اقامت اروپا

اقامت اروپابرنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری شامل خرید ملک و اوراق قرضه، شرط حضور ندارند و متقاضی با حفظ سرمایه گذاری می تواند برای همیشه اقامت خود را حفظ کند.

اقامت اروپا به چه معنا است؟ تحلیل و بررسی مفهوم اقامت اروپا


این روزها عبارت اقامت اروپا را زیاد می شنویم. در اکثر وب سایت های مهاجرتی و روزنامه ها و سر زبان مردم می شنویم که خیلی ها به دنبال اخذ اقامت اروپا هستند. خیلی از متقاضیان اقامت اروپا با دفتر کنکاش تماس می گیرند و سوال می کنند که مثلا اگر ما اقامت یونان را بگیریم، آیا این به آن معنا است که کلا در اروپا می توانیم اقامت کنیم و هر جای اروپا که خواستیم برویم و زندگی و کار کنیم؟ آن قدر این سوال در بین متقاضیان رایج است و آن قدر می شنویم که بعضی شرکت ها به مردم نوید زندگی در همه جای اروپا را می دهند که بر آن شدیم این مقاله را بنویسیم و در این مورد این مفهوم را به تفصیل شرح دهیم.

اول از همه باید بدانیم که مفهوم اقامت با مفهوم شهروندی و تابعیت کاملا متفاوت هستند. 

اگر  شخصی به هر روشی کارت اقامت یک کشور اروپایی را بدست آورد، اجازه اقامت و  زندگی تنها در همان کشور را خواهد داشت. حتی بعضی از کارت های اقامت به  افراد اجازه کار کردن در آن کشور را هم نمی دهند (مانند اخذ اقامت از روش  تمکن مالی)، اما بسیاری از برنامه های اخذ اقامت اروپا مخصوصا برنامه  های اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری به دارنده اجازه زندگی، تحصیل و کار کردن (به جز یونان) می دهند.

بنابراین  از هر کشوری در اروپا که کارت اقامت دریافت کنید، تنها و تنها می توانید در همان کشور زندگی کنید. چنانچه کشور محل اقامت شما یک کشور عضو شنگن باشد، در آن صورت می توانید علاوه بر زندگی در کشور محل اقامت خود به دیگر کشورهای حوزه شنگن نیز سفر کنید. توجه کنید که این سفر کردن بدون ویزا به معنی زندگی کردن در دیگر کشورهای اروپایی نیست، چرا که محدودیت دارد و تنها در هر 180 روز 90 روز مجاز به حضور در دیگر کشورهای عضو شنگن خواهید بود و این حضور به عنوان یک توریست است و نه به عنوان کسی که اجازه اقامت و تحصیل و کار کردن در آن کشور را دارد.

چنانچه کشور محل اقامت شما یک کشور عضو شنگن نباشد، مثلا اگر اقامت قبرس را داشته باشید، از طریق کارت اقامت خود تنها و تنها می توانید به خود کشور قبرس بروید و برای ورود به کشور های حوزه شنگن باید ویزای شنگن دریافت کنید. اما دریافت ویزای شنگن برای شما می تواند سریعتر و راحتتر از حالتی باشد که اصلا اقامت نداشته باشید.

بنابراین و بعد از دانستن این مطلب ممکن است از خود بپرسیم که آیا اصلا مفهوم اقامت اروپا به معنی زندگی آزادانه در هر جای اروپا وجود خارجی دارد؟

بله، برای کسب اقامت اروپا و امکان زندگی و کار و تحصیل در هر کشور اتحادیه اروپا یک راه حل وجود دارد و آن راه حل اخذ اقامت یک کشور اروپایی نیست، بلکه اخذ تابعیت و پاسپورت از یک کشور اتحادیه اروپا است. شهروندان و دارندگان پاسپورت یک کشور اتحادیه اروپا، شهروند کل اتحادیه اروپا محسوب می شوند و در نتیجه می توانند در هر کشور اتحادیه اروپا آزادانه زندگی، کار و تحصیل کنند. 

چگونه می توانیم تابعیت و پاسپورت یک کشور اتحادیه اروپا را بدست آوریم و در نتیجه به اقامت اروپا یعنی اجازه زندگی، کار و تحصیل در هر کشور اتحادیه اروپا دست پیدا کنیم؟

اخذ تابعیت و پاسپورت از یک کشور اتحادیه اروپا کار آسانی نیست. به منظور اخذ تابعیت و پاسپورت از یک کشور اروپایی معمولا باید چندین سال در آن کشور زندگی کرد و زبان آن کشور را بلد بود و امتحان زبان داد. بعضی کشورها حتی با این شرایط هم به سختی تابعیت می دهند و یا اصلا تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسند. اما خبر خوب این است که برای افرادی که به اندازه کافی ثروت داشته باشند، امکان اخذ پاسپورت اتحادیه اروپا می تواند بسیار سریع و آسانتر باشد.

اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس از طریق خرید ملک

کشور قبرس یک جزیره زیبا و امن و کشوری بسیار دلنشین برای زندگی در دریای مدیترانه است. کشور قبرس عضو شنگن نیست، اما عضو اتحادیه اروپا است. بنابراین شهروندان و دارندگان پاسپورت قبرس می توانند در هر جای اتحادیه اروپا زندگی، کار و تحصیل کنند.

اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس حدود 6 ماه طول می کشد و برای اخذ این پاسپورت متقاضیان باید یک یا چند ملک به ارزش 2,150,000 یورو در قبرس خریداری کنند. متقاضیان مجبور به زندگی در قبرس نیستند و می توانند در هر کشور دیگری که بخواهند زندگی کنند.

اخذ اقامت پرتغال بعد از پنج سال به اخذ پاسپورت پرتغال منجر می شود

پرتغال برنامه مستقیم برای اخذ پاسپورت ندارد، اما از معدود برنامه هایی است که متقاضی بدون نیاز به زندگی در این کشور و تنها بعد از 5 سال داشتن اقامت پرتغال می تواند از این کشور تابعیت و پاسپورت دریافت کند. البته برای این منظور لازم است که متقاضیان اخذ پاسپورت تا حد ابتدایی به زبان پرتغالی آشنایی داشته باشند.

به منظور اخذ اقامت پرتغال باید ملکی به ارزش حداقل 500,000 یورو در پرتغال خریداری کرد و یا ملکی با قدمت بالای 30 سال که در حال بازسازی است را به قیمت 350,000 یورو خریداری کرد. به منظور حفظ اقامت پرتغال و حتی دریافت پاسپورت پرتغال تنها سالی یک هفته  حضور فیزیکی در این کشور نیاز است.

مهم است که توجه کنیم برخلاف خیلی از کشورهای اروپایی کشورهای قبرس و پرتغال تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسند.

بنابراین برای رسیدن به اقامت اروپا به معنی واقعی آن داشتن اقامت از یک کشور مشکل را حل نمی کند و باید شهروندی و پاسپورت یک کشور اتحادیه اروپا را داشته باشیم تا در آن صورت واقعا بتوانیم خود را مجاز به اقامت در کل اتحادیه اروپا بدانیم و به مفهوم واقعی کلمه به اقامت اروپا دست پیدا کنیم.

اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، پروسه ای است که از طریق آن متقاضیان می توانند در عوض سرمایه گذاری در اقتصاد یک کشور، اقامت دائم آن کشور را بدست آورند. در این روش نسبت به روش های دیگر، اقامت دائم زودتر اعطا می شود.

اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری محدود به یک سری از کشورهای اروپا است که معمولا از طریق خرید ملک و یا خرید اوراق قرضه به متقاضی اعطا می شود. معمولا دارندگان اقامت در کشورهای اروپایی که اقامت خود را از طریق سرمایه گذاری کسب کرده اند، ملزم به رعایت حضور فیزیکی طولانی مدت در اروپا نیستند و می توانند تنها با حفظ سرمایه گذاری برای همیشه اقامت خود را تمدید کنند.

 این اقامت می تواند به صورت اقامت موقت باشد که منجر به اقامت دائم  می شود و یا می تواند بلافاصله با اقامت دائم آغاز شود. برنامه هایی که اقامت موقت ارائه می دهند، معمولا نیاز دارند که سرمایه گذار برای تمدید اقامت، سرمایه گذاری را برای مدت مشخصی حفظ کند تا به سرمایه گذاران اجازه دهند که پس از یک دوره زمانی خاص و با برآورده ساختن شرایط خاص اقامت موقت خود را به دائم تبدیل کنند. 

برنامه هایی که از ابتدا اقامت دائم اعطا می کنند، نیاز به حفظ سرمایه گذاری برای مدت مشخص دارند، اما حق اقامت آنها محدود به سال های مشخصی نخواهد بود. کسانی که از ابتدا اقامت دائم دریافت می کنند، اغلب به سرعت شهروندی را کسب می کنند.

اخذ اقامت اروپا از طریق خرید ملک

اخذ اقامت اروپا از طریق خرید ملک

برنامه های اقامتی که می توان از طریق خرید ملک در آنها اقامت  کسب کرد شامل برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک و اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک است. به این ترتیب نه تنها در یک کشور اروپایی با خرید ملک سرمایه گذاری انجام می دهید و مالک ملک خود می شوید، بلکه در یک کشور عضو شنگن و اتحادیه اروپا نیز اقامت کسب می کنید. هیچ کدام از کشورهای نامبرده به منظور حفظ اقامت نیازی به حضور فیزیکی طولانی مدت ندارند. کشور پرتغال  حتی بدون حضور فیزیکی طولانی مدت  در نهایت پس از 5 سال شهروندی اروپا را اعطا می کند.

برنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق خرید ملک از محبوب ترین برنامه های دنیا هستند. برای اقدام در این برنامه ها متقاضی نیاز به اثبات سابقه مدیریت و امتحان زبان ندارد و بر خلاف برخی برنامه ها مخصوصا برنامه های اقامتی  آمریکا، این برنامه ها بسیار سریع و معمولا در مدت حدودا 3 تا 6 ماه به نتیجه می رسند.

به منظور اخذ اقامت از کشور پرتغال متقاضی باید ملکی به ارزش حداقل 500,000  یورو خریداری کند و یا ملکی با قدمت بالای 30 سال که در حال بازسازی است را به قیمت 350,000 یورو خریداری کند.

به منظور اخذ اقامت از کشور یونان متقاضی باید ملکی به ارزش حداقل 250,000 یورو خریداری کند.

اقامت اروپا با کمترین هزینه

برنامه انجل ویزای پرتغال ارزانترین برنامه اخذ اقامت اروپا است. هزینه این برنامه تقریبا نصف برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک است. برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق انجل ویزا ترکیبی از برنامه کارآفرینی و سرمایه گذاری است. روند برنامه به این صورت است که یک شرکت استارتاپ برای متقاضی در پرتغال تاسیس می شود و یک شرکت انکوباتور با تحقیق و بررسی این شرکت را به مدت 3 سال کاملا پشتیبانی می کند. بعد از 3 سال پشتیبانی و سر پا کردن بیزینس، شرکت به متقاضی تحویل داده خواهد شد. در این مرحله متقاضی به انتخاب خود می تواند این کسب و کار را اداره کرده و یا آن را به فرد دیگری بفروشد. در هر صورت اقامت پرتغال به وی اعطا می شود.

اخذ اقامت اروپا از طریق خرید اوراق قرضه

اخذ اقامت اروپا از طریق خرید اوراق قرضه

اخذ اقامت اروپا از طریق خرید اوراق قرضه  هم یک گزینه بسیار پر طرفدار است، چرا که متقاضیان می توانند اوراق قرضه دولتی خریداری کنند که یک سرمایه گذاری امن و بدون ریسک محسوب می شود. 

چرا مردم در برنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری شرکت می کنند؟

دلایل زیادی وجود دارد که مردم در برنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری شرکت می کنند. در این قسمت به برخی از این دلایل پرداخته شده است:

امنیت

اخذ اقامت دائم در یک کشور پایدار و امن در شرایط ناامن جهانی برای روز مبادا بسیار مفید است. این اقامت برای سرمایه گذاران و خانواده آن ها بسیار ارزشمند است.

آزادی حرکت جهانی

بسیاری از پاسپورت ها آزادی حرکت خاصی اعطا نمی کنند و شهروندان را ملزم به اخذ ویزا برای سفر به کشور های دیگر می کنند. اقامت دائم می تواند شرایط ویزایی جدیدی را برای افراد فراهم سازد. برای مثال، پاسپورت چین حق سفر بدون ویزا به تنها 58 کشور جهان را دارد و این در حالی است که اخذ اقامت اروپا از کشور های حوزه شنگن حق سفر بدون ویزا به تمامی دیگر کشور های حوزه شنگن را فراهم می کند. حق سفر بدون ویزا به معنای از دست نرفتن هزینه و زمان در پروسه اخذ ویزا است.

کسب و کار

با اخذ اقامت دائم کشور های اروپایی، فرصت های جدیدی برای تجارت آزاد در اروپا فراهم می شود.

مدیریت مالیات

اخذ اقامت دائم می تواند به بهبود شرایط مالیاتی نیز کمک کند. برای مثال، بلغارستان دارای پایین ترین نرخ مالیات در اروپا است. این مسئله به سرمایه گذاران کمک می کند تا شرایط بهتری برای خود فراهم کنند.

خانواده

در بیشتر برنامه های اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، با سرمایه گذاری متقاضی اصلی، اعضای خانواده وی می توانند برای اخذ اقامت اقدام کنند. این مسئله موجب بهبود سبک زندگی خانوادگی متقاضی می شود.

تحصیلات

تحصیلات پایه و اساس زندگی موفق به عنوان یک شهروند جهانی است. سرمایه گذاری در برنامه های اقامتی درهای جدیدی را برای تحصیل فرزندان در بهترین مدارس جهان فراهم می کند.

برنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری چه منافعی برای کشور های میزبان دارد؟

کشور هایی که دارای برنامه های سرمایه گذاری هستند، سرمایه تزریق شده به کشور را وارد پروژه های فرهنگی و اقتصادی کشور می کنند. در واقع در صورت عدم ورود سرمایه خارجی به یک کشور در حالت عادی، این برنامه ها معرفی می شوند تا اقتصاد آن کشور را بهبود ببخشند.

بهترین کشور برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

آنچه باعث می شود کشورهای اروپایی به ویژه در بازار مهاجرت سرمایه گذاری جذاب باشند، آزادی حرکت است که با اخذ اقامت یا شهروندی اروپا ممکن می شود. به دلیل قوانین و موافقت نامه های بین کشورهای اروپایی، با اخذ اقامت از هر یک از کشورهای اروپایی، در سراسر یا بیشتر نقاط اروپا می توان سفر بدون ویزا داشت. علاوه بر این، کسانی که شهروندی یک کشور عضو اتحادیه اروپا را از طریق سرمایه گذاری  به دست می آورند، توانایی زندگی و کار در هر جای اتحادیه اروپا را خواهند داشت.

قبل از انتخاب محل سرمایه گذاری، سرمایه گذاران باید نتیجه سرمایه گذاری (اقامت یا شهروندی)، نوع سرمایه گذاری مورد نیاز، زمان پردازش، تعهدات طولانی مدت مورد نیاز برنامه و هر محدودیتی در داشتن تابعیت دوگانه را در نظر بگیرند. بسیاری از کشورهای اروپایی الزام اقامت فیزیکی سرمایه گذار در کشور را ندارند، در حالی که حقوق و مزایای اقامت قانونی را به آن ها اختصاص می دهند، اما در برخی از کشور ها حضور اجباری است. به طور مشابه، بسیاری از کشورها نیازی به دانش زبان ندارند، اما بعضی از کشورها به مهارت های زبان نیاز دارند. سرمایه گذاران باید در نظر بگیرند که آیا  کشور مدنظر، عضو اتحادیه اروپا یا منطقه شنگن است یا خیر، چرا که این عضویت ها حق سفر و استقرار مطلوبی را ارائه می دهند.


اخذ اقامت اروپا از روش های غیر سرمایه گذاری (شرکت مهاجرتی کنکاش تنها از روش های سرمایه گذاری اقدام می کند)

اخذ اقامت اروپا از طریق تمکن مالی

اخذ اقامت اروپا از طریق تمکن مالی یک روش برای مهاجرت به اروپا است. در این روش متقاضی باید اثبات کند که تمکن مالی لازم برای حمایت مالی خود و خانواده را دارد. حداقل میزان سرمایه متقاضی اصلی طبق قانون هر کشور متفاوت است. با اخذ اقامت از این روش، متقاضی موظف به حضور در کشور مقصد به مدت حداقل 6 ماه در سال است و در این مدت حق کار کردن در آن کشور را ندارد. در حقیقت، متقاضی مانند یک توریست دائمی باید در کشور مقصد زندگی کند، سرمایه خود را به آن کشور تزریق کند و به هیچ وجه هیچ گونه درآمدی از آن کشور نداشته باشد.

اقامتی که از این روش به دست می آید، یک ساله است و امکان درخواست برای تمدید سالیانه آن وجود دارد. اگر شخصی بتواند 5 سال متوالی اقامت را تمدید کند، می تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند. اما مشکلی که وجود دارد این است که معمولا این اقامت  5 سال تمدید نمی شود و  درخواست متقاضیان رد می شود. در نتیجه این روش، روشی مطمئن برای برنامه ریزی آینده خانواده نیست و فقط به عنوان برنامه ای موقت در نظر گرفته می شود.

اخذ اقامت اروپا از طریق ثبت شرکت

گزینه ثبت شرکت برای افراد خارجی در حقیقت برای کسانی است که به دنبال توسعه کسب و کار خود در کشور های اروپایی هستند. افرادی که واقعا به دنبال ثبت شرکت هستند، اصولا به دنبال اخذ اقامت نیستند. با این حال برخی از شرکت های مهاجرتی برای جذب مشتری این روش را به متقاضیان اخذ اقامت معرفی می کنند.

 در این روش با ثبت شرکت برای متقاضی و در صورت رضایت افسر مهاجرتی، اقامت یک ساله اعطا می شود. اما مشکلات زیادی در این راه وجود دارد. اول اینکه افسران مهاجرتی افرادی به شدت خبره هستند و تشخیص واقعی بودن شرکت و هدف متقاضی برای آن ها سخت نیست. دوم، در صورتی که افسر مهاجرتی با درخواست متقاضی موافقت کند و متقاضی موفق به اخذ اقامت یک ساله شود اما نتواند درآمد زایی کند و قادر به پرداخت مالیات نباشد، اقامت او برای سال دوم تمدید نخواهد شد. علاوه بر این 2 مسئله، در بسیاری از موارد، حتی در صورتی که متقاضی بتواند مالیات را پرداخت کند، میزان بالای مالیات برای شرکتی که اصلا وجود خارجی ندارد و در نتیجه درآمد زایی نداشته است، از نظر متقاضی معقول نیست و خود او تصمیم می گیرد که انصراف دهد.


قوانين مرتبط با اقامت در اتحاديه اروپا

زمانی كه فرد، تبعه‌ يكی از 28 كشور عضو اتحاديه‌ اروپا شود، می تواند در هر يک از كشورهای مذكور، صرف ‌نظر از شغل و يا وضعيت اقتصادی خود زندگی کند.

 اقامت موقت در يك كشور عضو اتحاديه اروپا، مي‌تواند به منظور گذراندن تحصيلات، انجام دادن مأموريت شغلی و يا عرضه خدمات از سوی افراد با شغل آزاد باشد. همچنين، افراد از حق كار به عنوان كارفرما و يا كارگزار برخوردارند و بدين ترتيب می توانند در آن كشور به صورت دائم زندگی كنند. افراد خانواده صرف ‌نظر از مليت آن ها، می توانند در يک كشور عضو اتحاديه اروپا اقامت كنند. منظور از اعضای خانواده، همسر، فرزندان زير 21 سال، والدين متقاضی يا والدين همسر فرد و ساير افراد وابسته است.

 اگر فرد، دانشجو باشد، حق اقامت به همسر و فرزندان وابسته‌ او محدود می شود. اگر افراد خانواده تابعيت كشورهای عضو اتحاديه اروپا را نداشته باشند، برای اقامت در كشور عضو اتحاديه اروپا به ويزا نياز دارند. اين ويزا بدون دريافت هزينه و بدون تشريفات غير ضروری توسط مقامات ذی صلاح صادر میشود.

موارد استثنا در حق اقامت اروپا

چنانچه عملكرد شما مغاير با نظم عمومي و يا تهديدی برای امنيت عمومی باشد، كشور مورد نظر اقامت می تواند از تمديد اقامت شما امتناع كند و يا از شما بخواهد كه كشور را ترک كنيد. اما داشتن سوء پيشينه به تنهايی دليل كافی برای توجيه چنين اقدامی نخواهد بود. كشور مورد نظر اقامت در اتحاديه اروپا می تواند در موارد مربوط به سلامت عمومی به جز موارد خاص و در مورد بعضی بيماری ها از صدور اقامت امتناع کند.

 بنابراين، ممكن است از افراد بخواهند كه قبل از صدور مجوز اقامت، آزمايش‌های پزشكی انجام دهند. در صورتی كه كشور مورد نظر به دلايل امنيتی و نظم عمومی و يا سلامت عمومی تصميم به چنين کاری بگيرد، بايد دلايل خود را به شما ارائه كند و نيز بايد وقت كافی به شما جهت تنظيم لايحه و دفاعيه داده شود.

قوانين جديد آزادي سفر و اقامت اروپا

بر اساس دستورالعمل جديد، شهروندان اتحاديه‌ اروپا به اخذ مجوز اقامت در كشورهای عضو اتحاديه اروپا نياز ندارند. ثبت‌نام و اعلام ورود به كشور مورد نظر كفايت می كند و اگر اين اقدام هم ضرورتی داشته باشد، كشور ميزبان است كه چنين مدركی را درخواست می كند. 

دستورالعمل مزبور شامل الزاماتی است كه شهروندان عضو اتحاديه‌ اروپا جهت انجام فعاليت ‌اقتصادی يا تأمين منابع مالی مكفی جهت اقامت در كشور ديگری از اتحاديه اروپا نياز دارند. افراد مقيم در اتحاديه‌ اروپا و اعضای خانواده‌ آن‌ها، پس از 5 سال اقامت بی وقفه، مجوز اقامت دائم اروپا را دريافت میكنند. اين دستورالعمل، تسهيلات سفر برای اعضای خانواده را به همراه دارد. برای مثال، چنانچه شهروند مورد نظر فوت كند و يا از همسر خود جدا شود، ساير اعضای خانواده می توانند از حقوق عادی شهروندی اتحاديه اروپا برخوردار شوند. اين دستورالعمل، كاهش چشمگير در اخراج شهروندان و اعضای خانواده‌ آن ها را از كشور عضو و ميزبان، ضمانت می كند.


برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش