ویزای شنگن چیست؟

امتیاز دهید post

ویزای شنگن ویزایی برای آزادی حرکت در منطقه شنگن است و افراد با داشتن آن می‎توانند در تمام کشورهای حوزه شنگن سفر کنند. در این مقاله می‌خواهیم این ویزا و راه‌های اخذ آن را بررسی کنیم.

ویزای شنگن

ویزای شنگن ویزایی است که به دارندگان خود اجازه می‌دهد تا مدت زمان خاصی برای مقاصد مختلف مانند گردشگری یا تجارت در کشورهای عضو شنگن اقامت داشته باشند. ویزای شنگن رایج‌ترین ویزا برای اروپا است و دارنده آن می‌تواند از هر یک از کشورهای عضو شنگن که دوست دارد وارد شود و به‌راحتی بین این کشورها سفر کند، در واقع هیچ کنترل مرزی در منطقه شنگن وجود ندارد. جالب است بدانید که در سال‌های اخیر سالانه حدود ۱۵ میلیون نفر از ویزای شنگن برای سفر استفاده می‌کنند.

چه کسانی برای ورود به اروپا به ویزا نیاز دارند؟

اگر شهروند کشوری هستید که پاسپورت آن قدرت سفر بدون ویزا به کشورهای شنگن ندارد، باید برای ویزا درخواست دهید. به طور مثال ایرانیان حتماً باید قبل از سفر ویزای خود را بگیرند و متأسفانه ویزای شنگن معمولا به افرادی که تابعیت ایران را دارند، به‌سختی داده می‌شود.

لازم به ذکر است که افراد با داشتن اقامت کشورهای عضو شنگن نیازی به دریافت ویزا برای سفر در منطقه شنگن ندارند و به همین دلیل است که اخذ اقامت پرتغال از گزینه‌های موردعلاقه افراد است. بنابراین، شما پس از اخذ اقامت پرتغال به‌راحتی می‌توانید با کارت اقامت پرتقال در این منطقه سفر کنید.

برای سفر به منطقه شنگن چه چیزهایی نیاز است؟

اگر مقیم کشوری به‌غیراز کشورهای عضو شنگن هستید، برای ورود باید موارد زیر را داشته باشید:

  • پاسپورت با اعتبار کافی
  • ویزای شنگن
  • موارد دیگری مانند تمکن مالی، بلیت هواپیما، بیمه مسافرتی، دعوت‌نامه و… هم ممکن است توسط بعضی مقامات مرزی کشورها بررسی شود.

توجه کنید که حتماً هنگام ورود به کشور مقصد افسر مرزی گذرنامه شما را برای تایید ورود مهر کند، در غیر این صورت ممکن است جریمه یا بازداشت شوید.

کشورهای شنگن

منطقه شنگن شامل ۲۶ کشوری است که معاهده شنگن را امضا کرده‌اند. این توافقنامه به دارندگان اقامت کشورهای عضو شنگن اجازه می‌دهد آزادانه و بدون نیاز به ویزا و کنترل مرزی در این منطقه تردد کنند. همه کشورهای عضو شنگن می‌توانند ویزای شنگن را صادر کنند.

این کشورها عبارت‌اند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن‌اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

چگونه می‌توان برای ویزای شنگن اقدام کرد؟

قبل از هر کاری باید باتوجه‌به تابعیتی که دارید بررسی کنید به دریافت ویزای شنگن نیاز دارید یا نه. سپس باید برای سفرتان کامل برنامه‌ریزی کنید، سفر شما چندروزه است، به چه کشورهایی سفر می‌کنید، ابتدا از طریق کدام کشور وارد منطقه شنگن می‌شوید و… .

بعد از برنامه‌ریزی باید مدارک خود را کامل کنید، مانند فرم درخواست ویزا، قطعه عکس متناسب با شرایط، پاسپورت و… . در آخر با مدارک لازم به کنسولگری مراجعه ‌کنید و درخواست خود را برای ویزا ثبت ‌کنید.

بیمه مسافرتی شنگن

بیمه پزشکی مسافرتی شما باید برای کل اقامت شما در منطقه شنگن معتبر باشد و حداقل پوشش آن ۳۰ هزار یورو برای فوریت‌های پزشکی باشد.

این بیمه باید در همه کشورهای عضو شنگن قابل‌استفاده باشد و هرگونه مشکلی که در سلامت شما ایجاد شود را پوشش دهد.

ویزای شنگن برای ایرانیان

ایرانیان هم مانند دیگر افرادی که کشورشان توافقنامه آزادی ویزا ندارد، باید روند درخواست برای ویزای شنگن را طی کنند. اما متأسفانه معمولا ویزای شنگن به افرادی که تابعیت ایران را دارند سخت داده می‌شود و این افراد برای ورود به منطقه شنگن با سختی مواجه می‌شوند.

یکی از راه‌هایی که با آن می‌توانید از درگیری‌های دریافت ویزای شنگن راحت شوید، اخذ اقامت از یک کشور عضو پیمان شنگن مانند پرتغال است.

در حال حاضر پرتغال ۲ برنامه برای اخذ اقامت اروپا بدون شرط حضور وجود دارد:

همانطور که در بالا گفتیم، هیچ‌کدام از این ۲ برنامه شرط حضور ندارند، بنابراین اگر قصد مهاجرت ندارید و فقط می‌خواهید آزادی سفر را به‌دست بیاورید هم این برنامه برای شما مناسب است. به این صورت، تنها با سرمایه‌گذاری در پرتغال برای کل خانواده اقامت اروپا را دریافت می‌کنید.

روش دیگری که می‌توانید از طریق آن آزادی سفر خود را افزایش دهید، دریافت پاسپورت دوم از طریق برنامه سرمایه‌گذاری دومینیکا است. دومینیکا کشوری در دریای کارائیب با پاسپورتی قدرتمند است که در رده ۳۱ جهان قرار گرفته است. افرادی که تابعیت و پاسپورت دومینیکا را دارند می‌توانند آزادانه به بیش از ۱۴۰ کشور در سرتاسر جهان سفر کنند که کشورهای عضو پیمان شنگن را هم شامل می‌شود.

برای دریافت این پاسپورت قدرتمند نیازی به شرط حضور، امتحان زبان یا شرط مدیریت نیست و تنها با سرمایه‌گذاری به ارزش مشخص در مدت چند ماه تابعیت و پاسپورت این کشور به شما و وابستگان شما اعطا می‌شود.

بنابراین، اگر به‌دنبال آزادی سفر دائمی در شنگن هستید و دوست ندارید مهاجرت کنید، می‌توانید یکی از این دو کشور را انتخاب کنید. برای بررسی بهتر اینکه کدام برنامه برای شما مناسب‌تر است و همچنین دریافت مشاوره رایگان با همکاران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول

با دریافت ویزای شنگن به چند کشور می‌توان سفر کرد؟

با دریافت ویزای شنگن می‌توانید به ۲۶ کشور منطقه شنگن سفر کنید.

از ویزای شنگن چند روز می‌توان استفاده کرد؟

این ویزا باتوجه‌به اطلاعاتی که به کنسولگری می‌دهید مشخص می‌شود و مدت‌زمان را آن‌ها مشخص می‌کنند.

آیا ایرانیان می‌توانند ویزای شنگن بگیرند؟

بله ایرانیان هم می‌توانند برای ویزای شنگن درخواست دهند.

آیا شهروندان دومینیکا می‌توانند بدون درخواست ویزا به شنگن سفر کنند؟

بله؛ پاسپورت دومینیکا قدرت سفر بدون ویزا به کشورهای شنگن دارد.

هزینه بیمه‌های مسافرتی برای ویزای شنگن چقدر است؟

هزینه بیمه‌ها باتوجه‌به بیمه انتخابی شما و مدت بیمه متفاوت است، پس بهتر است هزینه‌ها را مستقیم از سایت مرکز بیمه پیدا کنید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *