چرا کنکاش برنامه وانواتو را پیشنهاد نمی‌دهد؟

چرا کنکاش برنامه وانواتو را پیشنهاد نمی‌دهد؟


امتیاز دهید post

«شادترین کشور دنیا»! فرض کنید که به‌منظور افزایش آزادی سفرتان، تصمیم به اخذ اقامت و پاسپورت گرفته باشید. قطعا وقتی چنین عنوانی پشت نام یک کشور می‌آید، وسوسه می‌شوید که کشور مذکور را به‌عنوان مقصد نهایی خود انتخاب کنید. این‌طور نیست؟ وانواتو یکی از آن کشورهایی‌ست که طبق شاخص‌های جهانی شادترین کشور روی زمین لقب گرفته است. علاوه بر این، وانواتو طرحی برای اخذ پاسپورت در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

اما آیا این‌ها تضمین می‌کنند که وانواتو مقصد مناسبی‌ست؟ آیا برنامه وانواتو ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟ در مقاله حاضر قرار است به چنین سوالاتی پاسخ دهیم و بگوییم که چرا شرکت کنکاش برنامه وانواتو را به شما پیشنهاد نمی‌کند. حتما تا انتهای مطلب حاضر همراه ما باشید.

وانواتو کجاست؟

کشور جزیره‌ای وانواتو (Vanuatu) در جنوب اقیانوس آرام و نیوزیلند واقع شده است. این کشور در یکی از دنج‌ترین و زیباترین نواحی دنیا قرار دارد و گویی مشکلات سیاسی و اقتصادی جهان ذره‌ای نتوانسته‌اند به این کشور نفوذ پیدا کنند.

وانواتو تا قبل از سال ۱۹۸۰ تحت حمایت انگلستان و فرانسه قرار داشت. اما بعد از آن به جمهوری مستقلی تبدیل شد و تنها در عرض یک سال به‌عنوان یک جمهوری مستقل عضو سازمان ملل متحد شد. اقتصاد کشور وانواتو بر محوریت گردشگری، کشاورزی و صنایع سبک می‌گردد و از سال ۱۹۶۹ تاکنون، اقتصادی روبه‌رشدی داشته است.

برنامه وانواتو چیست؟

برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت کشور وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری، این امکان را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد که با سرمایه‌گذاری در وانواتو، به‌سادگی هرچه‌تمام‌تر شهروندی این کشور را دریافت کنند. این برنامه یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین برنامه‌های اخذ تابعیت است و پاسپورت آن در گذشته یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌ها برای سفر به کشورهای مختلف در نظر گرفته می‌شد.

برنامه شهروندی وانواتو برای اخذ تابعیت به این صورت است که افراد مجرد با سرمایه‌گذاری مبلغی معادل ۱۳۰ هزار دلار می‌توانند شهروندی وانواتو را دریافت کنند. این مبلغ برای یک خانواده ۴ نفره به ۱۸۰ هزار دلار می‌رسد. افرادی که از طریق سرمایه‌گذاری تابعیت این کشور را دریافت می‌کنند، از نظر حق و حقوق شهروندی، درست مثل شهروندان خود وانواتو با آنان برخورد خواهد شد.

با توجه به آن‌چه درباره برنامه اخذ تابعیت وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری گفته شد، آیا واقعا این برنامه ارزشش را دارد؟ در بخش بعدی این سوال را پاسخ خواهیم داد.

چرا کنکاش برنامه وانواتو را پیشنهاد نمی‌دهد؟

کمیسیون اروپا در توصیه‌نامه‌ای که در ژانویه ۲۰۲۲ ارائه شد، وانواتو را از فهرست معافیت ویزا حذف کرد. بر اساس بیانیه مطبوعاتی شورای اروپا، به‌دلیل خطراتی که برنامه شهروندی وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری به‌همراه دارد، توافق‌نامه معافیت از ویزای کشور وانواتو به حالت تعلیق درآمد.

این تعلیق تا دو ماه پس از تصمیم‌گیری اجرایی خواهد شد و ذیل آن، تمامی افرادی که از ۲۵ می ۲۰۱۵ به بعد از کشور وانواتو گذرنامه دریافت کرده‌اند، بدون ویزا نمی‌توانند به کشورهای حوزه شنگن سفر کنند. علاوه بر این، گزارشات منابع معتبر نشان می‌دهد که دولت بریتانیا نیز ممکن است وانواتو را از فهرست معافیت ویزا حذف کند. دلیل این امر چیست؟

شورای اروپا عقیده دارد که دولت وانواتو در مدیریت این سرمایه‌گذاری‌ها بسیار ضعیف عمل کرده است و وکلای دادگستری و وزات دارایی نتوانسته‌اند امنیت برنامه شهروندی از طریق سرمایه‌گاری را در زمان مقرر تحقق بخشند. در واقع، شورای اروپا دلیل این تعلیق را ناکارآمدی در مدیریت طرح برنامه شهروندی می‌داند.

شورای اروپا در زمان صدور دستور تعلیق این دلایل را هم ذکر کرده است:

  • پایین‌بودن درصد ریجکتی درخواست‌های متقاضیان
  • کوتاه‌بودن زمان درخواست
  • دریافت شهروندی بدون نیاز به اقامت
  • عدم تبادل اطلاعات
  • اعطای تابعیت به افرادی که در فهرست اینترپل قرار دارند
  • ملیت‌های متقاضیان مبدا؛ بعضی از این‌ها شامل کشورهایی هستند که اتباع آن‌ها برای ورود به اتحادیه اروپا به ویزا نیاز دارند

گاردین افشا کرده است که از بین ۲۰۰۰ نفری که وانواتو در سال ۲۰۲۰ به آن‌ها شهروندی اعطا کرده است، بعضی‌هایشان تحت تعقیب پلیس قرار دارند. یک تاجر ایتالیایی متهم به اخاذی از واتیکان، برادران آفریقایی متهم به سرقت ۳ میلیارد دلاری ارز دیجیتال و یکی از اعضای سابق یک باند موتور سواری بدنام استرالیایی، نمونه‌هایی از این دست هستند.

با توجه به این‌که اقتصاد کشور وانواتو به‌شدت به این طرح وابسته است، انتظار می‌رود که بعد از این تعلیق، وانواتو با بحران اقتصادی شدیدی مواجه شود.

کلام آخر

برنامه سرمایه‌گذاری وانواتو برای اخذ شهروندی این کشور، شرایط آسانی را پیش روی متقاضیان دریافت تابعیت قرار داده است. این مسئله هم خیلی‌ها را به سرمایه‌گذاری در این کشور ترغیب کرده است. اما آیا دریافت شهروندی این کشور ارزشش را دارد؟ در مقاله حاضر سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم و بررسی کنیم که چرا شورای اروپا معافیت از ویزای وانواتو را تعلیق کرده است. برای افزایش آزادی سفر، ترجیح می‌دهید شهروندی کدام کشور را دریافت کنید؟ پیشنهاد ما برنامه پاسپورت دومینیکا است.
برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا در سال ۱۹۹۳ معرفی شد و از آن سال به بعد پیوسته در حال رشد بوده است. این برنامه یک برنامه منسجم است و همین مساله باعث شده که قدرت پاسپورت دومینیکا هر سال بیشتر از سال قبل شود. به بیان دیگر، تعداد کشورهایی که دارندگان این پاسپورت می‌توانند بدون ویزا به آن سفر کنند، سال به سال در حال افزایش است. در حال حاضر، دارندگان پاسپورت دومینیکا می‌توانند به ۱۴۰ کشور در سرتاسر دنیا از جمله کشورهای حوزه شنگن و انگلستان سفر کنند.

سوالات متداول

شرایط برنامه شهروندی وانواتو چیست؟

ذیل این برنامه، افراد می‌توانند با پرداخت ۱۳۰ هزار دلار به دولت وانواتو، در عرض مدت کوتاه و بدون نیاز به اقامت، شهروندی این کشور را دریافت کنند.

آیا کشور انگلستان نیز پاسپورت وانواتو را تعلیق کرده است؟

خیر. اگر چه انگلستان هنوز به‌طور رسمی پاسپورت وانواتو را تعلیق نکرده است، اما گزارش برخی منابع نشان داده است که دولت بریتانیا نیز ممکن است در آینده معافیت ویزای وانوتو را لغو کند.

چرا برنامه شهروند وانواتو از طریق سرمایه‌گذاری دیگر اعتبار ندارد؟

با توجه به این‌که شورای اروپا طرح معافیت ویزای وانواتو را تعلیق کرده است، افرادی که بعد از ۲۵ می ۲۰۱۵ پاسپورت این کشور را دریافت کرده‌اند، برای سفر به کشورهای حوزه شنگن باید ویزا دریافت کنند.

چرا برنامه وانواتو محبوبیت زیادی کسب کرده بود؟

عدم نیاز به اقامت، موافقت با درخواست در عرض مدت کوتاه و شرایط آسان دریافت شهروندی از مهم‌ترین دلایلی هستند که باعث محبوبیت برنامه وانواتو نزد متقاضیان شدند.

چرا شورای اروپا معافیت ویزای وانواتو را تعلیق کرده است؟

پایین‌بودن درصد ریجکتی درخواست‌های متقاضیان و اعطای شهروندی به افراد سابقه‌دار و تحت تعقیب پلیس از جمله دلایل شورای اروپا برای تعلیق گذرنامه وانواتو است. این شورا عقیده دارد که این شرایط، مخاطراتی را برای سرمایه‌گذاران به‌همراه دارند.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *