مجوز الکترونیکی سفر

امتیاز دهید post

پیش‌تر در مقاله‌های قبلی کنکاش به این نکته اشاره کردیم که بریتانیا احتمالا به صورت موقت امتیاز معافیت از اخذ روادید را برای شهروندان دومینیکا لغو کرده است. طبق پیش‌بینی‌هایی که از منابع معتبر به عمل آمده، احتمال زیادی وجود دارد که دومینیکا تا پایان ۲۰۲۳ میلادی به سیستم مجوز الکترونیکی سفر یا ETA ملحق شود.

به گفته نخست‌وزیر دومینیکا، محدودیتی که هم اکنون برای شهروندان دومینکا به وجود آمده، موقتی است و به‌زودی برطرف خواهد شد. اما بد نیست که تا آن زمان، اطلاعات خود را درباره چیستی این سیستم تازه، افزایش دهیم. در این مقاله می‌خواهیم به جزئیات سیستم مجوز الکترونیکی سفر یا همان ETA بپردازیم.

سیستم مجوز الکترونیکی سفر چیست؟

سیستم مجوز الکترونیکی سفر بریتانیا (Electronic Travel Authorisation) یا به‌اختصار ETA از جمله مقرراتی است که دولت بریتانیا آن را برای افرادی وضع کرده است که قصد سفر به بریتانیا را دارند. همان‌طور که از نام این مجوز نیز به‌خوبی پیداست، به‌صورت الکترونیکی دریافت می‌شود و در پاسپورت ثبت می‌شود.

شهروندان کشورهایی که برای ورود به بریتانیا از اخذ ویزا معاف هستند، باید برای ورود به این کشور مجوز الکترونیکی سفر (ETA) دریافت کنند. در ادامه این مقاله، لیست این کشورها را در اختیار شما قرار خواهیم داد. پیش‌بینی می‌شود که دومینیکا نیز تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی، در فهرست کشورهای مذکور قرار بگیرد.

چه کسانی باید مجوز الکترونیکی سفر اخذ کنند؟

برای اینکه بتوانید مجوز الکترونیکی سفر (ETA) را دریافت کنید، باید دارای شرایط خاصی باشید. مهم‌ترین شرطی که در این زمینه وجود دارد، آن است که در لیست کشورهای ویزا فری (عدم نیاز به اخذ ویزا) برای ورود به بریتانیا قرار داشته باشید. به‌عبارت‌دیگر، شما باید شهروندی یا پاسپورت این کشورها را داشته باشید. به‌طورکلی با داشتن پاسپورت این کشورها، می‌توانید تا ۶ ماه بدون ویزا در خاک بریتانیا اقامت کنید.

بد نیست بدانید که علاوه بر تمامی افرای بالای ۱۶ سال، باید برای کودکان و نوزادان نیز مجوز الکترونیکی سفر اخذ نمایید.

فهرست کامل کشورهای مذکور را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

اتریشاسپانیااسترالیا
استونیاسرائیلاسلواکی
اسلوونیایالات متحده آمریکاایتالیا
ایسلندآلمانآندورا
برزیلبلژیکبلغارستان
پرتغالتایوانجمهوری چک
دانمارکژاپنسنگاپور
سوییسسوئدشیلی
فرانسهفنلاندقبرس
قطرکاستاریکاکانادا
کرواسیکره جنوبیلتونی
لوکزامبورگلهستانلیتوانی
لیختن‌اشتاینمالتامجارستان
مکزیکموناکونروژ
نیوزیلندواتیکانهلند
هنگ‌کنگیونان 

تا پایان تاریخ ۲۲ فوریه سال ۲۰۲۴ میلادی، این کشورها نیز در فهرست لزوم دریافت مجوز الکترونیکی سفر قرار خواهند گرفت:

 • اردن
 • امارات متحده عربی
 • بحرین
 • عربستان سعودی
 • عمان
 • کویت

دومینیکا و لزوم اخذ مجوز الکترونیکی سفر

تا پیش از این، افرادی که صاحب شهروندی دومینیکا بودند، می‌توانستند به‌راحتی و بدون نیاز به اخذ ویزا و یا هرگونه مجوز دیگر به انگلستان سفر کنند. اما طبق قانون تازه‌ای که کشور انگلستان وضع کرده، این امتیاز لغو شده است و شهروندان این کشور به‌صورت «موقت» باید برای ورود به انگلستان، ویزا اخذ کنند.

بر اساس گفته‌های نخست وزیر دومینیکا، این وضعیت به‌زودی حل خواهد شد و شهروندان دومینیکایی می‌توانند مطابق روال سابق، به‌راحتی به انگلستان سفر کنند. پیش‌بینی می‌شود که دومینیکا نیز تا پایان سال ۲۰۲۳ در فهرست کشورهای واجد شرایط برای دریافت مجوز الکنرونیکی سفر (ETA) قرار بگیرد.

حضور دومینیکا در کشورهای واجد شرایط برای اخذ ETA، می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد. سیستم ETA  سال‌هاست که در کشورهایی مانند کانادا فعال است؛ این سیستم نه‌تنها موجب افزایش امنیت ملی این کشور شده، بلکه رویه‌های مسافرتی را آسان‌تر نیز کرده است. با پیوستن دومینیکا به این سیستم در آینده، نه‌تنها منافع انگلستان، بلکه منافع صاحبین پاسپورت دومینیکا نیز تامین خواهد شد.

چه کسانی از دریافت مجوز الکترونیکی سفر بریتانیا معاف هستند؟

برخی از افراد از دریافت مجوز الکترونیکی سفر (ETA) معاف هستند. این دسته از افراد نیازی به دریافت این مجوز برای ورود به بریتانیا نخواهند داشت. افرادی که نیاز به دریافت این مجوز الکترونیکی سفر ندارند، به شرح زیر هستند:

شهروندان بریتانیا و ایرلند

شهروندان خاک بریتانیا و همین‌طور شهروندان ماورا بحار این کشور، نیازی به دریافت مجوز الکترونیکی سفر نخواهند داشت. همین‌طور شهروندان ایرلند را نیز می‌توان به این دسته از افراد افزود.

کسانی که ویزای معتبر بریتانیا دارند

اگر از قبل دارای ویزای معتبر بریتانیا باشید، برای ورود به خاک این کشور نیازی به دریافت مجوز الکترونیکی نخواهید داشت. فرقی نمی‌کند که ویزای شما کاری باشد، تحصیلی باشد یا از هر نوع دیگری باشد.

کسانی که کلیرنس ورود دارند

فرایند کلیرنس تا حدودی شبیه به فرایند دریافت ویزا است، اما تفاوت‌هایی نیز با آن دارد. اگر شما هدف خود از ورود به بریتانیا را مشخص کرده باشید، دارای گواهی یا مجوز اقامت در بریتانیا باشید، از دریافت مجوز الکترونیکی سفر معاف خواهید بود.

در صورت عدم اخذ مجوز الکترونیکی سفر چه خواهد شد؟

درصورتی‌که برای اخذ مجوز الکترونیکی سفر اقدام نکرده باشید و بدون مجوز وارد خاک بریتانیا شوید، بر طبق قوانین از ورود شما جلوگیری خواهد شد. حتی احتمال دیپورت نیز در چنین مواقعی برای شما وجود خواهد داشت. درصورتی‌که با آگاهی کامل و عامدانه بدون اخذ مجوز سعی در ورود به خاک بریتانیا داشته باشید، ممکن است مجرم شناخته شوید و تحت پیگرد قانونی قرار بگیرید.

با مجوز الکترونیکی سفر چه کارهایی می‌توان کرد؟

اخذ مجوز الکترونیکی سفر بریتانیا یا همان ETA، می‌تواند شما را به انجام برخی از امور در خاک بریتانیا قادر سازد. به‌عبارت‌دیگر، شما با اخذ این مجوز می‌توانید این موارد را در خاک این کشور، بدون محدودیت انجام دهید:

حضور به‌عنوان توریست

تمامی اموری که یک توریست می‌تواند در یک کشور خارجی انجام دهد را شما نیز می‌توانید با ETA انجام دهید. در این زمینه محدودیتی نیز نخواهید داشت.

سفرهای کاری

انجام تمامی امور مربوط به شرکت در کنفرانس‌ها، ملاقات‌های کاری با شرکت‌های بین‌المللی، شرکت در سمینارها و غیره با این مجوز ممکن خواهد بود. درصورتی‌که به‌خاطر خدمات خود در این سفر کاری از طرف سازمان‌های بریتانیایی درآمد نداشته باشید، این مجوز برای شما مجاز است.

فرصت‌های مطالعاتی

اگر می‌خواهید برای فرصت‌های مطالعاتی و  تحصیلی حداکثر تا ۳ ماه در خاک بریتانیا حضور داشته باشید، می‌توانید از امتیاز مجوز الکترونیکی سفر استفاده کنید.

ترانزیت

درصورتی‌که برای ترانزیت به گذر از خاک بریتانیا نیاز داشته باشید، می‌توانید از مجوز الکترونیکی سفر استفاده کنید.

دیدار با خانواده و دوستان

و در آخر، برای دیدار با خانواده و دوستان یا هر نوع کار دیگر حداکثر تا ۶ ماه نیز می‌توانید از مجوز الکترونیکی استفاده کنید.

با مجوز الکترونیکی سفر چه کارهایی نمی‌توان کرد؟

استفاده از مجوز الکترونیکی سفر، محدودیت‌هایی را نیز به همراه دارد. از جمله اموری که انجام آنها با داشتن این مجوز ممنوع است، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کار در بریتانیا

اگر با مجوز الکترونیکی سفر در بریتانیا حضور دارید، کار از هر نوعی برای شما ممنوع است؛ چه بخواهید با اخذ دستمزد کار کنید و چه به‌صورت داوطلبانه و بدون دستمزد.

تحصیل بیشتر از ۳ ماه

تحصیل بیشتر از ۳ ماه با استفاده از مجوز الکترونیکی در بریتانیا ممنوع است. این مجوز تنها برای فرصت‌های تحصیلی و مطالعاتی کوتاه‌مدت است.

استفاده از سیستم درمانی

اگر با این مجوز در بریتانیا حضور دارید، تنها در موارد لازم و ضروری می‌توانید از سیستم بهداشت و درمان استفاده کنید. استفاده از سیستم بهداشت این کشور برای درمان‌های پیشرفته ممنوع است.

مدت اعتبار مجوز الکترونیکی سفر چقدر است؟

مدت اعتبار مجوز الکترونیکی سفر (ETA) تا ۲ سال است. کسانی که نسبت به اخذ این مجوز اقدام کرده باشند، می‌توانند به هر تعداد دفعه‌ای که خواستند، وارد خاک بریتانیا شوند؛ به‌عبارت‌دیگر، این مجوز برای شما محدودیت ورود ایجاد نخواهد کرد.

بد نیست که در این زمینه نکات زیر را نیز به یاد داشته باشید:

 • اگر مدت اعتبار پاسپورت شما کمتر از ۲ سال باشد، بعد از تمدید پاسپورت مجدداً باید برای دریافت مجوز الکترونیکی سفر درخواست بدهید.
 • کسانی که مجوز الکترونیکی سفر دارند، می‌تواند حداکثر تا ۱۸۰ روز یا ۶ ماه در خاک بریتانیا حضور داشته باشند. مدت‌زمان دقیق در زمان ثبت درخواست و صدور مجوز، مشخص خواهد شد.
 • توجه داشته باشید که صرفاً دریافت مجوز الکترونیکی سفر، اجازه ورود به خاک بریتانیا را تضمین نخواهد کرد.

روش درخواست صدور مجوز الکترونیکی سفر چگونه است؟

روش درخواست برای اخذ مجوز الکترونیکی سفر (ETA) بسیار ساده است و در کمتر از ۱۵ دقیقه انجام می‌شود. برای این کار، شما یا باید اپلیکیشن UK ETA را نصب کنید، یا از طریق وب‌سایت GOV.UK اقدام نمایید. درخواست باید برای هر فرد به‌صورت جداگانه ثبت شود و همان‌طور که گفتیم، کودکان و افراد زیر ۱۶ سال نیز نیاز به دریافت مجوز دارند.

از جمله مدارک لازم برای دریافت مجوز الکترونیکی سفر می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • پاسپورت معتبری که توسط کشورهای مذکور در بخش‌های قبلی صادر شده باشد.
 • اطلاعات سفر، همراه با تاریخ شروع سفر و همین‌طور دلایل سفر.
 • آدرس ایمیل معتبر

برای ثبت درخواست خود تنها کافی است که طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • اطلاعات خود را در فرم مربوطه وارد کنید. سپس برای اطمینان خاطر، یک‌بار دیگر نیز اطلاعات ثبت‌شده را بررسی نمایید.
 • هزینه ثبت درخواست را پرداخت نمایید. هزینه مصوب دولت بریتانیا برای هر نفر، ۱۰ پوند است.
 • اطلاعات خود را ثبت کرده و برای دریافت پاسخ، منتظر بمانید. به‌صورت کلی شما مجوز خود را ظرف ۳ روز کاری از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.

 کلام آخر درباره مجوز الکترونیکی سفر به بریتانیا

در این مقاله از کنکاش، درباره مجوز الکترونیکی سفر به بریتانیا (ETA) برای شما گفتیم. به احتمال زیاد، شهروندان دومینیکا نیز به‌زودی در فهرست کشورهای واجد شرایط برای اخذ این مجوز قرار خواهند گرفت. درصورتی‌که مایل به دریافت شهروندی دومینیکا از طریق برنامه شهروندی اقتصادی هستید، لازم است که اطلاعات کافی درباره این سیستم نیز داشته باشید.

اخذ پاسپورت دومینیکا از طریق برنامه شهروندی اقتصادی این فرصت را به شما می‌دهد تا بدون درگیری‌های ویزا به بیش از ۱۴۴ کشور در سرتاسر دنیا از جمله کشورهای حوزه شنگن سفر کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم کنکاش در ارتباط باشید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *