نگاهی به مزایای پاسپورت ترکیه، آیا متقاضیان ایرانی انتخاب بهتری دارند؟

امتیاز دهید post

چیزی که این روزها بارها به چشممان خورده و درباره‌اش شنیدیم، صحبت درباره اخذ پاسپورت ترکیه، خرید خانه در ترکیه و مزایای مختلف آن است. گاهی آنقدر تبلیغات مختلفی درباره اخذ اقامت ترکیه می‌شنویم که برایمان سؤال می‌شود، آیا واقعاً ترکیه پاسپورت معتبری دارد؟ آیا واقعاً با سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توانیم آینده متفاوتی برای خود و خانواده‌مان رقم بزنیم؟ و در آخر اینکه آیا انتخاب بهتری هم برای سرمایه‌گذاری و دریافت پاسپورت دوم داریم؟

ما قرار است در این مقاله کوتاه به تمام این سؤالات شما به‌صورت تخصصی پاسخ دهیم. پس با ما همراه شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

روش‌های دریافت پاسپورت ترکیه

متقاضیان اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری می‌توانند به ۲ روش زیر اقدام کنند:

 • خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا
 • سپرده بانکی به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار در یک حساب بانکی در ترکیه

در هر ۲ حالت، سرمایه‌گذاری باید به مدت ۳ سال حفظ شود.

چرا ترکیه؟ مزایای اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

خب حالا بیایید به سؤال اول پاسخ بدهیم. چرا متقاضیان ایرانی برای سرمایه‌گذاری باید سراغ ترکیه بروند؟ این برنامه چه مزایایی برای آینده‌شان دارد و چقدر سود خواهد داشت؟

اگر برنامه سرمایه‌گذاری ترکیه را با سایر برنامه‌ها مقایسه کنید، با توجه به مبلغی که  سرمایه‌گذاری می‌کنید و مزایایی که به‌دست می‌آورید، متوجه خواهید شد که ترکیه انتخاب چندان بدی هم نیست، اگرچه باز هم انتخاب‌های بهتری دارید. بیایید کمی درباره مزایای این سرمایه‌گذاری صحبت کنیم.

برخی از مزایای این برنامه شامل موارد زیر است:

 • پس از بررسی پیشینه افراد به آنها شهروندی کامل اعطا می‌شود. در واقع، شهروندی و پاسپورت ترکیه در مدت چند ماه صادر می‌شود.
 • در این برنامه می‌توانید یک سرمایه‌گذاری منطقی انجام دهید، از این طریق درآمد ثابت داشته باشید و همچنین یکی از پرطرفدارترین شهروندی‌های جهان را به‌دست آورید.
 • پاسپورت عادی قرمز رنگ این کشور دارای قدرت سفر بدون ویزا به ۱۱۰ کشور است.
 • این برنامه شرط حضور ندارد.
 • مدت اعتبار پاسپورت ترکیه ۱۰ سال است و برای تمام عمر قابل تمدید است.
 • به متقاضیان کارت ملی ترکیه‌ای اعطا می‌شود.
 • خدمات پزشکی کاملاً رایگان برای تمام اعضای خانواده تا آخر عمر ارائه می‌شود.
 • نیازی به اعلام میزان و منشأ سرمایه نیست.
 • سیستم تبادلات مالی رایگان و بدون ردیابی است.
 • تابعیت مضاعف در ترکیه مجاز است و می‌توانید با خیال راحت پاسپورت ایرانی را نیز استفاده کنید.
 • خدمت سربازی برای متقاضیان اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری الزامی نیست.
 • برنامه سرمایه‌گذاری شامل برنامه‌های حقوق بازنشستگی است.
 • آموزش رایگان و برنامه‌های بازپرداخت هزینه دانشگاه مهیا شده است.
 • این کشور در تمام سال دارای آب ‌و هوای عالی است، دسترسی خوبی به ۳ دریای منطقه مدیترانه دارد و طبیعتش فوق‌العاده است.
 • ترکیه پیشرفته‌ترین کشور مسلمان غرب آسیا است که محیطی دموکراتیک و ایمن را برای خانواده‌هایی با مذاهب مختلف فراهم کرده است.
 • ترکیه یک کشور اوراسیایی با روحیه مهمان‌نوازی و استقبال از ملیت‌های خارجی است.
 • این کشور دارای محیطی طبیعی و فوق‌العاده و امکانات بهداشتی عالی است.
 • امکانات آموزشی در ترکیه فوق‌العاده و همگام با استانداردهای جهانی است.
 • کیفیت زندگی در این کشور بالا است.

مشوق‌های بین‌المللی اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه

در سطح بین‌المللی هم ترکیه کشوری فوق‌العاده است که توانسته توجهات جهانی را نیز جلب کند. به همین خاطر به برخی از این مشوق‌های بین‌المللی اشاره کرده‌ایم:

توافقنامه آنکارا

به موجب توافقنامه آنکارا که بین کشور ترکیه و منطقه اقتصادی اروپا امضا شده است، شهروندان ترکیه می‌توانند در کشورهای مربوطه (از جمله بریتانیا) یک کسب ‌و کار مطمئن ایجاد کنند، به آن کشور نقل ‌مکان کرده و یا برای اخذ اقامت دائم و شهروندی آن کشور اقدام کنند.

معاهده E-2

شهروندان ترکیه می‌توانند برای ویزای E-2 آمریکا درخواست دهند. بر اساس این معاهده، متقاضیان باید در یک کسب ‌و کار در آمریکا سرمایه‌گذاری کنند و مالک حداقل ۵۰ درصد از سهام آن باشند. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری به طور رسمی تعیین نشده، با این وجود توصیه می‌شود که حداقل ۱۲۰ هزار دلار برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته ‌شود. این فرایند حداقل ۳ ماه زمان می‌برد و در صورت موافقت با درخواست متقاضیان، ویزای اقامت  ۵ ساله با امکان تمدید اعطا می‌شود.

 ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه

با پاسپورت ترکیه می‌شود به قطر، تونس، اردن، عراق، مراکش، ژاپن، کره جنوبی، مالزی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، اندونزی، برزیل، آرژانتین، بلاروس، بوسنی و هرزگوین، برونئی، شیلی، کلمبیا، اکوادور، السالوادور، گرجستان، پاراگوئه، صربستان، آفریقای جنوبی، تایلند، قبرس شمالی، اکراین، اروگوئه، ایران و … بدون ویزا سفر کرد.

واقعاً ترکیه بهترین انتخاب است؟

تا اینجا مفصل درباره مزایا و شرایط سرمایه‌گذاری در ترکیه و روند قانونی اخذ پاسپورت صحبت کردیم. گفتیم که ترکیه تابعیت مضاعف را قانونی می‌داند و به صورت غیرحضوری امکان سرمایه‌گذاری را برای شما فراهم کرده تا زمانی که در کشورتان هستید، بتوانید با خیال راحت برای اخذ تابعیت و پاسپورت اقدام کنید.

حالا به سؤال مهم دیگری می‌رسیم که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم. آیا ترکیه واقعاً بهترین انتخاب برای سرمایه‌گذاران ایرانی است؟ با توجه به افزایش هزینه‌های اخذ پاسپورت ترکیه و عدم امکان سفر بدون ویزا به کشورهای حوزه شنگن می‌توانیم انتخاب بهتری داشته باشیم؟

بیشتر بخوانید: افزایش هزینه پاسپورت ترکیه، همچنان دومینیکا بهترین انتخاب است!

مقایسه پاسپورت دومینیکا و ترکیه

در پاسخ به سؤالی که مطرح شد، باید بگوییم که بله! برای یک سرمایه‌گذاری مطمئن  و درست، اخذ پاسپورت دوم و امکان سفر آزادانه و بدون ویزا، متقاضیان ایرانی خوشبختانه انتخاب‌ بهتری دارند.

دومینیکا بهترین و مناسب‌ترین انتخاب برای سرمایه‌گذاران ایرانی است که خوشبختانه در سال جدید میلادی هم بر خلاف ترکیه تغییری در قیمت‌هایش ایجاد نکرده و از طرف دیگر پاسپورت بهتر و مطمئن‌تری دارد.

شما با سرمایه‌گذاری در دومینیکا به‌صورت کمک بلاعوض به دولت یا سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تأیید شده از سمت دولت می‌توانید:

 • به ‌صورت کاملاً قانونی برای اخذ پاسپورت دومینیکا درخواست دهید
 • سود خوبی از این سرمایه‌گذاری داشته باشید
 • به بیش از ۱۴۰ کشور جهان بدون ویزا سفر کنید
 • برای سفر به بریتانیا و تمام کشورهای حوزه شنگن نیازی به اخذ ویزا نداشته باشید
 • همسر و فرزندان زیر سن قانونی را با خود همراه کنید
 • شهروندی مادام‌العمر دومینیکا را داشته باشید.

برنامه دومینیکا هم مانند ترکیه کاملاً غیرحضوری است و خوشبختانه دولت این کشور، تابعیت مضاعف را به رسمیت می‌شناسد. پیشنهاد می‌کنم برای اطلاعات بیشتر هم نگاهی به مقاله مقایسه پاسپورت دومینیکا و ترکیه داشته باشید.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم نگاهی به روند اخذ پاسپورت از ۲ کشور ترکیه و دومینیکا داشته باشیم و البته انتخاب بهتر را بر اساس قوانین جاری بین‌المللی به شما معرفی کنیم. اگرچه انتخاب نهایی بر عهده شخص سرمایه‌گذار است، ولی با توجه به قدرت پاسپورت دومینیکا و هزینه کمتری که فرایند اخذ پاسپورت این کشور دارد، دومینیکا در مقایسه با ترکیه انتخاب به مراتب بهتری است.
شرکت کنکاش نیز با ۳۰ سال سابقه در حوزه اخذ پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری تمام پروسه اخذ پاسپورت دومینیکا را از ابتدا تا انتها در دست می‌گیرد و تمام راهنمایی‌ها و کمک‌های لازم از جمله:

 • انتخاب بهترین پروژه مورد تائید دولت برای سرمایه‌گذاری یعنی هتل هیلتون دومینیکا
 • ارتباط با ایجنت‌های مورد تائید دولت جهت شروع سرمایه‌گذاری
 • ارائه راهنمایی لازم در خصوص آماده‌سازی مدارک مربوطه
 • ارائه راهنمایی و مشاوره در خصوص اخذ پاسپورت برای سایر اعضای خانواده
 • امور مربوط به تمدید پاسپورت و دریافت پاسپورت‌های بیومتریک جدید را ارائه می‌دهد.

همانطوری که گفتیم، دولت دومینیکا برای جلوگیری از کلاهبرداری و سوء استفاده مالی، هیچ‌گونه پرونده سرمایه‌گذاری را که به‌صورت انفرادی ارائه شده باشد، قبول نکرده و فقط از طریق ایجنت‌های رسمی و قانونی‌اش با سرمایه‌گذاران در ارتباط است. در این مسیر هم شرکت کنکاش تنها نماینده قانونی دولت دومینیکا در ایران است که این نمایندگی از طریق سایت دولت دومینیکا قابل استعلام است.
پس با خیال راحت برای شروع آینده‌ای متفاوت و مشاوره جهت اتخاذ بهترین تصمیم با تیم مشاوران کنکاش تماس گرفته و بعد از بررسی شرایط فعلی، مسیر و پرونده سرمایه‌گذاری‌تان را شروع کنید.

سؤالات متداول

چگونه می‌شود پاسپورت ترکیه را دریافت کرد؟

روش‌های متعددی برای کسب شهروندی و پاسپورت ترکیه از جمله ازدواج با شهروند ترکیه و زندگی در این کشور به مدت مشخص، اخذ اقامت و زندگی در این کشور به مدت مشخص و  البته روش سرمایه‌گذاری وجود دارد. با این حال، محبوب‌ترین گزینه در حال حاضر به‌دست آوردن شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و خرید ملک در این کشور است.

اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک چقدر هزینه دارد؟

بر اساس اصلاحات جدید متقاضیان می‌توانند با پرداخت ۴۰۰ هزار دلار آمریکا در ترکیه سرمایه‌گذاری کنند و به ‌شرط حفظ این سرمایه‌گذاری به مدت ۳ سال، تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کنند. معادل این مقدار را می‌شود به لیر ترکیه  پرداخت کرد. در این میان دومینیکا در روش کمک بلاعوض فقط ۱۰۰ هزار دلار سرمایه نیاز دارد که این هزینه برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت کمی بیشتر شده و ۲۲۰ هزار دلار است. در نتیجه با پرداخت هزینه کمتر شما می‌توانید برای دریافت پاسپورت دومینیکا که معتبرتر است، درخواست دهید.

پروسه اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه چه مدت طول می‌کشد؟

اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه حدوداً چند ماه طول می‌کشد، به شرطی که همه مدارک لازم آماده باشد، ملک خریداری شود و پروسه پس از سرمایه‌گذاری هم به‌ موقع اجرا شود.

با پاسپورت ترکیه به کدام کشورهای جهان می‌توان بدون ویزا سفر کرد؟

پاسپورت ترکیه دارای قدرت سفر بدون ویزا به ۱۱۰ کشور جهان است، در حالی که این تعداد با پاسپورت دومینیکا ۱۴۰ کشور از جمله تمام کشورهای حوزه شنگن و بریتانیا است.

سفر بدون ویزا به چه معناست؟

هرگونه سفر به یک کشور دیگر با پاسپورت بدون نیاز به اخذ ویزا را سفر بدون ویزا می‌نامند. با داشتن قدرت سفر بدون ویزا به یک کشور، دیگر به وقت مصاحبه سفارت، صرف هزینه، نگرانی در مورد رد شدن درخواست ویزا و جمع‌آوری مدارک لازم برای اخذ ویزا نیازی نیست. تنها کاری که لازم است انجام دهید، خرید بلیت و بستن چمدان‌ها است. متأسفانه متقاضیان ایرانی تقریباً برای سفر به بیشتر کشورهای دنیا نیازمند پروسه طولانی اخذ ویزا هستند. برای همین اخذ پاسپورت دوم انتخابی مناسب برای کسانی است که می‌خواهند در هر شرایطی با اطمینان خاطر سفر کرده و در عین حال سرمایه‌گذاری‌ خوبی در کشورهای مختلف داشته باشند.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *