دومینیکا کجاست

4.4/5 - (22 امتیاز)

دومینیکا یک ایالت کوچک واقع در جزیره ای در شرق دریای کارائیب است. این کشور در حوزه های گردشگری، ماهیگیری، کشاورزی و سرمایه گذاری خارجی درآمد کسب می کند.

خارجی ها در سراسر جهان ازطریق سرمایه گذاری به دنبال شهروندی دومینیکا هستند تا آزادی سفر به سراسر جهان را بدست آورند: دارنده پاسپورت دومینیکا می تواند بدون نیاز به ویزا به 144 کشور دنیا سفر کند.

در این مقاله توضیح می دهیم که چرا دومینیکا یک مقصد جذاب و جالب، به خصوص برای سرمایه گذاران خارجی است و چگونه می توانید برای اخذ شهروندی ازطریق سرمایه گذاری اقدام کنید.

خوشبختانه متقاضیان ایرانی هم می‌توانند در مسیری کاملاً قانونی وارد فرایند سرمایه‌گذاری در دومینیکا شده و از این طریق برای پاسپورت مادام‌العمر و شهروندی دائم این کشور درخواست دهند.

حقایق دومینیکا

مساحت751 کیلومتر مربع
پایتختروسو
جمعیتتقریبا 72000
زبان رسمیانگلیسی
پول رایجدلار کارائیب شرقی (EC$)
دمای متوسط سالانه27 درجه سانتیگراد
ماه های محبوب گردشگریژانویه تا می

موقعیت جغرافیایی دومینیکا

دومینیکا جدیدترین جزیره در حوزه آنتیل های کوچک تر است. دانشمندان بر این باورند که این جزیره حدود 26 میلیون سال پیش تشکیل شد،‌ یعنی آخرین دوره از دوران پالئوژن. سایر جزایر کارائیب زودتر از این تشکیل شده بودند.

دومینیکا در آنتیل های کوچک تر واقع شده است. گوادلوپ و مارتینیک نزدیک ترین کشورها به دومینیکا هستند. این جزیره در فاصله 4141 کیلومتری از ایالات متحده واقع شده است.

دومینیکا اغلب با جمهوری دومینیکن اشتباه گرفته می شود، که در کارائیب شمالی یک جزیره مشترک با هائیتی دارد. دومینیکا بخشی از جزایر ویندوارد در انتهای شرقی دریای کارائیب است.

روسو پایتخت دومینکا است و مرکز فرهنگی این کشور و بزرگ ترین شهر با جمعیت 15000 نفر به شمار می آید. روسو در ساحل جنوب غربی جزیره قرار دارد و با دریای کارائیب، رودخانه روسو و بیشه های گرمسیری در کوه های مورن بروس احاطه شده است.

آشنایی با دومینیکا، بهترین مقصد سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت

سفر به دومینیکا

شما می توانید از طریق هواپیما یا کشتی به دومینیکا سفر کنید. کشتی ها از اروپا و آمریکا رهسپار دومینیکا می شوند. همچنین پروازهای مستقیمی از انگلستان، ایالات متحده، کانادا و کشورهای حوزه کارائیب به این کشور وجود دارند. روسو 4 ساعت عقب تر از ساعت جهانی گرینویچ در لندن است.

قیمت بلیط هواپیما به فصل سفر و تعداد ترانسفرها بستگی دارد.

کشتی ها از آمریکا و اروپا به مقصد دومینیکا به حرکت در می آیند. مدت زمان این سفر به مسیر بستگی دارد و ممکن است از یک روز تا شش ماه به طول انجامد. قیمت بلیط ها از 300 دلار برای هر شب آغاز می شود.

بندر روسو، پایتخت دومینیکا همه نوع کشتی را می پذیرد: از قایق های کوچک گرفته تا کشتی های تفریحی بزرگ.

مناظر دیدنی دومینیکا

جاذبه اصلی دومینیکا طبیعت است: کوه های آتش فشانی، کوه ها، آبشارها، خلیج ها، سواحل، جنگل های گرمسیری و دریاچه ها.

جاذبه های گردشگری

آبشار ترافالگار بزرگ ترین آبشار در دومینیکاست. این آبشار حدود 20 دقیقه با ماشین از روسو فاصله دارد. گردشگران و مردم محلی از این آبشار دیدن می کنند تا از صخره ها به درون آب های سرد بپرند و در آب گرم های دامنه کوه استراحت کنند. چشمه های زمین گرمایی در کوه ها و آبشارهای تمام مناطق این جزیره پیدا می شوند.

پارک ملی مورن ترویس پیتون دارای مناظر مشهور زیادی است: آبشار میدلهام، دریاچه امرالد یا زمرد و دریاچه بویلینگ، دومین بزرگ ترین دریاچه در جهان. آتش فشان ها شامل مورد ترویس پیتون، دیابلوتین، مورن میکوترین و مورن لوس ریسورس گردشگران را از سراسر جهان به این کشور جذب می کنند.

ساختمان های استعماری بریتانیایی باقیمانده از قرن 17ام و 18ام در روسو حفاظت شده اند. این شهر دارای یک باغ گیاه شناسی، یک موزه هنری، یک موزه ملی و بازار خرچنگ است.

در موزه دومینیکا، گردشگران می توانند نمایش هایی از اقتصاد، فرهنگ و تاریخ کشور را مشاهده کنند. مجموعه ای از گیاهان گرمسیری در باغ های گیاه شناسی وجود دارند و بازدیدکنندگان به آواز پرندگانی که تنها در منطقه کارائیب زندگی می کنند، گوش می دهند.

قلعه قدیمی بریتانیایی برای بازدید عموم در شهر بورنموث باز است. در خلیج شمال شرقی جزیره، بازدیدکنندگان می توانند در روستای ماهیگیری کالیناگو قدم بزنند، این شهر از ابتدا با هدف جذب گردشگران به وجود آمد.

جشنواره ها و سرگرمی

موسیقی و رقص بخش مهمی از فرهنگ دومینیکا هستند. در ماه نوامبر، روز استقلال به مدت یک هفته با جشنواره ای از آهنگ ها و رقص سنتی برگزار می شود. این جشنواره ستاره های بین المللی و گروه های محلی مانند فرانکی وینسنت، اوفلیا ماری و گروه کریمی را شامل می شود.

در سال 2010، شهروندان دومینیکا یک جشنواره ادبی سالانه را آغاز کردند که در آن نویسندگان محلی داستان ها و اشعار خود را می خوانند، گروه های موسیقی اجرا می کنند و فیلم های مستند به نمایش گذاشته می شوند.

جشنواره های شیرجه نیز برگزار می شود و همه می توانند در آن ها شرکت کنند.

گردشگران پزشکی به روستای کوچک ووتن ویون واقع در جنوب جزیره سفر می کنند. این روستا دارای مراکز اسپا و هتل های متعددی با استخر های شناست. بازدیدکنندگان در مراکز اسپا توسط پزشک معاینه می شوند و می توانند درمان های پزشکی مختلف را رزرو کنند: به عنوان مثال، بازدید از یک غار نمک و حمام مواد معدنی یا سولفور.

برای گردشگرانی که به دنبال لذت بردن از مناظر طبیعی و زیبای دومینیکا هستند، مسیرهای کوهنوردی در سراسر جزیره وجود دارد. اولین مسیر، مسیر ملی waitukubuli  نام دارد که در سال 2011 آماده بهره برداری شد. این مسیر 183 کیلومتر طول دارد و در تمام جزیره کشیده شده است. جنگل های بارانی سرسبز، تپه هایی با آبشارهای زیبا و روستاهای خلیجی همگی دیده می شوند.

سواحل در دومینیکا نسبت به سایر جزایر حوزه کارائیب محدودتر هستند. با این وجود، ساحل شامپاین در سراسر این منطقه شهرت دارد. این ساحل در نزدیکی pointe Michel واقع شده است. ساحل نام خود را اثر حباب های گازی کوچک ناشی از کف دریا آتش فشانی گرفته است: آب به دلیل چشمه های گرم زیر آن گرم تر از جاهای دیگر است.

غذا در دومینیکا متنوع است. مردم محلی حبوبات، برنج، سیب زمینی و سبزیجات ریشه ای گرمسیری پرورش می دهند. کافه ها و رستوران ها در دومینیکا صدف تازه و ماهی پخته، خورش گوشت، سوپ با سبزیجات محلی و موز سرخ شده سرو می کنند. برای مردم محلی، کاساوا جایگزین غلات است: آن ها نان و شیرینی را با کمک کاساوا می پزند.

تعطیلات در دومینیکا

آشنایی با دومینیکا، بهترین مقصد سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت

فصل تعطیلات

لذت بخش ترین ماه ها برای تعطیلات در دومینیکا از ژانویه تا می است، یعنی وقتی فصل بارندگی آغاز می شود. در این دوره زمانی، هوا گرم نیست و بارندگی های گاه به گاه طراوت بخش است.

مسکن

گردشگران در هتل های محلی، آپارتمان ها و ویلاها اتاق اجاره می کنند. متوسط هزینه ماهانه اجاره یک آپارتمان یک اتاقه به شهر محل اقامت بستگی دارد و حدود 236 دلار است. قیمت های اجاره در روسو، پایتخت دومینیکا، دو برابر بیشتر از این مقدار است.

هزینه زندگی در دومینیکا

در این کشور نسبتا پایین است: به عنوان مثال، هزینه خواربار در فروشگاه های محلی 50 تا 65 درصد کمتر از ایالات متحده است. شام برای دو نفر در رستوران 45 دلار هزینه خواهد داشت.

هزینه خواربار در فروشگاه های دومینیکا (دسامبر 2023):

 • نان 500 گرمی: 1.9 دلار
 • شیر یک لیتری: 2.5 دلار
 • پنیر محلی: کیلویی 7.9 دلار
 • 12 عدد تخم مرغ: 4.1 دلار
 • فیله مرغ: کیلویی 4.6 دلار
 • سیب یک کیلو: 8.3 دلار
 • موز یک کیلو: 3 دلار
 • سیب زمینی یک کیلو: 4 دلار
 • یک بطری متوسط شراب: 8.5 دلار

عضویت ماهانه در مرکز تناسب اندام 63 دلار هزینه خواهد داشت، اجاره یک زمین تنیس 37 دلار و بلیط فیلم 9.2 دلار هزینه خواهد داشت.

زیرساخت ها در دومینیکا

دو فرودگاه در نزدیکی روسو وجود دارند. فرودگاه های کین فیلد و داگلاس چارلز. پروازهایی از مقصد کارائیب، آمریکا، اروپا، آسیا و کشورهای همسایه در این دو فرودگاه فرود می آیند.

شهرها و روستاهای دومینیکا ازطریق جاده اصلی که در امتداد خط ساحلی کشیده شده است، به هم مرتبط هستند. جاده های خاکی بیشتر در مرکز این جزیره دیده می شوند.

در بنادر، محل هایی برای پارک کشتی ها تعبیه شده است. شهروندان دومینیکا از اوایل قرن 21 شروع به ساخت اسکله هایی در کنار صخره ها کردند. در این مکان ها، صاحبان قایق ها می توانند کشتی های خود را تعمیر کرده، سوخت مورد نیاز را خریداری کنند و عوارض بپردازند.

حمل و نقل

مینی بوس ها بین نقاط پرطرفدار کشور در رفت و آمد هستند. قیمت بلیط این مینی بوس ها از 1.3 دلار آغاز می شود. تاکسی نیز در دسترس است و هزینه آن 2.3 دلار به ازای هر کیلومتر است.

گردشگران می توانند خودرو اجاره کنند و با استفاده از آن در شهر به گشت و گذار بپردازند. برای رانندگی در دومینیکا، باید گواهی محلی داشته باشید که حدود 15 دلار برای شما هزینه خواهد داشت.

کشتی های تفریحی از دومینیکا به جزایر کارائیب همسایه مانند مارتینیک، گوادلوپ و مری گالانته در رفت و آمد هستند.

فرودگاه اصلی دومینیکا، حلقه ارتباطی با دنیا

فرودگاه داگلاس چارلز که قبلاً به‌عنوان فرودگاه ملویل‌هال شناخته می‌شد، بزرگ‌ترین فرودگاه دومینیکا از بین دو فرودگاه این کشور است.

نام فرودگاه دیگر، کنفیلد است. فرودگاه داگلاس چارلز هواپیماهای مسافربری و باربری را از کارائیب به مقاصد دیگر ارسال می‌کند و حلقه اتصال جزیره با سایر کشورها برای ورود و خروج گردشگران و سرمایه‌داران است.

آشنایی با دومینیکا، بهترین مقصد سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت

املاک در دومینیکا

به خارجی ها اجازه داده می شود تا در دومینیکا ملک خریداری کنند، ازجمله ویلا، آپارتمان و زمین. طی سال های گذشته تقاضای رو به رشدی برای خرید ملک در دومینیکا به وجود آمده است و همین امر موجب افزایش قیمت املاک شده است. یک سرمایه گذار خارجی در سال 2021 مبلغ 7.1 میلیارد دلار را برای خرید یک ملک مسکونی پرداخت.

سرمایه گذاران می توانند ازطریق سرمایه گذاری در پروژه های املاک تایید شده توسط دولت و شرکت در برنامه های شهروندی، پاسپورت این کشور را اخذ کنند. معمولا، سرمایه گذاری در مجموعه های هتل که در آن سرمایه گذار می تواند یک آپارتمان یا ویلا مجزا را خریداری کند یا در هتل سهیم شود، توصیه می شود.

ملک خریداری شده باید حداقل به مدت 3 سال در مالکیت سرمایه گذار باقی بماند. با این وجود، ملکی که به مدت 5 سال در مالکیت سرمایه گذار بوده است را می توان به یک سرمایه گذار دیگر در برنامه های اخذ شهروندی فروخت و همین تقاضا برای چنین املاکی را افزایش می دهد.

سرمایه گذار همچنین این گزینه را دارد که ملک را اجاره دهد و درآمد 2 تا 5 درصد سالانه از آن کسب کند.

زندگی در دومینیکا

جمعیت

بیشتر جمعیت دومینیکا نژاد آفریقایی و حدود 9 درصد آن ها نسب ترکیبی دارند. این جزیره از نوادگان بومی های کارائیب و ساکنان اروپایی به ارث رسیده است. زبان رسمی این کشور انگلیسی است، اما افراد محلی اغلب به زبان کریول بر مبنای زبان فرانسوی صحبت می کنند.

مذهب

حدود 90% از جمعیت این کشور مسیحیان کاتولیک و پروتستان هستند. درصد کمی از مردم دومینیکا از مذاهب یا اعتقادات دیگر پیروی می کنند.

مالیات ها

ساکنان دومینیکا مالیات بر عایدی سرمایه، ارث و سود سهام نمی پردازند. به عنوان مثال، یکی از مشتری های ما کسب و کار خود را یکسال بعد از اخذ شهروندی دومینیکا به یکی دیگر از جزایر حوزه کارائیب منتقل کرد. برای او پرداخت مالیات بر درآمد معادل با مالیات ساکنان دومینیکا مقرون به صرفه تر بود.

مالیات های اساسی برای افراد در دومینیکا

مالیاتنرخ
مالیات بر درآمد15 تا 35 درصد ساکنان مالیات بر درآمد بر درآمد کلی می پردازند و افراد غیر ساکن باید به ازای درآمد بدست آورده در دومینیکا پرداخت کنند.
مالیات برای انتقال ملک1 % کارمزد صندوق بیمه، 2.5 % هزینه دادگاه
تمبر مالیاتی2.5 % برای فروشنده، 4% برای خریدار
سهم تامین اجتماعی6% از حقوقمالیت های اساسی برای نهادهای قانونی

مالیاتنرخ
درآمد کلی25%
مالیات برای انتقال ملک1% کارمزد صندوق بیمه، 2.5 % هزینه دادگاه، 2.5% هزینه های قانونی
تمبر مالیاتی2.5 % برای فروشنده، 4% برای خریدار
سهم تامین اجتماعی7 % از حقوق

تحصیل

دومینیکا 63 مدرسه دارد که از بین آن ها 5 مورد خصوصی هستند. سیستم آموزشی دومینیکا چهار مرحله دارد: پیش دبستانی، دبستان، مقطع دوم و مقطع سوم. در مدارس دولتی بچه های 5 تا 16 ساله هیچ هزینه ای برای تحصیل خود پرداخت نمی کنند. همچنین، مدرسه ای برای کودکان ناشنوا و دارای مشکلات تاخیر در رشد وجود دارد.

همچنین، کالج های تربیت معلم مانند شعبه ای از دانشگاه وست ایندی در دومینیکا مشغول به فعالیت هستند. محوطه این دانشگاه در روسو واقع شده است. دانشگاه آل سنت کانادا نیز یک مدرسه پزشکی خصوصی هم برای شهروندان دومینیکا و هم برای دانشجویان بین المللی افتتاح کرده است.

بسیاری از شهروندان دومینیکا دوره تحصیلات تکمیلی خود را در کوبا، آمریکا، انگلستان و کانادا ثبت نام می کنند. دانشجویان دومینیکا در کشور انگلستان از اولویت های خاصی برخوردار هستند زیرا دومینیکا جز کشورهای مشترک المنافع به حساب می آید.

 موسسه اکولوژی دریایی گرمسیری در سال 1999 در دومینیکا تاسیس شد. این موسسه در فاصله 15 کیلومتری از روسو واقع شده است. این موسسه تلاش های بسیاری در محافظت از محیط محلی انجام می دهد. کارکنان این موسسه داده های آب و هوایی را جمع آوری کرده و اکوسیستم های دریایی در مناطق گرمسیری را بررسی می کنند.

دارو به استثنای جمعیت کوچکی از شهروندان که نیاز به کمک دارند، با بودجه دولتی حمایت نمی شود. برای کمک های پزشکی سطح بالا، شهروندان دومینیکا باید به جزایر همسایه مارتینیک و باربادوس سفر کنند. هیچ برنامه بیمه ملی در دومینیکا وجود ندارد و بیشتر افراد باید هزینه های درمان را خود بپردازند.

آشنایی با دومینیکا، بهترین مقصد سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت

جغرافیا و طبیعت در دومینیکا

جغرافیا

جزیره دومینیکا یک منشا آتش فشانی است و 9 مورد از 16 آتش فشان های کارائیب در دومینیکا واقع شده اند. معروف ترین آتش فشان دیابلوتین نام دارد و در ارتفاع 1447 متری از سطح دریا واقع شده است.

در مناطق غربی دومینیکا، زمین ها خشک هستند در حالی که در بخش مرکزی جزیره، جنگل های بارانی گرمسیری دیده می شود.

آب و هوا

دومینیکا گرم و مرطوب است. فصل بارانی از می آغاز می شود و تا انتهای سال ادامه می یابد، به طوری که در سپتامبر و اکتبر به اوج خود می رسد. طوفان ها در پایان تابستان به این جزیره می رسند و اغلب موجب صدمات قابل توجهی می شوند. دمای هوا ثابت است و به ندرت به کمتر از 21 درجه سانتیگراد افت می کند. میانگین رطوبت هوا 80 درصد است.

طبیعت

در جنگل های بارانی دومینیکا، بیشه های نخل و مزارع بامبو در همه جا دیده می شوند. صدها حیوان در این جزیره زندگی می کنند: خفاش ها، ایگوانا، مارها بوآ، پوسوم ها و جوندگان آگوتی. همچنان گونه های نادر وزغ های whistler نیز وجود دارند، که تنها در جزایر دومینیکا و مانتسرات زندگی می کنند.

طبیعت دومینیکا در حالت بکر خود حفاظت شده است و به همین دلیل اغلب «جزیره طبیعی کارائیب» نامیده می شود. گردشگران می توانند از تماشای گونه های نادر گیاهان در پارک ها و مناطق محافظت شده، بازدید از آبشارها و شنا در چشمه های آب گرم لذت ببرند.

اولین پارک ملی در سال 1975 افتتاح شد و نام بلندترین کوه محلی یعنی مورن ترویس پیتون بر آن نهاده شد. این پارک ملی خانه حدود 60 گونه از پرندگان ازجمله طوطی آمازون امپراتور است که تنها در دومینیکا زندگی می کند. تنوعی گسترده ای از سوسک های کوکویو، کرم های شب تاب، سوسک ها حمام و پشه ها در جنگل های این جزیره یافت می شوند.

انشعاب های فرعی رود روسو موجب محبوبیت آبشار ترافالگار شده اند که به آن ها آبشارهای دوقلو نیز گفته می شود. بازدیدکنندگان زیبایی این آبشارها را از روی یک عرشه احاطه شده توسط ارکیده ها تحسین می کنند.

حدود 450 گونه از ماهی نیز در خلیج دومینیکا یافت می شوند. آب های اطراف جزیره مملو از خرچنگ و لاک پشت های آبی است. باور عمومی این است که جانوران دریایی این منطقه توسط ساکنان بومی و اقیانوی آرام به اینجا آورده شده اند، که به 4 میلیون سال قبل از ظهور تنگه پاناما بازمی گردد.

تاریخ دومینیکا

جزیره دومینیکا توسط دریانورد اسپانیایی به نام کریستوفر کلمبوس در روز یکشنبه در تاریخ 3 نوامبر سال 1493 کشف شد و او جزیره را دومینیکا نامید زیرا به لاتین به معنی یکشنبه است.

حدود 100 سال، این جزیره از دید اروپایی هایی که به دنبال کشف جزایر کارائیب بودند، پنهان ماند. اگرچه فرانسه در سال 1635 دومینیکا را به عنوان قلمرو خود معرفی کرد، اما ملکیت این جزیره به مدت یک قرن دیگر مورد مناقشه قرار گرفت زیرا اروپایی ها شاهد مقاومت زیادی از جانب مردم بومی جزیره بودند.

دومینیکا در سال 1763 بر اساس معاهده صلح پاریس به قانون بریتانیا پیوست. این معاهده یک سال بعد از جنگ هفت ساله که در آن اروپا، هندوستان و آمریکای شمالی درگیر بودند امضا شد. در سال 1805، دومینیکا به طور رسمی به مستعمره بریتانیا تبدیل شد. بریتانیا آفریقایی های برده را به این جزیره آورد.

در سال 1834، برده داری در کشور از میان برداشته شد، اما حقوق آفریقایی ها تا شروع جنگ جهانی اول پایمال می شد. بعد از جنگ، دومینیکا به انجمن کشورهای کارائیب پیوست و همچنین قانون بریتانیا بر آن حکمفرما بود. در تاریخ 3 نوامبر سال 1978، دومینیکا استقلال خود را جشن گرفت.

آشنایی با دومینیکا، بهترین مقصد سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت

ساختار سیاسی و اقتصادی دومینیکا

دومینیکا یک جمهوری دموکراتیک پارلمانی است. رئیس دولت، رئیس جمهور است که هر پنج سال یک بار توسط پارلمان انتخاب می شود. رئیس جمهور نخست وزیر را انتخاب می کند که قدرت سیاسی واقعی را در اختیار دارد.

هیئت قانونگذاری، پارلمان تک مجلسی است که قدرت قانونگذاری دومینیکا را در اختیار دارد. این انجمن چند بار در سال برگزار می شود و معمولا بیشتر از شش ماه فاصله بین جلسات آن رخ نمی دهد. 30 سناتور برای ورود به پارلمان به همراه یک سخنگو و یک دادستان کل انتخاب می شوند.

قوه قضائیه دومینیکا بر اساس قانون مشترک انگلستان است و بخشی از قوه قضائیه کارائیب شرقی به حساب می آید. بزرگ ترین مرجع در قوه قضائیه شرقی، دادگاه عالی است. چهار دادگاه قضاوت وجود دارد؛ دیوان عالی، دادگاه تجدید نظر و دادگاه تجدید نظر شورای خصوصی در دومینیکا.

ارتباطات بین المللی. دومینیکا عضو سازمان های بین المللی متعددی است:

 • سازمان ملل متحد (UN)
 • سازمان تجارت جهانی (WTO)
 • کشورهای مشترک المنافع بریتانیا
 • کمیته کارائیب (CARICOM)
 • سازمان آفریقا، کارائیب و اقیانوس آرام
 • سازمان کشورهای کارائیب شرقی (OECS)

بعد از استقلال، دومینیکا ارتباطات سیاسی و فرهنگی خود با بریتانیا و فرانسه را حفظ کرد. شهروندان دومینیکا اجازه تحصیل در دانشگاه های بریتانیا تحت شرایط خاص را دارند. دولت انگلستان هزینه درمان شهروندان دومینیکایی مقیم انگلستان در بیمارستان های انگلستان را می پردازد.

دومینیکا ارتباطات اقتصادی نزدیکی با ایالات متحده دارد. در نتیجه، شهروندان دومینیکا از مزایای خاصی بهره می برند. به عنوان مثال، می توانند برای ویزای گردشگری 10 ساله ایالات متحده با یک روند ساده درخواست دهند.

اقتصاد دومینیکا

اقتصاد دومینیکا توسط ماهیگیری، کشاورزی، گردشگری و برنامه سرمایه گذاری اعطا شهروندی می چرخد. این کشور میوه های عجیب و غریب، ادویه ها و گل های نادر مانند انواع خاصی از ارکیده را صادر می کند. حدود 20% از زمین های این جزیره قابل کشت است که در بیشتر آن ها درختان نخل کاشته می شود. شرکای تجاری اصلی دومینیکا عبارتند از بریتانیا، جامائیکا، آنتیگوا و باربودا، فرانسه، ژاپن و چین.

دومینیکا مس، سنگ آهک و سنگ پا استخراج شده از کوه های آتش فشانی را به ایالات متحده و اروپا صادر می کند. علاوه بر این، روغن و صابون نارگیل نیز از دیگر صادرات این کشور به شمار می آید. بیشتر درآمد کشور از حوزه گردشگری است و دولت به طور پیوسته در زیرساخت های این صنعت برای حمایت و جذب گردشگران بیشتر سرمایه گذاری می کند.

این جزیره از انرژی منابع طبیعی خود مانند چشمه های اب گرم استفاده می کند. دومینیکا از سبک زندگی پایدار حمایت می کند و به توسعه پایدار متعهد است.

توسعه زیرساخت ها توسط مشارکت های سرمایه گذاری های خارجی برای اخذ شهروندی این کشور ازطریق برنامه سرمایه گذاری تامین می شود. دولت از این درآمد برای ساخت یک نیروگاه زمین گرمایی و ساختمان های مقاوم در برابر زلزله و تعمیر مدارس، بیمارستان ها و جاده ها استفاده می کند.

آشنایی با دومینیکا، بهترین مقصد سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت

اخذ شهروندی دومینیکا ازطریق سرمایه گذاری و مزایای داشتن پاسپورت کارائیب

دولت دومینیکا برنامه اعطای شهروندی ازطریق سرمایه گذاری را از سال 1993 آغاز کرد. اخذ پاسپورت دومینیکا در میان سرمایه گذاران تقاضای زیادی دارد و علیرغم همه گیری ویروس کرونا این تقاضا رو به رشد بوده است.

در مقایسه با کانادا یا کشورهای اروپایی یکی از سریع‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین برنامه‌های اخذ تابعیت و پاسپورت دوم است.

از آن طرف، اعتبار پاسپورت دومینیکا و امنیت اقتصادی جزیره باعث شده تا این برنامه یکی از بهترین برنامه ‎های پیش روی متقاضیان ایرانی برای سرمایه‌گذاری باشد که در ادامه مفصل به معرفی آن پرداختیم.

با توجه به روند غیرحضوری اخذ پاسپورت دومینیکا، شما و اعضای خانواده نیازی به سفر به دومینیکا ندارید و این فرایند را می‌توانید از طریق وکلا و نمایندگان رسمی دولت پیگیری کنید.

به این ترتیب در قدم اول نیازی به مکاتبه با دولت ندارید باید حتماً با ایجنت‌های رسمی دولت درباره شروع پرونده، تکمیل مدارک و انتقال سرمایه صحبت کنید.

در ضمن متقاضیان برنامه سرمایه‌گذاری دومینیکا باید حداقل ۱۸ سال داشته و بدون سابقه کیفری باشند، همچنین لازم است که منشأ ثروت و سرمایه‌شان را نیز مشخص کنند.

پاسپورت دومینیکا به دارنده آن اجازه می دهد بدون ویزا به 144 کشور سفر کند. فهرست کشورهای بدون نیاز به ویزا شامل کشورهای حوزه شنگن، اتحادیه اروپا، انگلستان، سنگاپور و هنگ کنگ می باشد.

بر خلاف بقیه برنامه‌های اخذ تابعیت، در این برنامه شرط حضور وجود ندارد، به این معنی که سرمایه‌گذاران حتی یک روز هم نیاز نیست در دومینیکا حضور داشته باشند و می‌تواند از طریق نمایندگان رسمی دولت این برنامه را پیگیری کنند.

برای بدست آوردن پاسپورت دومینیکا، سرمایه گذار باید یکی از برنامه های سرمایه گذاری را انتخاب کند:

 • کمک 100000 دلاری غیر قابل استرداد به صندوق تنوع بخشی اقتصادی دومینکیا.
 • 200000 دلار: خرید یک ملک در یک مجموعه ریزورت تایید شده.
 • با پرداخت مبلغ ۲۲۰ هزار دلار آمریکا می‌توانید وارد سرمایه‌گذاری در یکی از پروژه‌های مورد تأیید دولت شوید. پروژه هتل هیلتون که در فاز پایانی است، در حال حاضر به‌عنوان یکی از پرسودترین پروژه‌های دولت شناخته می‌شود

مراحل درخواست شهروندی دومینیکا ازطریق سرمایه گذاری

 1. مقدماتی به دلیل بررسی دقیق (یک روز). سرمایه گذاری مهاجر باید قبل از آماده سازی برای بررسی دقیق دولت، یکبار بررسی های دقیق مقدماتی را پشت سر بگذارد.
 2. جمع آوری و آماده سازی اسناد (2-4 هفته). وکیل مهاجر مجموعه ای از اسناد را جمع آوری می کند تا آن ها را برای درخواست شهروندی ارائه دهد.
 3. بررسی دقیق اسناد (2-6 ماه). دپارتمان های مرتبط اسناد و مدارک ارائه شده را مطالعه کرده و اطلاعات درخواست کننده و خانواده آن ها را در پایگاه های داده بین المللی بررسی می کنند.
 4. تایید درخواست و اجرای شرایط سرمایه گذاری (تا 4 هفته). سرمایه گذار باید شرایط سرمایه گذاری را محقق کند: کمک به صندوق یا خرید یک ملک.
 5. صدور پاسپورت دومینیکا (تا 4 هفته). دولت دومینیکا یک پاسپورت و گواهی تابعیت صادر کرده و آن ها را برای سرمایه گذار ارسال می کند.

علاوه بر سرمایه گذار، اعضای درجه یک خانواده نیز می توانند پاسپورت دوم دریافت کنند: همسر، فرزندان زیر 30 سال، والدین، خواهر و برادر زیر 25 سال.

علاوه بر سرمایه گذاری، سرمایه گذار باید هزینه های دولتی بررسی های اسناد و خدمات اداری را بپردازد. هزینه کلی به تعداد اعضای خانواده و سن آن ها بستگی خواهد داشت.

سرمایه‌گذاری در پروژه بزرگ هتل هیلتون

حتماً تا الان حداقل یک‌بار اسم هتل‌های زنجیره‌ای هیلتون به گوشتان خورده است. این مجموعه در حال ساخت پروژه‌ای با نام Tranquility Beach در دومینیکا است که یکی از پروژه‌های تأیید شده دولت دومینیکا برای اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا است.

هتل هیلتون دومینیکا از دو سمت به دریا دسترسی دارد و شامل سالن بدنسازی، اسپا و ماساژ، مرکز سلامتی، استخر، فروشگاه و… است. با سرمایه‌گذاری در این پروژه علاوه بر اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا، سهام‌دار این مجموعه بزرگ شده، کارت عضویت طلایی هتل هیلتون را دریافت کرده و می‌توانید از ۴۶۰۰ شعبه هتل هیلتون در سراسر جهان خدمات ویژه دریافت کنید.

بعد از اتمام و بهره‌برداری پروژه، سود سهام هم به سرمایه‌گذاران داده می‌شود.

چرا دومینیکا را انتخاب کنیم؟

خب با این اطلاعات کلی درباره دومینیکا احتمالاً کمی درباره موقعیت‌های تجاری و بیزینسی این کشور برای یک سرمایه‌گذاری موفق و سودمند کنجکاو شدید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری داشته باشید تا از انتخابتان مطمئن شوید.

اول از همه خوب است بدانید که اعتبار پاسپورت دومینیکا مدیون توجه ویژه دولت به جذب سرمایه‌گذار است.

در واقع، دولت برای جلوگیری از هرگونه پول‌شویی و موارد مشابه به هیچ درخواست انفرادی از سمت سرمایه‌گذار پاسخ نداده و فقط پرونده‌هایی را قبول می‌کند که ایجنت‌های مورد تأیید مانند شرکت کنکاش به دستش رسانده باشند.

علاوه بر این، اعتبار پاسپورت دومینیکا این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا بدون ویزا بتوانید به بیش از ۱۴۴ کشور جهان از جمله تمامی کشورهای حوزه شنگن، بریتانیا و چین سفر کنید. از طرف دیگر این فرصت را دارید تا برای ویزای توریستی ۱۰ساله کانادا یا آمریکا درخواست دهید.

از لحاظ مالی هم باید به موقعیت دومینیکا به‌عنوان یک کشور محبوب برای سرمایه‌گذاران اشاره کرد. با حضور بزرگ‌ترین تجار و شرکت‌ها در این جزیره شما می‌توانید به سود مناسبی از سرمایه‌گذاری‌تان برسید که تضمین آینده خود و فرزندانتان باشد.

دومینیکا در سال ۲۰۲۲ برای ششمین بار به‌عنوان مطمئن‌ترین کشور برای دریافت شهروندی اقتصادی انتخاب شد که در کنار آن باید به سخت‌گیری دولت در امر اعطای پاسپورت هم اشاره کرد.

به این ترتیب، دولت این کشور برای حفظ امنیت مردم و حفظ اعتبار پاسپورتش حاضر به اعطای پاسپورت به هر قیمتی نیست و تمام مسیر سرمایه‌گذاری و صدور پاسپورت را با کمک ایجنت‌ها و نمایندگان رسمی‌اش با دقت بالایی دنبال می‌کند.

در آخر هم باید به این نکته اشاره کرد که بر خلاف کانادا و کشورهای اروپایی که روندی چندساله برای صدور پاسپورت دارند، مسیر اخذ پاسپورت دومینیکا سریع، ساده و بدون چالش است و در کمتر از یک سال به نتیجه قطعی می‌رسد.

در نتیجه در زمان، انرژی و هزینه شما صرفه‌جویی خواهد شد. این روش نیازی به ارائه مدرک زبان، ارائه مدارک دانشگاهی و … ندارد و تقریباً یک برنامه مطمئن و قطعی است.

‌فرصت طلایی برای سرمایه‌گذاری

احتمالاً تا اینجا مشتاق سرمایه‌گذاری در دومینیکا شده‌اید؛ ولی هنوز درباره میزان و احتمال موفقیت پرونده خودتان بر اساس شرایطی که دارید، مطمئن نیستید.

به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم با تیم مهاجرتی کنکاش که نماینده فروش سهام هتل هیلتون دومینیکا در ایران است،

یک جلسه مشاوره رایگان داشته باشید و در این باره بیشتر صحبت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای آینده خود و خانواده بگیرید. منتظر تماستان هستیم. در ادامه هم می‌توانید جواب برخی از سؤالات پرتکرار را پیدا کنید.

آشنایی با دومینیکا، بهترین مقصد سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت

سوالات متداول دومینیکا

دومینیکا در کجا واقع شده است؟

کشور دومینیکا در کارائیب شرقی قرار دارد و نزدیک آمریکای جنوبی است. این جزیره بخشی از آنتیل های کوچک تر است. قبلا این منطقه هند غربی نامیده می شد.

چگونه می توانم به دومینیکا سفر کنم؟

گردشگران می توانند با هواپیما یا کشتی به دومینیکا سفر کنند. پروازهایی از اروپا، آمریکا، کانادا و سایر کشورهای کارائیب مانند کاستاریکا به این جزیره وجود دارد.
قیمت بلیط ها به فصل سفر و تعداد ترانسفرها بستگی دارد.
کشتی های به مقصد دومینیکا از اروپا و ایالات متحده مسیر خود را آغاز می کنند و این سفر ممکن است از سه روز تا شش ماه به طول انجامد.

چگونه می توانم برای درخواست شهروندی دومینیکا اقدام کنم؟

شهروندی دومینیکا ازطریق اخذ تابعیت، ازدواج با یک شهر دومینیکا یا سرمایه گذاری امکان پذیر است. سریع ترین روش اخذ شهروندی ازطریق برنامه سرمایه گذاری است. سرمایه گذاران می توانند یکی از دو گزینه سرمایه گذاری را انتخاب کنند: کمک غیرقابل استرداد به صندوق دولت یا خرید ملک.
حداقل کمک به صندوق دولت 100000 دلار و حداقل سرمایه گذاری برای خرید یک ملک تائید شده توسط دولت، 200000 دلار است.

مزایای داشتن پاسپورت دومینیکا برای یک سرمایه گذار چیست؟

داشتن پاسپورت دومینیکا به دارنده آن اجازه می دهد بدون نیاز به ویزا به 144 کشور ازجمله کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای حوزه شنگن، انگلستان، هنگ کنگ و سنگاپور سفر کند.
شهروندان دومینیکا همچنین می توانند تحصیلات فرزندان خود را در کشور انگلستان بر اساس شرایط خاص ترتیب دهند زیرا دومینیکا جزء کشورهای مشترک المنافع است.
شهروندی دومینیکا همچنین به سرمایه گذار این فرصت را می دهد تا اقامت مالیاتی بدست آورد و از نظر قانونی محدودیت های مالیاتی برای او کاهش می یابد. بر عایدی حاصل از سرمایه، ارث و سود سهام هیچ مالیاتی تعلق نمی گیرد.

مناظر اصلی گردشگری در دومینیکا کدام هستند؟

دومینیکا با عنوان جزیره طبیعی کارائیب شناخته می شود. در این جزیره کوه های آتش فشانی، کوه ها، آبشارهای متعدد و رودخانه ها در جریان هستند. آبشارهای ترافالگار، آبشارهای معروف دومینیکا به حساب می آیند. در  پارک ملی مورن ترویس پیتون، دریاچه دهانه آتش فشان، دریاچه بویلینگ، آبشارهای میدلهام، حوضچه امرالد و مناظر طبیعی زیبای دیگری دیده می شوند.
در پایتخت دومینیکا، شهر روسو، بازدیدکنندگان می توانند به بخش قدیمی تر شهر بروند که در آن ساختمان ها دوره استعمار بریتانیا حفاظت شده اند. این شهر همچنین دارای یک باغ گیاه شناسی، یک موزه هنر، یک بازار خرچنگ و یک موزه ملی است.

منبع

بیشتر بخوانید:

دومینیکا را با دومینیکن اشتباه نگیرید! تفاوت‌های دو کشور دومینیکا و دومینیکن

زندگی در دومینیکا

عکس ها و تصاویر کشور دومینیکا (مردم، طبیعت، نقشه)

دومینیکا روی نقشه (دومینیکا با چه کشورهایی هم‌ مرز است ؟)

آیا دومینیکا مکان خوبی برای زندگی است؟

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *