دومینیکن کجاست

امتیاز دهید post

دومینیکن، یکی از بزرگ‌ترین کشورهای حوزه دریای کارائیب است. از جمله فاحش‌ترین اشتباهات ما ایرانی‌ها آن است که همیشه این کشور را با دومینیکا اشتباه می‌گیرم؛ حال آنکه تفاوت این دو کشور، از زمین تا آسمان است! حقیقت آن است که دومینیکن و دومینیکا دو کشور کاملا متفاوت هستند که اصلا داستانشان از یکدیگر جداست.

در این مقاله از کنکاش، قصد داریم تا کشور دومینیکن را به شما همراهان همیشگی معرفی کنیم. ابتدا نگاهی به تفاوت دومینیکا و دومینیکن خواهیم پرداخت و بعد از آن، اطلاعات لازم درباره دومینیکن را با شما در میان خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید تا بیشتر با کشور دومینیکن آشنا شویم و اطلاعات لازم را به‌دست آوریم.

 تفاوت دومینیکن و دومینیکا چیست؟

هرچند که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، اما بگذارید که تفاوت بین این دو کشور را در همین ابتدای مقاله، به‌خوبی برای شما روشن کنیم. کشور دومینیکا (Commonwealth of Dominica) و دومینکن (Dominican Republic)، دو کشور کاملا متفاوت از یکدیگر هستند؛ فاصله آنها از یکدیگر چیزی حدود ۱۰۰۰ کیلومتر است و سفر بین آنها نیز حدود ۵ ساعت طول می‌کشد!

گذشته از بحث فاصله جغرافیایی بین این دو کشور، مهم‌ترین تفاوتی که بین این دو وجود دارد، برنامه اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) است. کشور دومینیکا دارای چنین برنامه‌ای است و به متقاضیان در ازای سرمایه‌گذاری، پاسپورت خود را ارائه می‌دهد (که از قضا اعتبار پاسپورت دومینیکا در بین پاسپورت‌های دنیا بسیار زیاد است.) اما جمهوری دومینیکن چنین امکانی ندارد و نمی‌توان با سرمایه‌گذاری، شهروند آن شد.

یکی از شباهت‌هایی که بین این دو کشور وجود دارد، قرارگیری آنها در حوزه دریای کارائیب است. دیگر شباهت بین این دو کشور آن است که در زبان انگلیسی، هر دو کشور را دومینیکن (Dominican) می‌نامند؛ در حقیقت همین موضوع باعث شده است که افراد، این دو کشور را با یکدیگر اشتباه بگیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، توصیه می‌کنیم که مقاله تفاوت دومینیکا و دومینیکن را از بلاگ کنکاش مطالعه بفرمایید.

آشنایی بیشتر با کشور دومینیکن

اکنون رسیدیم سر اصل مطلب؛ در این بخش می‌خواهیم با جزئیات بیشتر، با کشور دومینیکن یا همان جمهوری دومینیکن آشنا شویم. در این بخش به جغرافیای این کشور، تاریخچه آن، آب و هوا، دین، سیاست و فرهنگ مردم کشور دومینیکن نگاهی خواهیم داشت:

دومینیکن کجاست؟

اولین سوالی که در این بخش به آن پاسخ خواهیم داد، این است که دومینیکن کجاست؟ این کشور از نظر جغرافیایی، در حوزه دریای کارائیب قرار گرفته است. به‌طور دقیق‌تر، نیمه شرقی جزیره بزرگ هیسپانیولا، خاک جمهوری دومینیکن است. کشور هائیتی در غرب، اقیانوس اطلس در شمال، دریای کارائیب در جنوب و تنگه مونا در شرق این کشور قرار گرفته‌اند.

مساحت این کشور حدود ۴۸.۵۰۰ کیلومتر مربع است و از همین جهت می‌توان گفت که بسیار بزرگ‌تر از دومینیکا است. جمعیت این کشور نیز بنا بر آخرین سرشماری، نزدیک به ۱۱ میلیون نفر است. پایتخت دومینیکن سانتو دومینگو نام دارد و از جمله مناطق مهم آن می‌توان به خلیج لویا و سامانا، جزیره بیتا و انریکیلو و شهرهای سان کریستوبال و سانتیاگو اشاره کرد.

آب و هوای جمهوری دومینکن

دومینیکن یک کشور استوایی با جنگل‌های بارانی است، برخی از مناطق آن نیز دارای پوشش گیاهی ساوانا هستند. از نکات جالب آب‌وهوای این کشور آن است که در فواصل بسیار کم، می‌توان شرایط جوی کاملا متفاوتی را شاهد بود.

میانگین دمای هوای این کشور در طول سال، حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد، در ارتفاعات حدود ۱۸ درجه و نزدیک به ساحل، حدود ۲۸ درجه است. کمینه دمای این کشور در طول سال حدود صفر و بیشینه دمای آن نیز حدود ۴۰ درجه سانتی‌گراد است.

نگاهی به تاریخچه جمهوری دومینیکن

یکی از جالب‌ترین نکات تاریخی درباره جمهوری دومینیکن آن است که این جزیره، اولین جایی است که اروپایی‌ها در آن سکونت کردند. این کشور برای اولین بار در سال ۱۴۹۲ توسط کریستف کلمب کشف شد و همان زمان، تحت سلطه پادشاهی اسپانیا قرار گرفت. تا سال ۱۷۹۵ همین قاعده برقرار بود، اما در آن سال، دولت اسپانیا این کشور را به دلیل شکست در جنگ، به فرانسه بخشید.

به دنبال حمله ناپلئون به اسپانیا در سال ۱۸۰۸، ساکنان این کشور شورشی راه انداختند و فرانسوی‌ها را از دومینکن بیرون کردند. حاکمیت این کشور در آن سال دوباره به اسپانیا بازگشت. در سال ۱۸۲۰، دومینیکن برای اولین بار اعلام استقلال کرد اما بعد از مدتی کوتاه، تحت سلطه هائیتی در آمد. در نهایت پس از تلاش‌های فراوان، این کشور در سال ۱۸۴۴ به طور رسمی به یک کشور مستقل تبدیل شد.

ساختار سیاسی جمهوری دومینیکن

کشور دومینیکن یک جمهوری دموکرات است؛ سه قوه قضاییه، مجریه و مقننه در آن وجود دارد و قوانین آن نیز توسط کنگره این کشور تصویب می‌شوند. این کشور دارای ۳۱ استان است. رئیس جمهوری دومینیکن در حال حاضر «لوئیس آبنادر» نام دارد و معاون رئیس جمهور نیز «راکل پنا دو آنتونا» است. دین رسمی این کشور نیز مسیحیت است و بیشتر از ۴۰ درصد مردم کاتولیک هستند.

اقتصاد جمهوری دومینیکن

واحد پول این کشور «پزو» نام دارد. البته در برخی از مناطق توریستی، ارزهای دیگری چون یورو و دلار نیز رواج دارند. تولید ناخالص این کشور در سال گذشته حدود ۵ میلیارد دلار بوده است. نرخ بیکاری در این کشور حدود ۵ درصد بوده و نرخ تورم نیز حدود ۸ درصد است.

 عمده محصولات صادراتی این کشور نیکل، طلا، نقره، آهن، قهوه، کاکائو، تنباکو و شکر هستند. صنعت توریسم نیز در سالیان اخیر از دیگر بخش‌های مهمی است که بر اقتصاد این کشور تاثیر مستقیم داشته است.

فرهنگ مردم جمهوری دومینیکن

زبان رسمی مردم دومینیکن، اسپانیایی است که البته به‌عنوان اسپانیایی دومینیکن شناخته می‌شود. از آن جهت که نژادهای گوناگونی در این کشور زندگی می‌کنند، فرهنگ مردم نیز بسیار متنوع است. بیشتر از ۷۰ درصد از مردم این کشور چند رگه هستند، حدود ۱۷ درصد سفیدپوست و حدود ۷ درصد نیز سیاه‌پوست هستند. به‌طور کلی مردم این کشور بسیار خون‌گرم و باادب هستند؛ به‌علاوه به نظم و حفظ فرهنگ نیز بسیار اهمیت می‌دهند.

مناطق دیدنی جمهوری دومینکن

در نهایت بد نیست که نگاهی سریع به مناطق دیدنی این کشور نیز داشته باشیم. از جمله مقاصد توریستی و دیدنی این کشور می‌توانیم به سواحل بسیار زیبای این کشور و همچنین طبیعت بکر آن اشاره کنیم. در کنار آن، منطقه زونا کولونیال (Santo Domingo’s Zona Colonial) در پایتخت این کشور را نیز باید نام برد؛ این محله تاریخی بسیار زیباست و در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

کلام آخر

از جمله اشتباهات رایج میان ما ایرانیان این است که در اکثر مواقع، کشور دومینیکا و جمهوری دومینیکن را با یکدیگر اشتباه می‌گیریم. در این مقاله از کنکاش، ما سعی داشتیم تا تفاوت میان این دو کشور را برای شما روشن سازیم.

درست به همین دلیل، در این مقاله به‌طور مفصل جمهوری دومینکن را به شما معرفی کردیم و اشاره کردیم که مهم‌ترین تفاوت آن با دومینیکا در عدم ارائه برنامه اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) است.

شما خوانندگان گرامی این مطلب می‌توانید با شرکت در برنامه CBI دومینیکا، شهروندی و پاسپورت دومینیکا را دریافت کنید. کنکاش با بیشتر از ۳۰ سال سابقه در زمینه ارائه خدمات اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری می‌تواند بهترین راهنمای شما در این زمینه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید با کارشناسان ما در تیم کنکاش تماس حاصل فرمایید.

It is not possible to post a comment!