اقامت اسپانیا با خرید ملک

اقامت اسپانیا با خرید ملک

امتیاز دهید post

اسپانیا یک کشور زیبا در اروپای غربی با تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های معتدل است. پول رایج کشور یورو است و زبان‌های اسپانیایی و کاتالان در آن صحبت می‌شوند. اسپانیا از جمله کشورهایی است که طبق قانون مصوب ۲۰۱۳ با برنامه «ویزای طلایی اسپانیا» به سرمایه‌گذاران خارج از اتحادیه اروپا اقامت موقت را اعطا می‌کند. این کشور با اقتصادی روبه‌رشد، خانه‌های ارزان، استانداردهای بالای زندگی و بهداشت و درمان پیشرفته، بستر مناسبی جهت سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی مشاغل متعدد است. 

تحصیل، کار یا تخصص، ازدواج و سرمایه‌گذاری از راه‌های قانونی مهاجرت به اسپانیا است. در این مقاله به بررسی روش اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرما‌یه‌گذاری ملکی می‌پردازیم.

ویزای طلایی اسپانیا چیست؟

اسپانیا در سال ۲۰۱۳ برنامه ویزای طلایی را جهت تقویت اقتصاد کشور خود معرفی کرد. در این برنامه متقاضیان می‌توانند با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار یورویی در بخش املاک و مستغلات، اقامت این کشور را دریافت کنند.

ویزای طلایی اسپانیا امکان دسترسی بدون ویزا به تمام کشورهای شنگن، امکان دریافت اقامت برای اعضای خانواده و حق درخواست تابعیت پس از چند سال را به دارندگانش اعطا می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با این ویزا پیشنهاد می‌کنیم مقاله ویزای طلایی اسپانیا: اخذ اقامت اسپانیا برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا را در وبلاگ کنکاش مطالعه کنید.

مزایای مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری

 1. امکان گرفتن اقامت برای همسر و فرزندان، حتی فرزندان بالای ۱۸ سال درصورتی‌که وابسته باشند (در حال تحصیل در دانشگاه)
 2. امکان گرفتن اقامت برای پدر و مادر متقاضی اصلی
 3. سهولت در تمدید و درخواست اقامت دائم اسپانیا پس از ۵ سال (برای دریافت اقامت دائم باید سالانه ۶ ماه را در اسپانیا زندگی کرده باشید، در غیر این صورت تنها اقامت موقت شما به‌شرط نگاه‌داشتن ملک تمدید خواهد شد)
 4. ملزم نبودن به اقامت فیزیکی در این کشور برای حفظ اقامت موقت (ویزای طلایی اسپانیا)

در ابتدا شما یک اقامت موقت دریافت خواهید کرد که ازآن‌پس قابل تمدید است. برای تمدید اقامت موقت احتیاجی به زندگی‌کردن در اسپانیا نیست، تنها باید سالی یک‌بار از اسپانیا دیدن کنید. بعد از پنج سال درصورتی‌که ملک خریداری شده در اسپانیا را نفروخته باشید و سالانه ۶ ماه را در اسپانیا گذرانده باشید، اقامت دائم اسپانیا را دریافت خواهید کرد. درصورتی‌که سالی ۶ ماه را در اسپانیا نمانده باشید، تنها می‌توانید اقامت موقت خود را با شرط نگه‌داشتن ملک تمدید نمایید و به اقامت دائم منجر نخواهد شد.

نکات ویزای طلایی اسپانیا

 • این ویزا برای ۲ سال بدون نیاز به تمدید معتبر است.
 • فرزندان و پدر و مادر سرمایه‌گذار مجاز به دریافت اقامت اسپانیا خواهند بود.
 • مجوز اقامت شامل حق کار در اسپانیا نیز می‌شود.
 • برای تمدید ویزا نیازی به حضور در اسپانیا نیست.

شرایط اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک

 1. حداقل ۱۸ سال سن
 2. ارائه مدارک مستند جهت حمایت مالی خانواده در طول اقامت
 3. اثبات نداشتن هرگونه سابقه کیفری
 4. اثبات برخورداری از سلامت کامل جسمی

شرایط دریافت تابعیت و پاسپورت اسپانیا

در ابتدا یک اقامت موقت دو‌ساله (که به آن ویزای طلایی یا ویزای سرمایه‌گذاری نیز گفته می‌شود) دریافت خواهید کرد که ازآن‌پس قابل تمدید است. اگر نخواهید اقامت دائم اسپانیا را به دست آورید احتیاجی به زندگی‌کردن در اسپانیا نیست، تنها باید سالی یک‌بار به اسپانیا وارد شوید. اگر ملکی را نگه دارید، می‌توانید ویزای خود را حفظ کنید.

درصورتی‌که طی ۵ سال، هرسال ۶ ماه را در اسپانیا بمانید، بعد از این مدت به شما اقامت دائم اسپانیا اعطا می‌شود. اگر نخواهید در اسپانیا بمانید، می‌توانید ویزای موقت خود را تمدید کنید.

اقامت دائم اسپانیا به‌خودی‌خود به دریافت شهروندی اسپانیا منجر نمی‌شود. بعد از ۱۰ سال زندگی در اسپانیا (هرسال حداقل ۱۸۳ روز) می‌توان برای دریافت پاسپورت و تابعیت اسپانیا اقدام کرد. تسلط بر زبان اسپانیایی برای کسب شهروندی این کشور الزامی است.

در نظر داشته باشید که برای دریافت شهروندی و پاسپورت اسپانیا (و متعاقباً شهروندی اتحادیه اروپا که به شما اجازه‌ی کار، زندگی و تحصیل در همه نقاط اروپا را خواهد داد)، باید ۵ سال از اقامت دائم شما گذشته باشد.

کشور اسپانیا تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسد و برای شهروندان خود تابعیتی غیر از اسپانیایی در نظر نمی‌گیرد؛ بنابراین تابعیت دوم مقیمان غیربومی اسپانیا کاملاً بستگی به قوانین کشور بومی متقاضی دررابطه‌با تابعیت مضاعف دارد (همان‌طور که مستحضر هستید، ایران تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسد).

نکته بسیار مهم: شما برای درآمدی که خارج از اسپانیا کسب می‌کنید، نیازی به پرداخت مالیات نخواهید داشت، مگر اینکه مقیم اسپانیا باشید (یعنی بیش از ۶ ماه را در اسپانیا زندگی کنید).

چرا برای اخذ پاسپورت یا اقامت اسپانیا به وکیل نیاز دارید؟

هنگام خرید یا فروش ملک در اسپانیا، داشتن نماینده حقوقی ضروری است. پروسه خرید ملک در اسپانیا شامل درجات مختلفی از مشارکت افراد گوناگون است: فروشنده، نماینده حقوقی او، آژانس معاملات املاک، حسابدار، دفتر اسناد رسمی، کارمند اداره ثبت، شرکت‌های آب و برق، شهرداری محل خرید ملک، بانک‌ها و در برخی موارد دادگاه‌های محلی، مقامات منطقه‌ای و حتی همسایه فروشنده که ممکن است چیزی برای گفتن داشته باشد.

وکیل شما اطمینان حاصل می‌کند که کلیه طرف‌های درگیر ماجرا با یکدیگر هماهنگ هستند و بررسی می‌کند که ملک موردنظر بدهی‌ نداشته باشد که باعث ایجاد هزینه‌های اضافی شود یا ارزش آن را کاهش دهد.

از دیگر وظایف وکیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام تحقیقات لازم درباره وضعیت حقوقی ملک و سازنده یا فروشنده آن. در صورت وجود موردی خاص که تصمیم خرید یا شرایط خرید را تحت‌تأثیر قرار دهد، شما را از جزئیات مطلع خواهد کرد.
 • ارتباط و توافق با فروشنده یا وکیل او دررابطه‌با شرایط خرید و اینکه معامله با قوانین جاری انطباق داشته باشد.
 • اگر فروشنده در اسپانیا اقامت ندارد، وکیل اطمینان حاصل می‌کند که مبلغ پرداختی پیش از اتمام معامله به کسی که در این کشور اقامت دارد سپرده می‌شود که ترجیحاً حساب بانکی وکیل فروشنده است.
 • انجام آمادگی‌های لازم در دفتر اسناد رسمی جهت تکمیل خرید یا هر اقدام لازم دیگر مانند تهیه وکالت‌نامه برای افراد خارج از اسپانیا که به وکیل اختیار می‌دهد به نمایندگی از طرف خریدار عمل کند.
 • مساعدت در تکمیل پروسه و اطمینان از ثبت سند ملکی در اداره ثبت املاک محلی و اینکه ملک بدهی و مستأجر ندارد.
 • پرداخت مالیات‌های مربوط به خرید.
 • اخذ شماره شناسایی اتباع خارجی ( NIE )
 • جستجوی ثبت املاک – جستجو بر اساس مشخصات ملک: این مورد مختص کسانی است که می‌خواهند بدانند آیا ملک مورد نظرشان در اداره ثبت املاک ثبت شده است، مالک آن کیست و آیا ملک بدهی دارد. این سرویس شامل ارائه درخواست به اداره ثبت املاک، ترجمه کلی مدارک دریافتی و ارسال آنها به مشتری است.

مزیت اخذ اقامت پرتغال نسبت به اسپانیا

اگرچه اقامت در اسپانیا مزایای خوبی دارد اما همین شرایط با هزینه بسیار کمتر در پرتغال به شما اقامت اعطا خواهد کرد. برای آگاهی از این تفاوت مقاله چرا برنامه خرید ملک در پرتغال و اخذ اقامت از این کشور ارزشمند است؟ را مطالعه کنید.

پرتغال برای تسهیل فضای اقتصادی کشور دو برنامه اخذ اقامت ارائه کرده است. این دو برنامه، یعنی ویزای طلایی یا همان برنامه اخذ اقامت پرتغال با خرید ملک و ویزای انجل با هزینه بسیار کمتر از اسپانیا به شما اقامت خواهد داد.

شرایط و مزایای ویزای طلایی پرتغال

شرط دریافت ویزای طلایی پرتقال صرفاً خرید ملک به ارزش حداقل ۲۸۰ هزار یورو است و مزایای آن عبارت‌اند از:

 • اقامت اروپا به کل خانواده داده می‌شود.
 • اجازه سفر به تمام کشورهای عضو شنگن دارد.
 • نیاز به اقامت در پرتغال ندارد.
 • تنها با یک هفته حضور در سال، می‌توانید دو سال یکبار این اقامت را تمدید کنید.
 • پس از ۵ سال بدون شرط حضور می‌توانید پاسپورت اروپایی دریافت کنید.
 • امکان کار، زندگی، تحصیل و بهره‌مندی از خدمات درمانی برای تمام اعضای خانواده خواهد بود.
 • فرصت بی‌نظیر برای سرمایه‌گذاری پرسود همراه با کسب اقامت ایجاد می‌شود.

برای کسب اطلاعات دقیق در مورد این ویزا مقاله اخذ ویزای طلایی پرتغال با ۲۸۰ هزار یورو به شما کمک خواهد کرد.

شرایط و مزایای ویزای انجل پرتغال

کشور پرتغال در آسان کردن راه‌های اخذ اقامت بسیار پیشتاز است. به همین دلیل برنامه دیگری تحت عنوان انجل معرفی کرده تا افراد با کمترین هزینه نسبت به سایر کشورهای اروپایی اقامت اروپا را بدون شرط حضور دریافت کنند.

۱۷۵ هزار یورو بدون نیاز به حتی یک روز حضور تنها چیزی است که برای اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری در ایده استارتاپی نیاز دارید.

 • لازم نیست در پرتغال اقامت داشته باشید.
 • پرونده متقاضیان این برنامه در اولویت بررسی اداره مهاجرت است.
 • هزینه آن نصف ویزای طلایی پرتغال و بسیار کمتر از ویزای طلایی اسپانیا است.
 • درصورتی‌که درخواست اقامت شما رد شود تمام هزینه به شما برگشت داده می‌شود. اقدام‌کنندگان از طریق شرکت کنکاش تا این لحظه ۱۰۰ درصد موفق به کسب اقامت شده‌اند.
 • برخلاف ویزای طلایی هیچ هزینه نگهداری یا عملیاتی نیازی ندارد.

سخن پایانی

برای کسب اقامت اسپانیا به حداقل ۵۰۰ هزار یورو سرمایه نیاز دارید. اسپانیا شرایط سخت‌تر و هزینه بیشتری نسبت به پرتغال برای صدور جواز اقامت در نظر گرفته است.

تصمیم به مهاجرت به‌تنهایی اقدامی با مراحل بسیار و دارای هزینه است. هرچقدر در این راه مشاوران بهتر و باتجربه‌ی بیشتری داشته باشید، سریع‌تر به نتیجه رسیده و هزینه کمتری را متحمل خواهید شد.

شرکت کنکاش با بیش از ۳۰ سال سابقه، مشاوری امن و مطمئن برای بسیاری از علاقه‌مندان به اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری بوده است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول:

 • راه‌های اخذ اقامت اسپانیا کدام‌اند؟

کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، ازدواج، تولد و شهرت (هنرمندان، نویسندگان، بازیگران …) راه‌های اخذ اقامت اسپانیا هستند.

 • برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری چقدر پول لازم است؟

 ۵۰۰ هزار یورو

 • ویزای طلایی اسپانیا چیست؟

برنامه‌ای برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک است.

 • آیا در اخذ اقامت اسپانیا با سرمایه‌گذاری به اعضای خانواده نیز اقامت داده می‌شود؟

 بله. به تمام اعضای خانواده تا ۱۸ سالگی و پس از آن در صورت وابسته بودن به خانواده اقامت داده می‌شود.

 • حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در پرتغال برای کسب اقامت چقدر است؟

 ۱۷۵ هزار یورو و با ویزای انجل.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.