آیا اقامت و سفر به انگلیس با پاسپورت دومینیکا امکان پذیر است؟

4.7/5 - (28 امتیاز)

امکان سفر به انگلیس برای بیشتر متقاضیان ایرانی یکی از سخت‌ترین مسیرهای اخذ ویزا است و همین مسئله باعث شده تا متأسفانه بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان چندین سال از دیدن خانواده‌هایشان محروم باشند یا افرادی که به انگلیس مهاجرت کرده‌اند و در نقاط مختلف بریتانیا زندگی می‌کنند، امکان دعوت والدین و خانواده‌هایشان را نداشته باشند.

همین مسئله ناخوشایند باعث شده تا بسیاری از مردم که اعضای خانواده‌شان در انگلیس هستند یا خودشان می‌خواهند سفری راحت به این کشور داشته باشند، به دنبال اخذ پاسپورت معتبر از کشوری باشند که به آنها اجازه سفر به انگلیس را بدهد.

از طرف دیگر، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هم باعث برهم‌خوردن برخی موازنه‌ها در اروپا شد که مستقیماً روی روند اخذ ویزای توریستی و انواع دیگر ویزا تأثیر منفی داشت. به همین خاطر تصمیم گرفتیم به یکی از مهم‌ترین سؤالات همیشگی مشتریان پاسخ دهیم.

اگر دومینیکا را برای اخذ پاسپورت دوم انتخاب کردیم، آیا با پاسپورت این کشور می‌توانیم به انگلیس سفر کرده یا برای اخذ اقامت این کشور درخواست دهیم یا خیر؟

قوانین تازه برای ورود به انگلستان با پاسپورت دومینیکا

در همین ابتدای مقاله، بهتر است که شما را از این موضوع آگاه کنیم. تا پیش از این، ورود شهروندان دومینیکا به انگلستان، نیازی به اخذ ویزا نداشت. طبق قوانین جدیدی که دولت انگلستان وضع کرده، این امتیاز به‌طور «موقت» برای شهروندان دومینیکا لغو شده است. از این پس، افرادی که پاسپورت دومینیکا دارند، باید برای ورود به انگلستان از قبل درخواست ویزا دهند.

بنا بر گفته‌های نخست‌وزیر دومینیکا، این شرایط فعلی در سریع‌ترین زمان ممکن رفع خواهد شد. با اطلاعاتی که از منابع موثق به‌دست آمده است، پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی، کشور دومینیکا به سیستم اخذ مجوز الکترونیکی سفر (ETA) ملحق شود. با پیوستن دومینیکا به این سیستم، شهروندان این کشور می‌توانند مانند قبل، به‌راحتی و تنها با اخذ این مجوز الکترونیکی، به انگلستان سفر کنند.

آنچه که باید درباره سیستم ETA بدانیم

سیستم ETA یا مجوز الکترونیکی سفر، قانونی است که برخی از کشورهای مطرح در جهان، مانند کانادا و انگلستان از آن استفاده می‌کنند. این سیستم برای کشورهایی است که جهت ورود به انگلستان نیازی به اخذ ویزا ندارند؛ شهروندان این کشورها تنها لازم است که با ورود به سامانه‌های مربوطه و ثبت اطلاعات خود، مجوز الکترونیکی سفر به انگلستان را دریافت نمایند.

احتمال بسیار زیادی وجود دارد که تا پایان سال ۲۰۲۳، کشور دومینیکا نیز به این سیستم ملحق شود. با پیوستن دومینیکا به این سیستم، شهروندان این کشور مجددا می‌توانند بدون هیچ‌گونه مانعی به انگلستان سفر کنند. سیستم مجوز الکترونیکی سفر نه‌تنها برای انگلستان مزایای بسیار خواهد داشت و امنیت ملی این کشور را تضمین خواهد کرد، بلکه می‌تواند افزایش اعتبار پاسپورت دومینیکا را نیز به همراه داشته باشد.

امکان سفر بدون ویزا به انگلیس با پاسپورت دومینیکا

دومینیکا یکی از کشورهای مشترک‌المنافع است که در دهه‌های گذشته به استقلال رسید. تا پیش از این امکان سفر بدون ویزا به انگلستان با داشتن پاسپورت دومینیکا، به‌راحتی امکان‌پذیر بود و به احتمال زیاد در آینده‌ای بسیار نزدیک، این امتیاز دوباره به شهروندان دومینیکا بازگردانده شده و این افراد می‌توانند به‌راحتی با اخذ مجوز ETA وارد انگلستان شوند. باید بدانید که درباره اخذ اقامت اعم از اقامت تحصیلی یا کاری قوانین کمی فرق دارد.

برای درخواست اقامت از دولت انگلیس با پاسپورت دومینیکا باید مطابق با قوانین همین کشور پیش بروید؛ یعنی اگر می‌خواهید درخواست اقامت تحصیلی کنید، ابتدا برای ثبت‌نام درخواست داده یا اصطلاحاً اپلای کرده و با ارائه پذیرش قطعی وارد پروسه اخذ اقامت تحصیلی انگلیس شوید. اگر به دنبال کار در این کشور هستید، از طریق سایت‌های جستجوی کار موقعیت مناسب پیدا کرده و از کارفرما نامه معروف به جاب آفر بگیرید تا بتوانید برای اقامت کاری درخواست دهید.

در هر صورت امکان اخذ اقامت انگلیس با پاسپورت دومینیکا بسیار ساده و همراه با جواب تقریباً مثبت است، منتها باید تمامی مدارکش را ارائه داده و فرم‌های مربوطه را کامل کنید.

مزایای پاسپورت دومینیکا

اگر بگوییم که پاسپورت دومینیکا یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا است، اشتباه نکردیم. علاوه بر اینکه دومینیکا تابعیت مضاعف را قبول دارد، با اخذ پاسپورت این کشور می‌توانید به بیش از ۱۴۴ کشور دنیا از جمله تمامی کشورهای شنگن سفر کنید.

پاسپورت دومینیکا به‌صورت مادام‌العمر و از طریق برنامه سرمایه‌گذاری به متقاضیان داده می‌شود و حاوی تراشه‌ای هوشمند از اطلاعات هویتی فرد است که به هیچ وجه قابل جعل نیست. همچنین دومینیکا با هدف حفظ اعتبار پاسپورتش در میان سایر کشورها حساسیت ویژه‌ای روی روند صدور پاسپورت دارد.

با این حساب، افرادی که در لیست تحریم بین‌المللی هستند یا منشأ ثروتشان مشخص نیست، با هدف جلوگیری از کلاهبرداری و پول‌شویی امکان اخذ پاسپورت دومینیکا را ندارند.

همین مسئله نشان می‌دهد دولت دومینیکا از مردم کشورش و از اعتبار پاسپورتش با دقت بالایی محافظت کرده و به همین خاطر هم توانسته در سال ۲۰۲۲ به‌عنوان بهترین کشور برای دریافت شهروندی اقتصادی انتخاب شود.

برنامه‌ سرمایه‌گذاری دومینیکا به متقاضی اجازه می‌دهد تا همراه با خانواده‌اش برای اخذ پاسپورت درخواست داده و در مدت‌زمان کوتاهی به نتیجه برسد، در واقع بر خلاف دیگر برنامه‌های اخذ پاسپورت که طولانی است، شما از زمان درخواست اخذ پاسپورت دومینیکا تا تحویل گرفتن آن فقط چند ماه منتظر هستید و کمتر از یک سال درخواست شما به نتیجه قطعی می‌رسد.

مصاحبه اجباری، قانون جدید اخذ پاسپورت دومینیکا

چنان که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، پاسپورت‌ دومینیکا یکی از بهترین پاسپورت‌ها در سطح بین‌الملل است و دولت این کشور برای حفظ ارزش پاسپورت خود، تلاش مضاعفی می‌کند. از جمله اقدامات تازه‌ای که این کشور برای حفظ اعتبار پاسپورت خود در پیش گرفته، «قانون مصاحبه اجباری» است.

در این قانون جدید، تمام افراد بالای ۱۶ سالی که متقاضی دریافت شهروندی دومینیکا و پاسپورت این کشور هستند، باید در یک جلسه مصاحبه اجباری حضور پیدا کنند. این مصاحبه به‌صورت آنلاین یا حضوری برگزار می‌شود. هدف از آن نیز کسب اعتماد جامعه بین‌المللی و علی‌الخصوص کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا است. اما در نهایت، این کار به نفع صاحبان پاسپورت دومینیکا تمام خواهد شد.

راه‌های اخذ پاسپورت دومینیکا چیست؟

برای اخذ پاسپورت دومینیکا دو راه بیشتر ندارید. در روش اول می‌توانید مبلغ ۱۰۰ هزار دلار آمریکا را به‌عنوان کمک بلاعوض به دولت بدهید که به‌عنوان هزینه توسعه زیرساخت‌های کشور استفاده می‌شود.

در روش دوم هم می‌توانید در یکی از پروژه‌های مورد تأیید دولت مانند پروژه هتل هیلتون دومینیکا مبلغ ۲۲۰ هزار دلار آمریکا سرمایه‌گذاری کنید و از سود سرمایه‌تان درآمد داشته باشید. به‌عنوان نکته‌ای مهم یادتان باشد که با خرید ملک در دومینیکا یا سرمایه‌گذاری در خرید زمین نمی‌توانید در دومینیکا برای اخذ پاسپورت درخواست دهید و فقط باید یکی از این دو راه را انتخاب کنید.

کلام آخر

دولت دومینیکا برای حفظ اعتبار پاسپورت کشورش و جلوگیری از کلاهبرداری روند سختگیرانه‌ای دارد و فقط پرونده‌هایی را قبول می‌کند که از طرف نماینده‌های رسمی و مورد تأیید خودش ارسال شده باشد. در نتیجه اگر می‌خواهید که درخواست شما به دست دولت برسد، نیاز به ارتباط با این نمایندگان دارید.

شرکت کنکاش نماینده فروش سهام هتل هیلتون دومینیکا در ایران و نماینده رسمی دولت دومینیکا در ایران است که با خیال راحت می‌توانید پرونده خود را به متخصصان این مجموعه بسپارید تا به‌دست نمایندگان برسد. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر هم داشتید، می‌توانید برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *