اقامت پرتقال

5/5 - (6 امتیاز)

وقتی صحبت از اخذ اقامت کشورهای اروپایی می‌شود، نام پرتغال در صدر بهترین کشورهای اروپایی برای اخذ اقامت دوم می‌درخشد.

این مسئله تا حدی به دلیل آب‌وهوای عالی پرتغال و قیمت نسبتا مناسب املاک برای اخذ اقامت پرتغال است.

در چند سال گذشته، دولت پرتغال با ارائه چند طرح از جمله ویزای طلایی و ویزای انجل، سرمایه‌گذاران خارجی را به اخذ اقامت پرتغال و سرمایه‌گذاری در این کشور ترغیب کرده که ایرانیان متقاضی اخذ اقامت دوم از طریق سرمایه‌گذاری نیز علاقه‌ زیادی به این برنامه‌ها نشان داده‌اند. هرچند که در حال حاضر امکان اخذ اقامت پرتغال با خرید ملک دیگر وجود ندارد، اما راه برای اخذ ویزای انجل هنوز باز است.

اگر رویای اخذ اقامت در کشوری اروپایی و افزایش آزادی سفر به کشورهای منطقه شنگن را در سر دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. در مطلب حاضر با شما درباره سیر تا پیاز اخذ اقامت پرتغال از طریق ویزای انجل و ویزای طلایی صحبت کرده‌ایم.

کشور پرتغال در یک نگاه

پرتغال یکی از قدیمی‌ترین کشورهای اروپاست که در شبه‌جزیره ایبری واقع شده است. این کشور از شرق و شمال با اسپانیا و از جنوب و غرب با اقیانوس اطلس مرز مشترک دارد.

قدمت مرزهای جغرافیایی کنونی پرتغال به ۹ قرن پیش بازمی‌گردد و سیستم سیاسی پارلمانی دموکراتیک باثباتی در این کشور حاکم است. پرتغال عضو اتحادیه اروپا است و از واحد پولی مشترک اروپا، یورو، استفاده می‌کند.

 کشور پرتغال بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن، شهر لیسبون، بعد از آتن، قدیمی‌ترین شهر اروپا محسوب می‌شود. میزان پایین آلودگی صوتی و آلودگی هوا، مناظر زیبا، رفاه اقتصادی، جاذبه‌های گردشگری و درآمد ارزی بالا از حضور همیشگی گردشگران در تمام روزهای سال توانسته در چند سال اخیر لیسبون را به یکی از بهترین شهرها برای زندگی تبدیل کند.

با توجه به موقعیت اقتصادی پرتغال و لیسبون به‌عنوان سومین شهر برتر دنیا برای زندگی، بد نیست که اگر برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری در خارج از کشور دارید، لیسبون را هم در لیستتان قرار دهید.

از طرف دیگر، پرتغال شرایط چندان سختی برای سرمایه‌گذاری ندارد، برنامه‌اش غیرحضوری است و هزینه تقریباً مناسبی دارد. با این شرایط می‌توانید شانس خود را برای اخذ اقامت و پاسپورت دوم قدرتمند افزایش دهید.

زبان رسمی این کشور پرتغالی و از نظر کیفیت زندگی در رتبه نوزدهم قرار دارد. همچنین یکی از بهترین سیستم‌های مراقبت بهداشتی و پزشکی را در جهان دارد. همه این شرایط گواه این را می‌دهد که کشور اروپایی پرتغال گزینه خوبی برای اخذ اقامت دوم و زندگی است.

لیسبون، سومین شهر منتخب دنیا برای زندگی مرفه و آرام

لیسبون با معیارهایی از جمله امنیت، احترام به محیط‌زیست، میزان پایین آلودگی صوتی و آلودگی هوا، شرایط پایدار و درآمد قابل‌قبول به‌عنوان سومین شهر برتر دنیا برای زندگی در سال ۲۰۲۲ انتخاب شده است.

اگر می‌خواهید لیسبون را برای زندگی انتخاب کنید، در حال حاضر یک راه بیشتر پیش روی خود نخواهید داشت؛ آن راه نیز اخذ اقامت پرتغال با ویزای انجل است. با تغییر قوانین، خرید ملک در این کشور دیگر ممکن نیست و شما برای اقامت در اروپا می‌توانید از ویزای انجل یا خرید ملک در کشورهای دیگر مانند اسپانیا یا مجارستان استفاده کنید.

هزینه زندگی در پرتغال

هزینه زندگی در پرتغال را باید از منظر پرتغالی‌ها و در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی سنجید. از نظر خود پرتغالی‌ها هزینه‌های زندگی در این کشور پایین نیست، زیرا یک سری از افراد درآمد پایینی دارند و هزینه زندگی در پرتغال برای آنها زیاد محسوب می‌شود.

با این حال، هزینه زندگی در پرتغال نسبت به دیگر کشور‌های اروپایی پایین‌تر است.

مساله مهم در بحث هزینه مربوط به اجاره خانه و آپارتمان در شهرهای لیسبون و پورتو است. در این شهرها به دلیل رونق گردشگری و برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک هزینه اجاره‌بها به طرز غیر قابل مهاری افزایش پیاده کرده که برای کاهش هزینه زندگی در پرتغال بهتر است زندگی در شهرهای دیگر پرتغال را انتخاب کرد. در اصل این موضوع را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایلی دانست که باعث بسته شدن برنامه خرید ملک در پرتغال شد. با اعتراض مردم این کشور نسبت به افزایش بهای خرید یا اجاره خانه، دولت این کشور تصمیم‌ گرفت که قانون اعطای اقامت با خرید ملک را لغو کند.

لغو قانون اعطای اقامت با خرید ملک

در سال اخیر، برنامه اعطای اقامت پرتغال از طریق خرید ملک، توسط دولت این کشور لغو شده است. این به آن معناست که دیگر نمی‌توان با خرید ملک در این کشور، صاحب اقامت آن شد. با لغو این قانون، بدیهی است که کنکاش نیز هیچ‌گونه خدماتی در این رابطه به متقاضیان گرامی ارائه نخواهد کرد.

ولی باید بدانید که امکان اقامت پرتغال و یا اقامت در اروپا، هنوز هم ممکن است؛ برای رسیدن به این هدف، راه‌های متنوعی وجود دارد که شما متقاضیان گرامی هنوز هم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 • در صورتی که بخواهید در پرتغال اقامت داشته باشید، «ویزای انجل» همچنان قابل‌دسترس است و شما می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • در صورتی که صرفا اقامت اروپا را بخواهید، کنکاش «خرید ملک در اسپانیا» یا «خرید ملک در مجارستان» را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کند. در ادامه بیشتر به این موارد خواهیم پرداخت.

مزایای اخذ اقامت پرتغال

اگر دوست دارید با اخذ اقامت یک کشور اروپایی، آزادی سفر خود را بیشتر کنید، به‌طورقطع پرتغال مقصد بسیار خوبی است. اخذ اقامت پرتغال مزایای فراوانی به همراه دارد که از بین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سفر بدون ویزا به کشورهای منطقه شنگن
 • امکان اقامت غیر مستمر به مدت ۶ ماه از سال در کشورهای منطقه شنگن
 • امکان کار در پرتغال
 • دسترسی به بهترین امکانات آموزشی و تحصیلی
 • دسترسی و استفاده از سیستم مراقبت‌های بهداشتی پرتغال
 • فرصتی عالی برای اخذ شهروندی پرتغال
 • اخذ اقامت و پاسپورت پرتغال برای فرزندان، همسر و پدر و مادر
 • عدم نیاز به زندگی کردن یا حضور طولانی‌مدت در پرتغال

اخذ اقامت پرتغال از طریق برنامه پرطرفدار ویزای انجل این مزایا را دارد.  به عبارت دیگر، همه افرادی که اقامت پرتغال را از طریق ویزای انجل دریافت می‌کنند، از مزایای گفته شده برخوردار می‌شوند.

اگر علاقه‌مند هستید که برای اخذ اقامت اروپا از روش‌های جایگزین مانند خرید ملک در اسپانیا استفاده کنید، از مزایایی که در ادامه برایتان خواهیم گفت برخوردار خواهید شد. مزایای اخذ اقامت پرتغال با خرید ملک و اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک، شباهت زیاد به هم دارند:

 • امکان سفر بدون ویزا به کشورهای حوزه شنگن با ویزای اقامتی اسپانیا
 • امکان اقامت غیرمستمر در کشورهای حوزه شنگن به مدت ۶ ماه در سال
 • امکان اخذ اقامت برای سایر اعضای خانواده، افراد زیر ۱۸ سال و والدین
 • بهره‌مندی ۲ تا ۳ نسل بعد از شما تنها با خرید ملک در این کشور
 • امکان دریافت اقامت دائم اسپانیا بعد از گذشت ۵ سال
 • عدم نیاز به حضور فیزیکی در خاک اسپانیا برای دریافت اقامت
 • امکان سفر به بیشتر از ۱۸۹ کشور دنیا با اخذ شهروندی و پاسپورت این کشور و غیره.

ویزای انجل پرتغال

بیایید با ویزای انجل پرتغال شروع کنیم. وقتی بحث اقامت اروپا می‌شود، بسیاری از متقاضیان ایرانی خواهان برنامه‌ای مشابه برنامه استارتاپ کانادا هستند که متأسفانه برای کشورهای اروپایی چنین چیزی را نمی‌توانید پیدا کنید. البته پرتغال یک برنامه مشابه دارد که ترکیبی از روش‌های سرمایه‌گذاری و استارتاپی برای اخذ اقامت پرتغال است و ویزای انجل پرتغال نام دارد.

ویزای انجل پرتغال، یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت پرتغال است. این برنامه، فرصتی را در اختیار شهروندان کشورهای غیر اروپایی قرار داده است تا با اخذ اقامت کشوری اروپایی، از آزادی سفر بیشتر برخوردار شوند.

در این برنامه متقاضی باید ۱۷۵ هزار یورو را همراه با ایده‌ای خلاقانه به دست انکوباتورهای پرتغالی برساند. انکوباتورها با مطالعه ایده پیشنهادی شما به مدت ۳ سال روی آن تحقیق کرده و سپس آن را در اختیارتان قرار می‌دهند.

حالا شما به‌عنوان صاحب ایده هم اقامت موقت پرتغال دارید و هم می‌توانید بیزینسی را که انکوباتورها بعد از ۳ سال تحقیق و توسعه در اختیارتان قرار داده‌اند را اداره کرده یا به شخص دیگری بفروشید. هر تصمیمی که بگیرید، تأثیری در وضعیت اقامت شما نخواهد داشت.

با گذشت ۵ سال از اقامت موقت پرتغال که کاملاً غیرحضوری است و اصلاً نیازی به حضور شما در خاک پرتغال ندارد، مجاز هستید تا در صورت آشنایی ابتدایی با زبان پرتغالی برای اقامت دائم، پاسپورت و شهروندی پرتغال درخواست دهید.

مزایای ویزای انجل پرتغال

با توجه به مزایای فراوانی که اخذ ویزای انجل برای متقاضیان به همراه دارد، هر ساله تعداد افرادی که این روش را برای اخذ اقامت دائم پرتغال انتخاب می‌کنند، افزایش پیدا می‌کند. از جمله مهم‌ترین مزایای اخذ ویزای انجل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت این ویزا شرط حضور ندارد.
 • ویزای انجل راهی سریع برای اخذ اقامت پرتغال است و پرونده‌های متقاضیان ویزای انجل با اولویت بیشتری از سوی مسئولین مهاجرت بررسی می‌شود.
 • برای تمدید اقامت نیازی به حضور متقاضی نیست.
 • متقاضیان از آزادی سفر برای مسافرت به کشورهای ناحیه شنگن برخوردار خواهند شد.
 • برای دریافت ویزای انجل نیازی به خرید سهام نیست.
 • هزینه اخذ ویزای انجل تنها ۱۷۵ هزار یورو است.
 • با توجه به این‌که این برنامه با مشارکت دولت پرتغال دنبال می‌شود، از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.
 • فرزندان سرمایه‌گذارها می‌توانند از مؤسسات آموزشی پرتغال که از استاندارد جهانی برخوردار هستند، بهره‌مند شوند.
 • مالکیت معنوی (IP) کسب‌وکار برای صاحب آن به‌عنوان مؤسس یک پروژه تحقیق و توسعه ایجاد خواهد شد.
 • در صورتی که با درخواست متقاضی موافقت نشود، سرمایه او بازگردانده خواهد شد.

شرایط اخذ ویزای انجل پرتغال

در صورتی می‌توانید ویزای انجل پرتغال را دریافت کنید که:

 • سن شما بالای ۱۸ سال باشد
 • عدم سوءپیشینه داشته باشید
 • قانونی بودن منبع سرمایه‌گذاری خود را اثبات کنید

اگر همه این شرایط را برای اخذ ویزای انجل و اقامت پرتغال دارید، انتخاب برنامه ویزای انجل پرتغال هزینه مقرون به صرفه‌ای دارد و با سرمایه‌گذاری محدودی می‌توانید برای اقامت پرتغال و سفرهای بدون محدودیت به حوزه شنگن اقدام کنید.

ویزای طلایی پرتغال

پیش از هر چیز باید بدانید که امکان دریافت اقامت پرتغال با ویزای طلایی دیگر میسر نیست و این قانون تا اطلاع ثانوی لغو شده است؛ کنکاش نیز خدماتی در این زمینه به شما عزیزان ارائه نخواهد داد. شما می‌توانید برای دریافت اقامت این کشور تنها از ویزای انجل استفاده کنید. اطلاعاتی که در ادامه در اختیار شما قرار خواهیم داد، تنها برای آگاهی شما عزیزان است.

برنامه ویزای طلایی (Golden Visa) پرتغال، برنامه اخذ اقامتی بود که از طریق آن شهروندان کشورهایی غیر از کشورهای اتحادیه اروپا در املاک پرتغال سرمایه‌گذاری می‌کردند. با اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک، حق زندگی، کار و تحصیل در پرتغال و آزادی سفر به کشورهای ناحیه شنگن به متقاضیان و اعضای خانواده آنها اعطا می‌شد. همچنین، متقاضیان از این طریق می‌توانستند اقامت دائم یا شهروندی این کشور را هم پس از ۵ سال دریافت کنند.

هزینه ویزای طلایی پرتغال

هرچند که خرید ملک و اخذ اقامت پرتغال با ویزای طلایی دیگر میسر نیست، اما بد نیست بدانید که حداقل میزان سرمایه‌گذاری برای اخذ اقامت پرتغال با خرید ملک در پرتغال به صورت زیر بوده است:

 • حداقل هزینه خرید ملک تجاری برای اخذ اقامت پرتغال ۵۰۰ هزار یورو است.
 • حداقل هزینه خرید ملک در شهرهای کم‌جمعیت پرتغال برای اخذ اقامت پرتغال ۴۰۰ هزار یورو است.
 • حداقل هزینه خرید ملک و بازسازی آن برای املاکی با بیش از ۳۰ سال قدمت در شهر‌های کم‌جمعیت پرتغال ۲۸۰ هزار یورو است.

مزایای اخذ ویزای طلایی پرتغال

تا قبل از آنکه برنامه اخذ ویزای گلدن پرتغال بسته شود، می‌توانستیم مزایای زیر برای شما مطرح کنیم؛ اما حال که دیگر این برنامه وجود ندارد، می‌توان به مزایای ویزای انجل رجوع کرد. همچنین می‌توان گفت دریافت اقامت اروپا با خرید ملک در اسپانیا یا مجارستان نیز مزایایی مشابه با همین برنامه دارند.

مزایای گلدن ویزای پرتغال به شرح زیر بوده است:

 • سفر کردن به کشورهای حوزه شنگن بدون نیاز به اخذ ویزا
 • سرمایه‌گذاری مقرون‌به‌صرفه با حداقل ۲۸۰ هزار یورو
 • امکان دریافت پاسپورت اروپایی پس از ۵ سال
 • سرمایه‌گذاری مناسب در بازار پررونق و سودآور املاک پرتغال
 • شرط حضور ۷ روز در سال
 • اخذ ویزا و اقامت برای تمام اعضای خانواده متقاضی اصلی

شرایط اخذ ویزای طلایی پرتغال

برای دریافت ویزای طلایی پرتغال، لازم بود که شرایط خاصی را داشته باشید. از جمله شرایط لازم برای این برنامه تا قبل از بسته شدن آن، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • حفظ ملک خریدای شده و مبلغ سرمایه‌گذاری به مدت ۵ سال
 • عدم داشتن شهروندی منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس
 • سرمایه‌گذاری به مبلغ حداقل ۲۸۰ هزار یورو
 • عدم داشتن سو پیشینه

بد نیست بدانیدکه خرید ملک در کشور پرتغال هیچ نیازی هم به حضور شما نداشت؛ تنها کافی بود که سالانه ۷ روز را در خاک اسپانیا حضور داشته باشید. شما با این روش می‌توانستید بعد از ۵ سال در آزمون زبان پرتغالی شرکت کنید و سپس برای دریافت شهروندی و پاسپورت این کشور اقدام کنید. از آنجایی که برنامه ویزای طلایی دیگر وجود ندارد، شما برای تحقق این هدف می‌توانید از برنامه ویزای انجل استفاده کنید.

نگاهی به برنامه‌های جایگزین برای خرید ملک در پرتغال

همان‌طور که بارها در این مقاله به این نکته اشاره کردیم، امکان اخذ اقامت پرتغال با خرید ملک دیگر امکان‌پذیر نیست و کنکاش نیز خدماتی در این زمینه ارائه نمی‌دهد. تنها راه جایگزین برای اخذ اقامت پرتغال، اخذ ویزای انجل است. در صورتی که تاکیدی روی اقامت پرتغال ندارید، می‌توانید با راه‌های زیر نیز اقامت اروپا را اخذ کنید:

اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک

خرید ملک در اسپانیا و اخذ اقامت آن یا همان گلدن ویزای اسپانیا، یکی از بهترین راه‌های جایگزین برای اقامت اروپا و زندگی در حوزه شنگن است. جهت اقدام برای این برنامه، شما باید مبلغ ۵۰۰ هزار یورو را در بخش املاک این کشور سرمایه‌گذاری کنید و به محض انجام این کار، اقامت موقت ۲ ساله را اخذ کنید. بعد از آن می‌توانید به‌راحتی ویزای طلایی اسپانیا را تمدید نمایید.

پس از گذشت ۵ سال، در صورتی که سالانه ۶ ماه در اسپانیا اقامت کرده باشید، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست بدهید. در نهایت بعد از ۱۰ نیز می‌توانید شهروندی و پاسپورت این کشور را دریافت کنید. با دریافت اقامت اسپانیا، شما می‌توانید از مزیت آزادی سفر در حوزه شنگن و همین‌طور اقامت غیرمستمر در کشورهای این حوزه استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این برنامه، می‌توانید مقاله ویزای طلایی اسپانیا را مطالعه کنید.

اخذ اقامت مجارستان با خرید ملک

آخرین روش جایگزین برای خرید ملک در پرتغال، خرید ملک در مجارستان است. برای خرید ملک در مجارستان و دریافت اقامت شنگن، شما به ۱۵۵ هزار یورو بودجه نیاز خواهید داشت و به محض سرمایه‌گذاری با خرید ملک در این کشور، اقامت ۵ ساله دریافت خواهید کرد. البته باید توجه کنید که این ملک باید دارای شرایط خاصی باشد؛ مثلا باید به ازای هر فرد، ۶ مترمربع متراژ داشته باشد.

از جمله بزرگ‌ترین مزایای این برنامه می‌توان به سفر بدون ویزا در تمام کشورهای حوزه شنگن اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید با خرید ملک در مجارستان، اقامت این کشور را برای اعضای خانواده خود نیز اخذ نمایید. در نهایت، هزینه کمتر خرید ملک و امکان تحصیل و زندگی در این کشور را نیز باید به مزایای آن افزود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، می‌توانید مقاله خرید ملک در مجارستان را مطالعه فرمایید.

کلام آخر

تا قبل از بسته شدن خرید ملک در پرتغال، گلدن ویزای این کشور و همین‌طور ویزای انجل، از بهترین برنامه‌های اخذ اقامت در سطح اروپا به شمار می‌رفتند. امروزه برای اقامت در پرتغال تنها می‌توان از ویزای انجل استفاده کرد. برای اقامت اروپا نیز راهکارهای جایگزینی چون گلدن ویزای اسپانیا یا خرید ملک در مجارستان موجود است.

اخذ اقامت پرتغال از طریق ویزای انجل مزایای زیادی را برای متقاضیان به ارمغان می‌آورد که حق زندگی،‌ کار و تحصیل در پرتغال و سفر به کشورهای ناحیه شنگن مهم‌ترین آنهاست.

در این مقاله با شما درباره مراحل اخذ ویزای انجل و مزایای آن صحبت کردیم. همچنین راهکارهای دیگری را مثل گلدن ویزای اسپانیا یا خرید ملک در مجارستان، پیش پای شما قرار دادیم. در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره ویزای انجل یا راه‌های جایگزین دارید، تنها کافی است که با تیم کنکاش، تنها نماینده رسمی اخذ ویزای انجل پرتغال در ایران، تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول اقامت پرتغال

روش‌های اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری کدام‌اند؟

انجل ویزا.

مهم‌ترین مزیت اخذ ویزای انجل چیست؟

ویزای انجل مزایای زیادی را برای متقاضیان اخذ اقامت پرتغال به‌همراه دارد. مثلا، پرونده درخواست با سرعت بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد، شرط اقامت ندارد، در صورت عدم موافقت با درخواست متقاضی، مبلغ سرمایه‌گذاری به او بازگردانده خواهد شد و….

اخذ اقامت پرتغال چه مزایایی برای افراد دارد؟

دریافت اقامت پرتغال مزایای زیادی را برای متقاضیان به‌همراه دارد. شهروندان کشورهای غیر اروپایی، با اخذ اقامت این کشور می‌توانند در پرتغال به کار و تحصیل بپردازند و آزادانه به کشورهای ناحیه شنگن سفر کنند که مهم‌ترین مزایای اقامت پرتغال محسوب می‌شود.

حداقل سرمایه لازم برای اخذ ویزای گلدن چقدر است؟

برای آن‌که واجد شرایط دریافت ویزای گلدن شوید، باید حداقل مبلغی معادل ۲۸۰ هزار یورو را در کشور پرتغال سرمایه‌گذاری کنید.

هزینه اخذ ویزای گلدن بیشتر است یا ویزای انجل؟

ویزای انجل. هزینه اخذ ویزای انجل ۱۷۵ هزار یورو است.،در حالی که این مبلغ برای ویزای گلدن به حداقل ۲۸۰ هزار یورو افزایش پیدا می‌کند.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *