نگاهی به مراحل اخذ شهروندی کانادا و مزایای آن

امتیاز دهید post

اگر کانادا را یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای آمریکای شمالی ندانیم، اشتباه کردیم. کانادا، کشوری وسیع، پهناور و زیبا با رفاه اقتصادی بالا، بهترین سیستم آموزشی در سطح جهان و دانشگاه‌هایی که حرف اول را می‌زنند، سال‌ها است که به‌عنوان بهترین میزبان متقاضیان ایرانی شناخته می‌شود. اگر به همین دور و اطراف خودمان هم نگاه کنیم، حتماً در دوست و آشنا افرادی را سراغ داریم که برای تحصیل یا کار و حتی راه‌اندازی بیزینس، کانادا را انتخاب کردند و حالا زندگی موفقی دارند.

یکی از مهم‌ترین مسائل پیش‌روی متقاضیان ایرانی، اطلاعات مبهم و گنگ درباره مسیر شهروندی کانادا و نکات مهمی است که پیش از درخواست شهروندی باید از آن مطلع باشند. مثلاً بسیاری از دوستان هنوز درباره امتحان شهروندی (Citizenship) اطلاع چندانی ندارند و از مزایای شهروندی کانادا فقط با آزادی سفر آشنا هستند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا امروز کمی بیشتر درباره این موضوع مهم صحبت کنیم تا اگر برای ادامه راه کانادا را انتخاب کردید یا برنامه‌ای برای زندگی در این کشور وسیع و پهناور دارید، همین امروز اطلاعات دقیق و معتبری هم درباره مراحل اخذ شهروندی و نکات مهم آن داشته باشید. برای جزئیات بیشتر هم می‌توانید مقاله فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا را مطالعه کنید.

چگونگی اخذ شهروندی کانادا

بعد از اینکه به‌عنوان متقاضی ایرانی راهی کانادا شدید، بر اساس نوع ویزا تا مدت‌زمان مشخصی می‌توانید به‌صورت قانونی در این کشور کارکرده، درس‌خوانده یا زندگی کنید. مثلاً اگر دانشجوی بین‌المللی هستید، تا زمان اتمام تحصیل اجازه زندگی دارید و بعد از آن بر اساس شرایطی که دارید، مثلاً مشغول کار شدید یا ازدواج کردید و … می‌توانید نوع ویزا را تغییر دهید.

به ‌طور کلی تمام افرادی که با ویزای کار، ویزای تحصیلی، استارتاپ و … وارد کانادا شوند، بعد از مدتی می‌توانند برای اخذ شهروندی و پاسپورت درخواست دهند. در این مسیر، ۵ مرحله اصلی برای اخذ تابعیت کانادا وجود دارد. خوشبختانه، کانادا برنامه‌ها و روش‌های مختلفی برای مهاجرت و زندگی در این کشور دارد که هر کدام را بر اساس شرایط و سرمایه فعلی‌تان می‌توانید انتخاب کرده و برای آن اقدام کنید. هنگامی که تصمیم گرفتید کانادا را برای زندگی انتخاب کنید، باید ۵ قدم اصلی تا دریافت شهروندی کانادا را دنبال کنید که به شرح زیر است:

درخواست قانونی برای اخذ اقامت دائم

اولین قدم قبل از درخواست شهروندی کانادا، اخذ اقامت دائم است. این مرحله احتمالاً دشوارترین بخش درخواست شهروندی کانادا خواهد بود. چندین برنامه برای اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد که در تمامی این برنامه‌ها الزاماتی مانند شرکت در امتحان زبان یا ارائۀ مدارک مختلف وجود دارد که متقاضی ملزم به رعایت آنها است.

بررسی شرایط متقاضی از طرف اداره مهاجرت

برای اینکه بتوانید شهروند کانادا شوید، باید طی ۵ سال قبل از ارسال درخواست شهروندی حداقل ۱,۰۹۵ روز به‌صورت قانونی در کانادا زندگی کرده باشید.

اگر دانشجو بین‌المللی هستید یا با ویزای توریستی ۵ساله سفر کردید، یادتان باشد که مدت زمانی که در کانادا به طور موقت (مثلاً به‌عنوان دانشجو  یا بازدیدکننده) سپری می‌شود هم برای اخذ شهروندی محاسبه می‌گردد. البته قوانین مربوط به اقامت موقت یعنی حضور در کانادا با ویزای دانشجویی یا توریستی یک استثنای کوچک هم دارد، یعنی هر روز که با اقامت موقت در کانادا سپری شود، فقط نیم روز حساب می‌شود. از این طریق می‌توانید حداکثر ۳۶۵ روز کسب کنید.

علاوه بر این، حواستان به زمان قانونی پرداخت مالیات (tax) هم باشد، زیرا قبل از اینکه بتوانید شهروندی و پاسپورت کانادا را به‌دست آورید، باید ثابت کنید که بر اساس قوانین کانادا، مالیات بر درآمد خود را به‌درستی و در زمان قانونی‌اش پرداخت کرده‌اید.

تکمیل فرم درخواست شهروندی کانادا

فرم درخواست شهروندی کانادا را می‌توان از وب‌سایت اداره مهاجرت دانلود کرد. پس از تکمیل فرم pdf آن را پرینت گرفته و همراه با کلیه فرم‌ها، مدارک لازم و فیش پرداختی که نشان دهد هزینه درخواست به مبلغ ۶۳۰ دلار کانادا را پرداخت کرده‌اید، به پرونده ضمیمه کنید.

درخواست شما باید به اداره مربوطه و به‌صورت فیزیکی ارسال شود. بررسی پرونده معمولاً ۱۲ ماه طول می‌کشد. اگر واجد شرایط باشید، ممکن است برای مصاحبه با یک مقام رسمی دعوت شوید تا درخواست شهروندی شما مورد بررسی قرار گرفته و سطح مهارت زبان شما تعیین شود.

آزمون شهروندی (Citizenship) کانادا

در این مرحله باید در یک آزمون شهروندی که به آن امتحان Citizenship می‌گویند، شرکت کنید تا سطح دانش شما از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ و دولت کانادا مشخص شود. اگر در این آزمون رد شوید، باید برای بار دوم در آزمون شرکت کنید. اگر برای بار دوم رد شدید، باید در عوض امتحان کتبی در یک مصاحبه حضوری شرکت کنید.

شرکت در جشن مراسم شهروندی

شرکت در جشن مراسم شهروندی را بدون شک باید یکی از شیرین‌ترین لحظات زندگی یک مهاجر بعد از سال‌ها تلاش و کوشش دانست. اگر در آزمون شهروندی کانادا  قبول شوید، تاریخ حضور در مراسم شهروندی به شما اعلام می‌شود. در این مراسم بعد از اینکه سوگند شهروندی را یاد کرده و سرود ملی را خواندید، گواهی شهروندی کانادایی را دریافت می‌کنید و به طور رسمی شهروند کانادا می‌شوید.

نکاتی که باید پیش از مهاجرت به کانادا بدانید!

نکاتی که باید پیش از مهاجرت به کانادا بدانید!

بعد از معرفی کوتاه مراحل اخذ شهروندی کانادا که مخصوص متقاضیانی است که ویزای معتبر کانادا دارند و به‌صورت قانونی در خاک این کشور زندگی می‌کنند، نوبت بررسی نکاتی است که باید حتماً از آن مطلع باشید. بسیاری از متقاضیان ایرانی امکان سفر آزاد و بدون ویزا به بیشتر کشورهای جهان را تنها مزیت شهروندی کانادا می‌دانند، ولی بیایید با سایر امکاناتی هم که شاید کمتر درباره‌اش فکر کردید، صحبت کنیم.

یکی از مزایای آشکار شهروندی کانادا برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران، توانایی حذف برخی از تشریفات اداری در هنگام پیگیری امور تجاری در کانادا است. برای نیروی کار ماهر (Skilled worker) نیز کانادا یک بازار کار قوی و بسیار سالم با موقعیت‌های شغلی متعدد است؛ بنابراین، قبل از اینکه در مورد مزایای داشتن تابعیت کانادا و چگونگی دستیابی به آن صحبت کنیم، به عواملی خواهیم پرداخت که می‌تواند در تصمیم‌گیری شما در مورد مهاجرت به کانادا تأثیر بگذارد.

کیفیت بالای زندگی و رفاه اقتصادی

کیفیت بالای زندگی قطعاً یکی از محرک‌های اصلی متقاضیان ایرانی برای اخذ شهروندی کانادا است. سازمان همکاری اقتصاد و توسعه  (OECD) اطلاعات سالانه‌ای درباره وضعیت رفاه در کشورهای مختلف جهان را به‌منظور تجزیه و تحلیل کیفیت زندگی در کشورهای عضو این سازمان منتشر می‌کند. کانادا در مقوله‌هایی  مانند

  • استانداردهای جامعه و میزان رفاه مردم
  • رضایت از زندگی
  • تعادل بین کار و زندگی
  • استانداردهای بالا در حوزه آموزش و محیط زندگی

عملکرد خوبی داشته است. در واقع، بر اساس شاخص توسعه انسانی سازمان ملل متحد که شامل امید به زندگی، آموزش و تحصیلات و استاندارد زندگی می‌شود، کانادا در رتبه ‍۱۰ قرار گرفته است.

تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه

مهارت‌های زبان یکی از اصلی‌ترین پیش‌نیازها برای اخذ شهروندی کانادا است. کانادا دارای ۲ زبان رسمی فرانسوی و انگلیسی است. اگرچه تمام فرم‌های دولتی به هر ۲ زبان ارائه می‌شوند، اما در سطح کشور زبان انگلیسی کاربرد بیشتری دارد و تنها در شهرهای ایالت کبک است که مردم به فرانسه صحبت می‌کنند. طبق آخرین سرشماری، ۶۰ درصد از کانادایی‌ها به زبان انگلیسی  و فقط ۲۱ درصد به زبان فرانسه صحبت می‌کنند.

مهم نیست که برای زندگی در کانادا کدام ایالت یا شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنید، زیرا قبل از درخواست شهروندی باید حداقل به یکی از ۲ زبان رسمی کانادا تسلط داشته باشید. این تسلط به زبان را می‌توانید با شرکت در آزمون‌های رسمی زبان مانند IELTS و اخذ حداقل نمره مورد پذیرش اداره مهاجرت نشان دهید.

آزادی تجارت و فعالیت‌های بیزینسی

در سال ۲۰۱۸ کانادا جایگاه نهم را در آزادترین اقتصاد جهان و جایگاه اول را در آزادترین اقتصاد بین کشورهای قاره آمریکا کسب کرد.

کانادا با داشتن دولت قوی و یکپارچه، سیستم قضایی کارآمد، سلامت مالی و حداقل فساد اداری در سطح بسیار بالائی در تجارت بین‎‌الملل قرار دارد. البته بار مالیاتی از سال ۲۰۱۵ به دستور نخست‌وزیر جاستین ترودو افزایش یافت و موجب شد کانادا از رتبه شماره ۷ به شماره ۹ نزول پیدا کند. پیش از ورود به خاک کانادا خوب است بدانید که در این کشور بالاترین نرخ مالیات بر درآمد فدرال ۳۳ درصد و  نرخ مالیات شرکت‌ها ۱۵ درصد است.

سیستم بانکداری امن

اغلب تصور می‌شود كه بانك‌های آمریكا بهترین گزینه‌های مطمئن هستند، اما این‌طور نیست. در لیست معتبرترین بانک‌های جهان، بانک‌های آمریکایی به‌سختی حتی در فهرست ۵۰ کشور برتر قرار می‌گیرند. برعکس، بانک‌های کانادایی با رتبه ۱۹ به امن‌ترین سیستم بانکی در قاره آمریکا تبدیل شده‌اند.

بالاترین استاندارد آموزشی

بر اساس گزارش مرکز ملی آموزش و اقتصاد، کانادا دارای بهترین سیستم آموزشی در جهان است. بر خلاف ایالات متحده، کانادا دارای وزارت آموزش و پرورش متمرکزی نیست، به این معنی که برنامه‌های آموزشی در ایالت‌های مختلف می‌تواند متناسب با منطقه تغییر کنند. سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، نقش دولت فدرال کانادا را در سیستم آموزش «محدود و بعضاً غیرممکن» اعلام کرده است.

خدمات درمانی و پزشکی

یکی از دلایلی که کانادا را معمولاً از نظر کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار می‌دهد، سیستم خدمات درمانی آن است که به  «مدیکر (Medi care)» معروف است. کانادا غالباً به دلیل سیستم خدمات درمانی جهانی مورد تحسین واقع می‌شود، در صورتی که برخی معتقدند این سیستم خدمات درمانی یک نقطه قوت برای زندگی در کانادا نیست.

از آنجایی که سیستم خدمات درمانی کانادا بدون در نظر گرفتن سطح درآمد به کلیه کانادایی‌ها و حتی پناهجویان که شهروندی‌شان را گرفتند، خدمات ارائه می‌دهد، مدت انتظار طولانی برای پذیرش در مراکز و مطب پزشکان امری عادی است. به‌عنوان یک شهروند کانادایی شما اغلب مجبور به پرداخت هزینه نخواهید شد. افرادی که اقامت دائم یا شهروندی کانادا را دارند، قادر به استفاده از سیستم خدمات درمانی عمومی هستند و این چیزی است که باید قبل از تصمیم‌گیری برای درخواست تابعیت کانادا در نظر گرفته شود.

سفر بدون ویزا و پاسپورت معتبر

اگرچه شهروندان ژاپن و سنگاپور قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان را دارند، اما داشتن پاسپورت کانادایی هنوز هم مزایای زیادی دارد.

در سال ۲۰۱۸، کانادا پنجمین پاسپورت قدرتمند جهان بود و توانست با سوئیس و ایرلند هم ردیف شود. در حال حاضر، دارندگان پاسپورت کانادایی قادر به سفر بدون ویزا به ۱۸۹ کشور هستند.

چگونه می‌توان اقامت دائم کانادا را کسب کرد؟

همان‌طور که گفته شد، دشوارترین مرحله در کل فرایند شهروندی کانادا، اخذ اقامت دائم است. هر سال، دولت کانادا فقط به حدود ۳۰۰,۰۰۰ فرد اجازه می‌دهد تا به طور دائم در این کشور زندگی کنند که با انتخاب درست مسیر شما می‌توانید یکی از این ۳۰۰ هزار نفر باشید.

مسیرهای متعددی به سمت اخذ اقامت دائم کانادا از جمله برنامه‌های سرمایه‌گذاری، اکسپرس اینتری و استارتاپ ویزا وجود دارد. از میان تمام برنامه‌های اخذ اقامت کانادا، شرکت کنکاش فقط از طریق برنامه استارتاپ اقدام می‌کند. در صورتی که سرمایه لازم و یا ایده‌ای برای جلب حمایت انکوباتورها را دارید، برای مشاوره بیشتر و بررسی دقیق وضعیت فعلی جهت شروع پرونده استارتاپ می‌توانید با شرکت کنکاش تماس گرفته و با تیم متخصصان در مورد اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای استارتاپ مشاوره رایگان داشته باشید.

سؤالات متداول

بهترین استان کانادا برای درخواست ویزای استارتاپ کدام است؟

پیشنهاد شرکت کنکاش ایالت آلبرتا است که برای جذب افراد تحصیل‌کرده خارج از کانادا، برنامه ویزای استارتاپ فارغ‌التحصیلان خارجی (Foreign Graduate Start-Up Visa Stream (FGSVS) ) را پیشنهاد می‌دهد و شرایط خوبی برای متقاضیان ایرانی دارد.

آیا برای درخواست ویزای استارتاپ باید مدرک زبان داشته باشیم؟

بله متقاضی باید حتماً در امتحان رسمی زبان شرکت کرده و حداقل نمره آیلتس ۶ داشته باشد.

مهم‌ترین مزایای اخذ اقامت دائم کانادا به غیر از دسترسی به خدمات پزشکی و امکان تحصیل دیگر چه مواردی است؟

مهم‌ترین مزیت اخذ اقامت دائم این است که شما تا پیش از اقامت دائم نمی‌توانید درخواست شهروندی و پاسپورت بدهید. علاوه بر این با داشتن کارت اقامت دائم مجاز به کار هستید و تحت حمایت منشور حقوق، آزادی و قانون کانادا قرار می‎گیرید.

آیا با داشتن پاسپورت کانادا می‌توان به آمریکا هم سفر کرد؟

بله با در دست داشتن پاسپورت کانادا می‌توانید هر زمان که دوست داشتید، به آمریکا سفر کنید.

بهترین روش مهاجرت به کانادا چیست؟

بهترین روش مهاجرت به کانادا بر اساس شرایط شما مشخص می‌شود. اگر سرمایه لازم را دارید، سریع‌ترین راه مهاجرت به کانادا با سرمایه‌گذاری است.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *