5/5 - (3 امتیاز)

اسپانیا یک کشور زیبا در اروپای غربی با تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های معتدل است. پول رایج این کشور یورو است و زبان‌های اسپانیایی و کاتالان در آن صحبت می‌شوند. اسپانیا از جمله کشورهایی است که طبق قانون مصوب ۲۰۱۳ با برنامه ویزای طلایی اسپانیا به سرمایه‌گذاران خارج از اتحادیه اروپا اقامت موقت را اعطا می‌کند. این کشور با اقتصادی روبه‌رشد، خانه‌های ارزان، استانداردهای بالای زندگی و بهداشت و درمان پیشرفته، بستر مناسبی جهت سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی مشاغل متعدد است. 

تحصیل، کار یا تخصص، ازدواج و سرمایه‌گذاری از راه‌های قانونی مهاجرت به اسپانیا است. در این مقاله به بررسی روش اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرما‌یه‌گذاری ملکی می‌پردازیم.

ویزای طلایی اسپانیا چیست؟

اسپانیا در سال ۲۰۱۳ برنامه ویزای طلایی را جهت تقویت اقتصاد کشور خود معرفی کرد. در این برنامه متقاضیان می‌توانند با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار یورویی در بخش املاک و مستغلات، اقامت این کشور را دریافت کنند.

ویزای طلایی اسپانیا امکان دسترسی بدون ویزا به تمام کشورهای شنگن، امکان دریافت اقامت برای اعضای خانواده و حق درخواست تابعیت پس از چند سال را به دارندگانش اعطا می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با این ویزا پیشنهاد می‌کنیم مقاله اخذ اقامت اسپانیا برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا را در وبلاگ کنکاش مطالعه کنید.

در جدول زیر می‌توانید جزئیات این ویزا را به‌طور کامل مشاهده فرمایید:

نوع برنامهویزای طلایی اسپانیا
مدت لازم برای درخواست شهروندی۱۰ سال
مدت لازم برای درخواست اقامت دائم۵ سال
حداقل مبلغ لازم برای سرمایه‌گذاری۵۰۰,۰۰۰ یورو
نیاز به حضور فیزیکی در خاک اسپانیابرای حفظ اقامت موقت نیازی به حضور نیست
روش‌ سرمایه‌گذاریخرید ملک
مزایای اخذ شهروندی اسپانیاسفر بدون بدون ویزا به ۱۸۹ کشور از جمله کشورهای حوزه شنگن و آمریکا

مزایای مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری

 1. امکان گرفتن اقامت برای همسر و فرزندان، حتی فرزندان بالای ۱۸ سال درصورتی‌که وابسته باشند (در حال تحصیل در دانشگاه)
 2. امکان گرفتن اقامت برای پدر و مادر متقاضی اصلی
 3. سهولت در تمدید و درخواست اقامت دائم اسپانیا پس از ۵ سال (برای دریافت اقامت دائم باید سالانه ۶ ماه را در اسپانیا زندگی کرده باشید، در غیر این صورت تنها اقامت موقت شما به‌شرط نگاه‌داشتن ملک تمدید خواهد شد)
 4. ملزم نبودن به اقامت فیزیکی در این کشور برای حفظ اقامت موقت (ویزای طلایی اسپانیا)
 5. مدت‌زمان کوتاه درخواست تا اخذ اقامت
 6. امکان سفر به ۱۸۹ کشور بدون ویزا با اخذ شهروندی و پاسپورت اسپانیا
 7. امکان سفر در حوزه شنگن با این ویزای اقامتی
 8. بهره‌مندی ۲ تا ۳ نسل از مزایای اقامت اسپانیا تنها با باخرید ملک در این کشور توسط متقاضی اصلی
 9. امکان برخورداری از امنیت و زندگی در کمال آرامش در اسپانیا
 10. امکان لذت از آب‌وهوای مدیترانه‌ای و گرم اسپانیا با زندگی در این کشور
 11. امکان برخورداری از تحصیلات باکیفیت و همچنین تحصیل در بهترین مدارس و دانشگاه‌ها
 12. دسترسی به بازار آزاد جهانی و برخورداری از فرصت‌های تجاری و کسب‌وکار پررونق‌تر

اقامت اسپانیا با خرید ملک

با خرید ملک در اسپانیا در ابتدا شما یک اقامت موقت دریافت خواهید کرد که ازآن‌پس قابل تمدید است. برای تمدید اقامت موقت احتیاجی به زندگی‌کردن در اسپانیا نیست، تنها باید سالی یک‌بار از اسپانیا دیدن کنید. بعد از پنج سال درصورتی‌که ملک خریداری شده در اسپانیا را نفروخته باشید و سالانه ۶ ماه را در اسپانیا گذرانده باشید، اقامت دائم اسپانیا را دریافت خواهید کرد. درصورتی‌که سالی ۶ ماه را در اسپانیا نمانده باشید، تنها می‌توانید اقامت موقت خود را با شرط نگه‌داشتن ملک، تمدید نمایید و به اقامت دائم منجر نخواهد شد.

در نهایت، بعد از ۱۰ سال اقامت در اسپانیا، می‌توانید برای شهروندی و دریافت پاسپورت این کشور درخواست دهید. همچنین در این مدت شما باید به دولت اسپانیا مالیات نیز پرداخته باشید. این مدت‌زمان برای شهروندان کشورهایی که مستعمره سابق اسپانیا بوده‌اند، به ۲ سال کاهش پیدا می‌کند. در ادامه مقاله، بیش‌تر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

نکات ویزای طلایی اسپانیا

 • این ویزا برای ۲ سال بدون نیاز به تمدید معتبر است.
 • فرزندان و پدر و مادر سرمایه‌گذار مجاز به دریافت اقامت اسپانیا خواهند بود.
 • مجوز اقامت شامل حق کار در اسپانیا نیز می‌شود.
 • برای تمدید کارت اقامت نیازی به حضور در اسپانیا نیست.

شرایط اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک

 1. حداقل ۱۸ سال سن
 2. ارائه مدارک مستند جهت حمایت مالی خانواده در طول اقامت
 3. اثبات نداشتن هرگونه سابقه کیفری
 4. اثبات برخورداری از سلامت کامل جسمی

شرایط دریافت تابعیت و پاسپورت اسپانیا

در ابتدا یک اقامت موقت دو‌ساله دریافت خواهید کرد که ازآن‌پس قابل تمدید است. اگر نخواهید اقامت دائم اسپانیا را به‌دست آورید احتیاجی به زندگی‌کردن در اسپانیا نیست، تنها باید سالی یک‌بار به اسپانیا وارد شوید. اگر ملک را نگه دارید، می‌توانید ویزای خود را حفظ کنید.

درصورتی‌که طی ۵ سال، هرسال ۶ ماه را در اسپانیا بمانید، بعد از این مدت به شما اقامت دائم اسپانیا اعطا می‌شود. اگر نخواهید در اسپانیا بمانید، می‌توانید ویزای موقت خود را تمدید کنید.

اقامت دائم اسپانیا به‌خودی‌خود به دریافت شهروندی اسپانیا منجر نمی‌شود. بعد از ۱۰ سال زندگی در اسپانیا (هرسال حداقل ۱۸۳ روز) می‌توان برای دریافت پاسپورت و تابعیت اسپانیا اقدام کرد. تسلط بر زبان اسپانیایی برای کسب شهروندی این کشور الزامی است.

در نظر داشته باشید که برای دریافت شهروندی و پاسپورت اسپانیا (و متعاقباً شهروندی اتحادیه اروپا که به شما اجازه‌ی کار، زندگی و تحصیل در همه نقاط اتحادیه اروپا را خواهد داد)، باید ۵ سال از اقامت دائم شما گذشته باشد.

کشور اسپانیا تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسد و برای شهروندان خود تابعیتی غیر از اسپانیایی در نظر نمی‌گیرد؛ بنابراین تابعیت دوم مقیمان غیربومی اسپانیا کاملاً بستگی به قوانین کشور بومی متقاضی در رابطه ‌با تابعیت مضاعف دارد.

نکته بسیار مهم: شما برای درآمدی که خارج از اسپانیا کسب می‌کنید، نیازی به پرداخت مالیات نخواهید داشت، مگر اینکه مقیم اسپانیا باشید (یعنی بیش از ۶ ماه را در اسپانیا زندگی کنید).

اطلاعات مهمی که باید درباره ویزای طلایی اسپانیا بدانید

در رابطه با برنامه ویزای طلایی اسپانیا، نکات مهمی وجود دارد که دانستن آن برای شما لازم است. از جمله نکات مهمی که در ارتباط با این موضوع باید بدانید، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برنامه ویزای طلایی اسپانیا تنها برای افراد خارج از اتحادیه اروپا طراحی شده است. کسانی که به هر شکلی شهروند اتحادیه محسوب می‌شوند، نمی‌توانند از این ویزا استفاده کنند.
 • ویزای طلایی اسپانیا این اجازه را به شما می‌دهد که در دوره‌های ۶ ماهه، به مدت ۶ ماه در حوزه شنگن رفت‌وآمد داشته باشید.
 • با استفاده از ویزای طلایی اسپانیا، متقضای اجازه کار در اسپانیا را خواهند داشت.
 • با استفاده از برنامه ویزای طلایی اسپانیا، می‌توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را نیز با خود همراه کنید. پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگی که از نظر اقتصادی به متقاضی وابسته باشند نیز می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.
 • برای دیگر اعضای خانواده نیازی به ثبت درخواست مجدد نیست.
 • اگر فرزند بالای ۱۸ سال از نظر اقتصادی به متقاضی وابسته باشد، عضوی از خانواده حساب خواهد شد. در صورتی که فرزند زیر ۱۸ سال بعد از اخذ ویزا و در خاک اسپانیا به سن قانونی برسد، برای هر بار تمدید ویزا لازم است که وابستگی خود را از نظر اقتصادی به خانواده ثابت کند.
 • تمدید اقامت موق به هر تعداد دفعه، بلامانع است.
 • متقاضی می‌تواند با حفظ اصل مبلغ سرمایه‌گذاری، پرداخت مالیات و همین‌طور با رعایت مسئولیت‌های خود در برابر سیستم امنیتی کشور، به هر تعداد دفعه، ملک خود را تغییر دهد و همچنان اقامت خود را حفظ کند.
 • برای تبدیل تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم، باید ۵ سال به‌طور مرتب در اسپانیا حضور داشته باشید. عدم حضور در خاک اسپانیا تا حداکثر ۶ ماه متوالی، اقامت شما را تحت‌تاثیر قرار نخواهد داد.

چرا برای اخذ پاسپورت یا اقامت اسپانیا به وکیل نیاز دارید؟

هنگام خرید یا فروش ملک در اسپانیا، داشتن نماینده حقوقی ضروری است. پروسه خرید ملک در اسپانیا شامل درجات مختلفی از مشارکت افراد گوناگون است: فروشنده، نماینده حقوقی او، آژانس معاملات املاک، حسابدار، دفتر اسناد رسمی، کارمند اداره ثبت، شرکت‌های آب و برق، شهرداری محل خرید ملک، بانک‌ها و در برخی موارد دادگاه‌های محلی، مقامات منطقه‌ای و حتی همسایه فروشنده که ممکن است چیزی برای گفتن داشته باشد.

وکیل شما اطمینان حاصل می‌کند که کلیه طرف‌های درگیر ماجرا با یکدیگر هماهنگ هستند و بررسی می‌کند که ملک موردنظر بدهی‌ نداشته باشد که باعث ایجاد هزینه‌های اضافی شود یا ارزش آن را کاهش دهد.

از دیگر وظایف وکیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام تحقیقات لازم درباره وضعیت حقوقی ملک و سازنده یا فروشنده آن. در صورت وجود موردی خاص که تصمیم خرید یا شرایط خرید را تحت‌تأثیر قرار دهد، شما را از جزئیات مطلع خواهد کرد.
 • ارتباط و توافق با فروشنده یا وکیل او در رابطه‌ با شرایط خرید و اینکه معامله با قوانین جاری انطباق داشته باشد.
 • اگر فروشنده در اسپانیا اقامت ندارد، وکیل اطمینان حاصل می‌کند که مبلغ پرداختی پیش از اتمام معامله به کسی که در این کشور اقامت دارد سپرده می‌شود که ترجیحاً حساب بانکی وکیل فروشنده است.
 • انجام آمادگی‌های لازم در دفتر اسناد رسمی جهت تکمیل خرید یا هر اقدام لازم دیگر مانند تهیه وکالت‌نامه برای افراد خارج از اسپانیا که به وکیل اختیار می‌دهد به نمایندگی از طرف خریدار عمل کند.
 • مساعدت در تکمیل پروسه و اطمینان از ثبت سند ملکی در اداره ثبت املاک محلی و اینکه ملک بدهی و مستأجر ندارد.
 • پرداخت مالیات‌های مربوط به خرید.
 • اخذ شماره شناسایی اتباع خارجی ( NIE )
 • جستجوی ثبت املاک – جستجو بر اساس مشخصات ملک: این مورد مختص کسانی است که می‌خواهند بدانند آیا ملک مورد نظرشان در اداره ثبت املاک ثبت شده است، مالک آن کیست و آیا ملک بدهی دارد. این سرویس شامل ارائه درخواست به اداره ثبت املاک، ترجمه کلی مدارک دریافتی و ارسال آنها به مشتری است.
ویزای طلایی اسپانیا

سخن پایانی

برای کسب اقامت اسپانیا به حداقل ۵۰۰ هزار یورو سرمایه نیاز دارید. تصمیم به خرید ملک در اروپا به‌تنهایی، اقدامی با مراحل بسیار و دارای هزینه است. هرچقدر در این راه مشاوران بهتر و باتجربه بیشتری داشته باشید، سریع‌تر به نتیجه رسیده و هزینه کمتری را متحمل خواهید شد.

شرکت کنکاش با بیش از ۳۰ سال سابقه، مشاوری امن و مطمئن برای بسیاری از علاقه‌مندان به اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری بوده است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول

راه‌های اخذ اقامت اسپانیا کدام‌اند؟

کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، ازدواج، تولد و شهرت (هنرمندان، نویسندگان، بازیگران …) راه‌های اخذ اقامت اسپانیا هستند.

برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری چقدر پول لازم است؟

 ۵۰۰ هزار یورو

ویزای طلایی اسپانیا چیست؟

برنامه‌ای برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک است.

آیا در اخذ اقامت اسپانیا با سرمایه‌گذاری به اعضای خانواده نیز اقامت داده می‌شود؟

 بله. به تمام اعضای خانواده تا ۱۸ سالگی و پس از آن در صورت وابسته بودن به خانواده اقامت داده می‌شود.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در اسپانیا برای اخذ اقامت طلایی چقدر است؟

 ۳۵۰ هزار یورو در صورت اجاره ملک، بدین ترتیب که متقاضی می‌تواند بعد از خرید ملک به مبلغ ۵۰۰ هزار یورو، ملک را به مدت ۱۰ سال اجاره داده و ۱۵۰ هزار یورو مبلغ اجاره ده سال ملک را بلافاصله دریافت نماید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *