راهنمای جامع اخذ ویزای طلایی پرتغال و به‌روزرسانی‌های سال ۲۰۲۲

امتیاز دهید post

برنامه ویزای طلایی و اخذ اقامت پرتغال یکی از مشهورترین برنامه‌های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه‌گذاری است. این برنامه در اکتبر سال ۲۰۱۲ تصویب شد و از همان زمان بیش از ۱۰ هزار متقاضی از این طریق درخواست ویزای طلایی دادند و حالا مقیم قانونی پرتغال هستند.

از طریق ویزای طلایی پرتغال، سرمایه‌گذاران از ۳۷ کشور دنیا از جمله ایران می‌توانند برای اخذ ویزای طلایی و کارت اقامت درخواست دهند. به همین بهانه در این مقاله برای آن دسته از متقاضیانی که خواهان سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات در پرتغال هستند، جدیدترین به‌روزرسانی‌های این برنامه در سال 2023 را آورده‌ایم. در ادامه با ما همراه شوید تا اگر سؤالی در مورد خرید ملک و مستغلات در اروپا دارید، بر اساس قوانین سال جدید پاسخش را پیدا کنید.

ویزای طلایی پرتغال چیست؟

اول از همه بیایید با ویزای طلایی پرتغال Golden visa آشنا شویم. بر اساس این برنامه شما می‌توانید با حداقل مبلغ ۲۸۰ هزار یورو املاک و مستغلاتی قدیمی یا نوساز را در پرتغال خریداری کرده و سپس از این طریق اقامت موقت داشته باشید.

اقامت موقت شما به مدت ۵ سال تمدید خواهد شد تا در نهایت بعد از ۵ سال در صورت مناسب بودن همه شرایط، مجاز به درخواست اقامت دائم و اخذ شهروندی پرتغال شوید.

خوشبختانه برنامه ویزای طلایی و سرمایه‌گذاری در پرتغال نیازی به حضور شخص یا خانواده‌اش ندارد و در مدت این ۵ سال شما باید فقط سالی ۷ روز را در پرتغال بگذرانید. در نتیجه اگر شرایط ترک محل کار یا مهاجرت را ندارید و صرفاً می‌خواهید از طریق سرمایه‌گذاری اقامت یک کشور اروپایی که عضو پیمان شنگن هم باشد را به‌دست بیاورید، پرتغال بهترین انتخاب برای شما است.

چرا ویزای طلایی پرتغال؟

در این مرحله بسیاری از متقاضیان از ما می‌پرسند که چرا در مقایسه با سایر برنامه‌های خرید ملک در اروپا پیشنهاد ما ویزای طلایی است.

گلدن ویزای پرتغال رنج مختلفی از سرمایه‌گذاری را در اختیارتان قرار می‌دهد که از ۲۸۰ هزار یورو شروع می‌شود. از طرف دیگر این برنامه کاملاً غیرحضوری است و با حداقل ۷ روز اقامت در هر سال می‌توانید درخواست اقامت دائم بدهید.

با دریافت اقامت موقت پرتغال می‌توانید به‌صورت قانونی در این کشور زندگی کرده و بدون ویزا به تمام کشورهای حوزه شنگن سفر کنید. از طرف دیگر بعد از ۵ سال مجاز هستید تا برای اخذ اقامت دائم پرتغال درخواست دهید و در نهایت مقیم دائم کشوری شوید که امنیت بالایی دارد، آب‌وهوایش معتدل است و بهترین امکانات آموزشی، خدمات اجتماعی، پزشکی، بهداشتی و درمان را در اختیار ساکنانش قرار می‌دهد.

مزایای اخذ ویزای طلایی پرتغال

در حال حاضر متقاضیانی از ۳۷ کشور دنیا مجاز هستند که در برنامه گلدن ویزای پرتغال سرمایه‌گذاری کرده و در شهرهای مختلف این کشور خانه بخرند.

با توجه به موقعیت ساحلی پرتغال در جنوب اروپا و البته درآمد ارزی بالای این کشور در صنعت توریسم و گردشگری حتی متقاضیانی از آمریکا و بریتانیا هم مشتاق به سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات پرتغال هستند تا بتوانند از این طریق هم اقامت قانونی کشوری زیبا را داشته باشند، هم ارزش سرمایه‌شان را از طریق املاک حفظ کرده و حتی شانس این را داشته باشند که از این سرمایه‌گذاری به درآمد برسند. مثلاً شما می‌توانید خانه یا املاکی را که خریداری کردید، در تابستان و یا تعطیلات کریسمس به گردشگران اجاره داده و در طول سال در اختیار دانشجویان قرار دهید.

مزیت دیگر این برنامه غیرحضوری بودن آن است، در نتیجه می‌توانید در کشور خودتان بمانید و هم‌زمان در کشور دیگری سرمایه‌گذاری کنید. خوشبختانه این برنامه رنج بودجه متفاوتی را شامل شده که از ۲۸۰ هزار یورو شروع شده و تا ۵۰۰ هزار یورو افزایش دارد. در نتیجه با بودجه‌های مختلفی می‌توانید شانس خودتان را برای خرید خانه و زندگی در پرتغال امتحان کنید.

با توجه به اینکه بعد از ۵ سال می‌توانید برای اخذ اقامت دائم پرتغال درخواست دهید، این روش یکی از سریع‌ترین روش‌های اخذ اقامت دائم اروپا است که در نهایت با در دست داشتن پاسپورت پرتغال می‌توانید بدون ویزا به ۱۸۸ کشور دنیا از جمله تمامی کشورهای حوزه شنگن بدون ویزا سفر کنید.

از طریق این برنامه مجاز به زندگی قانونی در پرتغال هستید و هم‌زمان می‌توانید به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار شده و یا به تحصیل بپردازید، پس هم‌زمان اجازه کار و اجازه تحصیل دارید.

چه کسانی همراه متقاضی به پرتغال می‌روند؟

خب حالا که قرار است نگاهی به به‌روزرسانی‌های برنامه داشته باشیم، بیایید به آخرین سؤال مهم هم پاسخ بدهیم. چه کسانی مجاز هستند تا همراه با سرمایه‌گذار برای اخذ اقامت درخواست داده و با او به پرتغال سفر کنند؟

در این برنامه:

 • همسر قانونی سرمایه‌گذار
 • فرزندان وابسته و محصل به‌شرط تجرد
 • والدین بالای ۶۵ سال

مجاز به همراهی شخص سرمایه‌گذار هستند.

خب حالا ببینیم که چه ملیت‌هایی می‌توانند در سال ۲۲ برای ویزای طلایی پرتغال درخواست بدهند؟

تمامی متقاضیانی که در خارج از مرزهای اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند از خاورمیانه تا آمریکا، اگر بدون سوءسابقه باشند و به سن قانونی رسیده باشند، مجاز هستند تا برای اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک درخواست دهند.

هزینه خرید ملک در پرتغال و روند اخذ اقامت

سقف سرمایه‌گذاری در حوزه املاک ۵۰۰ هزار یورو تعیین شده و حداقل قیمت هم ۲۸۰ هزار یورو است. در این بازه قیمت از خانه‌هایی در مناطق کم‌تراکم با سن بالای ۳۰ سال تا خانه‌های نوساز در مناطق پرجمعیت و کم‌جمعیت حق انتخاب دارید.

بعد از خرید ملک می‌توانید درخواست اقامت بدهید. با این مجوز باید سالی ۷ روز در پرتغال حضور داشته باشید.

شما به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی باید این سرمایه، یعنی ملکتان را حداقل تا زمانی که وضعیت اقامتتان موقت است، نگه دارید. زمانی هم که اقامت دائم و شهروندی پرتغال را بگیرید، دیگری نیازی به نگهداری املاک و سرمایه‌تان ندارید و در صورت تمایل می‌توانید آن را به شخص دیگری بفروشید.

مدارک لازم برای گلدن ویزای پرتغال

پس از عقد قرارداد با شرکت کنکاش، لیست مدارک لازم برای دریافت اقامت پرتغال به شما اعلام می‌شود. تمامی این مدارک باید تأیید قانونی شده و در دارالترجمه رسمی و مورد تأیید ترجمه شود.

افتتاح حساب بانکی و درخواست شماره مالیاتی

بعد از اینکه تصمیمتان برای سرمایه‌گذاری در پرتغال قطعی شد، باید سرمایه برای خرید ملک را به یک حساب بانکی در پرتغال منتقل کنید که برای شروع کار اجباری است. همچنین باید برای شماره NIF درخواست دهید که شماره هویت مالیاتی شما در پرتغال است و برای پرداخت مالیات به آن نیاز دارید.

بازکردن حساب بانکی در پرتغال کار چندان سختی نیست. برای بازکردن این حساب بانکی در ابتدای کار که هنوز اقامت پرتغال ندارید باید:

 • پاسپورت
 • شماره NIF
 • شماره تماسی که در پرتغال دارید
 • آدرس محل زندگی در کشور خودتان همراه با تأییدیه
 • فیش حقوقی یا هر گواهی که مربوط به پرداخت و درآمد باشد

را آماده کرده و سپس به نزدیک‌ترین بانک بروید و در پرتغال حساب باز کنید.

وضعیت سرمایه‌گذار پس از ۵ سال به چه صورت خواهد بود؟

با گلدن ویزای پرتغال ۵ سال اقامت موقت دارید که در سال پنجم همه چیز کمی متفاوت می‌شود زیرا در این سال شما ۳ حق انتخاب دارید که به شرح زیر است:

 • می‌توانید برای اقامت دائم پرتغال درخواست دهید
 • می‌توانید برای شهروندی پرتغال درخواست دهید
 • می‌توانید ویزای طلایی را تمدید کرده و تحت قوانین آن از مزایای اقامت موقت پرتغال استفاده کنید

اگر تصمیم به اخذ اقامت دائم و شهروندی پرتغال گرفتید، دیگر نیازی به نگهداری املاک خریداری شده ندارید و در صورت تمایل می‌توانید آن را به شخص دیگری بفروشید.

تغییرات برنامه در سال 2023

این برنامه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اخذ اقامت دائم اروپا همان‌طوری که گفتیم از سال ۲۰۱۲ به درخواست سرمایه‌گذاران بسیاری رسیدگی کرده است و قاعدتاً برای رسیدن به نتیجه بهتر سالانه در حال به‌روزرسانی است. به همین بهانه در این قسمت می‌خواهیم نگاهی به تغییرات این برنامه و به‌روزرسانی‌هایش در سال 2023 داشته باشیم.

از فوریه ۲۰۲۱ تغییراتی در این برنامه توسط دولت پرتغال اعلام شده که اولین مورد حذف گزینه ۳۵۰ هزار یورویی است. همچنین بر اساس این به‌روزرسانی دیگر امکان خرید ملک و مستغلات در شهرهای لیسبون و پورتو وجود ندارد و هرگونه خرید ملک در این شهرها برای درخواست ویزای طلایی پرتغال قابل‌قبول نیست. در ضمن تمامی املاک خریداری‌شده باید حتماً در مناطق مشخصی باشد که توسط دولت اعلام می‌شود.

کلام آخر

احتمالاً با این مقدمه کوتاه کنجکاو هستید تا شرایط و سرمایه‌تان را بررسی کنید و اگر شرایط مساعد بود، شانس خود را برای زندگی در یکی از بهترین کشورهای اروپایی امتحان کنید. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم که برای اطلاع از جزئیات بیشتر حتماً یک جلسه مشاوره رایگان با متخصصان شرکت کنکاش داشته باشید تا بر اساس شرایط و قوانین روز و نتایج آخرین پرونده‌ها شما را بهتر راهنمایی کنند.

ویزای طلایی پرتغال یکی از بهترین برنامه‌ها برای اخذ اقامت دائم اروپا است که با سرمایه‌گذاری در حوزه املاک انجام شده و از طریق اجاره دادن ملک قابلیت درآمدزایی هم دارد، پس بد نیست که بیشتر دربارۀ آن فکر کنید.

سؤالات متداول

با توجه به اینکه متقاضی باید آشنایی مبتدی با زبان پرتغالی داشته باشد، آیا سطح A2 قابل‌قبول است؟

بله، شما می‌توانید در آزمون‌های مورد تأیید دولت شرکت کرده و مدرک A2 را که نشان‌دهندۀ آشنایی ابتدایی با زبان پرتغالی است را ارائه دهید. در ضمن، باید حتماً قبل از ارائه درخواست شهروندی پرتغال برای این آزمون آماده باشید.

ویزای طلایی پرتغال برای چه مدت زمانی معتبر است؟

این ویزا تا زمانی که ملک خریداری شده را نفروشید، معتبر است.

بعد از ۵ سال با ملک خریداری شده باید چه کرد؟

همان‌طوری که گفتیم بعد از ۵ سال و با اخذ شهروندی پرتغال می‌توانید این ملک را بفروشید یا در صورت تمایل آن را نگه دارید.

چرا باید ویزای طلایی پرتغال را انتخاب کرد؟

ویزای طلایی پرتغال یکی از سریع‌ترین روش‌های اخذ اقامت پرتغال است که هم‌زمان امکان کار، تحصیل و سفر آزادانه در اروپا را در اختیارتان قرار داده و در مدت کوتاه به نتیجه می‌رسد. در ضمن این ویزا بعد از ۵ سال امکان اخذ شهروندی پرتغال را نیز برای متقاضی فراهم می‌کند.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *