زندگی در سنت لوسیا چگونه است؟

امتیاز دهید post

جزیره سنت لوسیا یکی از زیباترین کشورهای حوزه کارائیب است که بیشتر از همه با طبیعت زیبا، جنگل‌های انبوه و درختان سربه‌فلک کشیده، کوه‌های آتشفشانی، سواحل صخره‌ای و ماسه‌ای و البته حضور همیشگی گردشگران در این خط ساحلی زیبا و بکر شناخته می‌شود. به همین دلیل هم هست که سالانه بیش از ۱ میلیون نفر برای تعطیلات و استراحت به سنت لوسیا سفر می‌کنند. البته علی‌رغم مناظری که سنت لوسیا را بیشتر از واقعیت به قصه‌های افسانه‌ای تبدیل کرده؛ این جزیره مکانی امن، مطمئن و راحت برای زندگی و البته سرمایه‌گذاری است، به همین بهانه هم می‌خواهیم در ادامه بیشتر با فاکتورهایی آشنا شویم که به ما می‌گوید چرا باید در سنت لوسیا زندگی کنیم.

سنت لوسیا کجاست؟

سنت لوسیا Saint Lucia یکی از جزایر حوزه کارائیب در جنوب مارتینیک و شمال سنت وینسیت و گرنادین است که در حال حاضر به‌عنوان یکی از کشورهای مشترک‌المنافع شناخته شده و واحد پولش نیز دلار کارائیب شرقی است.

سنت لوسیا که در سال ۱۹۷۹ به استقلال رسید؛ در حال حاضر یکی از زیباترین جزیره‌های جهان است که توانسته درآمد خوبی از صنعت گردشگری داشته باشد و پایتختش، شهر کاستریس با حدود ۶۱ هزار نفر جمعیت، سالانه میزبان بیش از ۱ میلیون گردشگر باشد که بیشترشان از ثروتمندترین افراد مشهور و سلبریتی‌های مطرح جهان هستند.

با این مقدمه بیایید کمی بیشتر با استانداردهای زندگی در سنت لوسیا آشنا شده و ببینیم بهترین زمان سفر به این کشور کدام فصل از سال است.

رونق صنعت توریسم

جالب است بدانید که حدود ۶۵ درصد از درآمد ناخالص ملی (GDP) کشور سنت لوسیا از صنعت توریسم است. به طوری که این وابستگی به درآمدهای گردشگری موجب شد تا در سال‌های رکود اقتصادی و یا کرونا که مردم کمتر سفر رفتند، پروازهای ورودی به این جزیره  کمتر شود.

از طرف دیگر، حجم استقبال گردشگران از مسافرت به سنت لوسیا باعث شده تا در سال‌های اخیر دولت شروع به توسعه و بهبود زیرساخت‌های گردشگری کند و علاوه بر افزایش در ساخت‌وساز هتل‌ها سراغ خرید انواع کشتی‌های لوکس و تفریحی کروز و یات هم برود تا بتواند سهم بیشتری از بازار در صنعت توریسم داشته باشد. با همین تلاش‌ها در بهبود زیرساخت‌های گردشگری بود که سنت لوسیا توانست در سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ یعنی تنها در یک سال تا ۱۰ درصد افزایش در تعداد گردشگر ورودی داشته باشد.

نرخ بالای سواد عمومی و میزان تحصیلات مردم

بر اساس آخرین اعلام رسمی یونیسف، سنت لوسیا در نرخ سواد عمومی یکی از بهترین کشورهای کارائیب است، یعنی ۹۳ درصد از بچه‌های سن مدرسه، مشغول تحصیل هستند و ۸۵ درصد از این جمعیت به مقاطع بعدی می‌روند.

به همین خاطر هم سنت لوسیا یکی از کشورهای عضو همکاری‌های جهانی تحصیلات GPE است. این کشورهای عضو در تلاش هستند تا سیستم تحصیلات عمومی برای تمام مردم را بهبود داده و آسان کنند، همچنین برای توسعه آموزش معلم‌ها بودجه یک و نیم میلیون دلاری اختصاصی دادند. این آمارها نشان می‌دهند که سنت لوسیا یکی از کشورهای باسواد جهان است که روی تعلیم‌وتربیت عمومی مردم و شهروندانش تأکید بسیاری زیادی دارد و تقریباً تمام کودکان این کشور بعد از رسیدن به سن تحصیل، عازم مدرسه می‌شوند و نرخ بی‌سوادی عمومی کمتر از ۵ درصد است، در نتیجه زندگی در این کشور می‌تواند فرصتی برای برخورداری از بهترین فرصت‌های تحصیلی باشد.

سطح بالای صنعت کشاورزی در سنت لوسیا

سنت لوسیا یکی از بهترین کشورهای جهان در صنعت کشاورزی است و حدود ۲۰ درصد از مردم جزیره در همین حوزه مشغول به کار هستند.

بیشترین محصول تولیدی زمین‌های کشاورزی سنت لوسیا موز است که اصلی‌ترین محصول صادراتی کشور هم شناخته می‌شود. به همین خاطر هم سازمان فائو به‌صورت مداوم آموزش‌هایی را برای کشاورزان جزیره می‌گذارد تا درباره آخرین یافته‌های علم کشاورزی و آفت‌ها بدانند و تولید محصولاتشان کمتر به خطر بیفتد.

آمار پایین جرم و جنایت در سنت لوسیا

دولت سنت لوسیا برای حفظ امنیت مردم در تلاش است تا آمار جرم و حنایت را همیشه پایین نگه دارد. به همین خاطر هم برنامه و چشم‌اندازی ۴ساله را طراحی کرد که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ را شامل می‌شود. چشم‌انداز این برنامه:

  • تلاش برای کاهش نرخ جرم و جنایت‌های جدی
  • بهبود خدمات توانمندسازی زندانی‌ها و
  • بهبود زیرساخت‌های دادگاه‌ها و سیستم قضایی

است.

درمان و بهداشت عمومی در سنت لوسیا

امید به زندگی مردم در سنت لوسیا تقریباً ۷۵ سال است و بیشترشان تحت پوشش بیمه عمومی هستند. البته بر اساس تحقیق و پژوهشی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، حدود ۹۲ درصد از مردم خواهان اصلاح سیستم بیمه عمومی و پوشش‌های درمانی بودند که این مسئله بلافاصله موردتوجه دولت قرار گرفت.

از طرف دیگر هم سازمان بهداشت جهانی WHO با بررسی وضعیت سنت لوسیا اعلام کرد که این کشور نیاز به چند تغییر جزئی در سیستم بهداشت و درمان عمومی دارد. تا پیش از این بررسی، برای هر هزار بیمار تنها یک نیروی پزشک متخصص در کشور وجود داشت که با اعلام سازمان جهانی بهداشت مشخص شد این آمار باید به ۳ متخصص برای هر هزار نفر افزایش داشته باشد.

هزینه زندگی در سنت لوسیا چقدر است؟

زندگی در سنت لوسیا تقریباً گران است. این هزینه که شامل پرداخت‌های مربوط به اجاره خانه، نیازهای روزمره خانواده، غذا و نوشیدنی می‌شود، از دیگر کشورهای حوزه کارائیب بیشتر و در مقایسه با بریتانیا و ایالات متحده کمتر است.

آب‌وهوای سنت لوسیا چگونه است؟

با توجه به موقعیت جغرافیایی سنت لوسیا به‌عنوان یک جزیره باید انتظار آب‌وهوای مرطوب و شرجی را داشته باشیم که تابستان‌هایش تقریباً گرم و زمستان‌هایش معتدل باشد.

وزش باز در سنت لوسیا از سمت شمال شرقی است و بیشتر قسمت‌های داخلی کشور را نیز ارتفاعاتی پوشاندند که بیشترشان قله‌های آتشفشانی هستند. به همین خاطر هم نیمی از شرق سنت لوسیا، جنگل‌های بارانی با درختان سربه‌فلک کشیده، طبیعت سرسبز و بکر با آب‌وهوای تقریباً نیمه‌گرمسیری و استوایی است. البته به همان اندازه که ارتفاعات سرسبز هستند، خط ساحلی در شرق و غرب کشور تقریباً خشک است.

بهترین زمان سفر به سنت لوسیا

میزان بارندگی در سنت لوسیا در مقایسه با ایران به مراتب بیشتر است. از ماه ژوئن یعنی تقریباً تیر تا دسامبر یعنی دی، میزان بارندگی در سنت لوسیا زیاد است و در این موقع از سال معمولاً کمتر کسی سنت لوسیا را برای سفر انتخاب می‌کند. از آن طرف با پایان ژانویه هوا معتدل و مناسب سفر شده و بر همین اساس بهترین زمان سفر به سنت لوسیا را می‌توان از بهمن تا اواخر خرداد یعنی تعطیلات نوروز، اردیبهشت و تعطیلات اول تابستان دانست.

کلام آخر

تا اینجا به‌صورت خلاصه با برخی جزئیات و نکات مهم زندگی در سنت لوسیا آشنا شدید. البته این را هم باید در نظر بگیرید که در مقایسه با ایران، سنت لوسیا جزیره‌ای بسیار کوچک است، اما اگر شرایط و سرمایه‌اش را دارید، یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری امن، مطمئن و پرسود در خارج از کشور است.

اگر تا امروز دنبال بهترین روش برای اخذ پاسپورت دوم بودید تا بتوانید راحت و بدون ویزا عازم سفر شوید؛ بهتر است که حتماً درباره اخذ پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری در حوزه کارائیب با مشاوران و متخصصان شرکت کنکاش صحبت کنید تا بهترین پیشنهاد را بر اساس شرایط فعلی و سرمایه‌تان به شما ارائه دهند، منتظر تماستان هستیم.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری سنت لوسیا

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *