخش‌های اصلی اقتصاد دومینیکن بر پایه کشاورزی، توریسم، صنایع تولیدی و خدمات مالی استوار است. تولید محصولات کشاورزی از جمله موز، قهوه، شکر و تنباکو از منابع درآمدزایی اصلی این کشور است. صنعت گردشگری نیز یکی از منابع درآمد مهم دومینیکن است. با داشتن سواحل زیبا، مناظر طبیعی فوق‌العاده و فرهنگ محلی جذاب، این کشور هر ساله گردشگران زیادی را جذب می‌کند.

توسعه صنایع تولیدی یکی از اهداف این کشور است. صنایع معدنی، پردازش مواد غذایی، نساجی و صنایع دستی محلی از صنایعی است که اقتصاد دومینیکن به آن وابسته است. بخش خدمات مالی نیز در اقتصاد دومینیکن رشد چشمگیری داشته است که شامل بانکداری، بیمه، مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری می‌شود. با وجود پیشرفت‌هایی که در اقتصاد دومینیکن وجود داشته است اما این کشور هنوز تا توسعه پایدار راه زیادی را در پیش دارد و جمعیت ۱۱ میلیونی آن تا رفاه فاصله زیادی دارند.

نظام سیاسی دومینیکن

دومینیکن یک کشور جمهوریتی است که دارای سیستم حکومتی دموکراتیک است. قدرت در دومینیکن بین سه قوه اصلی، یعنی قوه مقننه (مجلس نمایندگان)، قوه مجریه (رئیس‌جمهور) و قوه قضاییه (دیوان عالی دومینیکن) تقسیم شده است.

مجلس نمایندگان دومینیکن شامل ۱۹۰ نماینده است که به مدت چهار سال انتخاب می‌شوند. این مجلس مسئول تصویب قوانین، بودجه و سیاست‌های عمومی کشور است. رئیس‌جمهور دومینیکن نیز به مدت چهار سال انتخاب می‌شود و مسئول اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های کشور است. او همچنین رهبر نظامی و سیاست خارجی کشور نیز هست. دیوان عالی دومینیکن مسئول رسیدگی به پرونده‌های حقوقی و قضایی کشور است و مستقل از دولت عمل می‌کند.

مردم دومینیکن

جامعه دومینیکن یک جامعه چندفرهنگی است که شامل افراد با پیشینه‌های مختلف نژادی، زبانی و مذهبی می‌شود. جمعیت دومینیکن ترکیبی از انواع نژادهای اروپایی، آفریقایی و تاینو است. 

زبان رسمی دومینیکن اسپانیایی است. علاوه بر اسپانیایی، برخی از افراد ممکن است زبان‌های دیگری مانند انگلیسی یا زبان‌های بومی محلی را نیز صحبت کنند.

اکثریت جمعیت دومینیکن پیرو دین مسیحیت به ویژه کاتولیک هستند. اما گروه‌های دیگری از مذاهب مسیحیت و همچنین دین‌های محلی و ادیان دیگر نیز در این کشور وجود دارند.

مکان‌های دیدنی دومینیکن

دومینیکن کشوری زیبا و پر از جاذبه‌های گردشگری است. اینجا پنج تا از مهم‌ترین جاهای دیدنی دومینیکن را برای شما معرفی می‌کنم:

ساحل پونتا کانا

این ساحل زیبا با شن‌های سفید و آب آبی فیروزه‌ای از جاذبه‌های برتر گردشگری دومینیکن است. اینجا مکانی عالی برای آفتاب‌گرفتن، شنا و ورزش‌های آبی است.

پارک ملی لوس هایتیس

این پارک ملی غنی از تنوع طبیعی و مناظر زیبا است. شما می‌توانید از طبیعت بکر، جنگل‌های استوایی و پرندگان منحصر به فرد این منطقه لذت ببرید.

شهر تاریخی سانتو دومینگو

این شهر تاریخی که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، با خیابان‌های خوشبو و خانه‌های قدیمی رنگارنگ، یکی از زیباترین شهرهای کارائیبی است. این شهر، به لحاظ تاریخی اهمیت فراوانی دارد و دیدنی‌هایی مثل قلعه کندی، کلیسای کاتدرال پرزرقت و میدان کلن را در خود جای داده است.

جزیره سائونا

این جزیره زیبا با سواحل آرام و آب آبی، مکانی عالی برای آرامش و استراحت است. شما می‌توانید از طبیعت زیبا، غروب آفتاب و ورزش‌های آبی در این جزیره لذت ببرید.

کوه‌های جردنال

این کوه‌های زیبا که با جنگل‌های استوایی پوشیده شده‌اند، ارتفاع زیادی دارند و از بالا مناظر فوق‌العاده ای از جزیره را به شما نشان می‌دهند. اینجا مکانی عالی برای پیاده‌روی و تماشای طبیعت است..

شهرهای مهم دومینیکن

دومینیکن شهرهایی متنوع و پر از جذابیت دارد. در اینجا سه شهر مهم دومینیکن را برای شما معرفی می‌کنم:

سانتو دومینگو (Santo Domingo)

این شهر پایتخت دومینیکن است و یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی این کشور محسوب می‌شود. با خیابان‌های پر از رنگ و بو، بازارهای محلی، موزه‌ها و معابد تاریخی، سانتو دومینگو یک مقصد جذاب برای گردشگران فرهنگی است.

سانتیاگو دو لوس کابالیروس (Santiago de los Caballeros)

این شهر دومین شهر بزرگ دومینیکن است و مرکز فرهنگی و تجاری منطقه شمالی کشور محسوب می‌شود. با موزه‌ها، پارک‌ها، بازارهای محلی و فضاهای سبز، سانتیاگو دو لوس کابالیروس شهری دوست‌داشتنی برای بازدیدکنندگان است.

پونتا کانا (Punta Cana)

این شهر معروف به سواحل زیبا و مجتمع‌های لوکس خود است. با ساحل‌های آرام و آب فیروزه‌ای، فعالیت‌های آبی متنوع و خدمات برتر، پونتا کانا مقصدی محبوب برای سفرهای لوکس است.

جشنواره‌های مهم دومینیکن

دومینیکن کشوری با فرهنگ غنی است که جشنواره‌ها و جشن‌های مهم زیادی دارد. این جشنواره‌ها نمایانگر تاریخ، فرهنگ و زندگی مردم این کشور است. مثلا جشنواره مرینگه در هفته آخر فوریه در شهر پونتا کانا به مناسبت روز استقلال دومینیکن برگزار می‌شود. در این جشنواره مردم با لباس‌های رنگارنگ، موسیقی و رقص‌های محلی شادی و شور و هیجان را به نمایش می‌گذارند. علاوه بر این جشنواره، جشنواره‌های دیگری نیز در دومینیکن برگزار می‌شود که هر کدام جذابیت خاص خود را برای مردم بومی و همین طور گردشگران دارد.

دومینیکن، دومینیکا نیست!

دومینیکن، دومینیکا نیست!

با این مقدمه وقتش رسیده است که دو کشور منطقه کارائیب یعنی دومینیکا و دومینیکن را با هم مقایسه کنیم. هر دو کشور در نامشان یک شباهت ظاهری دارند، اما مشکل اصلی وقتی است که درباره مردمشان یا بهتر بگویم شهروندانشان صحبت شود.

مردم دومینیکن مانند نام کشورشان دومینیکن نامیده می‌شوند و مردم دومینیکا هم بر اساس قاعده دستوری پسوند مکان در انگلیسی، یعنی اضافه‌شدن an به نام کشور، دومینیکن نامیده می‌شوند دقیقاً مشابه قانون دستور زبانی که مردم آمریکا را American می‌نامد.

این قاعده دستوری موجب شباهتی شده تا شهروندان هر  دو کشور دومینیکن (Dominican citizenship) باشند در صورتی که دو سرزمین متفاوت با شرایط کاملاً متفاوت هستند. در مقاله فرق دومینیکن و دومینیکا بیشتر در این باره صحبت کرده‌ایم.

دومینیکن یا دومینیکا؛ کدام برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

خب بیایید به سؤالی که در ابتدای مقاله مطرح کردیم، بازگردیم. اگر دستی در دنیای سرمایه‌گذاری دارید، احتمالاً درباره دومینیکن سیتیزنشیپ یعنی شهروندی دومینیکا و مزایای منحصربه‌فردش شنیده باشید و همین مسئله‌ای که در بالا مطرح کردیم شما را به اشتباه بیندازد، برای همین باید متوجه باشید که دومینیکن، دومینیکا نیست.

برخلاف دومینیکا، جمهوری دومینیکن برنامه‌ اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری ندارد. پاسپورت دومینیکن رتبه ۷۷ جهان را دارد در حالی که رتبه پاسپورت دومینیکا ۳۵ است.

نکته دیگر این است که، شرایط اقتصادی در دومینیکن با دومینیکا قابل مقایسه نیست و فرصت‌های سرمایه‌گذاری موفق و پربازده در این کشور زیاد نیست. اما مجله فایننشیال تایمز،برنامه‌ی اعطای شهروندی دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری را بهترین برنامه در میان همه کشورهایی که از طریق سرمایه‌گذاری شهروندی می‌دهند اعلام کرده است.

در نتیجه کشوری که درباره سرمایه‌گذاری موفق در آن و پاسپورت معتبرش از اطرافیان شنیده‌اید، دومینیکا است که تا دو قرن پیش مستعمره بریتانیا بود و حالا یکی از کشورهای ثروتمند مشترک‌المنافع است.

پاسپورت دومینیکا یکی از بهترین پاسپورت‌های جهان با قدرت سفر به بیش از ۱۴۱ کشور دنیا است و خوشبختانه اخذ پاسپورت دومینیکا برای متقاضیان ایرانی قانونی است. در واقع، در بازه زمانی چند ماهه شما می‌توانید همراه با همسر، فرزندانتان، پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگتان و بدون نیاز به اخذ مدرک زبان، فقط از طریق سرمایه‌گذاری در دومینیکا برای پاسپورت این کشور درخواست داده و بعد از چند ماه نتیجه درخواستتان را که گواهی شهروندی و پاسپورت دومینیکا است، دریافت کنید.

برنامه‌ی CBI دومینیکا دو گزینه دارد. یکی اعطای حداقل ۱۰۰ هزار دلار کمک بلاعوض به دولت دومینیکا است که باعث می‌شود شما بتوانید شهروندی این کشور را برای خود دریافت کنید.

در گزینه‌ بعدی، شما با سرمایه‌گذاری در یکی از پروژه‌های عمرانی مورد تایید دولت دومینیکا، می‌توانید برای خود و عزیزانتان پاسپورت دومینیکا را دریافت کنید. مثلا با خرید سهام هتل هیلتون دومینیکا به ارزش ۲۲۰ هزار دلار آمریکا، علاوه بر سهامدار شدن در یکی از مجلل‌ترین هتل هیلتون‌های جهان، همه خانواده را شهروند دومینیکا می‌کنید.

مزیت روش دوم این است که پس از گذشت حدود ۳ تا ۵ سال از زمان دریافت پاسپورت، می‌توانید سهام خود را بفروشید و پولی که سپرده‌اید به علاوه سود سهامتان را دریافت کنید.

کلام آخر

تا اینجا درباره تفاوت دومینیکن و دومینیکا صحبت کردیم و حالا می‌دانید که بهترین مقصد شما برای سرمایه‌گذاری و دریافت پاسپورت با روشی غیرحضوری، کشور دومینیکا در کارائیب است.

البته به‌عنوان آخرین نکته مهم خوب است این را بدانید که دولت دومینیکا تمامی پرونده‌های سرمایه‌گذاری را از طریق ایجنت‌ها و نمایندگان رسمی‌اش دریافت می‌کند، در نتیجه اگر قصد سرمایه‌گذاری در دومینیکا را دارید، برای تکمیل مدارک و ارسال آن‌ها به دولت می‌توانید با شرکت کنکاش تماس بگیرید که نماینده‌ رسمی دولت دومینیکا و نماینده فروش سهام هتل هیلتون دومینیکا است.

تیم متخصصان موسسه کنکاش با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه اخذ اقامت و تابعیت دوم از طریق سرمایه‌گذاری بعد از یک جلسه مشاوره و بررسی شرایط و سرمایه‌ای که دارید، برای ادامه مسیر راهنمایی‌تان خواهند کرد.

شما از تفاوت میان کشور دومینیکا و دومینیکن خبر داشتید؟ به نظر شما بهترین کشور برای دریافت پاسپورت دوم کدام است؟ نظرات و تجربیات خود را با مخاطبان کنکاش به اشتراک بگذارید و اگر سوالی دارید از متخصصان کنکاش بپرسید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *