اخذ اقامت و پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری به چه معنا است؟

امتیاز دهید post

اخذ اقامت و پاسپورت به موضوع مورد بحث بسیاری از متقاضیان ایرانی تبدیل شده است. مردم تمایل دارند تا با در دست داشتن پاسپورت قدرتمند، شانس و آزادی سفر بیشتری داشته باشند و در عین حال، ارزش سرمایه‌شان در طول زمان از بین نرود. به همین خاطر، اخذ اقامت دائم و پاسپورت را از طریق سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند تا با یک تیر دو نشان بزنند، یعنی هم بتوانند سرمایه‌گذاری مطمئنی داشته و به سود خوبی برسند و هم اقامت و پاسپورت کشور دومی را داشته باشند. خب حالا بهترین راه و بهترین مقصد برای متقاضیان ایرانی کدام است؟

با ما همراه شوید تا در ادامه بیشتر درباره اخذ پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری صحبت کرده و بهترین مقصد ایرانیان را معرفی کنیم.

اقامت دائم به چه معنا است؟

اول ببینیم که اقامت دائم چیست و شامل حال چه افرادی می‌شود؟ دارنده اقامت دائم یک کشور اجازه زندگی، کار، تحصیل و دسترسی به خدمات درمانی در آن کشور را دارد، اما مانند شهروندان اجازه رأی دادن یا داشتن پست‌های دولتی را ندارد.

علاوه بر ویزای تحصیلی یا اجازه کار در سایر کشورها یا حتی ازدواج، تقریباً از سال ۱۹۸۶، سرمایه‌گذاری هم راهی برای اخذ اقامت دائم یک کشور شد. اقامت دائم یک کشور می‌تواند منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت آن کشور شود، به شرطی که شخص برای تعداد سال مشخصی در همان کشور زندگی کرده باشد.

برخی افراد که در کار مدیریت و سرمایه‌گذاری هستند یا ثروت خوبی دارند، برای اخذ اقامت سراغ سرمایه‌گذاری در کشور میزبان می‎روند. در واقع این روش در معنای اخذ کارت اقامت و اجازه زندگی قانونی از طریق سرمایه‌گذاری در اقتصاد آن کشور است.

سود سرمایه‌گذاری برای کشور میزبان

خب حالا در قبال تمام این امکانات، کشورهای میزبان چه سودی از پذیرش سرمایه‌گذاران می‎‌برند؟

بیشتر کشورها مانند پرتغال به‌منظور ورود سرمایه خارجی بیشتر به کشور، برنامه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهند. کشورها می‌توانند این سرمایه را در پروژه‌های اقتصادی و فرهنگی استفاده کنند.

کدام کشورها برنامه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری دارند؟

در حال حاضر، کشور پرتغال بهترین شرایط برای سرمایه‌گذاری را فراهم کرده است که متقاضیان ایرانی هم می‌توانند به‌صورت کاملاً قانونی برای این اقامت این کشور درخواست دهند. در واقع ایرانیان شانس بالایی برای اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری دارند.

۲ برنامه سرمایه‌گذاری توسط کشور پرتغال معرفی شده است که در نهایت به اقامت و پس از ۵ سال به پاسپورت پرتغال ختم می‌شود:

قوانین اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه‌گذاری چیست؟

هر کشور قوانین خاص خودش را دارد. برای مثال، برخی برنامه‌ها از متقاضی می‌خواهد تا چندین بار به آن کشور سفر کند. با این وجود، برخی از قوانین مشترک هستند، مثلا نداشتن سوء پیشینه در تمام برنامه‌ها الزامی است.

تابعیت و شهروندی به چه معنا است؟

با این تعاریف بیایید سراغ تعریف تابعیت و شهروندی برویم تا ببینیم آیا شانسی برای اخذ شهروندی مادام‌العمر هم وجود دارد یا خیر؟!

شهروندی رابطه بین شخص و کشور است که به معنای حق و حقوقی مانند حق رأی، کار و خرید خانه برای آن شهروند است. همچنین شهروند یک کشور موظف به رعایت قوانین آن کشور است.

روش‌های سنتی اخذ تابعیت و شهروندی یک کشور و در نتیجه پاسپورت آن کشور شامل تولد، زندگی طولانی‌مدت در کشور و ازدواج بود، ولی از سال ۱۹۸۴، برنامه‌های اخذ تابعیت و پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری معرفی شد و مورد استقبال مردم سراسر جهان قرار گرفت.

تابعیت و پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری

تابعیت و پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری به معنای دریافت تابعیت و پاسپورت یک کشور در عوض سرمایه‌گذاری با مبلغ مشخصی در آن کشور است. این برنامه بسیار سریع‌تر از برنامه‌های سنتی اخذ تابعیت  است.

چرا افراد برای اخذ اقامت دائم و دریافت پاسپورت دوم سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

برای اخذ اقامت و پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری دلایل متعددی وجود دارد. متقاضیان ایرانی به دلایل مختلفی از امنیت شخصی تا آزادی سفر و … به دنبال اخذ اقامت و پاسپورت دوم هستند، زیرا هم شرایط سفر بدون ویزا برایشان فراهم می‌شود و هم دنیای جدیدی برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود. در ادامه نگاه دقیق‌تری به این دلایل خواهیم داشت.

امنیت در شرایط بحرانی

اقامت یا تابعیت مضاعف در یک کشور امن و پایدار در مواقع ناآرامی‌های سیاسی می‌تواند جان اشخاص را نجات دهد. این انتخاب، بیمه‌ای بسیار ارزشمند برای آینده شخص و خانواده‌اش است.

آزادی سفر به نقاط مختلف

بسیاری از پاسپورت‌ها مانند پاسپورت ایرانی از لحاظ سفر بدون ویزا بسیار محدود هستند و دارندگان این نوع پاسپورت‌ها برای سفر به کشورهای دیگر مجبور به اخذ ویزا هستند. برای مثال، دارندگان پاسپورت چینی اجازه سفر بدون ویزا به تنها ۵۸ کشور را دارند. این در حالی است که کارت اقامت پرتغال اجازه سفر بدون ویزا به حوزه شنگن و پاسپورت دومینیکا حق سفر بدون ویزا به ۱۴۰ کشور در سرتاسر جهان را دارد.

کسب‌وکار

با داشتن اقامت یا تابعیت یک کشور، موقعیت‌های تجاری جدیدی برای شخص ایجاد می‌شود، مانند راه‌اندازی بیزینس. همچنین با داشتن آزادی سفر بیشتر، امکان تجارت بین‌المللی هم به وجود می‌آید.

همراهی با خانواده

بیشتر برنامه‌های سرمایه‌گذاری اجازه همراهی افراد خانواده در پرونده متقاضی اصلی را می‌دهند. این به آن معنا است که سرمایه‌گذاران می‌توانند آینده بهتری را برای خود و خانواده بسازند، زیرا اقامت و تابعیت اجازه دسترسی به خدمات درمانی، تحصیل و استایل زندگی بهتری را می‌دهد.

برخورداری از استانداردهای بالای آموزشی

تحصیل، پایه و اساس زندگی موفق به ‌عنوان یک شهروند جهانی است. سرمایه‌گذاری برای اخذ اقامت یا تابعیت می‌تواند امکان دسترسی به بهترین مدارس و مراکز آموزشی جهان را به فرد ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در پرتغال

بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری

خب حالا که با تفاوت اقامت و شهروندی و امکان درخواست پاسپورت آشنا شدید، بد نیست که باهم نگاهی به بهترین کشورهایی داشته باشیم که متقاضیان ایرانی از آن کشورها شانس بسیار بالایی برای موفقیت دارند.

برای اخذ اقامت دائم در میان کشورهای اروپایی، پرتغال بهترین انتخاب برای متقاضیان ایرانی است. همان‌طوری که گفتیم پرتغال از طریق برنامه خرید ملک در این کشور بر اساس بودجه حداقل ۲۸۰ هزار یورویی از متقاضیان در سرتاسر جهان برای سرمایه‌گذاری و دریافت کارت اقامت دعوت می‌کند. این کارت اقامت ابتدا به‌صورت کارت موقت یک‌ساله و سپس دو مرتبه کارت موقت دو‌ ساله است تا در نهایت شخص برای اقامت دائم درخواست دهد.

برنامه دیگری که از طریق آن می‌توان برای اقامت پرتغال اقدام کرد، برنامه ویزای انجل پرتغال است که نیازمند سرمایه‌گذاری ۱۷۵ هزار یورویی است. این برنامه شرط حضور ندارد و مانند ویزای طلایی در نهایت به اقامت دائم و حتی تابعیت و پاسپورت اروپا می‌رسد.

دومین کشور محبوب ایرانیان برای سرمایه‌گذاری در دریای کارائیب واقع شده و کشور زیبای دومینیکا است. سرمایه‌گذاران ایرانی با یک سرمایه‌گذاری موفق و مطمئن شانس بالایی برای دریافت پاسپورت دومینیکا دارند که معمولاً در بازه چندماهه به نتیجه مثبت می‌رسد. متقاضیان این برنامه می‌توانند از یکی از ۲ روش کمک بلاعوض به دولت یا سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت دومینیکا مانند پروژه هتل هیلتون دومینیکا صاحب یکی از معتبرترین پاسپورت‌ها شوند.

بیشتر بخوانید: اخذ پاسپورت دومینیکا برای ایرانیان قانونی است

کلام آخر

شاید وقتش رسیده که تصمیم مهمی برای آینده خود و خانواده‌تان بگیرید تا از تمام مزایا و امکاناتی که در بالا معرفی کردیم، مانند آزادی سفر و امنیت برخوردار شوید. فرقی ندارد که شما اقامت در پرتغال را انتخاب کنید یا بخواهید سراغ دریافت پاسپورت دومینیکا بروید، زیرا هر مسیری را که انتخاب کنید تیم مشاوران کنکاش راهنمایی لازم را در آن حوزه برایتان آماده خواهد کرد تا با بررسی همه جوانب بهترین تصمیم را بگیرید. برای اطلاعات بیشتر جهت مشاوره و راهنمایی تخصصی می‌توانید با تیم کنکاش تماس بگیرید. در ادامه نیز به نکات مهمی اشاره کردیم که معمولاً پرسش مشترک بسیاری از سرمایه‌گذاران است، منتظر تماستان هستیم.

سؤالات متداول

  • آیا برای سرمایه‌گذاری در کشورهای معرفی شده نیاز به شرکت در امتحان زبان داریم؟

خیر، در این برنامه‌ها هیچ الزامی برای شرکت در امتحان‌های رسمی زبان ندارید.

  • آیا سرمایه‌گذاری که در پرتغال ملک خریداری کند، معاف از مالیات است؟

خیر، خریدار ملک در پرتغال معاف از مالیات نیست.

سرمایه‌گذاری در دومینیکا ۲ شاخه اصلی دارد. برای کمک بلاعوض به دولت باید ۱۰۰ هزار دلار بپردازید و برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت حداقل به بودجه ۲۲۰ هزار دلاری نیازی دارید.

  • سرمایه‌گذاری در کدام یک از کشورهای معرفی شده بدون شرط حضور است؟

سرمایه‌گذاری در هر ۲ کشور پرتغال و دومینیکا بدون شرط حضور است، با این تفاوت که در روش خرید ملک در پرتغال باید حداقل ۷ روز در هرسال را ساکن پرتغال باشید.

در هر ۲ کشور علاوه بر همسر، فرزندان مجرد و زیر سن قانونی سرمایه‌گذار شامل پرونده او شده و می‌توانند درخواست اقامت و تابعیت دهند.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.