نگاهی به زندگی در وانواتو و مهم‌ترین نکاتی که باید دربارۀ اخذ پاسپورت این کشور بدانید!

4.3/5 - (6 امتیاز)

تا‌به‌حال به آمارهایی مانند لیست شادترین کشورهای جهان یا لیست مرفه‌ترین شهرها برای زندگی توجه کردید؟ اگر بررسی این آمار و ارقام برایتان جالب باشد، احتمالاً نام کشور وانواتو را زیاد شنیده باشید!

وانواتو کشوری با مردم شاد و البته رفاه اقتصادی بالا است که بیش از همه با طبیعت زیبا و بکرش شناخته می‌شود. سواحل وانواتو از زیباترین سواحل دنیا است و جنگل‌های این کشور یکدست سبز و شگفت‌انگیز است. البته وانواتو با این همه زیبایی فقط به‌عنوان مقصدی برای سفر و گردش شناخته نمی‌شود، بلکه این کشور شرایط اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت دوم را نیز برای متقاضیان فراهم کرده است که در ادامه این مقاله قرار است کمی مفصل‌تر از همیشه درباره‌اش صحبت کنیم. با ما همراه شوید.

وانواتو کجاست؟

جمهوری وانواتو Vanuatu جزیره‌ای کوچک در جنوب اقیانوس آرام و در نزدیکی کشور نیوزیلند است. وانواتو از ۸۳ جزیره تشکیل شده و به معنای واقعی کلمه هزاران مایل با مشکلات سیاسی و اقتصادی جهان فاصله دارد. بر اساس شاخص جهانی، این کشور به‌عنوان شاد‌ترین مکان روی زمین انتخاب شده است. وانواتو پیش‌ازاین تحت حمایت انگلستان و فرانسه بود، اما در سال ۱۹۸۰ به جمهوری مستقلی تبدیل شد و یک سال بعدازاین تاریخ، به‌عنوان یک جمهوری مستقل به عضویت سازمان ملل متحد درآمد.

نام وانواتو از کلمه vanua (سرزمین یا خانه) گرفته شده و سپس برای نشان‌دادن استقلال کشور و بیرون آمدن از زیر سایه دیگر کشورها، کلمه tu (ایستاده) را به آن اضافه کرده‌‌اند که در نهایت به معنای سرزمین و خانه ایستاده و مستقل باشد.

وانواتو در بسیاری از جنبه‌ها خودکفا است و اکثر محصولات غذایی آن به‌صورت کاملاً ارگانیک تولید می‌شود. مصرف و فروش غذاهای اصلاح‌شده ژنتیکی در این کشور ممنوع است. همچنین، وانواتو دارای اقتصاد بازار آزاد  (free market economy)  است که دریافت مالیات‌برارث و درآمد شخصی در آن انجام نمی‌شود. این کشور تنوع زیستی منحصر‌به‌فردی دارد و آتش‌فشان‌های فعالی را در آن می‌توان پیدا کرد که تنها بخش کوچکی از طبیعت بکر و شگفت‌انگیز آن است.

پایتخت وانواتو

پورت ویلا (Port Vila) پایتخت وانواتو در جزیره افاته (Efate) واقع شده و ۴۴۰۰۰ نفر جمعیت دارد. اگرچه وانواتو هنوز جزء کشورهای بسیار توسعه‌یافته نیست، اما گردشگری آن به‌سرعت درحال‌رشد است و توانسته به یکی از بهترین مقاصد توریستی در اقیانوس آرام تبدیل شود. همچنین پورت ویلا دارای زیرساخت‌های بانکی و مالی بسیار توسعه‌یافته‌ است که تقریباً ۷ بانک آن در صنعت مالی بین‌المللی حضور دارند و طیف وسیعی از وکلای حرفه‌ای، حسابداران و مشاوران مالی فعال آن در شرکت‌های بزرگ بین‌المللی شاغل هستند.

جمعیت وانواتو

همان‌طور که گفتیم، وانواتو در مجموع ۸۳ جزیره دارد و مساحت کل آن ۱۴۷۰۰ کیلومترمربع است. آب‌های سرزمینی این مجمع‌الجزایر حدود ۴۵۰ هزار کیلومترمربع را شامل می‌شود. جمعیت بومی (Ni-Vanuatu) این کشور ۹۵ درصد تنوع جمعیتی را تشکیل می‌دهند و ریشه ملانزی دارند. ۵ درصد باقی‌مانده جمعیت به اروپایی‌ها و دیگر جزایر اقیانوس آرام اختصاص پیدا کرده است. زبان محلی این کشور بیسلاما است، اما به دلیل مراودات بین‌المللی و حضور شرکت‌های بزرگ و معتبر جهانی فرانسوی و انگلیسی هم جزء زبان‌های رایج این منطقه است. ساعت کاری در بندر ویلا (پایتخت وانواتو) از دوشنبه تا جمعه، بین ۷:۳۰ صبح تا ۱۱:۳۰ صبح است و از ساعت ۱:۳۰ تا ۵ بعدازظهر هم ادامه پیدا می‌کند.

قانون و دولت وانواتو

وانواتو تا قبل از اینکه به‌عنوان یک کشور مستقل معرفی شود، با نام نیو هبریدز (New Hebrides) شناخته می‌شد، اما امروز یک کشور با سیستم دموکراسی و پارلمانی است که توسط رئیس دولت اداره می‌شود. انتخاب رئیس دولت به مدت ۵ سال اعتبار دارد که توسط اعضای پارلمان و رؤسای شورای منطقه‌ای اتفاق می‌افتد.

قوه مقننه این کشور متشکل از یک مجلس ۵۳ نفره است. هر ۴ سال یکبار اعضای این مجلس از طریق انتخابات تعیین می‌شوند. سیستم حقوقی که توسط دیوان عالی وانواتو داوری می‌شود، برگرفته از قانون انگلیس است.

اقتصاد وانواتو

محور اصلی اقتصادی وانواتو، گردشگری، کشاورزی و صنایع سبک است. واتو (Vtu) واحد پول محلی است و به ارزهای مختلف بین‌المللی وابستگی دارد، به همین خاطر ارزش آن ثابت است. مشاغل و افراد مختلف می‌توانند بدون کنترل و پرداخت مالیات بر دارایی شخصی در بانک‌های مختلف این کشور حساب شخصی داشته باشند. اقتصاد این کشور از زمان ۱۹۶۹ تا امروز همچنان روند صعودی را تجربه کرده است.

برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت وانواتو از طریق سرمایه ‌گذاری

خب با این معرفی مختصر و کوتاه از شرایط کلی وانواتو وقتش رسید که سراغ موضوع اصلی بحث یعنی اخذ تابعیت و پاسپورت وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور برویم.

پاسپورت وانواتو (Vanuatu Passport) از جمله پاسپورت‌های قدرتمندی است که  با اخذ آن می‌توانید به کشورهای مختلف سفر کنید. اگر سرمایه‌ای دارید و می‌خواهید با استفاده از این سرمایه وارد یک برنامه ارزشمند و پربازده شوید، سرمایه‌‌گذاری در کشورهای مختلف از جمله وانواتو یکی از بهترین گزینه‌‌ها است. می‌توانید با حفظ تابعیت فعلی برای دریافت پاسپورت وانواتو اقدام کرده و پاسپورت دوم دریافت کنید.

برنامه اخذ شهروندی وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری، با هدف تشویق سرمایه‌گذاران خارجی به سرمایه‌گذاری در وانواتو و حمایت از توسعه این کشور آغاز شده است. در عوض سرمایه‌گذاری و واردکردن ارز به این کشور، دولت به سرمایه‌گذاران از طریق برنامه پشتیبانی توسعه (DSP) وانواتو، تابعیت این کشور را می‌دهد. وانواتو دارای تنها برنامه اخذ تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری در منطقه آسیا اقیانوسیه است که روند سریع و تقریبا آسانی دارد. مبلغ موردنیاز سرمایه‌گذاری در وانواتو برای یک فرد مجرد ۱۳۰,۰۰۰ دلار و برای یک خانواده ۴ نفره ۱۸۰,۰۰۰ دلار است. هزینه‌های جانبی برنامه هم مانند هزینه سفارت، بررسی پرونده و …. نیز به این رقم اضافه می‌شود.

شهروندانی که از طریق برنامه سرمایه‌گذاری، تابعیت این کشور را دریافت می‌کنند دارای حقوق یکسانی مثل سایر شهروندان وانواتو هستند. تنها محدودیتی که برای این افراد وجود دارد، محدودیت شرکت در انتخابات است. این شهروندان نمی‌توانند در انتخابات محلی کشور شرکت کنند، اما تمامی آن‌ها پاسپورت و گواهی شهروندی دریافت می‌کنند.

شرایط سرمایه ‌گذاری و اخذ پاسپورت وانواتو

شرایط سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت وانواتو بسیار آسان در دسترس همه است. اگر به فکر سرمایه‌گذاری و اخذ تابعیت دوم از این طریق هستید، مروری به مهم‌ترین و ضروری‌ترین شرایط سرمایه‌گذاری در این کشور داشته باشید:

 • متقاضیانی که قصد سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت وانواتو را دارند، باید بالای ۱۸ سال و زیر ۶۵ سال سن داشته باشند.
 • در وانواتو تابعیت مضاعف هیچ محدودیتی ندارد و برای حفظ پاسپورت نیازی به مراجعه یا اقامت در وانواتو نیست.
 • وانواتو مالیات‌بردرآمد، مالیات بر ثروت، سود سرمایه یا مالیات‌برارث ندارد.
 • بعد از ارائه مدارک لازم برای اخذ شهروندی، مرحله بررسی دقیق پرونده شروع می‌شود. بعد از این مرحله نوبت فرایند تأیید شهروندی است.
 • تابعیت به نسل‌های بعد منتقل می‌شود.
 • هیچ الزامی برای ارائۀ مدرک رسمی زبان وجود ندارد.
 • تمام متقاضیانی که باید بدون سوءپیشینه باشند، تحت بررسی صحت اطلاعات و پیشینه قرار می‌گیرند.
 • مدت اعتبار شهروندی دائمی است.

الزامات برنامه سرمایه‌ گذاری وانواتو

متقاضیان باید هنگام ارائه درخواست خود حداقل ۵۰۰,۰۰۰ دلار آمریکا دارایی شخصی داشته باشند و از این مبلغ حداقل ۲۵۰,۰۰۰ دلار آمریکا باید دارایی بانکی باشد.

هزینه‌های برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری

هزینه‌های که باید برای برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت وانواتو در این برنامه انجام شود، به شرح زیر است:

 • هزینه بررسی صحت اطلاعات و پیشینه فقط برای متقاضی اصلی: ۵,۰۰۰ دلار آمریکا
 • متقاضیان مجرد: ۱۳۰,۰۰۰ دلار آمریکا
 • متقاضیان متأهل: ۱۵۰,۰۰۰ دلار آمریکا
 • خانواده ۳ نفره: ۱۶۵,۰۰۰ دلار آمریکا
 • خانواده ۴ نفره: ۱۸۰,۰۰۰ دلار آمریکا
 • به‌ازای هر نفر بیشتر (فرزندان یا افرادی که به اعضای خانواده اضافه می‌شود): ۱۰,۰۰۰ دلار آمریکا

* در این برنامه همسر، فرزندان، پدر و مادر متقاضی اصلی و پدر و مادر همسر او جز وابستگان متقاضی اصلی تعریف می‌شوند، ولی خواهر و برادر شامل پرونده نمی‌شوند.

هزینه‌های بلاعوضی که پرداخت خواهد شد:

 • هزینه کمک بلاعوض متقاضی اصلی: ۱۳۰,۰۰۰ دلار آمریکا
 • هزینه کمک بلاعوض همسر: ۲۰,۰۰۰ دلار آمریکا
 • هزینه کمک بلاعوض ۳ فرد وابسته: ۴۵,۰۰۰ دلار آمریکا
 • هزینه بررسی صحت اطلاعات و پیشینه افراد: ۵,۰۰۰ دلار آمریکا

مزایای تابعیت و پاسپورت وانواتو

با اخذ پاسپورت وانواتو می‌توانید از مزایای شهروندی این کشور استفاده کنید. علاوه بر ا‌ینکه با قدرت پاسپورت وانواتو امکان سفر بدون ویزا به کشورهای زیادی دارید، از تمام امکانات و شرایطی که شهروندان وانواتو از آن استفاده می‌کنند (به‌جز شرکت در انتخابات محلی) هم بهره خواهید برد.

پاسپورت وانواتو امکان سفر بدون ویزا به کشورهای زیادی از جمله انگلستان و ایرلند و روسیه دارد.

علاوه بر این موارد، اخذ پاسپورت وانواتو مزایای دیگری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • جمهوری وانواتو مالیات‌بردرآمد، ثروت و ارث وضع نمی‌کند.
 • افرادی که موفق به دریافت تابعیت و شهروندی وانواتو می‌شوند، الزامی به حضور در این کشور ندارند و می‌توانند تا هر زمان بخواهند در کشور خودشان بمانند. به زبان ساده این برنامه بدون شرط حضور است.
 • هر شهروند وانواتو بدون درنظرگرفتن روش اخذ پاسپورت، گذرنامه‌ای یکسان دریافت می‌کند. بنابراین تمام پاسپورت‌هایی که از این طریق داده می‌شود، مشابه پاسپورت‌های شهروندان محلی کشور است.
 • فرایند درخواست و اخذ پاسپورت به طور کامل می‌تواند از راه دور و بدون نیاز به اقامت انجام ‌شود.
 • متقاضی اصلی می‌تواند برای اخذ تابعیت همسر، فرزندان زیر ۲۵ سال و والدین ۵۰ سال به بالا خود هم اقدام کند.

قدرت پاسپورت وانواتو

احتمالاً این سوال برایتان پیش آمده که بعد از اخذ پاسپورت وانواتو به کدام کشورها می‌توانید سفر کنید؟!

با استفاده از قدرت پاسپورت وانواتو می‌توانید بدون ویزا به کشورهای زیادی در سرتاسر جهان سفر کنید. کشورهایی که پاسپورت وانواتو سفر به آن‌ها را آسان و بدون دردسر می‌کند شامل انگلستان و ایرلند، هنگ‌کنگ، سنگاپور و… است.

برنامه اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری در دومینیکا

اگرچه تا اینجا دربارۀ اخذ پاسپورت وانواتو و مزایای مختلف آن صحبت کردیم، اما متاسفانه در حال حاضر، دریافت تابعیت و پاسپورت وانواتو برای ایرانی‌‌ها محدود است و در اصل، آن دسته از شهروندان ایرانی می‌توانند برای این برنامه اقدام کنند که بیش از ۵ سال در کشور دیگری ساکن هستند. باوجود‌اینکه وانواتو یکی از بهترین و سریع‌ترین برنامه‌های اخذ شهروندی در جهان را دارد، این محدودیت‌ها باعث شده تا برنامه سرمایه‌گذاری این کشور گزینه مناسبی برای ما ایرانی‌‌ها نباشد.

البته جای نگرانی نیست و ما روی حرفمان برای معرفی یک مسیر آسان و سریع جهت اخذ پاسپورت دوم هستیم. برنامه جایگزین ما سرمایه‌گذاری در کشوری است که در زیبایی کم از بهشت ندارد، پس اگر همچنان روی سرمایه‌گذاری خود مصر هستید، یک برنامه جایگزین به شما معرفی می‌کنیم. اخذ پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری یکی دیگر از روش‌های آسان و سریعی است که شما را به تابعیت دوم می‌رساند. علاوه بر همه مزایای مشترکی که با وانواتو دارد، هزینه‌هایی که برای دریافت پاسپورت دومینیکا باید انجام دهید هم بسیار مشابه است. پس اگر برای دریافت پاسپورت وانواتو شرایط لازم را ندارید و می‌خواهید هر چه سریع‌تر برای دریافت پاسپورت دوم اقدام کنید یا حتی اگر قصد دارید سرمایه خود را در یک برنامه ارزشمند و مطمئن وارد کرده و به سود برسید، نگاهی به مطالب مربوط به کشور دومینیکا در سایت کنکاش داشته باشید.

کنکاش شما را به سرمایه‌گذاری در پروژه هتل هیلتون دومینیکا دعوت می‌کند. این پروژه یکی از پروژه‌‌های مورد تأیید دولت دومینیکا است و می‌توانید با خیال راحت سرمایه خودتان را وارد این پروژه کنید. فقط کافی است با ما در کنکاش ارتباط بگیرید و از جزئیات بیشتر این برنامه با‌خبر شوید.

برای مشاوره رایگان، بررسی شرایط جهت ورود به برنامه سرمایه‌گذاری و هزینه پاسپورت دومینیکا و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های اخذ پاسپورت دوم با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید. البته در ادامه هم ۵ سوال پرتکرار متقاضیان را آوردیم که شاید به شما کمک کند. منتظر تماستان هستیم!

سوالات متداول

چگونه می‌توانیم پاسپورت وانواتو دریافت کنیم؟

در حال حاضر، دریافت تابعیت و پاسپورت وانواتو برای ایرانی‌‌ها محدود است و تنها آن دسته از شهروندان ایرانی می‌توانند برای این برنامه اقدام کنند که بیش از ۵ سال در کشور دیگری ساکن هستند.

آیا با پاسپورت وانواتو می‌توانیم به حوزه شنگن سفر کنیم؟

خیر، در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.

آیا با خرید ملک در وانواتو می‌توان پاسپورت این کشور را دریافت کرد؟

خیر، فقط از طریق کمک بلاعوض می‌توان اقدام کرد.

چه برنامه‌ای جایگزین برنامه سرمایه‌گذاری وانواتو وجود دارد؟

برنامه پاسپورت دومینیکا که امکان سفر آزادانه و بدون ویزا به کشورهای حوزه شنگن را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد.

چگونه می‌توان پاسپورت دومینیکا را دریافت کرد؟

از طرق کمک بلاعوض یا سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تایید شده دولت دومینیکا مانند هتل هیلتون.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *