تغییرات مهم در فرایند اخذ پاسپورت دومینیکا

امتیاز دهید post

دومینیکا به ‌عنوان یکی از دیدنی‌ترین کشورهای جهان در دریای کارائیب بهترین موقعیت را برای سرمایه‌گذاری متقاضیان در سال‌های اخیر فراهم کرده و در قبال آن به شخص سرمایه‌گذار و خانواده‌اش پاسپورت دومینیکا را اعطا می‌کند.

باتوجه‌به اعتبار پاسپورت دومینیکا، این روند با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد تا اینکه دولت برای امنیت شهروندانش تصمیم گرفت تغییراتی را در حوزه پاسپورت‌های جدید اعمال کند، اما ماجرای تمدید و ضرورت دریافت پاسپورت جدید برای شهروندان دقیقاً چیست؟ با ما همراه شوید تا موضوع تمدید و تعویض پاسپورت دومینیکا را برایتان توضیح دهیم.

دومینیکا کجاست؟

اول ‌از همه بیایید نگاهی دقیق‌تر به دومینیکا داشته باشیم. دومینیکا یکی از کشورهای مشترک‌المنافع است که در دریای کارائیب واقع شده و به بهشت کارائیب معروف است.

این جزیره شگفت‌انگیز با سواحل زیبا، مناظر کوهستانی و طبیعت بکرش توانسته در سال‌های اخیر به مقصد محبوب گردشگران و البته سرمایه‌گذاران تبدیل شود، به‌خصوص پایتخت دومینیکا یعنی شهر روسو که یکی از زیباترین شهرهای ساحلی در ناحیه کارائیب است، در طی ۱۰ سال گذشته بیشترین نرخ سرمایه‌گذاری داشته است.

همان‌طوری که گفتیم دولت با ارائه پاسپورت و شرایط اقامتی شرایطی را فراهم کرده تا بسیاری از سرمایه‌گذاران برای اخذ پاسپورت در پروژه‌های این کشور سرمایه‌گذاری کرده و حتی به سود قابل‌قبولی برسند. متقاضیان ایرانی هم بخش قابل‌توجهی از این سرمایه‌گذاران را تشکیل می‌دهند که با اهدافی همچون تأمین آینده فرزندان، آزادی سفر و دردست‌داشتن پاسپورت دوم از دومینیکا بخش مهمی از سرمایه‌شان را وارد اقتصاد این جزیره کردند. حالا به یک سؤال مهم می‌رسیم که تقریباً دغدغۀ بیشتر متقاضیان است.

آیا پاسپورت دومینیکا مادام‌العمر است و بعد از ۱۰ سال دوباره تمدید می‌شود؟

فرایند اخذ پاسپورت دائمی دومینیکا

بیایید معرفی کوتاهی از فرایند اخذ پاسپورت داشته باشیم و بعد سراغ تمدید و تعویض پاسپورت دومینیکا برویم.

سرمایه‌گذاران برای اخذ پاسپورت ۲ راه پیش رو دارند. در روش اول باید حداقل مبلغ ۱۰۰ هزار دلار را به‌صورت بلاعوض و به‌عنوان کمک به دولت دومینیکا بدهند و در روش دوم، در یکی از پروژه‌های مورد تأیید دولت حداقل ۲۲۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری کنند. در هر دو صورت تفاوتی ندارد، زیرا نتیجه هر دو روش اخذ گواهی شهروندی و پاسپورت برای متقاضی و افراد وابسته او است.

تمدید و تعویض پاسپورت دومینیکا

بعد از آشنایی با روند کلی اخذ پاسپورت دومینیکا باید به همان سؤال معروف پاسخ دهیم که دغدغه بیشتر متقاضیان است. روند تمدید و تعویض پاسپورت دومینیکا به چه صورت است؟

مانند تمام کشورهای جهان پاسپورت دومینیکا هم برای بزرگسالان ۱۰ سال اعتبار و برای فرزندان زیر ۱۶ سال، ۵ سال اعتبار دارد و قاعدتاً بعد از پایان دوره آن باید تمدید شود. در چنین شرایطی بسیاری از متقاضیان به‌ خصوص به دلیل شرایط جامعه جهانی و قوانین اقامتی نگران تمدید پاسپورت هستند که باید برای این دوستان خاطرنشان کرد، شهروندی دومینیکا مادام‌العمر است و پاسپورت دومینیکا را هم مانند هر شهروند دیگری باید در زمان لازم تمدید کنید.

پاسپورت بیومتریک دومینیکا چیست؟

دولت دومینیکا در سال گذشته برای جلوگیری از سوء استفاده کلاهبرداران و حفظ امنیت مردم کشورش دست به راه‌اندازی پاسپورت بیومتریک زد. در این پاسپورت‌های جدید یک تراشۀ ریزپردازنده الکترونیکی قرار گرفته که تمامی اطلاعات و داده‌های صاحب پاسپورت درون آن ذخیره شده است. به ‌این ‌ترتیب هم جلوی کلاهبرداری و جعل پاسپورت گرفته می‌شود و هم کنترل مرزی برای ورود شهروندان ساده‌تر است.

صدور پاسپورت‌های بیومتریک به دستور رئیس‌جمهور از تابستان سال ۲۰۲۱ شروع شد و اعضای دولت و کابینه اولین کسانی بودند که پاسپورت‌های جدید را دریافت کردند. بسیاری از شهروندان هم در طول یک سال گذشته نسبت به تمدید و تعویض پاسپورت اقدام کردند و باقی افراد هم فقط تا پایان سال ۲۰۲۲ فرصت دارند که پاسپورت‌های جدیدشان را دریافت کنند.

حالا احتمالاً این سؤال برایتان پیش‌آمده که این تراشه داخل پاسپورت حاوی چه اطلاعاتی است که جلوی جعل اسناد هویتی و کلاهبرداری را می‌گیرد؟ این تراشه حاوی اطلاعات مهم هویتی فرد یعنی

 • اثر انگشت
 • رنگ و طرح اسکن عنبیه
 • نسخه دیجیتال تصویر شخص

است و قرار است به‌عنوان اهرم کنترل امنیت کشور و مردم  و البته ارتقای سیستم کنترل مرزی اجرا شود تا شهروندان در بدو ورود معطل نشده، سریع از گیت رد شده و پلیس نیز بتواند جلوی هرگونه کلاهبرداری مجرمانه را بگیرد.

مدارک لازم جهت تمدید و تعویض پاسپورت

خب حالا دومین سؤال مهم، برای تمدید و تعویض پاسپورت دومینیکا به چه مدارکی احتیاج داریم؟

اگر هنوز پاسپورتتان را تمدید یا تعویض نکردید، باید تمامی مدارک زیر را به دست نماینده‌های دولت مانند شرکت کنکاش برسانید:

 • پاسپورت دومینیکا
 • گواهی شهروندی
 • شناسنامه ایرانی (همراه با ترجمه)
 • سند ازدواج (برای متقاضیان متأهل همراه با ترجمه)
 • عکس مورد تأیید (بر اساس قوانین جهت درج در پاسپورت)

بعد از ارائه این مدارک برای تمدید پاسپورت اقدام می‌شود تا در مدت‌زمان کوتاهی بتوانید پاسپورت خود را دریافت کنید.

کلام آخر

در صورتی‌ که نیازمند تمدید و تعویض پاسپورت دومینیکا هستید، با تیم کنکاش تماس بگیرید تا برای ادامه مسیر شما را راهنمایی کنند. اگر هم از آن دست متقاضیانی هستید که بعد مطالعه این مقاله مشتاق دریافت پاسپورت شدید، برای بررسی شرایط و سرمایه‌ای که دارید و مشاوره با ما تماس بگیرید تا جهت اتخاذ بهترین تصمیم در فرایند دریافت پاسپورت دوم راهنمایی‌تان کنیم. البته در ادامه هم به تعدادی از پرتکرارترین سؤالات سرمایه‌گذاران پاسخ داده‌ایم.

بیشتر بخوانید: دومینیکا فرصت نهایی برای تعویض پاسپورت را انتهای سال ۲۰۲۲ اعلام کرد!

سؤالات متداول

علاوه بر هزینه سرمایه‌گذاری، شخص متقاضی دیگر باید چه هزینه‌هایی بپردازد؟

هزینه‌های جانبی که متقاضی باید بپردازد شامل هزینه بررسی پرونده، هزینه صدور گواهی شهروندی، صدور پاسپورت و بررسی پیشینه و صحت اطلاعات متقاضی است.

با پاسپورت دومینیکا به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

با پاسپورت دومینیکا می‌توانید به بیش از ۱۴۰ کشور جهان از جمله تمامی کشورهای حوزه شنگن سفر کنید. همچنین برای دریافت ویزای توریستی ۱۰ ‌ساله کانادا و آمریکا نیز شانس بسیار بالایی دارید.

کدام یک از دو روش سرمایه‌گذاری در دومینیکا مناسب‌تر است؟

هر دو روش یک نتیجه یکسان یعنی دریافت پاسپورت دومینیکا دارند منتها در روش کمک بلاعوض شما صرفاً برای خرید پاسپورت مبلغی را پرداخت کردید، ولی در روش سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید اگرچه هزینه بیشتری پرداخت شده، ولی سهام‌دار پروژه هستید و می‌توانید از سود آن در سال‌های آینده بهره ببرید.

شرایط خرید ملک در دومینیکا چطور است؟

برنامه خرید ملک در دومینیکا به شکل کشورهایی مانند قبرس، اسپانیا یا پرتغال وجود ندارد، بلکه منظور از خرید مستغلات در دومینیکا همان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت است.

2 دیدگاه‌ها

 • ممکنه مثل گرجستان قانون تغییر کنه و دست مردم بمونه تو پوست گردو
  اگر میشه با پاسپورت ایرانی سفری به این کشور داشت خوبه که از نزدیک آشنا بشیم و بعد اگر خواستیم سرمایه گذاری کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *