اهمیت بررسی صحت اطلاعات و پیشینه افراد در دومینیکا

5/5 - (1 امتیاز)

اگر تا امروز دومینیکا را صرفا به‌عنوان کشوری زیبا و دیدنی می‌شناختید که به بهشت دریای کارائیب معروف است، بد نیست بدانید که این جزیره زیبا در سال ۲۰۲۲ برای ششمین سال متوالی به‌عنوان بهترین مقصد برای دریافت شهروندی اقتصادی در سطح جهان نیز شناخته شد.

سرمایه‌گذاری در دومینیکا یک روش مطمئن برای حفظ ارزش پول و دارایی‌‌تان است که در ازای آن می‌توانید برای شهروندی و پاسپورت این کشور نیز درخواست بدهید، یعنی کاری که بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا در چند سال اخیر انجام دادند. البته محبوبیت و شهرت سرمایه‌گذاری در دومینیکا موجب شده تا دولت در کنار بررسی دقیق تمامی پرونده‌ها و اطمینان از صحت آنها، تصمیم جدید دیگری هم برای این حجم از درخواست‌ها بگیرد.

دولت دومینیکا مدتی است که پیرو سایر کشورها، ارائه پاسپورت‌های جدید بیومتریک و هوشمند را شروع کرده تا مانعی بر سر راه هر نوع کلاهبرداری و جعل پاسپورت باشد. از طرف دیگر هم مانند گذشته، پرونده و درخواست سرمایه‌گذاران برای اخذ شهروندی و پاسپورت دومینیکا از زیر ذره‌بین سختگیرانه و چندمرحله‌ای می‌گذرد.

در ادامه این مقاله قرار است با مراحل این بررسی چندمرحله‌ای اطلاعات، پیشینه و پرونده متقاضیان سرمایه‌گذاری آشنا شویم. پس با ما همراه شوید تا اگر برنامه‌ای برای اخذ پاسپورت یا زندگی در دومینیکا دارید، از همین امروز بتوانید با دقت بیشتری پرونده‌تان را تکمیل کنید.

سختگیری دولت دومینیکا برای اخذ شهروندی

گفتیم که برنامه اخذ پاسپورت و شهروندی دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری مصوبات سختگیرانه‌ای دارد تا پرونده متقاضیانی که درخواست می‌دهند با جدیت بررسی شود. در واقع دولت دومینیکا می‌خواهد فقط افرادی که قصد، توانایی و امکان سرمایه‌گذاری را دارند، برای شهروندی دومینیکا درخواست دهند و جلوی هرگونه پول‌شویی و کلاهبرداری گرفته شود. از طرف دیگر، افرادی که در تحریم بین‌المللی هستند، نمی‌توانند از طریق برنامه اقتصادی دومینیکا سرمایه و زندگی‌شان را به این جزیره منتقل کنند.

دلیل اصلی این سختگیری حفظ اعتبار پاسپورت دومینیکا و اطمینان از ارائه پاسپورت به کسانی است که واقعاً قصد سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند. بسیاری از کشورها که در سال‌های گذشته از طریق سرمایه‌گذاری و بدون بررسی پیشینه افراد به تعداد زیادی پاسپورت دادند، به دلیل سوءاستفاده‌ها و کلاهبرداری سرمایه‌گذارانشان، اعتبار پاسپورتشان را از دست دادند و از لیست کشورهایی با پاسپورت معتبر حذف شدند. به همین خاطر، دولت دومینیکا تمام دقت خود را در بررسی اطلاعات افراد به کار می‌بندند تا کلاهبرداران، کسانی که در لیست تحریم هستند، سوءسابقه دارند یا پول‌شویی می‌کنند، در این کشور جایی نداشته باشند.

مصوباتی که برای اجتناب از پول‌شویی و دورزدن قانون تحت عنوان Due diligence در دومینیکا مطرح شده، در واقع تحقیق و جستجو دقیق درباره اطلاعات و پیشینه هر متقاضی است تا دولت مطمئن شود تمامی داده‌هایی که سرمایه‌گذار ارائه داده، مانند میزان سرمایه یا سوءپیشینه، درست بوده و هیچ‌گونه قانون‌شکنی، جعل یا دروغی در میان نیست. سخت‌گیری روند اخذ پاسپورت و سرمایه‌گذاری در دومینیکا برای اطمینان از این است که تمامی اطلاعات متقاضی درست و بدون جعل به دولت ارائه شود.

به این ترتیب، افراد باید منابع سرمایه‌شان را نشان داده و بدون سوءسابقه باشند تا بتوانند با اخذ تأییدیه، موفق به اخذ پاسپورت دومینیکا شوند. یادتان باشد که نتیجه مثبت سرمایه‌گذاری در دومینیکا به ارائه اطلاعات دقیق متقاضی و موفقیت او در تمامی مراحل وابسته است. به‌ این ‌ترتیب، هم دولت سرمایه‌گذارانی موفق و قابل‌اطمینان را جذب کرده و هم از کشور و اعتبار پاسپورتش محافظت خواهد کرد.

مراحل بررسی اطلاعات و پیشینه متقاضیان  

در مرحله اول، دولت روی معرفی هر کاندیدا تمرکز دارد، یعنی درخواست متقاضیانی که با معیارهایش همخوانی ندارد را رد خواهد کرد. در مرحله بعدی برای حفظ بالاترین میزان امنیت بررسی جامعی برای تمام متقاضیان بالای ۱۶ سال اجرا می‌کند. در ضمن، در این بررسی تمامی تحریم‌های بین‌المللی نیز مؤثر هستند، یعنی افرادی که در لیست تحریم قرار دارند (که در سایت دولت دومینیکا قابل مشاهده است)، هیچ شانسی برای سرمایه‌گذاری در دومینیکا و اخذ پاسپورت این کشور ندارند.

بیشتر بخوانید: اخذ پاسپورت دومینیکا برای ایرانیان قانونی است

وظیفۀ نمایندگان رسمی دولت در این برنامه چیست؟

می‌دانید که دولت دومینیکا هیچ پرونده تکی را قبول نکرده و فقط به درخواست‌هایی رسیدگی می‌کند که از طریق نمایندگان رسمی‌ ارسال شود. نمایندگان رسمی دولت موظف هستند که پرونده متقاضی و افراد وابسته او را به طور کامل بررسی کرده و مطمئن شوند که این پرونده به دست دولت می‌رسد. در حین بررسی پرونده، نمایندگان باید مطمئن شوند که پرونده ارسالی تکمیل است و هیچ نقصی ندارد؛ یعنی شامل

  • تکمیل تمامی فرم‌های الزامی
  • ارائه تمامی مدارک حمایتی و اصطلاحاً   supporting documents
  • و داشتن بودجه لازم برای سرمایه‌گذاری و پرداخت هزینه‌های جانبی در دومینیکا

 می‌شود. اگر همراه با خانواده درخواست می‌دهید، برای کسب اطلاعات بیشتر و تکمیل دقیق پرونده حتماً نگاهی به تعریف افراد وابسته و هزینه‌ها در جدیدترین اصلاحیه برنامه پاسپورت دومینیکا داشته باشید که شامل به‌روزرسانی‌های جدید و آخرین تغییرات قوانین نیز می‌شود.

مدت‌زمان بررسی پرونده‌ها و هزینه چقدر است؟

مدت‌زمان بررسی پرونده و مدارک افرادی که درخواست پاسپورت دومینیکا و سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند تنها چند ماه است.

شما علاوه بر سرمایه اولیه برای کمک بلاعوض یا سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دولت باید برای بررسی پرونده و صدور گواهی شهروندی همراه با پاسپورت، هزینه‌های جانبی را هم پرداخت کنید.

هزینه جدید سال ۲۰۲۲ برای بررسی پرونده‌ها برای هر متقاضی ۷۵۰۰ دلار آمریکا و برای هر فرد وابسته بالای ۱۶ سال ۴۰۰۰ دلار آمریکا است. برای اطلاع دقیق از سایر هزینه‌ها می‌توانید از مقاله هزینه پاسپورت دومینیکا و سرمایه‌گذاری در بهشت دریای کارائیب کمک بگیرید.

کلام آخر

تا اینجا با روند دولت دومینیکا و سخت‌گیری‌های چندمرحله‌ای جهت بررسی اطلاعات و پیشینه متقاضیان آشنا شدیم. در نهایت با تحویل گزارش کامل و تایید آن، تصمیم نهایی برای ارائه شهروندی و پاسپورت دومینیکا به متقاضی یا رد این درخواست از سمت دولت به شخص اعلام خواهد شد.

این شرایط نشان می‌دهد که دولت دومینیکا قصد دارد فقط به سرمایه‌گذاران واقعی پاسپورت بدهد تا اعتبار پاسپورتش در جهان برای آزادی بدون سفر و ویزا حفظ شود و همین مسئله یعنی باید در تکمیل پرونده درخواستی خود و همراهانتان نهایت دقت را به کار برده و تمامی جزئیات را ضمیمه کنید.

برای راهنمایی درباره جزئیات بیشتر می‌توانید از تیم کنکاش که نماینده فروش سهام هتل هیلتون دومینیکا در ایران است، کمک گرفته و با اطمینان بیشتری وارد این مرحله جدید از زندگی کاری‌تان شوید، منتظر تماستان هستیم.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *