تحصیل در دومینیکا

5/5 - (1 امتیاز)

اخذ ویزای تحصیلی بهترین فرصت برای استفاده از امکانات پیشرفته دانشگاه‌های بین‌المللی است. تحصیل در دومینیکا که یکی از زیبا‌ترین جزیره‌های دریای کارائیب محسوب می‌شود، پر از تجربه‌های هیجان‌انگیز و فرصت‌های جدید است.

شما نه‌تنها امکان تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور را خواهید داشت، بلکه از زیبایی‌های یکی از توریستی‌ترین نقاط دنیا لذت خواهید برد.

دومینیکا عضو سازمان کشور‌های کارائیب شرقی (OECS) است. این سازمان بهبود کیفیت آموزش را مهمترین عامل توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور‌ها می‌داند و سالانه بیش از ۱۷ درصد از بودجه ملی هر کشور صرف بهبود آموزش می‌شود.

علاوه بر این، فرصت‌های زیادی برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های دومینیکا وجود دارد. با توجه به اینکه تحصیل در دومینیکا از چند جهت مختلف مزایایی برای دانشجویان بین‌المللی دارد، در این مقاله به شرایط تحصیل در دومینیکا و سؤال‌های پیرامون این موضوع پرداخته‌ایم.  

بیشتر بخوانید: اطلاعات کلی در مورد دومینیکا

سیستم آموزشی دومینیکا

سیستم آموزشی دومینیکا تحت نظارت وزارت آموزش‌وپرورش قرار دارد. آموزش در دومینیکا رایگان است و هزینه‌ تحصیل افراد را دولت پرداخت می‌کند. علاوه بر این، تحصیل در دومینیکا برای شهروندانی که بین ۵ تا ۱۵ سال سن قرار دارند اجباری است.

نظام آموزشی در دومینیکا به ۴ دسته کلی تقسیم می‌شود:

 • پیش‌دبستانی: ۸۵ مدرسه پیش‌دبستانی دارد که همگی خصوصی هستند.
 • ابتدایی: ۶۳ مدرسه ابتدایی دارد که ۵۳ تا از آنها دولتی، ۵ مدرسه تحت حمایت دولت و ۵ مدرسه خصوصی هستند.
 • متوسطه: ۱۶ مدرسه متوسطه دارد که ۶ مدرسه دولتی، ۸ مدرسه تحت حمایت دولت و ۱ مدرسه خصوصی هستند.
 • آموزش عالی: ۸ دانشگاه دارد که ۲ دانشگاه دولتی و ۶ دانشگاه خصوصی هستند.

تحصیلات ابتدایی از ۵ سالگی شروع شده و ۷ سال طول می‌کشد. تحصیلات متوسطه از ۱۲ سالگی شروع شده و ۵ سال طول می‌کشد.

دوره متوسطه در دومینیکا به ۲ بخش تقسیم می‌شود:

 • بخش اول: دانش آموزان بین ۱۲ تا ۱۴ سال در این بخش قرار دارند.
 • بخش دوم: دانش آموزان ۱۴ سال به بالا در این بخش قرار دارند.

دانش آموزان با قبولی در آزمون CEE اجازه ورود به دبیرستان را کسب می‌کنند. آماده‌سازی دانش آموزان برای قبولی در امتحان شورای امتحانات کارائیب (CXC) مهمترین هدف مدارس متوسطه در دومینیکا است.

دانش آموزان متوسطه‌ای که عملکرد خوبی در امتحانات داشته باشند، واجد شرایط ورود به تحصیلات تکمیلی می‌شوند.

خوشبختانه مدارسی برای افراد کم شنوا و دارای معلولیت‌های ذهنی در دومینیکا وجود دارد که بودجه آنها با همکاری دولت و بخش خصوصی تأمین می‌شود.

دانشگاه های دومینیکا

دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی دومینیکا را در بخش زیر می‌بینید:

۱ ـ مؤسسات دولتی دومینیکا

دو دانشگاه زیر در دومینیکا دولتی هستند:

 • کالج ایالتی دومینیکا (Dominica state college)
 • دانشگاه هند غربی (University of the West Indies)

۲ ـ مؤسسات خصوصی دومینیکا

شش دانشگاه زیر در دومینیکا خصوصی هستند:

 • دانشگاه  پزشکی آل سنت (All saints University School of Medicine )
 • دانشگاه پزشکی راس (Ross University School of Medicine)
 • دانشگاه بین المللی برای تحصیلات تکمیلی (International University for Graduate Studies)
 • دانشگاه دنیای جدید (New World University)
 • دانشگاه ارتدکس غربی (Western Orthodox University)
 • دانشگاه بالزبریج  (Ballsbridge University)

افرادی که  ویزای تحصیلی دومینیکا را دارند یا شهروندی و پاسپورت دومینیکا را از طریق سرمایه‌گذاری به‌دست آورده‌اند، این امکان را دارند که در یکی از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دومینیکا تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در دومینیکا 

هزینه تحصیل در دومینیکا قابل‌مقایسه با هزینه تحصیل با سایر دانشگاه‌های بین‌المللی است. متقاضیان ابتدا باید حدود ۱۰۰ دلار آمریکا برای اپلیکیشن فی بپردازند و در صورت پذیرش در دانشگاه موردنظر خود شهریه هر ترم را قبل از شروع آن واریز کنند.

علاوه بر این، هزینه تحصیل در هر رشته و دانشگاه متفاوت است و شما باید در سایت دانشگاه موردنظر خود هزینه شهریه سالانه و هزینه شهریه هر ترم را بررسی کنید.

با این حال میانگین هزینه سالانه تحصیل در دومینیکا بین ۱۱ هزار دلار آمریکا تا ۱۷ هزار دلار آمریکا متغیر است. البته باز هم تأکید می‌کنیم که این هزینه با توجه به رشته و دانشگاهی که می‌خوانید کمتر و بیشتر می‌شود.

بورسیه های تحصیلی دومینیکا

برنامه‌های خوبی برای دانشجوهای بین‌المللی در دانشگاه‌های دومینیکا وجود دارد. در این بین، دانش‌آموزانی که پیشینه تحصیلی درخشانی دارند، با احتمال بالاتری پذیرش و بورسیه تحصیلی دومینیکا را می‌گیرند. به عبارت دیگر، دانشگاه‌های دومینیکا تمایل بیشتری برای پذیرش افراد موفق دارند و سوابق تحصیلی شما در این دانشگاه‌ها کاملاً بررسی می‌شود.

دانشگاه‌های دومینیکا از طریق مکاتبه مستقیم با متقاضیان فرم پذیرش را صادر می‌کنند. به همین دلیل بهتر است که در زمان مکاتبه با دانشگاه واجد شرایط بودن خود برای دریافت کمک‌هزینه تحصیلی را بررسی کنید.

از طرف دیگر، دانشجویان در زمان ثبت‌نام باید توانایی مالی خود را به دانشگاه نشان دهند تا روند ثبت‌نام آنها تکمیل شود.

شما باید علاوه بر توانایی پرداخت هزینه شهریه، توانایی پرداخت هزینه مسکن و بیمه تکمیلی را داشته باشید؛ بنابراین خیلی اهمیت دارد که بورسیه شما فقط هزینه شهریه را تقبل می‌کند یا بخشی از هزینه‌های زندگی در دومینیکا را نیز پوشش می‌دهد.

اخذ اقامت دومینیکا از طریق ویزای تحصیلی

اخذ ویزای دانشجویی دومینیکا به شهروندان خارجی این امکان را می‌دهد تا به طور موقت در دومینیکا اقامت داشته باشند.

اگر شما پذیرش یکی از دانشگاه‌های دومینیکا را در دست داشته باشید، مدارک لازم برای اخذ ویزای دومینیکا را دریافت می‌کنید و می‌توانید برای دریافت ویزای این کشور اقدام کنید.

با این حال، افراد زیادی شرایط حضور و درس‌خواندن در کشوری دیگر را ندارند. خوشبختانه دومینیکا برنامه خوبی برای اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاریدر نظر گرفته است.

هزینه مقرون به صرفه و عدم شرط حضور متقاضی از ویژگی‌های مهم این برنامه‌ دولت دومینیکا هستند. علاوه بر این، متقاضیان امکان درخواست ویزا برای افراد وابسته (همسر، فرزند، والدین) را دارند. به عبارت دیگر، متقاضیان با یک تیر دو نشان می‌زنند. آنها همزمان برای خود و اعضای خانواده اقامت و در نهایت پاسپورت دومینیکا را می‌گیرند. 

بیشتر بخوانید: تعریف افراد وابسته و هزینه‌ها در جدیدترین اصلاحیه برنامه پاسپورت دومینیکا

کلام آخر 

کشور دومینیکا با سواحل رؤیایی و جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیزش مکان متفاوتی برای گذراندن دوران تحصیل است.

علاوه بر این، دومینیکا تعدادی دانشگاه بین‌المللی دارد که فرصت‌های خوبی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی فراهم کرده‌اند. متقاضیان از دو طریق امکان تحصیل در دومینیکا را دارند.

آنها می‌توانند از طریق اخذ ویزای تحصیلی به این کشور مهاجرت کنند یا از طریق اخذ اقامت دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری امکان تحصیل در دومینیکا را برای تمام اعضای خانواده خود فراهم کنند.

از آنجایی که اخذ اقامت دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری مزایای بیشتری برای متقاضیان دارید، پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران ما در شرکت مهاجرتی کنکاش تماس گرفته و شرایط خود را برای اخذ اقامت و پاسپورت دومینیکا بررسی کنید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *