نخست وزیر دومینیکا

4.6/5 - (9 امتیاز)

در مقاله‌ پیشین به این موضوع اشاره کردیم که دولت بریتانیا قصد دارد تا محدودیت‌هایی را در زمینه معافیت روادید برای کشور دومینیکا ایجاد کند. این خبر به دغدغه‌ای در بین افراد متقاضی برای دریافت شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) در کشور دومینیکا تبدیل شد. اما باتوجه‌به بیانیه‌ای که نخست‌وزیر دومینیکا در روزهای اخیر ارائه داده است، نگرانی از این بابت تا حد زیادی برطرف شده است.

آقای روزولت اسکریت، نخست‌وزیر کشور دومینیکا در بیانیه خود این اطمینان را داد که محدودیت‌های دولت بریتانیا برای صاحبان پاسپورت دومینیکا «موقت» خواهد بود. همچنین به متقاضیان دریافت پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) نیز نوید بخشید که محدودیت‌های ایجاد شده، در کمترین زمان ممکن رفع خواهند شد.

وی این اقدام دولت بریتانیا را تصمیمی تأسف‌آور خواند. از طرفی هم بر این باور بود که این موضوع، موجب بروز ضررهای طولانی‌مدت برای این کشور و همچنین متقاضیان دریافت شهروندی دومینیکا نخواهد شد.

وی همچنین افزود که کشور دومینیکا این مسئله را با جدیت بررسی خواهد کرد. او اظهار کرد که دولت دومینیکا با قاطعیت تمام این تصمیم تازه دولت بریتانیا را پیگیری کرده و اقدامات لازم برای کاهش ریسک‌های احتمالی را نیز در پیش خواهد گرفت.

نخست‌وزیر اسکریت گفت که دومینیکا حساسیت بسیاری دررابطه‌با افراد متقاضی دریافت شهروندی دومینیکا به خرج می‌دهد. وی بیان کرد که فرایند بررسی متقاضیان دریافت شهروندی، یک فرایند چند لایه است و با آژانس‌های معتبر سروکار دارد.

به گفته اسکریت، دومینیکا رهبری کشورهای حوزه کارائیب در زمینه برنامه شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) را برعهده گرفته است. دولت این کشور، ۶ اصل مهم در این زمینه اعمال کرده است که یکی از آنها انجام مصاحبه‌های اجباری با متقاضیان دریافت پاسپورت دومینیکا (افراد بالای ۱۶ سال) است.

به دنبال اعلام این خبر توسط دولت بریتانیا، مقامات دومینیکا نیز اظهار کرده‌اند که این کشور، فرایند بررسی متقاضیان دریافت شهروندی را تقویت خواهد کرد. دولت دومینیکا هدف از انجام این کار را نه‌تنها افزایش استانداردهای بین‌المللی خواند، بلکه اشاره کرد این کار امنیت این کشور و همچنین امنیت کشورهای ثالث را نیز تأمین خواهد کرد. با این اوصاف، متقاضیان ایرانی دریافت شهروندی دومینیکا، نگرانی چندانی بابت اهداف خود نخواهند داشت.

دولت دومینیکا باور دارد که برنامه اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) این کشور، همین حالا نیز بهترین برنامه در کل دنیا به شمار می‌رود. اکنون نیز باتوجه‌به تصمیم جدید دولت بریتانیا، قصد دارد برای اطمینان خاطر شرکای بین‌المللی خود، این برنامه را مورد بازبینی قرار دهد.

به گفته روزولت اسکریت، هرچند که تصمیم تازه دولت بریتانیا می‌تواند محدودیت‌هایی را برای دارندگان پاسپورت دومینیکا ایجاد کند، اما مانع ورود آنها به این کشور نخواهد شد. وی افزود که شهروندان دومینیکا همچنان می‌توانند به بریتانیا رفت‌وآمد داشته باشند.

باتوجه‌به اخبار موجود، دولت بریتانیا تصریح کرده است که این کشور به‌هیچ‌عنوان قصد ندارد تا از ورود شهروندان دومینیکا به بریتانیا جلوگیری کند. درست به همین دلیل، دولت بریتانیا برنامه‌ای را تدارک دیده است تا متقاضیان به‌صورت موقت بتوانند ویزای خود را آنلاین یا از طریق دفاتر موجود در کشور دومینیکا دریافت نمایند.

دیگر شهروندان دومینیکا که در این کشور حضور ندارند نیز می‌توانند برای اخذ روادید، به نزدیک‌ترین کنسولگری دولت بریتانیا در محل زندگی خود مراجعه کنند.

اقتصاد دومینیکا تا حد بسیار زیادی به برنامه شهروندی اقتصادی خود وابسته است. دولت این کشور با علم بر همین موضوع، اعلام کرده است که تمامی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

دومینیکا در جهت جبران پیامدهای تصمیم دولت بریتانیا، اقدامات خاصی را هم در داخل کشور به انجام خواهد رساند. از جمله این اقدامات می‌توان به بهبود بخش مسکن، تقویت بخش بهداشت و درمان، توسعه آموزش‌وپرورش و همین‌طور تسریع ساخت فرودگاه دوگالز چارلز اشاره کرد. بنا بر اعلام سخنگوی دولت، این اقدامات ارتباط مستقیمی با برنامه CBI دومینیکا خواهند داشت.

برای جمع‌بندی، می‌توان این‌طور بیان کرد که تصمیم دولت بریتانیا برای لغو معافیت روادید شهروندان دومینیکا به‌زودی حل خواهد شد. چنان که نخست‌وزیر دومینیکا اعلام کرده است، این موضوع موقتی است. تا زمانی که این امتیاز دوباره به شهروندان دومینیکا بازگردانده شود، افراد می‌توانند با درخواست ویزای آنلاین، مراجعه به دفاتر داخلی دومینیکا یا کنسولگری بریتانیا در هر کشوری، نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایند.

در صورت انتشار هرگونه اخبار جدید مرتبط با سفر به بریتانیا با پاسپورت دومینیکا، کنکاش بلافاصله آن را با شما مخاطبان عزیز به اشتراک خواهد گذاشت.

دیدار مدیرعامل شرکت کنکاش با نخست وزیر دومینیکا

دیدار کیانوش محمودی مدیرعامل شرکت کنکاش با آقای روزولت اسکریت نخست‌وزیر دومینیکا

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *